Ўзбекистон ва Россия Президентлари халқларимиз жасоратига ҳурмат бажо келтирдилар
Ўзбекистон-Россия саммити доирасида Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Владимир Путин Тошкент шаҳридаги «Ғалаба боғи» ёдгорлик мажмуасига ташриф буюрдилар.
Кўп миллатли халқларимиз кўп асрлик умумий тарихимиз ва унинг ёрқин саҳифалари, жумладан, Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабани алоҳида ҳурмат-эътибор билан ёд этадилар.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида “Инсон қадри учун” тамойили ислоҳотлар дастурининг мутлақ устувор йўналишига айланди. Хусусан, ўзбекистонликларнинг уруш жанггоҳларида кўрсатган қаҳрамонлиги ва фронт ортидаги фидокорона меҳнатини абадийлаштириш учун давлатимиз раҳбари ташаббуси билан 2020 йил 9 майда “Ғалаба боғи” очилди.
Кенг мажмуа бир нечта ҳудудга бўлинган бўлиб, ҳар бири алоҳида мавзуга бағишланган – уруш даҳшатлари ва аскарлар қаҳрамонлиги, фронт ортидаги ишчилар матонати ва фидойилиги, қайғу ва дард, шодлик ва шукроналик.
Бу ерга ташриф давомида Ўзбекистон ва Россия Президентлари ҳалок бўлган аскарларнинг хотирасини ёдга олдилар ва уруш дастидан беш нафар ўғлидан айрилган Зулфия ая Зокирова хотирасига ўрнатилган “Матонат мадҳияси” ёдгорлиги пойига гулчамбар қўйдилар.
Мажмуанинг энг юқори нуқтаси – сунъий тепалик чўққисида “Абадий жасорат” композицияси – Совет Иттифоқи Қаҳрамони генерал-майор Собир Раҳимов ва Иккинчи жаҳон урушида қатнашган барча ўзбекистонлик аскарлар хотирасига бағишланган ёдгорлик ўрнатилган.
Тепалик ичида боғнинг асосий павильони – Ўзбекистоннинг урушдаги иштироки тарихига бағишланган Шон-шараф музейи жойлашган.
Етакчилар музейнинг бой экспозицияси билан танишиб, шонли ўтмишимиз ҳақидаги хотирани асраб-авайлаш муҳимлигини таъкидладилар. Тарихий меросни эъзозлаш ёшларда ватанпарварлик руҳини тарбиялаш ва халқлар ўртасида маданий алоқаларни мустаҳкамлашда муҳим ўрин тутиши алоҳида қайд этилди.

Многонациональные народы наших стран бережно хранят память о многовековой общей истории и её ярких страницах, среди которых Победа во Второй мировой войне.
Под руководством Президента Шавката Мирзиёева принцип «Во имя чести и достоинства человека» возведен в безусловный приоритет программы реформ. В частности, для увековечивания памяти о героизме узбекистанцев на полях сражений и самоотверженном труде в тылу 9 мая 2020 года по инициативе главы нашего государства был открыт Парк Победы.
В ходе посещения Президенты Узбекистана и России почтили память погибших воинов, возложив венки к подножию монумента «Ода стойкости», воздвигнутого в память о вдове Зульфие Закировой, потерявшей на войне пятерых сыновей.
В самом верхнем пункте комплекса – на вершине рукотворного кургана – установлена скульптурная композиция «Вечный подвиг» – монумент Герою Советского Союза генерал-майору Сабиру Рахимову и всем воинам узбекистанцам-участникам Второй мировой.
Лидеры ознакомились с богатой экспозицией музея, отметили важность бережного отношения к общей памяти о героическом прошлом. Подчеркнуто, что почитание исторического наследия играет ключевую роль в воспитании патриотизма молодежи и укреплении культурных связей между народами.