Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг «Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон» темир йўли қурилиши бўйича стратегик лойиҳани амалга ошириш тўғрисидаги битимни имзолаш маросими иштирокчиларига табрик сўзи
«Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон» темир йўли қурилиши бўйича стратегик лойиҳани амалга ошириш тўғрисидаги битимни имзолаш маросимининг барча иштирокчиларини самимий қутлашдан мамнунман.
Бу мамлакатларимиз ўртасида қарор топган анъанавий яқин ва кўп қиррали ҳамкорлик ривожидаги чинакам тарихий воқеадир. Бугун биз биргаликда кенг минтақамизда иқтисодий ва транспорт алоқаларини мустаҳкамлашга қаратилган муҳим амалий қадамларни қўймоқдамиз.
Шу муносабат билан, биринчи навбатда, Хитой Халқ Республикаси Раиси, ҳурматли Си Цзиньпин жанобларига “Бир макон, бир йўл” ташаббуси доирасида Трансконтинентал транспорт ва транзит коридорининг ажралмас қисми ҳисобланувчи ушбу муҳим инфратузилма лойиҳасини илгари суришда кўрсатган шахсий эътибори ва уни тўла қўллаб-қувватлагани учун чин дилдан миннатдорлик билдираман.
Янги темир йўл Хитой билан иқтисодий ҳамкорлигимизни кенгайтириб, мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада чуқурлаштиришга хизмат қилишига ишонаман.
«Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон» темир йўли тарихий Буюк ипак йўли бўйлаб ўтади. Дарҳақиқат, биз кўп асрлар давомида савдо алоқалари ва маданий алмашинув ривожига хизмат қилган ушбу қадимий йўлни замонавий шароитда қайта тиклаяпмиз.
Шуни алоҳида таъкидлашни истардимки, мазкур темир йўл Хитойни минтақамиз билан боғловчи энг қисқа қуруқлик йўлига айланади.
Таҳлиллар шуни кўрсатадики, унинг барпо этилиши ортиб бораётган юк ташиш ҳажмига самарали хизмат кўрсатиш, уларни ташиш вақти ва нархини сезиларли даражада камайтириш имконини беради. Мутахассисларнинг қайд этишича, юк ташиш йиллик ҳажми 15 миллион тоннагача етиши мумкин, товарларни якуний истеъмолчиларга етказиш муддати эса 7 кунга қисқаради. Бундан ташқари, замонавий транзит ва логистика инфратузилмаси, омборхоналар ва терминаллар яратилади.
Лойиҳанинг амалга оширилиши оқибатида вужудга келадиган иқтисодий таъсирни барча мамлакатлар ҳис қилади. Аввало, янги корхоналар ва ўн минглаб иш ўринлари яратилади, ўзаро товар айрибошлаш ҳажми ва саноат кооперацияси кўлами, инвестицион жозибадорлик ўсади ва асосий натижа – фуқароларимизнинг турмуш даражаси ошади.
Келгусида ушбу йўл бизнинг мамлакатларимизга истиқболли Трансафғон йўлаги орқали Жанубий Осиё ва Яқин Шарқ давлатларининг кенг бозорларига чиқиш имконини беради, транзит салоҳияти ва минтақалараро ўзаро боғлиқликни сезиларли даражада оширади.
Шуни таъкидламоқчиманки, ушбу кенг кўламли лойиҳани амалга ошириш учун Ўзбекистон ҳудудида барча зарур инфратузилма яратилган.
Бундан ташқари, биз замонавий темир ва автомобиль йўллари миллий тармоғини кенгайтирмоқдамиз, юкларни қайта ишлаш ва ташиш жараёнларини жадаллаштириш мақсадида рақамли технологияларни фаол жорий қилмоқдамиз.
Ҳамкорларимизни яна бир бор ишонтириб айтмоқчиманки, Ўзбекистон темир йўл қурилиши, имзоланаётган битим ва қабул қилинган “йўл харитаси” бўйича изчил ҳамкорликни давом эттиришга тайёр.
Аминманки, узоқ муддатли умумий манфаатларимизга жавоб берадиган «Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон» темир йўли стратегик лойиҳаси дўстлик ва шериклик муносабатларимизни мустаҳкамлашга, мамлакатларимиз, халқларимиз фаровонлиги ва тараққиётига хизмат қилади.

Приветственное слово Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева участникам церемонии подписания Соглашения о реализации стратегического проекта строительства железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан»
Искренне рад приветствовать всех участников церемонии подписания Соглашения о реализации стратегического проекта строительства железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
Это поистине историческое событие в развитии традиционно тесного и многопланового сотрудничества наших стран. Сегодня мы вместе делаем важные практические шаги, направленные на усиление экономической и транспортной взаимосвязанности в нашем обширном регионе.
В этой связи прежде всего хочу выразить глубокую благодарность Председателю Китайской Народной Республики уважаемому господину Си Цзиньпину за личное внимание и всемерную поддержку продвижения этого важнейшего инфраструктурного проекта, являющегося неотъемлемой частью Трансконтинентального транспортного и транзитного коридора в рамках инициативы «Один пояс, один путь».
Уверен, что новая железная дорога позволит расширить наше экономическое сотрудничество с Китаем, будет служить дальнейшему углублению отношений дружбы и всепогодного всестороннего стратегического партнерства между нашими странами.
Маршрут железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан» пролегает вдоль исторического Великого шелкового пути. Фактически мы воссоздаем в современных условиях этот древний коридор, служивший на протяжении многих веков развитию торговых связей и культурного обмена.
Подчеркну, что эта железнодорожная магистраль станет кратчайшим наземным «плечом», соединяющим Китай с нашим регионом.
Анализ показывает, что ее ввод позволит эффективно обслуживать возрастающие объемы грузоперевозок, заметно сократить сроки и стоимость их транспортировки. Эксперты отмечают, что ежегодный объем грузоперевозок может составить до 15 миллионов тонн, а сроки доставки товаров до конечных потребителей сократятся на 7 дней. Кроме того, будет создана современная транзитно-логистическая инфраструктура, склады и терминалы.
Экономический эффект от реализации проекта почувствуют все наши страны. Появятся новые предприятия и десятки тысяч рабочих мест, возрастут объемы взаимной торговли и масштабы промышленной кооперации, инвестиционная привлекательность, и как главный результат – повысится уровень жизни наших граждан.
В будущем эта дорога позволит нашим странам выйти через перспективный Трансафганский коридор на емкие рынки государств Южной Азии и Ближнего Востока, значительно усилит транзитный потенциал и межрегиональную взаимосвязанность.
Подчеркну, для реализации этого масштабного проекта на территории Узбекистана создана вся необходимая инфраструктура.
Более того, мы расширяем национальную сеть современных железнодорожных и автомобильных путей, активно внедряем цифровые технологии для ускорения процедур обработки и перевозки грузов.
Еще раз хочу заверить всех наших партнеров в том, что узбекская сторона готова к продолжению тесной практической работы по строительству железной дороги, полной реализации подписываемого Соглашения и принятой «дорожной карты».
Убежден, что стратегический проект железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан», отвечающий общим долгосрочным интересам, будет служить укреплению дружбы и партнерства, процветанию и благополучию наших стран и народов.