Хусусийлаштириш дастури бўйича ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёевга 2024 йилги хусусийлаштириш дастури ва унинг ижросини самарали ташкил этишга қаратилган чора-тадбирлар ҳақида ахборот берилди.
Шу йил 16 январь куни иқтисодиётни ривожлантириш масалалари бўйича ўтган видеоселектор йиғилишида Вазирлар Маҳкамасига янги хусусийлаштириш дастурини тайёрлаш вазифаси қўйилган эди. Шунга асосан, давлат иштирокидаги корхоналарнинг улушлари ва кўчмас мулк объектлари самарадорлик жиҳатидан таҳлил қилиниб, янги дастур ишлаб чиқилди.
Хусусан, иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш мақсадида оммавий савдоларга чиқариладиган 250 га яқин улушлар рўйхати, давлат иштирокидаги корхоналарнинг қарийб мингта кўчмас мулк объекти рўйхати, маҳаллий фонд бозорида акцияларнинг оммавий таклифи ўтказиладиган 12 та корхона рўйхати шакллантирилди.
Илгари савдога қўйилган айрим иншоотлар сотилишида ҳам муаммолар бор. Буни жадаллаштириш ва иқтисодиётда хусусий сектор улушини ошириш мақсадида қатор енгилликлар белгиланмоқда.
Масалан, давлат активлари 3 ойда сотилмаганда (Тошкент шаҳри ва вилоят марказлари бундан мустасно) уларнинг бошланғич баҳоси 10 фоизгача босқичма-босқич пасайтирилади. 2024 йил 1 январгача аукцион орқали ижарага олганига камида 5 йил бўлган ва мажбуриятларини бажарган тадбиркорларга давлат мулкини баҳоланган қийматда сотиб олиш таклиф этилади.
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари 3 ойда сотилмаганда (Тошкент шаҳри ва вилоят марказлари бундан мустасно) бошланғич қиймати 30 фоизгача, 6 ойда сотилмаганда 10 фоизгача пасайтирилади. Тўловларнинг 15 фоизини 3 ой муддатда, қолган қисмини 10 йилгача муддатда бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти яратилади.
Хусусийлаштириш дастурларига киритилган кўчмас мулкларнинг кадастр ҳужжатларидаги камчиликларни бартараф этиш учун тўловларни Хусусийлаштириш жамғармаси ҳисобидан амалга оширишга рухсат берилади.
Шунингдек, янги дастур доирасида, тадбиркорлик ва шаҳарсозлик фаолияти учун ҳамда халқаро автомобиль йўллари бўйида савдо ва сервис объектларини жойлаштириш учун савдоларга чиқариладиган ер участкаларининг рўйхатлари шакллантирилди ҳамда уларни савдога чиқариш соддалаштирилди.
Бу борада ҳам янги тартиблар белгилаш таклиф этилмоқда. Жумладан, мастер-режа асосида халқаро аҳамиятдаги автомобиль йўллари бўйида жойлашган ер участкалари замонавий сервис ва савдо-маиший объектларни қуриш учун аукционга чиқарилади. Сотилган ер участкалари харидорга чекловларсиз расмийлаштириб берилади.
Йиғилишда давлат иштирокидаги йирик корхоналарни трансформация қилиш ва хусусийлаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилиб, уларни жадаллаштириш бўйича таклифлар муҳокама қилинди.
Аграр соҳага хизмат кўрсатувчи давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштириш чора-тадбирлари ҳам кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари бу жараёнларни жадаллаштириш, хусусийлашган бино-иншоотлар негизида тадбиркорликни ривожлантириб, кўпроқ иш ўринлари очиш юзасидан кўрсатмалар берди.
Ўз соҳасида хусусий сектор улушини муттасил ошириб бориш, самарасиз фойдаланилаётган ва бўш турган активларни сотиш маҳаллий ҳокимлик ва тармоқ раҳбарларининг асосий вазифаларидан бўлиши кераклиги кўрсатиб ўтилди.

Представлена информация о программе приватизации
Президенту Шавкату Мирзиёеву доложена информация о программе приватизации на 2024 год и мероприятиях, направленных на её эффективную реализацию.
В ходе видеоселекторного совещания по вопросам развития экономики, состоявшегося 16 января этого года, Кабинету Министров было поручено подготовить новую программу приватизации. В соответствии с этим была разработана новая программа на основе анализа эффективности долей в предприятиях с государственным участием и объектов недвижимости государственного имущества.
В частности, для сокращения участия государства в экономике были сформированы списки около 250 государственных долей, выставляемых на публичные торги, почти тысячи объектов недвижимости предприятий с участием государства и 12 предприятий, по которым будет проведено публичное предложение акций на местном фондовом рынке.
Медленно продвигается продажа ранее выставленных на торги объектов. Для ускорения этого процесса и увеличения доли частного сектора в экономике предусмотрены определенные послабления.
К примеру, если государственные активы (за исключением активов в городе Ташкенте и областных центрах) не были проданы в течение трех месяцев, их стоимость будет поэтапно снижаться до 10 процентов от стартовой цены. Предпринимателям, которые арендовали через аукцион государственное имущество в течение не менее пяти лет по состоянию на 1 января 2024 года и выполнили взятые на себя обязательства, предоставляется право приобрести его напрямую по оцененной стоимости.
Стартовая стоимость земельных участков несельскохозяйственного назначения (исключение составляют город Ташкент и областные центры), нереализованных в течение трех месяцев, будут снижаться до 30 процентов, а если не были проданы в течение шести месяцев – до 10 процентов.
Предусмотрена возможность осуществлять 15 процентов оплаты в течение трех месяцев, оставшейся части – в течение десяти лет.
Платежи для устранения недостатков в кадастровых документах объектов недвижимости, включенных в программы приватизации, будет разрешено осуществлять за счет средств Фонда приватизации.
Кроме того, в рамках новой программы сформированы перечни земельных участков, выставляемых на торги для размещения объектов торговли и услуг вдоль международных автомобильных дорог, а также для предпринимательской и градостроительной деятельности, упрощается выставление их на торги.
В этой связи предлагается внедрение нового порядка. В частности, земельные участки, расположенные вдоль международных автомобильных дорог независимо от их категории, будут выставляться на аукцион для строительства современных объектов торговли и бытовых услуг на основе мастер-плана. Оформление реализованных земельных участков на покупателя будет осуществляться без ограничений.
На совещании особое внимание уделено также вопросам трансформации и приватизации крупных предприятий с участием государства, обсуждены предложения по ускорению этих процессов.
Рассмотрены меры по приватизации предприятий с государственной долей, обслуживающих аграрный сектор.
Глава государства дал указания ускорить эти процессы, развивать предпринимательство на базе приватизированных зданий и сооружений, создавать больше рабочих мест.
Подчеркнуто, что постоянное увеличение доли частного сектора в подведомственных сферах, продажа неэффективно используемых и пустующих активов должны стать основными задачами хокимиятов на местах и руководителей отраслей.