“Coca-Cola” компаниясининг истиқболли лойиҳалари қўллаб-қувватланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 май куни “Coca-Cola” компанияси раиси ва бош директори Жеймс Куинсини қабул қилди. Учрашувда “Anadolu Group” компанияси раиси Тунжай Ўзилхон ҳам иштирок этди.
“Coca-Cola” алкоголсиз ичимликлар ишлаб чиқариш бўйича дунёдаги энг йирик компаниялардан бири бўлиб, фаолияти 200 дан ортиқ мамлакат бозорини қамраб олади, 200 дан зиёд бренд ва 950 дан ортиқ ишлаб чиқариш корхонасига эга.
Компаниянинг Ўзбекистондаги эксклюзив ҳамкори – “Coca-Cola İçecek” Туркиянинг “Anadolu Group” таркибига киради. Ҳозирги кунда мамлакатимизда компаниянинг Тошкент, Урганч ва Наманган вилоятидаги 3 та заводи фаолият юритмоқда.
Учрашувда озиқ-овқат соҳасидаги, шу жумладан, «яшил» ечимларни, энергия ва сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш бўйича ҳамкорликнинг ижобий суръати қайд этилди. Куни кеча Самарқанд вилоятида янги корхона ишга туширилди. 2025 йилда Наманган вилоятида бешинчи завод фойдаланишга топширилади.
Инновацион фаолият ва тадқиқотларни ривожлантириш, муҳандислар ва соҳа мутахассисларини тайёрлаш муҳимлиги таъкидланди. Инвестиция дастурини янада кенгайтириш, маҳсулот турларини кўпайтириш, материаллар ва бутловчи қисмларни ишлаб чиқариш юзасидан келишувларга эришилди.
Давлатимиз раҳбари истиқболли лойиҳаларни жадаллик билан амалга ошириш бўйича алоҳида “йўл харитаси”ни қабул қилишни топширди.

Поддержаны перспективные проекты компании Coca Cola
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 мая принял председателя и генерального директора компании Coca Cola Джеймса Куинси. Во встрече также участвовал председатель компании Anadolu Group Тунжай Озилхан.
Coca Cola является одной из крупнейших компаний мира по производству безалкогольных напитков, деятельность которой охватывает рынки более 200 стран, включает свыше 200 брендов и 950 производственных предприятий.
Эксклюзивный партнер компании в Узбекистане – Coca Cola İçecek входит в структуру турецкой Anadolu Group. В настоящее время в нашей стране функционируют 3 завода компании в Ташкенте, Ургенче и Наманганской области.
В ходе встречи была отмечена положительная динамика сотрудничества в пищевой отрасли, в том числе по внедрению зеленых решений, энерго- и водосберегающих технологий. Теперь запущено новое предприятие в Самаркандской области. В 2025 году в Наманганской области будет введен в строй пятый завод.
Подчеркнута важность развития инновационной и исследовательской деятельности, подготовки инженеров и специалистов отрасли. Достигнуты договоренности о дальнейшем расширении инвестиционной программы, увеличении номенклатуры выпускаемой продукции, производстве материалов и комплектующих.
Глава нашего государства поручил принять отдельную «дорожную карту» по ускоренной реализации перспективных проектов.