Қозоғистонга давлат ташрифи якунланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қозоғистон Республикасига давлат ташрифи ва Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг саммити доирасидаги тадбирлар якунланди.
Ташриф дастурига мувофиқ, Остона шаҳрида Ўзбекистон ва Қозоғистон етакчилари тор доирада учрашув ва Олий давлатлараро кенгашнинг биринчи мажлисини ўтказдилар. Икки томонлама ҳужжатлар тўплами қабул қилинди. Қўшма лойиҳаларни ишга тушириш маросими бўлиб ўтди.
Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев давлатимиз раҳбарига Ўзбекистон-Қозоғистон дўстлигини мустаҳкамлашга қўшган улкан ҳиссаси учун ўз мамлакатининг олий давлат мукофоти – «Олтин Қирон» орденини тантанали равишда топширди.
Етакчилар Қозоғистон пойтахтида буюк шоир ва мутафаккир Алишер Навоий ҳайкали очилишида иштирок этдилар.
Бугун Ўзбекистон Президенти Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг олтинчи Маслаҳат учрашувида иштирок этди ва минтақавий ҳамкорликни янада мустаҳкамлашнинг устувор йўналишларини кўрсатиб ўтди.
Шавкат Мирзиёевга минтақада дўстлик, яхши қўшничилик ва ўзаро англашувни ривожлантиришдаги алоҳида хизматлари учун Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Фахрий нишонини тантанали топшириш маросими бўлиб ўтди.
Саммит доирасида Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов билан учрашув бўлиб ўтди, унда икки томонлама дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Ташриф тадбирлари якунлангач, Остона халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонни Қозоғистон Бош вазири Олжас Бектенов кузатиб қўйди. Давлатимиз раҳбари Тошкентга жўнаб кетди.

Государственный визит в Казахстан завершился
Мероприятия государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Казахстан и саммита глав государств Центральной Азии завершились.
В рамках программы пребывания в городе Астане лидеры Узбекистана и Казахстана провели встречу в узком кругу и первое заседание Высшего межгосударственного совета. Принят солидный пакет двусторонних документов. Состоялась церемония запуска совместных проектов.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев торжественно вручил главе нашего государства высшую государственную награду своей страны – орден «Алтын Қыран» за исключительный вклад в укрепление узбекско-казахской дружбы.
Лидеры приняли участие в церемонии открытия памятника великому поэту и мыслителю Алишеру Навои в столице Казахстана.
Сегодня Президент Узбекистана принял участие в шестой Консультативной встрече глав государств Центральной Азии и обозначил приоритетные направления дальнейшего укрепления регионального взаимодействия.
Состоялась торжественная церемония вручения Шавкату Мирзиёеву Почетного знака глав государств стран Центральной Азии за выдающиеся заслуги в развитии дружбы, добрососедства и взаимопонимания в регионе.
На полях саммита состоялась встреча с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым, на которой рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления двусторонних отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
По завершении мероприятий визита в международном аэропорту Астаны высокого гостя проводил Премьер-министр Казахстана Олжас Бектенов. Глава нашего государства вылетел в Ташкент.