Ўзбекистон Президентининг Тожикистонга ташрифи икки томонлама муносабатлар тарихида янги саҳифа очди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Тожикистонга давлат ташрифи доирасидаги тадбирлар якунига етди.
Куни кеча Ўзбекистон раҳбари Президент Эмомали Раҳмон билан тор доирада ва кенгайтирилган таркибда музокаралар ўтказди. Давлат раҳбарлари икки томонлама муносабатларда янги тарихий босқични бошлаб берган Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартномани имзоладилар.
Президентларнинг фармонлари билан юксак фахрий унвонларга сазовор бўлган икки мамлакат маданият ва санъат арбобларидан бир гуруҳини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Етакчилар биргаликда “Дўстлик оқшоми” концерт дастурини томоша қилдилар.
Бугун Президентимиз Тожикистон Парламенти қуйи палатаси Раиси Маҳмадтоир Зокирзода ва Бош вазир Қоҳир Расулзода билан учрашувлар ўтказди.
Давлат раҳбарлари мамлакатимизнинг Душанбедаги элчихонаси янги биносини тантанали равишда очиб бердилар ҳамда Ўзбекистон саноат маҳсулотлари кўргазмаси билан танишдилар.
Душанбе халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини Президент Эмомали Раҳмон кузатиб қўйди. Президент Шавкат Мирзиёев Тошкентга қайтиб келди.

Визит Президента Узбекистана в Таджикистан стал новой исторической вехой в двусторонних отношениях
Программа мероприятий государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Таджикистан завершилась.
Накануне состоялись переговоры главы Узбекистана с Президентом Эмомали Рахмоном в узком и расширенном формате. По итогам главы государств подписали Договор о союзнических отношениях, ознаменовавшего новую историческую веху в двусторонних отношениях.
Состоялись церемония награждения группы деятелей культуры и искусства двух стран, которым указами Президентов были присвоены высокие почетные звания. Лидеры вместе посмотрели совместный концерт «Вечер дружбы».
Сегодня Шавкат Мирзиёев провел встречи с Председателем нижней палаты Парламента Таджикистана Махамадтоиром Зокирзода и Премьер-министром Кохиром Расулзода.
Главы государств торжественно открыли новое здание посольства нашей страны в Душанбе, а также ознакомились с выставкой промышленных товаров Узбекистана.
В международном аэропорту Душанбе главу нашего государства проводил Президент Эмомали Рахмон. Президент Шавкат Мирзиёев вернулся в Ташкент.