Туризм инфратузилмасини яхшилаш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 16 июль куни ҳудудларда туризм инфратузилмасини яхшилаш ва хорижий туристлар оқимини кўпайтириш чора-тадбирлари бўйича тақдимот билан танишди.
Бу ҳақда шу йил 3 июнь куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилиши ҳамда тадбиркорлар билан мулоқотда топшириқ берилган эди. Ушбу топшириқлар ва билдирилган таклифлар асосида соҳа ривожига қаратилган қўшимча чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
Хусусан, хорижий туристларни юртимизга жалб қилиш учун туризм ташкилотларини айланма маблағ билан таъминлаш мақсадида Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан 50 миллион доллар қийматида алоҳида кредит линияси очилмоқда. Бу кредитлар миллий валютада йиллик 17 фоиз ставкада, 2 йиллик имтиёзли давр билан 10 йилга ажратилади.
Салоҳияти юқори бўлган жойларда мастер-режалар асосида туризм масканлари барпо этилади. Бундай ҳудудлар инфратузилмасини яхшилаш учун жорий йилда республика бюджетидан 100 миллиард сўм йўналтирилади. Шунингдек, уларнинг ҳар бирига 50 миллион доллар миқдорида инвестиция жалб қилинади.
Туризм соҳасидаги тадбиркорлар учун қатор енгилликлар ҳам назарда тутилмоқда. Улар орасида автобус ва микроавтобусларни божхона божидан озод этиш, туроператор ва ҳунармандларнинг халқаро ярмаркалардаги харажатининг 50 фоизини қоплаб бериш, хорижий меҳмонлар иштирокида бизнес тадбирлар ташкил қилган тадбиркорларнинг фойда солиғи 50 фоизга камайтириш каби чоралар бор.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистоннинг миллий туризм брендини яратиш зарурлигини таъкидлаган эди. Шунга мувофиқ, мақсадли бозорлар талабларидан келиб чиқиб, юртимиздаги туризм турлари тўғрисида контентлар яратилади. Улар халқаро медиа ва ижтимоий платформалар, жаҳон спорт ва санъат тадбирларида тарғиб қилинади. Бунга аудиторияси катта бўлган хорижий журналист, блогер ва инфлюэнсерлар ҳам жалб қилинади.
Сайёҳларга қулайлик яратиш мақсадида барча авиа, темир йўл ва автобус қатновлари ҳақида маълумот ва чипта олиш имконини берадиган ягона онлайн платформа ишга туширилади. Авиа, темир йўл ва автобус чипталарини камида олти ой олдин савдога чиқариш тизими жорий қилинади. Умумхалқ байрамлари кунларида қўшимча авиақатновлар йўлга қўйилади. Булар ҳақда мунтазам равишда оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларда ёритиб борилади.
Соҳа учун мутахассислар тайёрлаш масаласи ҳам муҳим. Келаётган ўқув йилидан бошлаб, бу борада ҳам қатор янгиликлар мўлжалланмоқда.
Жумладан, туризм ва меҳмонхона хўжалиги соҳасида ўқув дастурлари жаҳон рейтингида биринчи 100 таликка кирувчи таълим муассасаларининг тажрибаси асосида такомиллаштирилади. Бу соҳада олий таълим тўрт йилликдан уч йилликка ўтказилади. Талабаларга бир вақтнинг ўзида ихтисослиги бўйича ишлаб, касбий кўникмаларини бевосита иш жойларида ривожлантириш имконияти яратилади. Андижон, Бухоро, Самарқанд ва Урганч давлат университетлари, Шарқшунослик, Жаҳон тиллари ва “Ипак йўли” олийгоҳларида гидларни тайёрлаш курслари ташкил этилади.
Давлатимиз раҳбари бу чора-тадбирлар бўйича ҳужжат ишлаб чиқиб, ижросини самарали ташкил этиш юзасидан кўрсатмалар берди.

Рассмотрены предложения по улучшению инфраструктуры туризма
Президент Шавкат Мирзиёев 16 июля ознакомился с презентацией о мерах по улучшению туристической инфраструктуры в регионах и увеличению потока иностранных туристов.
Соответствующие задачи были обсуждены в ходе состоявшихся 3 июня текущего года видеоселекторного совещания и диалога с предпринимателями. На основе данных тогда поручений и высказанных предложений разработаны дополнительные меры, направленные на развитие сферы.
В частности, в целях обеспечения туристических организаций оборотными средствами для привлечения иностранных туристов в нашу страну открывается отдельная кредитная линия из Фонда реконструкции и развития на сумму 50 миллионов долларов. Эти кредиты будут выделяться в национальной валюте по ставке 17 процентов годовых сроком на 10 лет с 2-летним льготным периодом.
В регионах с высоким потенциалом будут строиться туристические объекты на основе мастер-планов. На улучшение инфраструктуры таких регионов в текущем году из республиканского бюджета будет выделено 100 миллиардов сумов. Также в каждый из них будут привлечены инвестиции в размере 50 миллионов долларов.
Предусматривается также ряд льгот для предпринимателей, действующих в сфере туризма. В их числе — освобождение автобусов и микроавтобусов от таможенных пошлин, компенсация туроператорам и ремесленникам 50 процентов расходов, связанных с участием в международных ярмарках, снижение на 50 процентов налога с прибыли предпринимателей, организующих бизнес-мероприятия с участием иностранных гостей.
Глава государства отмечал необходимость создания национального туристического бренда Узбекистана. В соответствии с этим, исходя из требований целевых рынков, будет создаваться контент о видах туризма в нашей стране. Он будет продвигаться в международных медиа и на социальных платформах, мировых спортивных и художественных мероприятиях. Будут привлечены иностранные журналисты, блогеры и инфлюенсеры с большой аудиторией.
Для удобства туристов будет запущена единая онлайн-платформа обо всех авиа-, железнодорожных и автобусных рейсах с возможностью приобретения билетов. Авиа-, железнодорожные и автобусные билеты будут выставляться на продажу не менее чем за шесть месяцев до рейса. Во время всенародных праздников будут запускаться дополнительные авиарейсы. Информация об этом будет регулярно публиковаться в средствах массовой информации и социальных сетях.
Также важен вопрос подготовки специалистов для сферы. С будущего учебного года намечается ряд нововведений и в этом направлении.
В частности, учебные программы в сфере туризма и гостиничного хозяйства будут усовершенствованы на основе опыта образовательных учреждений, входящих в топ-100 мирового рейтинга. Вместо четырех лет продолжительность высшего образования в сфере будет составляться три года. Студентам будет предоставлена возможность одновременно с учебой работать по специальности, развивая профессиональные навыки непосредственно на рабочем месте. В Андижанском, Бухарском, Самаркандском и Ургенчском государственных университетах, университетах востоковедения, мировых языков и «Шелковый путь» будут организованы курсы по подготовке гидов.
Глава государства дал указания по разработке соответствующего документа и эффективной организации его исполнения.