Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентлари амалий ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 апрель куни Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари қардош Қозоғистон етакчиси ва халқига ушбу мамлакат ҳудудидаги кенг миқёсли тошқинлар натижасида инсонлар қурбон бўлгани муносабати билан ҳамдардлик изҳор этди.
Бундай табиий офатлар кейинги пайтларда минтақамизда кузатилаётган иқлимнинг салбий ўзгаришлари оқибати экани қайд этилди.
Бу борада яқин амалий ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олинди.
Президентлар яқинда Хива шаҳрида бўлиб ўтган учрашувдаги келишувларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасидаги яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар.
Минтақавий аҳамиятга молик масалалар ва бўлажак олий даражадаги учрашувлар режаси ҳам кўриб чиқилди.

Президенты Узбекистана и Казахстана обсудили актуальные вопросы практического взаимодействия
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 апреля провел телефонный разговор с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Глава нашего государства выразил искренние соболезнования и слова поддержки лидеру и братскому народу Казахстана в связи с человеческими жертвами в результате масштабных паводков на территории Казахстана.
Было подчеркнуто, что подобные природные катаклизмы являются последствиями негативных климатических изменений, наблюдающихся в последнее время в нашем регионе.
Достигнута договоренность о продолжении тесного практического взаимодействия в этом направлении.
Президенты двух стран обсудили актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-казахстанских отношений добрососедства, стратегического партнерства и союзничества в контексте реализации договоренностей, достигнутых в ходе недавней рабочей встречи в городе Хиве.
Были также рассмотрены вопросы региональной повестки и график предстоящих мероприятий на высшем уровне.