Ўзбекистон Президенти Венгрия билан кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш имкониятларини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти 7 май куни қўшма Ҳукуматлараро комиссия тадбирларида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Венгрия ташқи ишлар ва савдо вазири Петер Сийяртони қабул қилди.
Петер Сийярто давлатимиз раҳбарига Венгрия Бош вазири Виктор Орбаннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди ҳамда учинчи Тошкент инвестиция форуми муваффақиятли ўтказилгани билан табриклади.
Учрашувда Ўзбекистон билан Венгрия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Икки мамлакат стратегик шериклиги изчил мустаҳкамланиб, амалий алоқалар жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Барча даражаларда фаол мулоқотлар давом этмоқда. Кейинги йилларда товар айирбошлаш ҳажми икки баробарга кўпайди, қўшма лойиҳа ва корхоналар сони ошмоқда.
Саноат, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, балиқчилик, логистика, кўчмас мулк объектларини қуриш ва бошқа йўналишлардаги лойиҳаларни илгари суриш масалалари кўриб чиқилди. Тошкент вилоятида Венгрия ва Европа компанияларининг лойиҳалари учун махсус иқтисодий зонани тез фурсатда ишга тушириш муҳимлиги таъкидланди.
Гуманитар алмашинув ҳам кенгаймоқда. Талабаларимиз Венгриянинг етакчи олий таълим муассасаларида таҳсил олмоқда.
Шунингдек, халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасидаги, шу жумладан Туркий давлатлар ташкилотидаги ҳамкорлик масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Президент Узбекистана отметил возможности для дальнейшего расширения узбекско-венгерского многопланового сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 мая принял министра иностранных дел и торговли Венгрии Петера Сийярто, прибывшего в нашу страну для участия в мероприятиях совместной Межправительственной комиссии.
Петер Сийярто передал главе нашего государства теплые приветствия и наилучшие пожелания Премьер-министра Венгрии Виктора Орбана, а также поздравил с успешным проведением третьего Ташкентского инвестиционного форума.
В ходе встречи были рассмотрены актуальные вопросы узбекско-венгерского многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечено последовательное укрепление стратегического партнерства и динамичное развитие практического взаимодействия Узбекистана и Венгрии.
Продолжаются интенсивные контакты на всех уровнях.  За последние годы товарооборот увеличился почти в два раза, растет количество совместных проектов и предприятий.
Были рассмотрены вопросы продвижения проектов кооперации в сферах промышленности, фармацевтики, сельского хозяйства, рыбоводства, логистики, строительства объектов недвижимости и других направлениях. Отмечена важность скорейшего запуска специальной экономической зоны для проектов венгерских и европейских компаний в Ташкентской области.
Расширяется гуманитарный обмен. Наши студенты обучаются в ведущих венгерских вузах.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам взаимодействия в рамках международных и региональных организаций, в том числе на площадке Организации тюркских государств.