Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳри Юнусобод туманидаги 5-умумтаълим мактабида бўлди. “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида таълим тизими ислоҳотлари энг биринчи вазифа этиб белгиланган. Бу борадаги муҳим масалалардан бири – ўқувчи ўринларини кўпайтириш.
Давлатимиз раҳбари янги муассасалар барпо этиш билан бирга, мавжуд мактабларнинг ўзига қўшимча қават ёки ёнидан бино қуриш мақсадга мувофиқлигини айтган эди.
Мазкур 5-мактаб илгари 960 ўринли эди. Лекин ўқувчилар сони 2 мингдан ошарди. Шу боис ўтган йили реконструкция қилиниб, қўшимча бинолар қурилди. Натижада 1 минг 700 та қўшимча ўрин пайдо бўлди.
Мактабда 65 та ўқув, 12 та чет тили ва 5 та компьютер хонасида замонавий шароитлар яратилди. Ўқувчиларни аниқ фанлар, муҳандислик ва технологияларга қизиқтирувчи STEM-лаборатория ва спорт зали зарур анжомлар билан таъминланди, коворкинг ва рекреация ҳудуди ташкил этилди. Мактаб кутубхонасида 5 минг 800 дан ортиқ илмий ва бадиий адабиётлар бор.
Бугун мактабда 2 минг 600 нафарга яқин ўқувчи таълим олмоқда. Ўтган йили 165 нафар битирувчидан 163 нафари олий таълимга ўқишга кирган.
Юртимизда ўғил-қизларни ёшлигиданоқ касбга йўналтиришга катта аҳамият қаратилмоқда. 5-мактабда ҳам юқори синф ўқувчилари тикувчилик, пазандачилик, ёғоч ва металлга ишлов бериш кўникмаларини ўрганаяпти.
Президент ушбу тўгараклардаги шароитларни кўздан кечирди.
Тошкент шаҳри директорлар кенгаши аъзолари билан суҳбатда ўқитувчилар меҳнати ва ҳурмати ҳақида сўз борди.
– Шундай вақтлар бўлдики, педагогликка эътибор сусайиб кетди. Ҳозир бу шарафли касбнинг нуфузини тиклаш, уларни моддий рағбатлантиришга ҳаракат қилаяпмиз. Янги Тошкент шаҳри қурилишини ҳам Педагогика университети биносига пойдевор қўйишдан бошламоқчимиз. Чунки янги Ўзбекистоннинг биринчи замини – ўқитувчилар. Шунинг учун улар доим ўз устида ишлаши, билим ва услубларини ривожлантириб бориши керак, – деди давлат раҳбари.
Мактабнинг янги имкониятларидан тўла фойдаланиш, таълим сифатини Президент мактабларига яқинлаштирган тарзда ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил общеобразовательную школу №5 в Юнусабадском районе города Ташкента.
В Стратегии «Узбекистан – 2030» реформы в системе образования определены как первоочередная задача. Одним из важных вопросов в этой сфере является увеличение количества ученических мест.
Глава государства отмечал, что наряду со строительством новых учебных заведений целесообразно повышать этажность уже существующих образовательных учреждений или возведения дополнительных корпусов.
В школе №5, изначально рассчитанной на 960 учащихся, учились 2 тысячи мальчиков и девочек. Поэтому в прошлом году была проведена реконструкция и построены дополнительные здания. В результате появилось 1700 дополнительных мест.
В школе созданы современные условия в 65 учебных, 12 языковых и 5 компьютерных классах. Для учащихся, интересующихся точными науками, инженерией и технологиями, оснащены STEM-лаборатория. Имеются спортзал, коворкинг и рекреационная зона. В школьной библиотеке собрано 5800 научных и художественных книг.
Сегодня в школе обучается около 2600 учеников. В прошлом году из 165 выпускников 163 поступили в высшие учебные заведения.
В нашей стране придается большое значение профессиональной ориентации молодежи с юных лет. В школе №5 старшеклассники обучаются навыкам шитья, кулинарии, обработке дерева и металла.
Президент осмотрел условия в данных кружках.
В ходе встречи с членами совета школьных директоров города Ташкента говорилось о ценности и уважении труда учителей.
— Были времена, когда внимание к профессии педагога ослабело. Сейчас мы стараемся восстановить престиж этой благородной профессии и материально мотивировать учителей. Строительство Нового Ташкента мы планируем начать с закладки фундамента для здания Педагогического университета. Ведь основой Нового Узбекистана являются учителя. Поэтому они должны постоянно работать над собой, развивать свои знания и методы, — сказал глава государства.
Дано указание использовать новые возможности школы полностью, повышая качество образования до уровня президентских школ.