Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Шарқ тароналари” ўн учинчи халқаро мусиқа фестивалининг очилиш маросимидаги нутқи
Бугунги шукуҳли оқшомда сизлар билан серқуёш Ўзбекистонда, Ватанимизнинг бебаҳо гавҳари бўлмиш азим Самарқанд шаҳрида кўришиб турганимдан бахтиёрман.
Авваламбор, ЮНЕСКО шафелигида ўтказилаётган “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивалига ташриф буюрган сиз, муҳтарам санъат намояндаларига, нуфузли фахрий меҳмонларимизга, хорижий давлатларнинг элчилари ва халқаро ташкилотлар вакилларига, оммавий ахборот воситалари ходимларига чуқур миннатдорчилик изҳор этаман.
Барчангизга самимий ҳурмат-эҳтиромимни билдириб, бутун Ўзбекистон халқининг саломи ва эзгу тилакларини етказишга ижозат бергайсиз.
Муҳтарам фестиваль иштирокчилари!
Пандемия туфайли юзага келган беш йиллик танаффусдан сўнг ўтаётган “Шарқ тароналари” фестивалини санъаткорлар ҳам, мухлислар ҳам бирдек соғинган, десам, ҳақиқатни айтган бўламан. Шу боис, бугунги санъат байрами барчамизни янгича руҳ ва шукуҳ билан ўзига чорламоқда.
Мамлакатимизда ўн учинчи бор ўтказилаётган ушбу анжуман гарчи “Шарқ тароналари” деб аталса-да, бугунги кунда у моҳият эътиборига кўра, “Жаҳон тароналари” фестивалига айланганига барчамиз гувоҳмиз.
Бу ҳақиқатни биринчи фестивалда 31 та мамлакат вакиллари қатнашган бўлса, бу йил барча қитъалардаги 80 га яқин давлатдан 400 нафардан зиёд санъаткор ва олимлар иштирок этаётгани ҳам тасдиқлайди.
Ўтган давр мобайнида Самарқанднинг юлдузли осмони остида қанчадан-қанча сеҳрли наволар, ҳаётбахш оҳанглар янгради. Кўҳна Шарқ бағрида туғилган мусиқий қадриятлар анжуманимиз туфайли халқаро миқёсда кенг эътибор ва эътироф қозонди. Фестиваль ўнлаб маҳоратли хонанда ва созандаларни, истеъдодли ёшларни кашф этди, уларнинг парвозига қанот, ижодига куч ва илҳом бағишлади.
Дунёдаги жамики халқлар қатори ўзбек эли ҳам тинчлик ва осойишталикни юксак қадрлайдиган, оқкўнгил ва бағрикенг халқдир. Янги Ўзбекистон ташқи сиёсатининг туб моҳиятини ҳам турли давлатлар билан тинчлик ва ҳамкорлик, дўстона муносабатларни ривожлантириш тамойили ташкил этади.
Шу маънода, юртимизда “Шарқ тароналари” анжумани билан бирга, халқаро мақом санъати, бахшичилик санъати, ҳунармандчилик фестиваллари, фольклор ва рақс санъати бўйича “Буюк ипак йўли”, “Лазги” халқаро фестиваллари, Тошкент халқаро кинофестивали сингари йирик маданий тадбирлар мунтазам ўтказиб келинмоқда. Улар, таъбир жоиз бўлса, Ўзбекистоннинг жаҳон аҳлини тинчлик-тотувликка, қардошлик ва аҳилликка чақирадиган эзгу даъватидир.
Бундай чорлов ҳозирги вақтда ғоят муҳим аҳамиятга эга. Чунки бугун кўз ўнгимизда дунёнинг бутунлай янги, беқарор, хавотирли геосиёсий ва геоиқтисодий архитектураси шаклланмоқда. Турли мамлакатлар ўртасида низо ва адоватлар, қарама-қаршилик, ишончсизлик муҳити кучаймоқда. Жамиятлар ичида маънавий таназзул илдиз отмоқда. Нотинч ва таҳликали замонда азалий қадриятларни, одамийлик қиёфасини сақлаб қолиш тобора мушкул бўлиб бормоқда.
Мана шундай мураккаб вазиятда илоҳий сарчашмалардан қувват олиб, вақт ва макон чегаралари оша гуманистик идеалларни тараннум этадиган асл санъат, мусиқа ва адабиёт халоскор куч бўлиб майдонга чиқиши зарур.
Бугун биз танлаган йўл келажагимиз ва тақдиримизни белгилайди. Бу кўҳна дунё тинчлик ва дўстлик билан яшнайди, яшаради. Инсонлар, халқлар ва давлатлар ўртасидаги ҳамжиҳатликни эса, биринчи навбатда, сизлар каби эзгу ниятли ижодкорлар, сизларнинг ҳамфикр ва бирдамлигингиз, адабий-маданий ҳамкорлик мустаҳкамлайди.
Мана шу муҳташам майдонда мағрур ҳилпираб турган байроқларга қаранг! Қайси мамлакат, қайси халқ тимсолларини кўрмайсиз бу ерда! Улар ифода этадиган ранглар жилоси ва гармонияси, фестивалда янграйдиган куй ва қўшиқлар барчамизнинг кўнглимиздаги олижаноб орзу-интилишлар билан уйғун ва ҳамоҳангдир. Шу ҳолатнинг ўзи ҳам инсониятнинг асли ва насли бир эканидан далолат бермайдими?
Мана шундай эзгу ва улуғ мақсадларни ўз ҳаётининг мазмуни деб билган сиз, азизларни – етти иқлимдан келган тинчлик ва дўстлик элчиларини бугун меҳмондўст ва маърифатли Самарқанд аҳли, бутун Ўзбекистон халқи бағрини очиб қарши олмоқда.
Бизнинг халқимиз азал-азалдан санъатга меҳр ва ихлос қўйиб яшайди, мусиқани инсон руҳининг илоҳий қуввати деб билади. Буюк Шарқ мутафаккирлари мусиқа илми ва тарихи, мақом санъати, чолғу созлари ҳақида ажойиб асарлар яратганлар. Биз барчамиз мана шундай ўлмас маданий мероснинг ворисларимиз. Бинобарин, бу улкан меросни биргаликда ўрганиш ва кенг тарғиб этиш, уни келгуси авлодларга безавол етказиш олдимизда турган энг муҳим вазифадир.
Шу маънода, бетакрор Самарқанд заминида дунёнинг таниқли илм-фан ва маданият арбоблари иштирокида мамлакатимизнинг маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича куни кеча ўтказилган навбатдаги халқаро илмий конгресс муҳим амалий қадам бўлди.
Ушбу анжуманда мамлакатимиз маданий-гуманитар ҳаётида ўзига хос мегалойиҳа бўлган Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази фаолиятини такомиллаштириш бўйича янги ғоя ва ташаббуслар, қимматли таклиф ва тавсиялар билдирилгани бизни албатта мамнун этади.
Айниқса, муқаддас мусулмон динининг гуманистик моҳиятини очиб бериш, ислом аввало эзгулик, тинчлик, илм-маърифат ва маданият таълимоти эканини яна бир бор таъкидлаш, исломофобия кўринишларига барҳам беришга қаратилган саъй-ҳаракатлар ниҳоятда долзарбдир.
Фурсатдан фойдаланиб, бугунги тантанамизда иштирок этаётган, Ўзбекистоннинг чинакам дўстлари бўлган ушбу конгресснинг ҳурматли аъзоларига жонажон Ватанимиз, халқимизга кўрсатаётган юксак ҳурмат ва эътиборлари учун чин қалбдан миннатдорлик билдирамиз.
Бугунги кунда “Шарқ тароналари” фестивалининг тарихи ва анъаналарини, Шарқнинг бой ва ранг-баранг мусиқий маданиятига доир маълумотларни ўзида мужассам этадиган алоҳида энциклопедия ва унинг виртуал шакли – кўп тармоқли ахборот платформасини яратишнинг вақти келди, деб ҳисоблайман.
Мен ушбу қомусни тайёрлашда, жаҳоннинг турли музей ва кутубхоналари, архив ва фондларида тарқоқ ҳолда сақланаётган қимматли маълумотларни тўплаш, уларнинг ягона базасини яратиш ва келажак авлодларга етказишдек эзгу ва хайрли ишда барчангиз фаол иштирок этасиз, деб ишонаман.
Шу билан бирга, юртимизда шаклланган ижобий тажрибадан келиб чиққан ҳолда, ушбу анжуманимизнинг кўлами ва жозибасини янада ошириш мақсадида “Шарқ тароналари” фестивалининг халқаро Дўстлар клубини ташкил этишни таклиф қиламан.
Маълумки, ҳар бир фестиваль давомида янги-янги мусиқий асарлар яратилади, мухлислар қалбидан жой оладиган дилбар куй-қўшиқлар ижро этилади. Афсуски, мана шундай ноёб тароналар кўпинча фақат бир анжуман доирасида янграйди, халқаро миқёсда кенг тарғиб қилинмайди. Шу боис, фестивалимизнинг барча ғолиб ва совриндорлари иштирокида дунё мамлакатларининг нуфузли саҳналарида катта-катта концерт дастурларини намойиш этиш таклифини билдирсам, ўйлайманки, сизлар ҳам бу фикрни қўллаб-қувватлайсизлар.
Муҳтарам анжуман қатнашчилари!
“Шарқ тароналари” фестивали бетакрор Регистон майдонида, “Ер юзининг сайқали” деб ном қозонган, асрлар бўйи ўз таровати ва жаҳоншумул шуҳратини сақлаб келаётган афсонавий Самарқанд шаҳрида ўтказилиши албатта бежиз эмас.
Бундан минг йил аввал Шарқнинг машҳур шоири Абул-Фатҳ ал-Бустий “Бу дунё жаннатининг номи эрур Самарқанд”, деб ёзган эди. Бу ҳаққоний баҳо нафақат тарихий, балки замонавий Самарқанд учун ҳам  бағоят мос ва муносибдир.
Ўтмишда қанчадан-қанча карвон йўллари ўтган, қандай буюк тарих ва маданият яратган, шаҳарлар сарвари Самарқанд бугун яна навқирон қиёфа касб этиб, дунё ҳамжамиятига тинчлик саломини йўллаб турибди.
Фестиваль шарофати билан хориждан келган меҳмонларимиз Самарқандни яна бир бор ўзлари учун кашф этар эканлар, не-не шоирлар, не-не ҳофизлар куйлаган бу муаззам шаҳарнинг бугунги жамоли, очиқкўнгил ва саховатли халқимизнинг эзгу фазилатлари уларни албатта ўзига мафтун этади, деб ишонамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, анжуман доирасида ўтказиладиган “Шарқ халқлари мусиқа маданияти: глобаллашув жараёнларида ижодий уйғунлашув тамойиллари” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция ишига муваффақият тилайман.
Бугунги санъат байрамини юқори савияда ташкил этишга ҳисса қўшган, ўз касбининг устаси ва фидойиси бўлган барча инсонларга, меҳнаткаш ва олижаноб, меҳридарё Самарқанд аҳлига чин юракдан ташаккур билдираман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на церемонии открытия тринадцатого Международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари»
Я рад приветствовать всех вас сегодня, в этот замечательный вечер в солнечном Узбекистане, величественном Самарканде – городе, являющемся бесценной жемчужиной нашей Родины.
Выражаю глубокую признательность вам, уважаемым деятелям искусства, почетным гостям, послам зарубежных государств и представителям международных организаций, работникам средств массовой информации, прибывшим на международный музыкальный фестиваль «Шарк тароналари», который проходит под эгидой ЮНЕСКО.
Позвольте заверить вас в моем искреннем к вам уважении и передать приветствия и самые добрые пожелания от всего народа Узбекистана.
Действительно, фестиваль «Шарк тароналари», который проводится после пятилетнего перерыва из-за пандемии, с нетерпением ждали многочисленные представители музыкального искусства и его поклонники. И сегодняшний праздник встречает всех нас своим новым духом и великолепием.
Форум, в тринадцатый раз проводимый в нашей стране, называется «Шарк тароналари» – «Мелодии Востока», однако все мы свидетели того, что сегодня по своей сути и значению он стал фестивалем «Мелодии мира».
Это подтверждает и то, что если в первом фестивале принимали участие представители 31 страны, то в этом году – уже более 400 артистов и ученых из почти 80 государств всех континентов.
Сколько завораживающих, прекрасных мелодий прозвучало за прошедшее время под звездным небом Самарканда! Благодаря нашему форуму сформировавшиеся на древнем Востоке музыкальные ценности завоевали широкое международное признание. Фестиваль открыл имена десятков талантливых певцов и музыкантов, одаренных молодых людей, подарил им крылья для полета, придал их творчеству силу и вдохновение.
Как и все народы планеты, добросердечный и толерантный узбекский народ высоко ценит мир и спокойствие. Важнейшим принципом внешней политики Нового Узбекистана также является развитие мирных, дружественных и партнерских отношений с разными государствами.
Наряду с фестивалем «Шарк тароналари» в нашей стране регулярно проводятся международные фестивали искусства макома, бахши, ремесленничества, фольклорный и танцевальный фестивали «Буюк ипак йули» и «Лязги», Ташкентский международный кинофестиваль. Они стали своего рода обращенным к человечеству благородным призывом Узбекистана к миру и согласию, дружбе и сплоченности.
В настоящее время этот призыв имеет чрезвычайно важное значение. Сегодня на наших глазах формируется совершенно новая, нестабильная и напряженная геополитическая и геоэкономическая архитектура мира. Между разными странами усиливаются конфликты и противостояние, нарастает недоверие. Внутри обществ проявляется духовный кризис. В нынешнее тревожное время все сложнее сохранять исконные и гуманистические ценности.
В такой непростой ситуации истинное искусство, музыка и литература, берущие начало от священных истоков, воспевающие идеалы гуманизма, должны выйти на арену жизнеутверждающей силой, несущей людям мир и добро, преодолевая границы времени и пространства.
Путь, который мы выберем сегодня, определит наше будущее. Только в мире и дружбе этот древний мир будет жить и процветать. Согласие между людьми, народами и странами укрепляется в первую очередь благодаря вам, творческим деятелям, вашему единодушию и сплоченности, культурному сотрудничеству.
Посмотрите, как гордо реют флаги над этой величественной площадью! Вы видите здесь символы многих стран и народов. Вся палитра красок, отраженная в них, мелодии и песни, которые вы услышите на фестивале, созвучны благородным мечтам и устремлениям, живущим в душе каждого из нас. Не это ли свидетельство общности корней и происхождения всего человечества?
Сегодня вас, мои дорогие, – послов мира и дружбы, прибывших с разных континентов и считающих достижение таких благих и великих целей смыслом своей жизни, с радостью и открытым сердцем встречают гостеприимные жители Самарканда, весь народ Узбекистана.
Наш народ испокон веков любит и превозносит искусство, видит в музыке волшебную силу человеческой души. Великие мыслители Востока создавали прекрасные произведения о музыкальной науке и ее истории, искусстве макома, музыкальных инструментах. Преемниками этого немеркнущего культурного наследия являемся все мы. А значит наша важнейшая задача – совместно изучать и широко популяризировать это великое наследие, бережно сохранять его для будущих поколений.
В этом плане очередной международный научный конгресс по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия нашей страны с участием известных в мире деятелей науки и культуры, прошедший недавно в Самарканде, стал важным практическим шагом в данном направлении.
Конечно, нас радует, что в ходе конгресса были выдвинуты новые идеи и инициативы, ценные предложения и рекомендации по совершенствованию деятельности Центра исламской цивилизации в Узбекистане, который является уникальным мегапроектом в культурно-гуманитарной жизни нашей страны.
Особенно актуальны сегодня усилия, направленные на раскрытие гуманистической сути священной религии ислам, в очередной раз подтверждающие, что ислам – это прежде всего религия добра, мира, науки, просвещения и культуры, а также на противодействие проявлениям исламофобии.
Пользуясь возможностью, выражаю глубокую признательность истинным друзьям Узбекистана – членам этого конгресса, принимающим участие в сегодняшнем торжестве, за проявленные высокое уважение и внимание к нашей Родине и народу.
Считаю, что сегодня пришло время создать отдельную энциклопедию и ее виртуальную версию – многофункциональную информационную платформу, отображающие историю и традиции фестиваля «Шарк тароналари», содержащие обширные сведения о богатой и разнообразной музыкальной культуре Востока.
Уверен, что вы примите активное участие в подготовке этой энциклопедии, сборе ценных данных, которые разрозненно хранятся в разных музеях, библиотеках, архивах и фондах мира, создании единой базы и ее передаче будущим поколениям.
Наряду с этим исходя из накопленного в нашей стране положительного опыта в целях дальнейшего расширения масштабов и повышения привлекательности форума предлагаю создать международный Клуб друзей фестиваля «Шарк тароналари».
Как известно, каждый фестиваль открывает для нас все новые и новые музыкальные произведения, исполняемые прекрасные мелодии и песни находят яркий отклик в сердцах поклонников. К сожалению, зачастую эти уникальные мелодии звучат лишь в рамках одного фестиваля и широко не популяризируются в международном масштабе. Поэтому, думаю, вы поддержите мое предложение об организации на известных сценах стран мира больших концертов с участием всех победителей и призеров нашего фестиваля.
Фестиваль «Шарк тароналари», конечно, неслучайно проводится на неповторимой площади Регистан, в легендарном городе Самарканде, столетиями сохраняющем свое очарование и мировую славу «Украшения лика Земли».
Тысячу лет назад известный поэт Востока Абул-Фатх ал-Бусти писал: «Рай в этом мире Самаркандом зовется». Этой справедливой оценки в полной мере достоин не только исторический, но и современный Самарканд.
Самарканд – город, через который в прошлом пролегали важнейшие караванные пути, воплощающий в себе великую историю и культуру, сегодня вновь преображается и с миром приветствует все народы планеты.
Уверен, что гости, прибывшие из-за рубежа на фестиваль, заново откроют для себя Самарканд, будут очарованы сегодняшним обликом этого города, воспетого поэтами и хафизами, а также высокими качествами нашего доброго и гостеприимного народа.
Пользуясь случаем, желаю успешной работы международной научно-практической конференции «Музыкальная культура народов Востока: принципы творческой интеграции в процессах глобализации», которая состоится в рамках фестиваля.
От всей души выражаю искреннюю признательность всем, кто внес вклад в организацию на высоком уровне сегодняшнего праздника искусства, настоящим профессионалам, преданным своему делу мастерам, трудолюбивым и благородным жителям Самарканда.