Ўзбекистон Президенти Хитой билан парламентлараро алоқалар жадал ривожланиб бораётганини алоҳида мамнуният билан қайд этди
981
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 8 июль куни Бутунхитой халқ вакиллари кенгаши Доимий қўмитаси Раиси Чжао Лэцзи бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Хитой парламенти раҳбари Ўзбекистон етакчисига Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда сўнгги йилларда Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги дўстлик ва барча шароитларда ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларида юксак даражага эришилгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Ўзбекистон Президентининг жорий йил январь ойида Хитойга давлат ташрифи чоғида эришилган келишувлар изчил амалга оширилмоқда.
Остона шаҳридаги ШҲТ саммити доирасида ўтган олий даражадаги самарали музокаралар натижалари мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришга янги суръат бағишлашига ишонч билдирилди.
Хитой Ўзбекистондаги ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни, айниқса, камбағалликни қисқартириш дастурини, шунингдек, инфратузилмани ривожлантириш, саноат кооперацияси, қишлоқ хўжалиги ва «яшил» энергетика соҳаларида стратегик ҳамкорлик дастурларини қабул қилиш режаларини қатъий қўллаб-қувватлаётгани тасдиқланди.
“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш бўйича амалий ишларни тез фурсатда бошлаш муҳимлиги қайд этилди.
Жадал ҳудудлараро алоқаларга юқори баҳо берилди. Келгуси йилда иккинчи Ҳудудлар форуми ўтказилади.
Ўзбекистонда Хитой олий ўқув юртларининг филиалларини очиш, профессионал таълим соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш, Конфуций институти фаолиятини қўллаб-қувватлаш масалалари кўриб чиқилди. Келгуси йилда иккинчи Таълим форумини ўтказиш режалаштирилган.
Маданият ва туризм соҳаларидаги алмашинув юзасидан фикр алмашилди.
Парламентлараро ҳамкорликни янада кенгайтириш, парламент аъзолари ўртасидаги алоқаларни фаоллаштириш ва амалга оширилаётган ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш бўйича қонун ижодкорлиги тажрибасини ўрганиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Икки мамлакат парламентлари ўртасидаги ҳамкорликни чуқурлаштиришга қаратилган тадбирларни амалга ошириш бўйича «йўл харитаси»ни қабул қилиш назарда тутилгани қайд этилди.

Президент Узбекистана с особым удовлетворением отметил динамичное развитие межпарламентских связей с Китаем
999
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 июля принял делегацию Всекитайского собрания народных представителей во главе с Председателем Постоянного комитета Чжао Лэцзи.
Руководитель парламента Китая передал лидеру Узбекистана искренние приветствия и наилучшие пожелания Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
В ходе встречи с глубоким удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы высочайший уровень узбекско-китайских отношений дружбы и всепогодного всестороннего стратегического партнерства.
Последовательно выполняются договорённости, достигнутые в ходе государственного визита Президента Узбекистана в Китай в январе этого года.
Выражена уверенность, что итоги состоявшихся в рамках саммита ШОС в городе Астане плодотворных переговоров на высшем уровне придадут новый импульс расширению многопланового сотрудничества между нашими странами.
Подтверждена решительная поддержка Китаем программы социально-экономических реформ в Узбекистане, особенно в вопросах сокращения бедности, а также планов по принятию программ стратегического сотрудничества в сфере развития инфраструктуры, промышленной кооперации, сельского хозяйства и «зеленой» энергетики.
Подчеркнута важность скорейшего начала практических работ по строительству железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
Дана высокая оценка интенсивным межрегиональным контактам. В следующем году состоится второй Форум регионов.
Рассмотрены вопросы открытия филиалов вузов КНР, расширения сотрудничества в области профессионального образования, поддержки деятельности Института Конфуция в Узбекистане. В следующем году намечено проведение второго Образовательного форума.
Состоялся обмен мнениями по вопросам культурного и туристического обмена.
Особо подчеркнута необходимость дальнейшего расширения межпарламентского взаимодействия, активизации обменов между парламентариями и изучения опыта законотворческой деятельности по поддержке проводимых реформ.
Отмечено, что предусматривается принятие «дорожной карты» по реализации мероприятий, нацеленных на углубление сотрудничества парламентов двух стран.