Ўзбекистон ва Туркия етакчилари бир-бирини Рамазон ҳайити билан самимий қутладилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған 9 апрель куни бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотда бутун мусулмон уммати учун муқаддас Рамазон ҳайити билан бир-бирини самимий табрикладилар.
Давлат раҳбарлари қардош Ўзбекистон ва Туркия халқларига тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тиладилар.
Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Икки томонлама ўзаро манфаатли ҳамкорлик жадал тус олгани, фаол сиёсий мулоқот олиб борилаётгани, савдо-иқтисодиёт ва инвестиция соҳаларидаги алоқалар суръати ошиб бораётгани, самарали маданий-гуманитар алмашинувлар давом этаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Икки мамлакат етакчи корхона ва компанияларининг кооперация лойиҳаларини илгари суриш, ҳудудлар даражасидаги амалий ҳамкорликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Бўлажак тадбирлар режаси, шу жумладан, олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилишини ўтказиш масаласи кўриб чиқилди.

В ходе состоявшегося 9 апреля телефонного разговора Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган обменялись теплыми поздравлениями в связи со священным для всей мусульманской уммы праздником Рамазан хайит.
Лидеры наших государств выразили искренние пожелания мира, благополучия и процветания братским народам Узбекистана и Турции.
Были также рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечены набирающее обороты двустороннее взаимовыгодное сотрудничество, в том числе  активный политический диалог, нарастающая динамика в торгово-экономической и инвестиционной сферах, плодотворный культурно-гуманитарный обмен.
Особое внимание уделено продвижению проектов кооперации ведущих предприятий и компаний, расширению практического взаимодействия на уровне регионов двух стран.
Был рассмотрен график предстоящих мероприятий,
в частности вопрос проведения очередного заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.