Президент: Бу йил иқтисодиётимизда ҳаётий уйғониш ва юксалиш йили бўлади
Президент Шавкат Мирзиёев 14 март куни Сирдарё вилоятининг Сайхунобод туманига ташриф буюрди. Бу ерда томорқа ва уй хўжаликларидаги имкониятларни тўлиқ ишга солиш орқали аҳоли даромадларини ошириш чора-тадбирлари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар раҳбарлари, 208 та туман ва шаҳар ҳокимлари, уларнинг ўринбосарлари, банклар ва маҳаллалар вакиллари қатнашди. Давлатимиз раҳбари одамлар яхши яшашга интилаётгани, уларга маблағ ва кўмак бериб, даромад манбаи яратиш зарурлигини таъкидлади.
– Тадбиркорлик, бандлик, камбағалликдан чиқаришга катта маблағлар ажратаяпмиз. “Маҳалладаги еттилик”ни нима учун ташкил қилдик, камбағалликдан чиқариш тизимини нимага хонадонгача олиб бордик? Мақсадимиз – томорқани ишлатиб, хонадонда ишлаб чиқариш қилиб, кўчада хизматларни кўпайтириб, ҳар сотихдан 1-2 миллион сўм даромад топишга ўргатиш, – деди давлатимиз раҳбари.
Лекин Сайхунободда натижалар бундай эмас. Қишлоқ хўжалиги, қурилиш ва инвестициянинг тумандаги тизими етарлича ишламаяпти, тадбиркорлик ўсмаяпти.
Шу боис Сирдарё вилояти ҳокимининг биринчи ўринбосари, Сайхунобод тумани ҳокими ва бошқа бир қатор раҳбарлар вазифасидан озод қилинди.
Йиғилишда Сайхунобод тумани мисолида ҳудудлардаги муаммолар ва фойдаланилмаётган имкониятлар кўрсатиб ўтилди.
Хусусан, давлат томонидан банкларга катта ресурс ажратилаяпти. Ўтган йили маҳалладаги тадбиркорлик учун Сайхунободга 120 миллиард сўм берилган. Туман тадбиркорлари ўтган йил солиқдан 85 миллиард сўмлик имтиёз олган.
Лекин, бунинг самараси шунга яраша эмас. Хусусий секторда яратилган расмий иш ўрни бор-йўғи 968 тага кўпайган. 2023 йилда туманда 167 та янги тадбиркор пайдо бўлган бўлса, шуни ярми ҳали иш бошламаган.
Банклар фақат қайтимни ўйлаб, осон йўл билан ресурсларни доимий мижозига бераяпти. “Мен ҳам тадбиркор бўлай, маҳаллада иш ўрни яратай”, деган оддий одамлар четда қолиб кетаяпти. Камбағалликни йўқотиш учун уларга тайёр лойиҳа берилмаяпти.
Ўтган йили Сайхунободда саноат ҳажми ҳам ўсмаган. 19 та маҳалладан 16 тасида юқори қўшилган қиймат яратадиган бирорта ишлаб чиқариш йўқ. Тайёр инфратузилмаси бор 16 та бино ва иншоот сотилмай турибди. Хомашё тайёрлаш, борини қайта ишлаш, одамларни маҳсулот ишлаб чиқаришга ўргатиш ва кооперация қилиш бўйича ташаббуслар йўқ.
Туманнинг энг катта захираси ҳам, имконияти ҳам – ер. Сайхунобод аҳоли томорқаси 20 сотихдан ортиқ бўлган 26 та тумандан бири. Томорқаларда асосий экин беда билан макка бўлиб қолган. Сархил мева-сабзавотлар етиштириб, даромад олиш, экспорт қилиш йўлга қўйилмаган.
Сайхунободнинг 19 километр ҳудудидан “Сирдарё” оқиб ўтгани учун “сув текин” деган тушунча ўрнашиб қолган. Атиги 22 фоиз ерларда сув тежовчи технологиялар жорий қилинган. Шоличилик фермер хўжаликлари лазерли текисланмаган. Каналларни бетонлаш режаси тўлиқ бажарилмагани оқибатида 9 та маҳалладаги 5 минг гектар ерга сув кам бораяпти.
Йиғилишда бу муаммоларни ҳал этиш ва ишсизликни камайтириш чоралари муҳокама қилинди.
Аввало, Сайхунободдаги 17 мингта хонадондаги томорқани ишга солиш, кичик саноат ва хизматларни йўлга қўйиш орқали аҳолини даромадли қилиш вазифаси қўйилди. Бунинг учун банклар ҳоким ёрдамчилари билан бирга 19 та маҳалла ва 794 та кўчани номма-ном бўлиб олиб, “драйвер” йўналишлардан келиб чиқиб, ҳар бирига техник иқтисодий асос ишлаб чиқади.
Сайхунободда илк бор янги тажриба қилиниб, 19 та маҳалланинг ҳар бирига биттадан мини трактор, 4 тадан мотокультиватор олиб берилди. Эндиликда ҳоким ёрдамчилари “1 сотих томорқадан камида 1-2 миллион сўм даромад” деган мезон асосида аҳоли учун бизнес режа ишлаб чиқади. Маҳалладаги агрономлар билан бирга томорқа ерларини ҳайдаш ва экин экиш хизматларини кўрсатади. Бу тажриба бутун республикада оммалаштирилади.
Томорқада етиштирилган маҳсулотни сотиб олиш тизимини йўлга қўйиш ҳам муҳим масала. Шу мақсадда туманда экспортга кўмаклашувчи корхона очилиб, уставига 1 миллиард сўм киритилади. Бу корхона 4 минг хонадонга серҳосил қовоқ, мош, ловия, розмарин, брокколи, тимьян уруғларини етказади, етиштирилган маҳсулотни сотиб олиб, экспорт қилади.
Бундан ташқари, маҳаллада сотиб олишни йўлга қўйган экспортчи, илғор тадбиркорларга 300 миллион сўмдан 1 миллиард сўмгача грант берилади.
Тумандаги 19 та маҳалланинг ҳар бирида 10 тадан хонадонда намунавий интенсив боғ яратилади. Кооперация асосида уларга эскпортчилар боғланиб, 2 минг тонналик сақлаш, саралаш ва қайта ишлаш мажмуалари ташкил этилади. Ҳар бир намунавий хонадон эса келгусида қўни-қўшниларини ҳам бунга ўргатади. Бунинг учун ҳоким – боғ эгаси – банк ўртасида уч томонлама шартнома тузилади.
Мебель корхоналари учун терак етиштириш имконияти ҳам бор. Шу боис тумандаги 98 километр каналлар ва дренаж тармоқлари атрофидаги 100 гектар бўш ерлар кооперация асосида 500 та хонадонга терак экиш учун бўлиб берилади.
Сайхунободда саноат усулида йилига атиги 60 минг парранда етиштирилаяпти. Бу жуда кам. Шу боис 4 та йирик паррандачилик фермаси ташкил этилиб, 2 мингта хонадон билан кооперация йўлга қўйилади. Натижада хонадонларда йилига 10 миллион парранда боқилиб, қўшимча 22 минг тонна парранда гўшти етиштириш мумкин бўлади.
Шунингдек, Сирдарё оқиб ўтадиган маҳаллаларда сунъий ҳавзалар қуриб, балиқ етиштиришни кўпайтириш, томорқаларга уя тарқатиб, асал экспортини йўлга қўйиш вазифалари кўрсатиб ўтилди.
Чорвасини кўпайтириш истагидаги оилаларга 400 гектар ер озуқа учун берилади. Оилавий тадбиркорлик дастури доирасида қорамол, қўй ва эчки олиш учун 33 миллион сўм имтиёзли кредит гаровсиз, нақд пулда берилади. Бу орқали тумандаги 1,5 минг хонадонга чорвани кўпайтириш учун шароит яратилади. Бундай маҳаллаларда сутни йиғиш шохобчалари ишга туширилади.
Хонадонларда кичик ишлаб чиқаришни ташкил қилишга кўмаклашиш зарурлиги таъкидланди. Шу мақсадда туманда тадбиркорлик инфратузилмасини яхшилашга 60 миллиард сўм берилади. Бўш турган 21 та иншоотга инвесторлар жалб қилиниб, фойдаланишга киритилади. “Фаровон” маҳалласида 35 гектар майдонда кичик саноат зонаси ташкил қилиниб, камида 100 миллион долларлик саноат лойиҳалари бошланади.
Давлатимиз раҳбари Сайхунободда ўтган йили бирорта кўп қаватли уй қурилмаганига тўхталиб, бу бўйича мутасаддиларга кўрсатма берди.
Умуман, бу тизим орқали Сайхунободдаги ҳар бир маҳалла, ҳар бир кўча, ҳар бир хонадон қамраб олиниши таъкидланди. Мутасаддиларга ушбу янги тизимни республиканинг барча 9 минг 452 та маҳалласида йўлга қўйиш топширилди.
– Бу йил иқтисодиётимизда ҳаётий уйғониш ва юксалиш йили бўлади. Бунинг учун жойлардаги мутасаддилар фидойилик билан ишлаб, ҳаммани уйғотиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда ҳокимлар ва сектор раҳбарлари, иқтисодий комплекс вакиллари, маҳалла раисларининг ҳисобот ва таклифлари эшитилди.

Президент: Этот год станет годом жизненного пробуждения и подъема нашей экономики
Президент Шавкат Мирзиёев 14 марта посетил Сайхунабадский район Сырдарьинской области. Здесь состоялось видеоселекторное совещание по мерам повышения доходов населения за счет полного использования возможностей приусадебных земель и домашних хозяйств.
В совещании приняли участие руководство Республики Каракалпакстан и областей, хокимы 208 районов и городов, их заместители, представители банков и махаллей. Глава нашего государства подчеркнул, что жители Сайхунабада стремятся к лучшей жизни, для чего им необходимо предоставить условия и создавать источники дохода.
– Мы выделяем значительные средства для развития предпринимательства, занятости и сокращения бедности. Почему мы организовали «махаллинскую семерку «, зачем мы привели систему борьбы с бедностью к каждому дому? Наша цель – задействовать приусадебные участки, наладить производство на дому, расширить услуги на улицах и научить получать доход в 1-2 миллионов сумов с каждой сотки, – сказал глава нашего государства.
Однако в Сайхунабаде результаты далеки от ожидаемых. Системы, ответственные за сельское хозяйство, строительство и инвестиции в районе не работают должным образом, предпринимательство не растет.
В частности, государством выделяются значительные ресурсы банкам. В прошлом году в Сайхунабад для поддержки предпринимательства было выделено 120 миллиардов сумов. Предприниматели района получили налоговые льготы на сумму 85 миллиардов сумов.
Однако результаты не соответствуют затраченным усилиям. В частном секторе количество официальных рабочих мест увеличилось всего на 968. В 2023 году в районе появилось 167 новых предпринимателей, половина из которых еще не начала работать.
Банки только идут по легкому пути и выделяют ресурсы своим постоянным клиентам. Простые люди, желающие стать предпринимателями и создать рабочие места в махалле, остаются в стороне. Готовые проекты, которые бы позволили выйти из бедности, им не предоставляются.
Наибольшие резервы и возможности района – это земля. Сайхунабад – один из 26 районов, где площадь приусадебных участков превышает 20 соток. Основными культурами на приусадебных участках остаются кормовые и кукуруза. Не организовано производство и экспорт высокодоходных фруктов и овощей.
Через территорию Сайхунабада протекает Сырдарья, легкий доступ к воде укоренило в сознании представление о том, что вода бесплатна. Всего на 22 процентах земель внедрены водосберегающие технологии. Фермерские хозяйства не используют лазерное выравнивание. Из-за неполного выполнения плана по бетонированию каналов на 5 тысяч гектаров земли в 9 махаллях поступает мало воды.
Прежде всего, поставлена задача обеспечить рост доходов населения за счет задействования приусадебных участков, развития мелкой промышленности и услуг в 17 тысячах домохозяйств Сайхунабада. Для этого ответственные вместе с помощниками хокимов распределят между собой 19 махаллей и 794 улицы, разработают для каждой из них технико-экономическое обоснование исходя из «драйверных» направлений.
В каждой из 19 махаллей будут созданы по 10 образцовых интенсивных садов. Они будут кооперировать с экспортерами, будут организованы комплексы для хранения, сортировки и переработки вместимостью 2 тысячи тонн. Каждое образцовое хозяйство впоследствии научит этому своих соседей. Для этого будет заключено трехстороннее соглашение между хокимом, владельцем сада и банком.
Есть также возможность выращивать тополя для мебельных предприятий. Поэтому 100 гектаров пустующей земли вокруг каналов и дренажных сетей района будут разделены между 500 хозяйствами для посадки тополя.
В Сайхунабаде промышленным методом ежегодно выращивают всего 60 тысяч птиц. Это очень мало. Поэтому будут созданы 4 крупные птицефермы, с которыми наладят кооперацию 2 тысячи хозяйств. В результате в хозяйствах смогут выращивать 10 миллионов птиц в год, производя дополнительно 22 тысячи тонн птичьего мяса.
Кроме того, в махаллях, через которые проходит река Сырдарья, будут построены искусственные водоемы для разведения рыбы, распространят ульи для пчеловодства и экспорта меда.
Семьям, желающим увеличить поголовье скота, будет выделено 400 гектаров земли под кормовые культуры. В рамках программы семейного предпринимательства для покупки крупного рогатого скота, овец и коз будет предоставляться беззалоговый кредит в размере 33 миллионов сумов наличными. Это создаст условия для увеличения поголовья скота в 1,5 тысячи хозяйствах. В таких махаллях будут запущены пункты сбора молока.
Подчеркнута необходимость помощи в организации мелкого производства в домашних условиях. С этой целью району будет выделено 60 миллиардов сумов для улучшения инфраструктуры предпринимательства. Будут реализованы проекты на базе 21 пустующего здания с привлечением инвесторов. В махалле «Фаровон» на площади 35 гектаров будет создана малая промышленная зона, где начнутся промышленные проекты на сумму не менее 100 миллионов долларов.
– Этот год станет годом жизненного пробуждения и подъема нашей экономики. Для этого ответственные лица на местах должны работать самоотверженно и вести за собой других, – сказал Шавкат Мирзиёев.