Геологиядаги муҳим йўналиш кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 13 май куни кўмир қазиб чиқаришни ошириш режалари тақдимоти билан танишди.
Аҳоли ва иқтисодиётнинг ўсиб бораётган эҳтиёжини таъминлаш учун энергетиканинг барча йўналишлари ривожлантирилмоқда. Жумладан, муайян тармоқларда кўмирдан фойдаланиш қўл келади. Ҳисоб-китобларга кўра, юртимиздаги кўмир захиралари қарийб 2 миллиард тоннани ташкил этади.
Бу имконият ишга солиниб, кўмир қазиб олиш ҳажми изчил ошириб келинмоқда. Хусусан, 2016 йилда бу кўрсаткич йилига 4 миллион тоннадан кам бўлган бўлса, 2023 йилда 6 миллион 550 минг тоннага етди.
Давлатимиз раҳбари конларга инвесторларни жалб қилиб, янги лойиҳаларни амалга ошириш зарурлигини айтган эди. Ўтган йили бу борада сезиларли силжиш бўлиб, тадбиркорлар томонидан 369 минг тонна кўмир қазиб чиқарилди.
Тақдимотда соҳадаги режалар ҳақида ҳам ахборот берилди. Қайд этилганидек, бу йил кўмир қазиб чиқариш 8 миллион тоннага етказилади. Шундан 900 минг тоннаси тадбиркорлар томонидан олинади. “Шарғункўмир” акциядорлик жамиятида йилига 500 минг тонна кўмирни бойитиш ускунаси ишга туширилади.
Сурхондарё, Қашқадарё ва Тошкент вилоятларидаги тўртта майдонда геология ишлари олиб борилмоқда ва келгуси йилда қазиб чиқаришга йўналтирилади.
Шу билан бирга, илғор хорижий тажрибани қўллаган ҳолда кўмир қатламларини баҳолаш ва бурғилаш ишлари давом эттирилмоқда. Буларнинг натижасида 2025 йилда кўмир қазиб чиқариш ҳажмини 10 миллион тоннага етказиш режалаштирилган.
Мутасаддиларга соҳада халқаро стандартларни жорий этиб, кўмир сифатини ошириш, инвестиция лойиҳаларини жадаллаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.

Рассмотрена проводимая работа в важном направлении геологии
Для удовлетворения растущих потребностей населения и экономики развиваются все направления энергетики. В частности, оптимальным источником энергии в определенных отраслях является уголь. По подсчетам, угольные запасы нашей страны составляют почти 2 миллиардатонн.
Эти запасы поэтапно осваиваются, объемы добычи угля последовательно растут. В частности, если в 2016 году этот показатель составлял менее 4 миллионов тонн в год, то в 2023 году достиг 6 миллионов 550 тысяч тонн.
Ранее глава нашего государства указал на необходимость привлечения инвесторов к месторождениям и реализации новых проектов. В результате в прошлом году произошли сдвиги в процессе привлечения частного сектора, предприниматели добыли 369 тысяч тонн угля.
На презентации также представлена информация о запланированной в отрасли работе. Отмечалось, что в этом году добычу угля намечено довести до 8 миллионов тонн, из которых 900 тысяч тонн добудут предприниматели. В акционерном обществе «Шаргункумир» будет запущена установка для обогащения угля мощностью 500 тысяч тонн в год.
В Сурхандарьинской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях проводятся геологические работы на четырех участках, в следующем году на них планируется запустить добычу.
Кроме того, с использование передового зарубежного опыта продолжаются работы по оценке и бурению угольных пластов. В результате этих мероприятий планируется увеличить объем добычи угля до 10 миллионов тонн к 2025 году.
Ответственным лицам даны указания по внедрению международных стандартов в отрасли, повышению качества угля и ускорению инвестиционных проектов.