Банкларнинг инвестициялар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш борасидаги фаолияти кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 29 май куни “Асакабанк” ва Бизнесни ривожлантириш банкининг инвестиция фаолияти ҳамда кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлашга оид тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимизда инвестиция жараёнлари фаол, иқтисодий лойиҳалар талай. Шунга мос равишда банкларнинг бундаги иштироки ошиб, инвестицион фаолияти кенгайиб бормоқда.
Тақдимотда “Асакабанк” ва Бизнесни ривожлантириш банкининг шу борадаги жорий йилги режалари кўриб чиқилди.
Хусусан, “Асакабанк” бу йил лойиҳаларга 2,1 миллиард доллар жалб қилиб, уларни тўлиқ ўзлаштиришни мақсад қилиб қўйган. Бундан ташқари, фармацевтика ва автомобиль саноатида жами 3 миллиард долларлик лойиҳалар шакллантирилган.
Шунингдек, “Асакабанк” иштирокида 285 минг аҳолининг бизнес ташаббусларини қўллаб-қувватлаш орқали уларнинг тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш мўлжалланган.
Бизнесни ривожлантириш банкининг тақдимотига кўра, 2024 йилда тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш дастурлари ва инвестиция лойиҳаларига жами 1,5 миллиард доллар жалб қилинади. Шундан 225 миллион доллари халқаро молия институтларидан олиб келинади. Ушбу маблағларни ўзлаштириш орқали йил якунигача жами 47 мингдан ортиқ микролойиҳалар амалга оширилади.
Шунингдек, аҳолининг бизнес ғояларини молиялаштириш орқали 380 мингта ўзини ўзи банд қилган шахслар ва якка тартибдаги тадбиркорлар фаолиятини йўлга қўйиш режалаштирилган. Банкнинг ўқитиш дастурлари билан 70 мингдан ортиқ аҳолини қамраб олиш белгиланган.
Давлатимизнинг фаол ташқи сиёсати натижасида ҳамкор мамлакатлар ва халқаро тузилмалар билан кўплаб келишувларга эришилган. Жумладан, “Асакабанк” иштирокида 772 миллион долларлик 87 та, Бизнесни ривожлантириш банки томонидан 485 миллион долларлик 45 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилади.
Тақдимотда ушбу муҳим лойиҳаларнинг бориши ҳақида ҳам ахборот берилди.
Давлатимиз раҳбари банклар барча мижозлари билан манзилли ишлаб, лойиҳанинг ҳар бир босқичида кўмаклашиши зарурлигини, бунинг натижаси янги иш ўринлари яратилиши ва маҳаллаларда камбағалликнинг қисқаришида ўз ифодасини топиши кераклигини таъкидлади.
Банклар ўз ишини янгича ташкил қилиб, фақат кредит ажратадиган марказ эмас, балки ўзи истиқболли лойиҳаларни амалга оширадиган ва уларни тайёр бизнес сифатида тадбиркорларга тақдим этадиган замонавий инвестиция-тижорат тузилмасига айланиши мақсадга мувофиқлиги қайд этилди.
Тақдимотда кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш жараёнларини рақамлаштириш ва уларнинг шаффофлигини янада ошириш, замонавий дастурий ечимлар ва инновацияларни жорий қилиш билан боғлиқ масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Рассмотрена деятельность банков по поддержке инвестиций и бизнеса
Президент Шавкат Мирзиёев 29 мая ознакомился с презентацией о деятельности «Асакабанка» и Банка развития бизнеса по привлечению инвестиций и поддержке малого и среднего бизнеса.
В нашей стране наблюдается высокая инвестиционная активность, реализуется множество экономических проектов. В соответствии с этим банки принимают все более широкое участие в этих процессах.
На презентации рассмотрены планы «Асакабанка» и Банка развития бизнеса на текущий год.
В частности, «Асакабанк» планирует привлечь на проекты и полностью освоить в этом году 2,1 миллиарда долларов. Банком сформированы проекты на 3 миллиарда долларов в фармацевтической отрасли и автомобильной промышленности.
Также с участием «Асакабанка» планируется вовлечь в предпринимательство 285 тысяч человек, поддержав их бизнес-инициативы.
Согласно презентации Банка развития бизнеса, в 2024 году на программы поддержки предпринимателей и инвестиционные проекты будет привлечено в общей сложности 1,5 миллиарда долларов. Из них 225 миллионов долларов будут привлечены от международных финансовых институтов. За счет освоения этих средств к концу года будет реализовано более 47 тысяч микропроектов.
Также, за счет финансирования бизнес-идей населения планируется наладить деятельность 380 тысяч самозанятых и индивидуальных предпринимателей. Программы обучения банка охватят более 70 тысяч человек.
Благодаря активной внешней политике нашего государства были достигнуты многочисленные соглашения со странами-партнерами и международными структурами. В частности, с участием «Асакабанка» будет реализовано 87 инвестиционных проектов на сумму 772 миллиона долларов, а Банком развития бизнеса — 45 проектов на сумму 485 миллионов долларов.
На презентации также представлена информация о ходе реализации этих важных проектов. Президент подчеркнул, что банки должны служить опорой для своих клиентов и помогать на каждом этапе реализации проектов.
Глава нашего государства подчеркнул, что банки должны работать адресно со всеми клиентами и оказывать помощь на каждом этапе проекта, что должно выразиться в создании новых рабочих мест и сокращении бедности в махаллях.
Отмечено, что необходимо организовать работу банков по-новому, чтобы они превратились не просто в центры по предоставлению кредитов, но и в современные инвестиционно-коммерческие структуры, осуществляющие перспективные проекты и реализующие их предпринимателям в виде готового бизнеса.
На презентации также рассмотрены вопросы цифровизации процессов поддержки малого и среднего бизнеса, повышения их прозрачности, внедрения современных программных решений и инноваций.