Ижтимоий ҳимоянинг янги тизими инсон қадрини таъминлашга хизмат қилади
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 20 февраль куни ижтимоий ҳимоя соҳасидаги устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакатимиз Конституциясининг 1-моддасида Ўзбекистон ижтимоий давлат экани белгиланган. Шунга мувофиқ, 2023 йил 1 июнда аҳолига сифатли ижтимоий хизмат ва ёрдам кўрсатиш бўйича фармон қабул қилиниб, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ташкил этилди.
Ўтган вақт мобайнида ўндан ортиқ давлатнинг тажрибаси чуқур ўрганилди, малакали экспертлар жалб қилинди. Шу асосда олиб борилган таҳлилларга кўра, бу соҳа 30 йил олдинги тизимда қолиб кетган, фақат давлат ажратган пулни тарқатиш билан шуғулланган. Бу айрим одамларни ўзини ўнглаб олишга эмас, ёрдам кутиб яшашга ўргатиб қўйган.
Мисол учун, меҳнатга лаёқатли кишиларга ҳам нафақа тўлаб келинган. Ногиронлиги борларни тиббий ва ижтимоий реабилитация қилиш, касбга ўргатиш орқали ҳаётга қайтаришга етарлича эътибор берилмаган.
Давлатимиз раҳбари бу тизимни тубдан ислоҳ қилиш, ижтимоий ёрдамнинг манзиллилиги ва натижадорлигини таъминлаш зарурлигини таъкидлади.
– Бу соҳада умумий ишлаб бўлмайди. Ҳар бир оила ва инсон тақдирига алоҳида, профессионал ёндашиш лозим. Ижтимоий хизмат тўғри йўлга қўйилса, эҳтиёжманд фуқаролар жамиятда ўз ўрнини топади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда шу борадаги устувор вазифалар белгиланди. Аввало, ижтимоий хизмат ва ёрдамни маҳалла даражасида ташкил этиш масалалари кўриб чиқилди.
Сўнгги ойларда кам таъминланган оилалар манзилли ўрганилгани ҳамда тизим шаффоф қилингани натижасида доимий даромадга эга оилалар бундай тоифадан чиқарилган. Аксинча, ўзгалар парваришига муҳтож, ёлғиз яшаётган 2 минг кишига ёрдам кўрсатиш йўлга қўйилган.
Умуман, ижтимоий ҳимоя тизими билан 250 та хизмат қамраб олинган бўлса-да, маҳалладаги аҳоли уларнинг ярмини ҳам билмайди.
Шу боис 1 июндан ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолини аниқлаш тартиби ва улар билан ишлаш тизими ўзгаради. Бунда эҳтиёжманд тоифани аниқлаш бўйича мезонлар ишлаб чиқилади ва уларнинг айнан қандай ёрдамга муҳтожлиги аниқ белгилаб берилади. Муҳтожларнинг ҳар бири бўйича индивидуал ижтимоий хизматлар дастури бўлади.
Бу борада ягона саволнома жорий қилинади. Хонадонга “маҳалла еттилиги”нинг қайси вакили киришидан қатъий назар, оиладаги муаммо ва имкониятлар аниқланиб, “ижтимоий портрети” чизилади. Ёрдамдан сўнг хонадонда нима ўзгаргани мониторинг қилиб борилади.
Бу ерда гап маблағни қисқартириш ҳақида эмас, уни ўз эгасига – ҳақиқий муҳтожларга бериш ва жамиятга интеграция қилиш ҳақида кетмоқда.
Яна бир муҳим жиҳати, маҳалладаги барча ижтимоий хизматларни босқичма-босқич ижтимоий хизмат кўрсатиш шартномаси орқали тақдим этиш йўлга қўйилади. Бунда хизмат кўрсатувчи ҳам, ёрдам олувчи ҳам ўзига мажбурият олади.
Энди нафақа олувчилар рўйхатига, биринчи навбатда, ногиронлиги бор, ота-онаси йўқ, боқувчисини йўқотган, касаллиги ва бошқа сабабга кўра узоқ муддат ишлай олмайдиганларнинг оилалари киритилади. Бошқа фуқароларни “ижтимоий реестр”га киритишда уларнинг фақат даромади эмас, балки харажатлари ҳам баҳоланади.
Шу йил 1 октябрдан аҳолига кўрсатиладиган барча ижтимоий ёрдамлар “ижтимоий карта” орқали молиялаштирилади. Келгуси йилдан 40 та туманда реабилитация, соғломлаштириш ва ногиронлиги борларга қаровчиларни ўқитиш бўйича кўп тармоқли ижтимоий хизматлар марказлари ишга туширилади.
Йиғилишда ногиронлиги бўлган инсонлар манфаатларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон 2021 йилда Ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияга қўшилган. Бундай шахсларни ишга олган корхона ва ташкилотлар учун бир қатор имтиёзлар берилган.
Лекин кўп муассасалар, кўчалар ва бекатлар имконияти чекланган шахслар ҳаракатланиши учун мослашмаган. Мактаб ва коллежларда шароит йўқлиги сабабли ота-оналар ногиронлиги бор фарзандини узоқдаги махсус интернатга жойлаштиришга мажбур. Бу оила учун, айниқса, бола учун жуда оғир.
Шу боис энди ногиронлиги бўлган шахсларни ўқитиш, ишга жойлаш ва спортга жалб қилиш бўйича миллий тизим бўлади. Ногиронлиги бўлган шахсларга ишлаш ва касб-ҳунарга ўқишда тўсиқсиз муҳит яратиш учун уларнинг “меҳнатга лаёқатини белгилаш” амалиётидан воз кечилади. Бунда ногиронлик касалликка қараб эмас, балки шахснинг мустақил ҳаракати, мулоқот қобилияти ва ижтимоий ҳаётдаги иштирокига қараб белгиланади.
Туман марказий шифохоналарида тиббий реабилитация хоналари ташкил этилади. Протез воситалари 18 турдан 30 турга, ажратилаётган маблағ эса 1,5 баробар оширилиб, улар билан таъминлаш электрон шаклда бўлади. Бундай воситаларни уйдан туриб, ваучер орқали онлайн ёки “Инсон” маркази ёрдамида исталган ишлаб чиқарувчидан олиш мумкин бўлади.
Бино ва иншоотларни қуриш лойиҳаcи ногиронлиги бўлганлар учун қулай муҳит яратилганлиги бўйича ҳам мажбурий экспертизадан ўтказилади. Жамоат транспорти, бекатлар ва чорраҳаларда улар учун тўсиқсиз муҳит яратиш чоралари кўрилади.
Ходимларининг 50 фоизида ногиронлик бўлган тадбиркорларга давлат буюртмачилари билан тўғридан-тўғри шартнома тузиш имконияти берилади. Бундай шахсларни касбга тайёрлайдиган 4 та ихтисослашган мактаб саноат тармоқларига бириктирилади. Ногиронлиги борлар касаначилик ва ҳунармандчилик асосида яратган маҳсулотларни электрон платформа орқали сотиш йўлга қўйилади.
Спортни ривожлантириш ассоциацияси ташкил этилиб, ногиронлиги бор шахслар маҳалладан бошлаб оммавий спортга жалб қилинади. Ижтимоий ҳимояга муҳтож инсонларда умид ва ўзига ишонч уйғотадиган бадиий асарлар яратилади.
Ота-она меҳрига муҳтож болаларни тарбиялаш бўйича ҳам вазифалар белгиланди.
Энди жойларда васийлик ва ҳомийлик масалалари, ота-она қарамоғидан маҳрум болалар билан маҳалладаги ижтимоий ходимлар шуғулланади. Бунинг учун ҳокимликлар ҳузуридаги Васийлик ва ҳомийлик комиссиялари тугатилиб, 1 августдан уларнинг ваколати “Инсон” марказларига ўтказилади.
Етим ва назоратсиз қолган болаларни қарамоққа олиш бўйича “ихтисослашган тутинган оила” тизими жорий этилади. Ихтисослашган 160 та таълим муассасасида босқичма-босқич “ғамхўрлик” гуруҳлари ташкил қилинади.
Ота-онасидан айрилган йигит-қизларга кўмаклашиш тизими ҳам ўзгаради. Энди “Ёшларга ҳамроҳлик” дастури асосида уларни қўллаб-қувватлаш 23 ёшгача этиб белгиланади.
Ички ишлар тизимидаги Вояга етмаганларга ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш марказлари “Ҳаёт мактаби” сифатида қайта ташкил қилинади. Улар тарбияси оғир болаларни ижтимоий ҳаётга мослаштириш бўйича комплекс хизмат кўрсатадиган масканга айлантирилади.
Етим ва ота-она қарамоғисиз қолган болаларга уй-жой бериш тизими ҳам қайта кўриб чиқилади. Бунда “Инсон” марказлари томонидан ҳақиқатда уй-жойга муҳтож ёшлар рўйхати шакллантирилади. Уларга бериладиган уй-жойнинг нархи бозор баҳосидан келиб чиқиб, ҳудудлар кесимида белгиланади.
Мутасаддиларга ҳозирда навбатда турган етим болаларни уй-жой билан таъминлаш бўйича кўрсатма берилди.
Зўравонликка учраган хотин-қизлар ва болалар реабилитация билан етарлича қамраб олинмагани қайд этилди. Шу боис бу борада маҳалла даражасида алоҳида тизим яратилади. Қийин вазиятдаги ёш оналарни қўллаб-қувватлаш, гўдаклар етим қолишининг олдини олиш учун “Оналар маскани” хизмати ташкил этилади. Шунингдек, туман шифохоналарида зўравонликка учраганларга тиббий ва руҳий ёрдам кўрсатиш учун туну кун ишлайдиган хоналар очилади.
Йиғилишда Бош вазир, соҳа мутасаддилари ва ҳокимлар ишни ташкил этиш режалари юзасидан ахборот берди.
– Жамиятимизда ижтимоий адолат ва инсон қадрини таъминлаймиз десак, бу янги тизимни жойларда самарали ишлатиб, муҳтож инсонларга мадад ва умид бағишлашимиз керак, – деди Президент.

Новая система социальной защиты послужит обеспечению достоинства человека
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 20 февраля состоялось видеоселекторное совещание, на котором обсуждены приоритетные задачи в сфере социальной защиты.
В соответствии со статьей 1 Конституции нашей страны, Узбекистан является социальным государством. 1 июня 2023 года был принят указ о предоставлении качественных социальных услуг и помощи населению, а также создано Национальное агентство социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан.
Проведенный глубокий анализ опыта более десяти стран с привлечением квалифицированных экспертов показал необходимость совершенствования существующей системы социальной защиты, которая за последние тридцать лет не претерпела существенных изменений и ограничивалась распределением государственных средств. Это привело к ситуации, когда часть населения привыкла рассчитывать на помощь, не стремясь улучшать свое положение.
Например, выявлены факты непрерывной выплаты пособий трудоспособным людям. Не уделялось должного внимания медицинской и социальной реабилитации, а также профессиональному обучению лиц с инвалидностью.
Президент подчеркнул важность кардинального переосмысления системы, сосредоточив внимание на целевом и эффективном распределении социальной помощи.
— В этой области нельзя работать в общем порядке. Необходим индивидуализированный, профессиональный подход к судьбе каждой семьи и человека. Если правильно организовать социальную службу, нуждающиеся граждане легче займут свое место в обществе, — сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании определены приоритетные направления работы, особое внимание уделено развитию социальных услуг и поддержки на уровне махалли. Повышение прозрачности и адресное изучение потребностей населения позволило пересмотреть список получателей помощи, исключив из него тех, кто имеет стабильный доход, и организовав поддержку для 2 тысяч одиноких и нуждающихся в уходе.
Несмотря на широкий спектр предоставляемых социальных услуг – 250 видов — население недостаточно информировано о них.
В связи с этим с 1 июня вводятся изменения в порядок определения лиц, нуждающихся в социальной защите. Будут разработаны точные критерии категории нуждающихся и конкретно определено, какая именно помощь необходима семье.
Введение единого опросника поможет представителям «семерки махалли» при взаимодействии с жителями выявить их проблемы и возможности, создать «социальный портрет» каждой семьи. Будет проводиться мониторинг изменений в семье, произошедших после оказания помощи.
Речь идет не о сокращении финансирования, а об оказании помощи лицам, реально нуждающихся в ней, их интеграции в общество, отмечалось на совещании.
Оказание всех социальных услуг в махалле будет поэтапно переведено на оформление договора социальных услуг. В этом случае и поставщик услуг, и получатель помощи возьмут на себя определенные обязательства.
В список получателей пособий в первую очередь будут включаться семьи лиц с инвалидностью, лишенных родительского попечения, потерявших кормильца, а также те, кто по состоянию здоровья или по другим причинам не может длительное время работать. При включении других граждан в «социальный реестр» будут учитываться не только их доходы, но и расходы.
С 1 октября все социальные выплаты населению будут проводиться через «социальную карту». В следующем году в 40 районах будут запущены многофункциональные центры социальных услуг для реабилитации, оздоровления и обучения уходу за людьми с инвалидностью.
На совещании особое внимание уделено поддержке лиц с инвалидностью.
Узбекистан в 2021 году присоединился к Конвенции о правах лиц с инвалидностью. Для предприятий и организаций, нанимающих таких лиц, предусмотрен ряд льгот.
Однако многие учреждения, улицы и остановки не адаптированы для передвижения лиц с ограниченными возможностями. Из-за отсутствия условий в школах и колледжах родители вынуждены размещать своих детей с инвалидностью в далеких специализированных интернатах, что очень тяжело как для семьи, так и для ребенка.
Поэтому теперь будет создана национальная система обучения, трудоустройства и привлечения к спорту лиц с инвалидностью. Для создания безбарьерной среды обучения и труда лиц с инвалидностью будет прекращена практика определения уровня трудоспособности. Инвалидность будет устанавливаться не по заболеванию, а с учетом способности человека к самостоятельным действиям, коммуникации и участию в социальной жизни.
В районных центральных больницах будут организованы отделения медицинской реабилитации. Ассортимент протезных средств увеличится с 18 до 30 видов, а выделяемые средства увеличатся в 1,5 раза, предоставление протезов будет осуществляться в электронной форме. Такие средства можно будет получить на дому, онлайн или через центр «Инсон», выбрав любого производителя.
Проекты строительства зданий и сооружений будут обязательно проходить экспертизу на создание удобной среды для лиц с инвалидностью. Будут приняты меры для создания безбарьерной среды в общественном транспорте, на остановках и перекрестках.
Предприниматели, 50 процентов персонала которых составляют работники с инвалидностью, получат возможность напрямую заключать контракты с государственными заказчиками. Четыре специализированные школы будут привязаны к отраслям промышленности. Продукция, созданная лицами с инвалидностью в рамках надомничества и ремесленного производства, будет продаваться через электронную платформу.
Определено создание Ассоциации развития спорта лиц с инвалидностью, они будут привлекаться к массовому спорту начиная с махалли. Отмечена важность создания художественных произведений, вдохновляющих и мотивирующих людей, нуждающихся в социальной защите.
Также определены задачи по воспитанию детей, оставшихся без родительской заботы.
Отныне вопросами опеки и попечительства, а также делами детей, оставшихся без родительской заботы, будут заниматься социальные работники на уровне махалли. Для этого комиссии по опеке и попечительству при хокимиятах будут упразднены, и с 1 августа их полномочия перейдут к центрам «Инсон».
Будет введена система «специализированной приемной семьи» для усыновления сирот и детей, оставшихся без попечения. В 160 специализированных учебных заведениях поэтапно откроются группы заботы.
Система помощи молодым людям, лишенным родительской опеки, также изменится. Теперь поддержка в рамках программы «Сопровождение молодежи» будет предоставляться такой молодежи до 23 лет.
Центры социально-правовой помощи несовершеннолетним в системе Министерства внутренних дел будут реорганизованы в «Школы жизни». Они станут комплексными учреждениями, оказывающими помощь в социальной адаптации детей с трудным воспитанием.
Также будет пересмотрена система предоставления жилья сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей. Центры «Инсон» будут формировать список молодых людей, действительно нуждающихся в жилье. Стоимость предоставляемого жилья будет определяться исходя из рыночной стоимости с учетом региональных особенностей.
Ответственным лицам даны указания по обеспечению жильем детей-сирот, стоящих в очереди.
Отмечено, что не все женщины и дети, пострадавшие от насилия, охвачены реабилитацией. Поэтому на уровне махалли будет создана отдельная система. Для поддержки молодых матерей в трудной ситуации и предотвращения социального сиротства будет создана служба «Дом матери». Кроме того, в районных больницах откроются круглосуточные кабинеты для оказания медицинской и психологической помощи пострадавшим от насилия.
На совещании Премьер-министр, ответственные лица и хокимы доложили о своих планах по организации новой системы работы.
— Если мы хотим обеспечить в нашем обществе социальную справедливость и уважение к человеческому достоинству, необходимо эффективно наладить новую систему на местах, оказывать поддержку и давать мотивацию нуждающимся людям, — сказал Президент.