Мудофаа қурилиши ва Қуролли Кучларни ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди
26 февраль куни Президент Шавкат Мирзиёевга Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгашининг кенгайтирилган йиғилишида берилган топшириқлар ижроси юзасидан ахборот берилди.
Мудофаа вазирининг қўйилган вазифалар бажарилиши ва қўшинларнинг жанговар шайлигини ва қобилиятини ошириш, уларни замонавий қурол-аслаҳа ва ҳарбий техника билан таъминлаш, сержантлар корпусининг фаолиятини такомиллаштириш ва ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида ҳисоботи тингланди.
Хусусан, қисқа вақт ичида қўшинларнинг жанговар шайлигини ошириш ва ҳарбий хизматчиларни тайёрлаш, ҳарбий қисмлар ва бўлинмаларда ҳарбий интизомни мустаҳкамлашга доир норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш бўйича қатор ишлар амалга оширилди.
Қўшинлар фаолиятини рақамлаштириш вазифаларига алоҳида эътибор қаратилди. Қўшинларни бошқаришнинг замонавий автоматлаштирилган тизимларини босқичма-босқич жорий этиш ҳамда алоқа тизимини такомиллаштириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар қайд этилди.
Қуролли Кучлар тузилмасини такомиллаштириш, миллий армияни замонавий қурол-аслаҳалар ва ҳарбий-техник воситалар билан таъминлаш ҳамда мудофаа саноати комплексини ривожлантириш зарурлиги таъкидланди.
Якунда давлатимиз раҳбари томонидан Қуролли Кучлар фаолиятини янада такомиллаштириш ва мамлакатнинг мудофаа қобилиятини ошириш юзасидан қўшимча топшириқлар берилди.

Президенту Шавкату Мирзиёеву 26 февраля доложено о ходе исполнения поручений, данных на расширенном заседании Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан.
Заслушан доклад министра обороны о ходе исполнения поставленных задач и проводимой работе по дальнейшему повышению боеготовности и боеспособности войск, оснащения их современным вооружением и военной техникой, совершенствованию деятельности сержантского корпуса Вооруженных Сил и патриотическому воспитанию молодежи.
В частности, за короткое время проведена работа по совершенствованию нормативно-правовых актов касательно повышения боевой готовности войск и подготовки военнослужащих, укрепления воинской дисциплины в частях и подразделениях.
Особое внимание было уделено мероприятиям по цифровизации деятельности войск. Подчеркнута проводимая работа по поэтапному внедрению современных автоматизированных систем управления войсками, а также совершенствованию системы связи.
Отмечена важность продолжения работы по совершенствованию структуры Вооруженных Сил, оснащению национальной армии современными образцами вооружения и военной техники, а также развитию оборонно-промышленного комплекса.
По итогам доклада главой государства дан ряд поручений по дальнейшему совершенствованию деятельности Вооруженных Сил и повышению обороноспособности страны.