Шавкат Мирзиёев: Ҳар бир билимли ёш – ватан ҳимоячиси
Юртимиз олдиндан салоҳиятли шахмат мактабига эга. Бугун ҳам болалар ўртасида «ақл гимнастикаси»га қизиқиш катта. Уларнинг бу иштиёқини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш мақсадида Марҳамат туманида ҳам мажмуа бунёд этилди. Эркин Воҳидов номидаги ушбу мактабда ўқувчилар дарсдан бўш вақтларида ақл машқидан сабоқ олади. Уларнинг маҳоратни ошириш учун тажрибали мураббийлар жалб қилинган. Ўқув-машғулот хоналари ва мусобақа зали мавжуд. Комьпютерлашган илғор дастурлар ёшларга манзур бўлмоқда.
Давлатимиз раҳбари бу ерда сабоқ олаётган ўғил-қизларнинг интилишларини қўллаб-қувватлаб, эзгу тилаклар билдирди. Бу муассасани бошқа шахмат мактаблари билан боғлаб, тажриба алмашиб бориш муҳимлигини таъкидлади.
Ушбу мактабга туташ Ёшлар кутубхонаси ҳам қурилган. У кенг ва шинам, бир вақтда 150 дан ортиқ китобхон мутолаа қилиши мумкин. Кутубхона 30 минг нусхадан зиёд адабиётга эга, қатор ахборот марказлари тармоғига уланган. Шулар боис ёшларнинг севимли масканига, интеллектуал ўйинлар, ижодий учрашувлар, китоб тақдимотлари ўтказиладиган қайноқ даргоҳга айланган.
Президент шу ерда андижонлик ёшлар билан мулоқот қилди.
– Биз иқтисодиётимизни ривожлантириб, аҳоли жон бошига даромадларни ошириш, иш жойларини кўпайтиришга ҳаракат қилаяпмиз. Андижонда ҳам катта режаларимиз бор. Бунда аввало сизларга таянамиз. Ҳар бир билимли ёш – ватан ҳимоячиси, – деди Шавкат Мирзиёев.
Таълим тизимидаги янгиликлар, ёш авлодга яратилаётган шароитлар, илмий-ижтимоий лойиҳалар ҳақида сўз борди. Президент ёшлар билан янги ташаббуслар юзасидан фикрлашди. Шунингдек, уларнинг таклифларини қўллаб-қувватлаб, мутасаддиларга кўрсатмалар берди.

Шавкат Мирзиёев: Каждый образованный молодой человек — защитник Родины
Шахматная школа нашей страны — одна из самых образцовых. Сегодня среди детей велик интерес к «гимнастике ума». Чтобы поддержать и развить это увлечение, в Мархаматском районе был построен данный комплекс. В школе, носящей имя Эркина Вохидова, дети учатся шахматам в свободное от уроков время. Для повышения их мастерства привлечены опытные тренеры. Есть учебно-тренировочные помещения и зал для соревнований. Молодежи нравится, что процесс обучения цифровизирован.
Глава государства выразил поддержку стремлениям учащихся здесь мальчиков и девочек, пожелал им успехов. Подчеркнул важность взаимодействия этой школы с другими шахматными школами и обмена опытом между ними.
Рядом со школой построена Библиотека молодежи. Она просторная и уютная, может одновременно вместить более 150 читателей. Библиотека располагает более чем 30 тысячами экземпляров литературы, подключена к ряду информационных центров. Поэтому стала любимым местом для молодежи, где проводятся интеллектуальные игры, творческие встречи, презентации книг.
— Мы стремимся развивать нашу экономику, увеличивать доходы на душу населения, создавать рабочие места. В Андижане у нас тоже большие планы. В этом мы рассчитываем в первую очередь на вас. Каждый образованный молодой человек — защитник Родины, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Говорилось о нововведениях в образовательной системе, создаваемых условиях для молодого поколения, научные и общественные проекты. Президент обсудил с молодежью новые инициативы, поддержал их предложения, дав указания ответственным лицам.