Жиззах вилояти иқтисодиётини ривожлантириш бўйича қатор ташаббуслар илгари сурилди
Ташрифнинг иккинчи куни Зарбдор туманида Жиззах вилоятини иқтисодий-ижтимоий ривожлантириш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев бу мулоқот Рамазон ҳайити арафасида ўтаётганига урғу бериб, халқимизни ушбу улуғ айём билан табриклади.
Барча ҳудудлардаги каби Жиззах вилоятида ҳам катта ўзгаришлар бўлаётгани қайд этилди. Сўнгги етти йилда вилоятга 5 миллиард доллар инвестиция жалб қилиниб, 2 минг 500 та янги корхона ишга тушган. Уларда 45 мингта доимий иш ўринлари яратилган. Тадбиркорлар сони 2 карра кўпайган. Қишлоқ хўжалигидан саноатга катта сакраш бўлган.
Лекин ҳали фойдаланилмаётган имкониятлар, долзарб масалалар ҳам бор. Айрим туманларда аҳолини барқарор иш ва ойлик билан таъминлайдиган ўрта корхоналар кам. Вилоят саноатининг 80 фоизи 3 та тармоқ ҳиссасига тўғри келади. Етиштирилаётган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ҳажми ер майдонларига яраша эмас.
Шу боис, ташрифдан олдин, иқтисодий комплекс вакиллари туманларни чуқур ўрганиб, вилоятда 57 минг иш ўрни яратиш имкониятларини чамалади. Умуман, Жиззахнинг 13 та туманида иқтисодиётга туртки берадиган 100 та имконият ва захиралар аниқланган.
Йиғилишда бу Зарбдор тумани мисолида кўрсатиб ўтилди. Масалан, тумандаги тижорат банклари маҳаллий тадбиркорлар муаммоларини ҳал қилиб, фаолиятини кенгайтиришга кўмаклашади. “Зарбдор текстил” корхонаси қувватлари оширилади. “Ривож давр” фермер хўжалиги аҳолига бўлиб берилган ерларда қовун етиштириш ва уни қайта ишлаш орқали 28 миллион доллар экспорт қилишни режалаштирган.
Давлатимиз раҳбари Жиззах вилояти иқтисодиётини ривожлантириш бўйича қатор ташаббусларни маълум қилди.
Вилоятда қишлоқ хўжалиги имкониятлари катта. Лекин экспорт учун етарли маҳсулот йўқ. Шу боис экинларни кўпайтириш бўйича янгича тизим жорий қилинади.
Хусусан, банклар ўзига бириктирилган 309 та маҳаллага лидер тадбиркорларни топади. Улар орқали аҳолига томорқада даромад топиш учун молиявий хизмат тўплами қилиб берилади. Бунинг учун банклар лидер тадбиркорларга айланма учун 3 йил муддатга 1,5 миллиард сўмгача кредитлар ажратади, бюджет ҳисобидан агроном жалб қилиш, ўқитиш, маҳаллада йиғиш, сақлаш ва қуритиш пунктларини ташкил қилиш учун 1 миллиард сўмгача грантлар беради, “Оилавий тадбиркорлик” дастуридан 33 миллион сўмдан, “Бизнесга биринчи қадам” дастуридан 17 миллион сўмдан кредит ажратади.
Туманларда биттадан яхлит контур танлаб олиниб, жами 500 гектар майдонда бир хил маҳсулот етиштириш йўлга қўйилади. Арнасойда 16 центнердан кам ҳосил олинаётган ерлар лотларга бўлиниб, мева-сабзавот экадиганларга таклиф қилинади.
Буларнинг натижасида вилоятда мева-сабзавот етиштириш ҳажмини икки йилда 2 карра ошириб, 3 миллион тоннага, кейинчалик 5 миллион тоннага олиб чиқиш имконияти бор. Бу қайта ишлаш ва экспортни ҳам 2-3 баробар оширишга замин бўлади.
Вилоятда касаначилик асосида асаларичиликни ривожлантириш учун имконият ҳам, тадбиркорлар ҳам бор. Масалан, ўрмон хўжалиги ерларига асалари қутиларини жойлаш орқали мингта оиланинг бандлигини таъминлаш, 50 миллиард сўм қўшимча даромад олиш, 2 миллион доллар экспортга чиқариш мумкин. Шу боис Зомин туманида асаларичилик маркази ташкил қилиш, қути ва жиҳозлар ишлаб чиқариш, асални қадоқлаб, экспортга юбориш вазифалари белгиланди.
Янгиобод туманидаги лалми ерда оқ пиёз етиштириш, қуритиш, қадоқлаш ва музлатгичли омборхонани қамраб олган кластер ташкил қилиш таклифи қўллаб-қувватланди. Чорвачилик, балиқчилик ва иссиқхона хўжалиги учун қулайликлар ҳам айтиб ўтилди.
“Жанубий Мирзачўл” ва “Туятортар” каналларини бетонлаш, насослар ўрнатиш қишлоқ хўжалигидаги имкониятларни янада кенгайтиради. Мутасаддиларга бу борада уч йиллик дастурни амалга ошириш бўйича топшириқ берилди.
Саноат ривожи учун ҳам заҳирлар кўп. Масалан, хитойлик инвесторлар Жиззахда қурилиш материаллари, кимё, энергетика, электротехника, машинасозлик, тўқимачилик ва фармацевтика тармоқларида 4 миллиард долларлик 22 та лойиҳа таклифини билдирган. Уларнинг натижасида саноат 12 триллион сўмга ўсади, 250 миллион доллар экспорт имконияти яратилади.
Бунинг учун Зомин туманида саноат технопарки ташкил этилиб, 1 миллиард доллар хорижий инвестиция ҳисобига 50 та янги маҳсулот ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Зарбдор туманининг Шодлик маҳалласида “Жиззах” саноат зонаси филиали очилиб, 140 миллион долларлик 15 та йирик лойиҳа жойлаштирилади. Шароф Рашидов туманидаги бўш турган иншоотда саноат зонаси ташкил қилиниб, электротехника ва чарм саноати бўйича корхоналар ишга туширилади.
Сўнгги йилларда Жиззахда автомобилсозлик вужудга келди. Келгуси уч йилда 1 миллиард доллар инвестиция ҳисобидан унинг қувватини яна 100 мингтага ошириб, 10 мингта иш ўрни очиш, маҳаллийлаштириш даражасини 50 фоизга етказиш вазифаси қўйилди. Пахта-тўқимачилик тармоғида 220 миллион долларлик 29 та лойиҳа амалга оширилиши айтилди.
Электр жиҳозлари ишлаб чиқарувчи “Моно электрик” корхонаси касаначилик асосида кўзи ожиз инсонларни иш билан таъминлаш ташаббуси билан чиққан. Давлатимиз раҳбари ушбу ташаббусни қўллаб-қувватлаб, бу борада Жиззах тажрибасини йўлга қўйиш, шундай касаначилик лойиҳаларини кўпайтириш зарурлигини таъкидлади.
Айдар-Арнасой кўллари тизимида сайёҳлар учун шароит яратиш, 10 та маданий мерос масканида “туризм ҳалқаси” ташкил этиб, уларга элтувчи йўлларни таъмирлаш бўйича топшириқлар берилди.
Йиғилишда уй-жой ва маҳалла инфратузилмасини яхшилаш масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Бу йил вилоятда 4 минг 500 хонадонли 118 та уй-жой қуриш режа қилинган.
Талаб юқори туманларда қўшимча уйлар қуриш, Жиззах шаҳридаги перенатал марказ ва кўприкларни таъмирлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Умуман, Жиззахда маҳалла инфратузилмасини яхшилаш, бизнесни қўллаб-қувватлаш, грантлар ажратиш учун қўшимча 300 миллиард сўм ажратилиши белгиланди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан вилоят ва туман ҳокимлари, вазирлар ахборот берди. Видеоалоқа орқали хориждаги элчилар ва туманлар жамоатчилиги билан мулоқот бўлди.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев Зарбдор туманидаги Лалмикор маҳалласида бўлди.
Бу ерда 3 минг 700 нафардан ортиқ аҳоли яшайди. Маҳалла обод қилинган, йўл четлари ва бўш майдонларга “Яшил макон” дастури доирасида кўчатлар экилган.
Маҳалла деҳқончилик ва чорвачиликка ихтисослашган. 668 та хонадоннинг барчасида томорқа бор. Шунингдек, аҳолига деҳқончилик қилиш учун 126 гектар ер ажратилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 5 мартдаги қарорига асосан, томорқа ва деҳқон хўжаликларида янги захираларни ишга солиш, бозорбоп маҳсулотлар етиштириш чоралари кўрилмоқда.
Жумладан, маҳаллада резавор мевалар етиштириш бўйича ўқув майдони ташкил этилган. Бу ерда маймунжон, хўжағат, голубика кўчатлари ўстирилиб, томорқаларда экилади. Ҳосилга киргач, экспортчилар томонидан сотиб олинади.
Президентимиз томорқа эгаларига бу меваларни сифатли етиштириш илмини ўргатиш муҳимлигини таъкидлади. Бу лойиҳани кенгайтириш, аҳолининг харид қобилиятини ошириш учун томорқа эгалари билан банклар ўртасида ҳамкорликни самарали йўлга қўйиш масалалари бўйича фикр алмашилди.
Сўнг Президент Шавкат Мирзиёев Зомин туманидаги “Jizzax Organiс” чорвачилик кластери фаолияти билан танишди.
Умумий қиймати 200 миллион доллар бўлган бу лойиҳа беш йил олдин ишга туширилган. Йирик мажмуада очиқ ва ёпиқ иншоотлар барпо этилган.

Выдвинут ряд важных инициатив по развитию экономики Джизакской области
Во второй день поездки в Зарбдарском районе состоялось совещание, посвященное обсуждению мер по социально-экономическому развитию Джизакской области.
Особо отметив, что эта встреча проходит накануне Рамазан хайита, Президент Шавкат Мирзиёев поздравил народ с этим светлым праздником.
Отмечено, что в Джизакской области, как и в других регионах, происходят значительные изменения. За последние семь лет в область было привлечено инвестиций на сумму 5 миллиардов долларов, что позволило открыть 2,5 тысячи новых предприятий, на них создано 45 тысяч постоянных рабочих мест. Количество предпринимателей удвоилось. Самое главное, произошел большой скачок от сельского хозяйства к промышленности.
Однако существуют и неиспользованные возможности, актуальные проблемы. В некоторых районах наблюдается низкий прирост средних предприятий, способных обеспечить население стабильной работой и зарплатой, 80 процентов промышленности области приходятся на 3 сектора. Объем производимой сельскохозяйственной продукции не соответствует размеру земель.
Перед визитом Президента представители экономического комплекса провели глубокий анализ районов и определили возможности создания 57 тысяч рабочих мест в области. В целом в 13 районах Джизакской области было выявлено 100 экономических возможностей и резервов.
На совещании эти возможности рассмотрены на примере Зарбдарского района. Так, коммерческие банки района помогут местным предпринимателям расширить деятельность: мощности предприятия «Зарбдор текстил» будут увеличены, фермерское хозяйство «Ривож давр» планирует выращивать дыни на выделенных населению землях и осуществлять их переработку, что позволит экспортировать продукцию на сумму 28 миллионов долларов.
Глава государства выдвинул ряд инициатив по развитию экономики Джизакской области.
В области большие возможности в сельском хозяйстве, но не хватает продукции для экспорта, поэтому будет внедрена новая система увеличения заготовки сырья. В частности, банки пригласят предпринимателей-лидеров в 309 махаллей и предоставят населению финансовый пакет для заработка на собственном участке. Банки будут выделять предпринимателям кредиты до 1,5 миллиарда сумов на срок до 3 лет, гранты до 1 миллиарда сумов из бюджета для привлечения агрономов, обучения, организации сбора, хранения и сушки продукции в махалле, а также кредиты в размере 33 миллионов сумов в рамках программы «Семейное предпринимательство» и 17 миллионов сумов в рамках  программы «Первый шаг в бизнес».
В районах будет выбран один цельный контур для выращивания одного вида культур на общей площади 500 гектаров. На менее плодородных землях в Арнасае, где урожайность ниже 16 центнеров, будут выделены лоты для выращивания овощей и фруктов.
Это позволит в течение двух лет удвоить объем производства фруктов и овощей в области до 3 миллионов тонн, а затем и до 5 миллионов, что увеличит в 2-3 раза возможности переработки и экспорта.
В области есть возможности для развития пчеловодства на основе надомничества. Например, размещение ульев на землях лесного хозяйства позволит обеспечить работой тысячу семей, получить дополнительный доход в 50 миллиардов сумов и экспортировать продукцию на 2 миллиона долларов. Поэтому в Зааминском районе будет создан центр пчеловодства, налажены производство ульев и оборудования, упаковка и экспорт меда.
Поддержано предложение по созданию на богарных землях кластера с полным циклом выращивания, сушки, упаковки и холодильного хранения белого лука в Янгиабадском районе. Перечислены возможности для развития животноводства, рыбоводства и тепличного хозяйства.
Бетонирование каналов Южный Мирзачуль и Туятортар, установка насосов расширят возможности сельского хозяйства. Руководителям дано поручение реализовать трехлетнюю программу в этом направлении.
Имеется немало резервов и для развития промышленности. Например, китайские инвесторы предложили 22 проекта на 4 миллиарда долларов в сферах строительных материалов, химии, энергетики, электротехники, машиностроения, текстиля и фармацевтики в Джизакской области. Это приведет к росту промышленности на 12 триллионов сумов и созданию возможности экспорта на 250 миллионов долларов.
Для этого в Зааминском районе будет создан промышленный технопарк с организацией выпуска 50 новых видов продукции за счет 1 миллиарда долларов иностранных инвестиций. В махалле Шодлик Зарбдарского района откроется филиал промзоны «Джизак» с размещением 15 крупных проектов на сумму 140 миллионов долларов. На пустующем объекте, расположенном в Шараф-Рашидовском районе, будет создана промышленная зона, где запустят предприятия электротехнической и кожевенной промышленности.
В последние годы в Джизакской области развивается автомобилестроение. Поставлена задача в ближайшие три года за счет инвестиций на 1 миллиард долларов увеличить мощности по производству автомобилей еще на 100 тысяч единиц и создать 10 тысяч рабочих мест, а также довести уровень локализации до 50 процентов. В хлопково-текстильной промышленности будет запущено 29 проектов на сумму 220 миллионов долларов.
Даны поручения по обеспечению условий для туризма на территории Айдар-Арнасайской системы озер, организации «туристического кольца» по 10 объектам культурного наследия и ремонту ведущих к ним дорог.
В целом в Джизакской области предусмотрено выделение дополнительных 300 миллиардов сумов на поддержку махаллей, бизнеса и выдачу грантов.
После этого Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Лалмикор в Зарбдарском районе.
Здесь проживают более 3,7 тысячи человек. Махалля благоустроена, в рамках проекта «Яшил макон» высажены деревья. Население специализируется на сельском хозяйстве и животноводстве, в каждом из 668 домохозяйств есть приусадебный участок. Кроме того, жителям выделено 126 гектаров земли для возделывания.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 5 марта этого года принимаются меры по задействованию новых резервов, производству востребованных продуктов на приусадебных участках и в дехканских хозяйствах.
Глава государства ознакомился с проводимой в махалле работой.
Так, здесь создана учебная площадка по выращиванию ягод: готовятся саженцы ежевики, малины и голубики, которые затем высаживаются на приусадебных участках. После сбора урожая продукция закупается экспортерами.
Президент отметил важность обучения владельцев приусадебных участков качественному выращиванию ягод. Состоялся обмен мнениями о расширении проекта, эффективном взаимодействии владельцев приусадебных участков и банков в повышении покупательной способности населения.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью животноводческого кластера «Jizzax Organic» в Зааминском районе.
На первом этапе было завезено 4 тысячи голов крупного рогатого скота пород ангус и герефорд из европейских стран и США, а также 2 тысячи овец породы дорпер из Австралии.
В нашей стране подобные комплексы имеют важное значение для обеспечения изобилия и доступности основных продуктов питания – мяса и молока. Кластер «Jizzax Organic» способен содержать 10 тысяч голов крупного рогатого скота и 4 тысячи голов овец, в год здесь производят до 5 тысяч тонн мяса. Постоянной работой обеспечены 750 человек.
Для производства кормов выделено 12 тысяч гектаров. Также ведется работа по восстановлению плодородия земель, которые не использовались последние десятилетия. При этом особое внимание уделяется внесению органических удобрений и севообороту.
Главе государства представлены новые проекты и планы кластера.
Отмечалось, что за счет инвестиций в 28 миллионов долларов планируется ежегодно перерабатывать 20 тысяч тонн молока и 5 тысяч тонн мяса. Еще на 2 тысячах гектаров будут выращиваться кормовые культуры с использованием дождевального орошения.
Сегодня в животноводстве актуальное значение имеет вопрос породистости скота, разводимого населением. Сейчас она составляет 10 процентов, поэтому важно расширить мероприятия по искусственному осеменению и улучшению местных пород.
С учетом этого кластер планирует наладить в 15 махаллях Зааминского, Зарбдарского и Янгиабадского районов систему разведения и закупки скота породы ангус.