Уй-жойлар қурилиши соҳасидаги вазифалар белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев 12 март куни жорий йилда уй-жойлар ҳамда “Янги Ўзбекистон” массивлари қурилиши бўйича йиғилиш ўтказди.
Халқимизга муносиб турмуш шароити яратиш мақсадида барча ҳудудларда янги уй-жойлар барпо этилмоқда. Шу билан бирга, одамларнинг харид имкониятини кенгайтириш учун тўрт йил олдин ипотека тизимининг бозор тамойилларига асосланган янги тартиби жорий қилинди. Унга мувофиқ, ўтган даврда барча манбалардан 100 триллион сўм маблағ йўналтирилди. Буларнинг ҳисобига ҳудудларда 6 мингта кўп қаватли уй барпо этилиб, 250 минг оила янги бошпанали бўлди. Даромади юқори бўлмаган 45 мингта оилага бошланғич бадал ва фоиз тўлови учун 2,4 триллион сўмлик субсидиялар берилди.
Жумладан, ўтган йили мамлакатимиз бўйича 85 мингта ёки 2022 йилга нисбатан 1,5 баробар кўп хонадон қурилди. Аҳолига 17 триллион сўмлик ипотека кредитлари ажратилди.
Аҳоли сонининг ўсишини инобатга олиб, бундай ишлар изчил давом эттирилмоқда. Хусусан, жорий йилги дастур доирасида 100 мингта уй-жой қуриш режалаштирилган.
Аввало янги уйларнинг сотув нархи ва сифатига эътибор қаратилиб, номутаносибликлар кўрсатиб ўтилди. Мутасаддиларга қурилиш таннархини пасайтириш ва уйлар сифатини яхшилаш бўйича топшириқлар берилди. Шу мақсадда, таклифни кўпайтириш учун кўп қаватли уй-жойлар қурилишига қўшимча ерлар аукционга чиқарилиши белгиланди.
Давлатимиз раҳбари бу соҳада аҳоли ва қурувчилар учун қатор янги имкониятлар берилишини маълум қилди.
Бу йил ипотекани молиялаштириш учун барча манбалардан 22,5 триллион сўм йўналтирилади. Жумладан, ипотека кредитлари учун қарийб 10 триллион сўм, даромади юқори бўлмаган 20 минг оилага бошланғич бадал ва фоиз тўловини қоплаш учун 2,3 триллион сўм берилади.
Пудрат ташкилотларининг айланма маблағини кўпайтириш учун 500 миллиард сўм ресурс йўналтирилади. Бунда йиллик 16 фоиз ставкада 12 ойлик имтиёзли давр билан 18 ойга имтиёзли кредитлар ажратилади.
Бу мақсадларга банклар ҳам ўз маблағларини киритади.
Қурилиш ишлари ҳамда аҳолининг уй-жой сотиб олиши учун ҳам қўшимча енгилликлар яратилади. Хусусан, энди 5 қаватли уйларни барпо этишга камида “қониқарли” ва 9 қаватли уйларга “ўрта қониқарли” рейтингига эга бўлган пудратчилар жалб қилинади. Бу – қўшимча 2 мингга яқин пудратчига йўл очиб беради.
Турар жойлар қурилишида “яшил” стандарт жорий қилинади. У асосида бунёд этиладиган уй учун пудратчиларга кредитлар бир фоиз паст, яъни йиллик 15 фоиз ставкада берилади.
Пудратчиларга кредитлар бўйича кафиллик бериш ва фоиз харажатини қисман қоплашга Тадбиркорлик компанияси томонидан 200 миллиард сўм йўналтирилади. Уй қурилиши учун махсус техникалар импорти бўйича берилган божхона имтиёзи яна бир йилга узайтирилади.
Бундан буён ипотека кредитлари бўйича гаровга олинадиган уйни суғурталаш талаби бекор қилинади.
Камбағалликдан чиқариш дастурига кирган ва турар жойи ночор аҳволдаги оилаларга, “маҳалла еттилиги” тавсияси асосида, ўз ҳовлисида уй қуриш ва таъмирлашга 120 миллион сўмгача ипотека кредити ажратиш йўлга қўйилади. Бунда кредитнинг 15 фоизи ва дастлабки беш йилда фоиз ставкасининг 6 фоизгача банди бюджетдан қоплаб берилади.
Аҳолига бу борада кўмаклашишда Ипотекани қайта молиялаштириш компанияси муҳим ўрин тутади. Ўтган уч йилда унинг кредит портфели 3 триллион сўмдан ошди. Ушбу компания устав капиталини 100 миллион долларга етказиш, хорижий маблағлар жалб этишни кенгайтириш вазифаси белгиланди.
Йиғилишда “Янги Ўзбекистон” массивларини барпо этиш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Бугунги кунда ҳудудларда 38 та массив қурилиши бошланган. Жорий йилда яна 17 та массив бунёд этиш кўзда тутилган.
Лекин айрим жойларда кечикиш ҳолатлари бор. Масалан, Сурхондарё, Андижон, Тошкент, Самарқанд, Сирдарё вилоятларида қурилиш ишлари ортда қолмоқда.
Шу боис ҳар бир массив кесимида манзилли рўйхатни тасдиқлаб, бунёдкорлик ишларини жадаллаштириш бўйича кўрсатмалар берилди. Давлатимиз раҳбари бунда асосий талаблар – сифат, муддат ва таннарх эканини таъкидлади.
Айрим ноинсоф қурувчилар харидорлар ишончини суиистеъмол қилаётгани қайд этилар экан, улушдорлик асосида уй-жой барпо этишда аҳолини ҳимоя қилиш тизимини кучайтириш зарурлиги таъкидланди. Шунингдек, ер аукционида қатнашадиган қурилиш ва пудрат ташкилотларининг молиявий салоҳиятига минимал талаблар жорий қилиниши белгиланди.
Баъзи ҳудудлардаги эски уйлар реновация асосида янгиланиб, одамларга замонавий шароитлар яратилиши қайд этилди.
Бош вазир ўринбосари ва вилоят ҳокимлари қурилиш ишларини ташкил қилиш режалари юзасидан ахборот берди.

Определены задачи в сфере жилищного строительства
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам строительства жилья и массивов «Янги Узбекистон» в текущем году.
С целью создания достойных условий жизни для нашего народа во всех регионах строится новое жилье. Вместе с тем, чтобы расширить доступ населения к ипотеке четыре года назад была внедрена новая система кредитования, основанная на рыночных принципах. В соответствии с ней за прошедший период было направлено 100 триллионов сумов из всех источников. За счет этого в регионах было построено 6 тысяч многоквартирных домов и 250 тысяч семей получили новое жилье. 45 тысячам семьям с невысоким доходом были предоставлены субсидии на сумму 2,4 триллиона сумов на первоначальный взнос и выплаты процентов.
В частности, в прошлом году по всей стране было построено 85 тысяч единиц жилья, что в 1,5 раза больше по сравнению с 2022 годом. Населению были выделены ипотечные кредиты на сумму 17 триллионов сумов.
Учитывая рост численности населения строительные работы динамично продолжаются. В частности, в рамках программы на текущий год планируется построить 100 тысяч единиц жилья.
Прежде всего рассмотрены вопросы стоимости и качества нового жилья, указаны дисбалансы. Ответственным лицам даны указания по снижению себестоимости улучшению качества строительства жилья. В этой связи определено, что в целях увеличения предложения на рынке жилья будут выставлены на аукцион дополнительные земельные участки для строительства многоквартирных домов.
Глава государства объявил о предоставлении новых возможностей для населения и строителей.
В этом году на финансирование ипотеки из всех источников будет направлено 22,5 триллиона сумов. В том числе, почти 10 триллионов сумов будет выделено на ипотечное кредитование, 2,3 триллиона сумов — на покрытие первоначального взноса и процентов для 20 тысяч семей с низким доходом.
На пополнение оборотных средств подрядных организаций будет направлено 500 миллиардов сумов с выдачей льготных кредитов на срок до 18 месяцев с годовой ставкой 16 процентов и льготным периодом 12 месяцев.
Со своими средствами в этом процессе будут участвовать и банки.
Будут созданы дополнительные льготы для строительных работ и приобретения жилья населением. В частности, теперь к строительству пятиэтажных домов будут допускаться подрядчики с рейтингом «удовлетворительно», а в случае девятиэтажных домов – с рейтингом «средне-удовлетворительно». Это позволит почти 2 тысячам подрядчикам участвовать в строительных работах.
В строительстве жилья будет введен «зеленый» стандарт. Соответствующим ему подрядчикам будет предоставляться кредит со ставкой на 1 процентный пункт ниже, то есть под 15 процентов годовых.
На предоставление подрядчикам поручительства по кредитам и частичной компенсации расходов по процентам Компанией по развитию предпринимательства будет выделено 200 миллиардов сумов. Действие таможенных льгот по импорту специальной техники для строительства жилья будет продлен еще на один год.
Впредь требование страхования ипотечного жилья, передаваемого под залог, будет отменено.
Семьям, включенным в программу по выводу из бедности и проживающих в непригодном жилье, на основании рекомендации «махаллинской семерки» будут выдаваться ипотечные кредиты на строительство и ремонт собственного жилья в размере до 120 миллионов сумов. При этом 15 процентных пунктов кредита, а также до 6 пунктов годовой процентной ставки в первые пять лет будут покрываться из бюджета.
В расширении доступа населения к ипотеке важную роль играет Компания по рефинансированию ипотеки. За последние три года ее кредитный портфель превысил 3 триллиона сумов. Перед компанией поставлена задача увеличить уставной капитал до 100 миллионов долларов, расширить привлечение иностранных средств.
На совещании также рассмотрены вопросы строительства массивов «Янги Узбекистон».
Сегодня в регионах начато строительство 38, в текущем году планируется построить еще 17 таких массивов.
Однако в некоторых регионах наблюдаются задержки. Например, в Сурхандарьинской, Андижанской, Ташкентской, Самаркандской, Сырдарьинской областях темпы строительства отстают.
В связи с этим дано указание утвердить адресный список в разрезе массивов и ускорить строительные работы. Глава государства подчеркнул, что при этом главными требованиями должны быть качество, соблюдение сроков и себестоимость.
Отмечалось, что некоторые недобросовестные застройщики злоупотребляют доверием покупателей, в связи с чем подчеркнута необходимость усиления системы защиты населения при строительстве жилья на долевой основе. Определено, что будут установлены минимальные требования к финансовой устойчивости строительных и подрядных организаций, участвующих в земельных аукционах.
Отмечено, что ветхое жилье в некоторых регионах будет обновлено по реновации, для их жителей будут созданы современные условия.
Заместитель Премьер-министра и хокимы областей доложили о планах работы по организации строительных работ.