Ўзбекистон Президенти Венгриянинг “OTP” гуруҳи билан стратегик шерикликни кенгайтириш режаларини қўллаб-қувватлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 февраль куни Венгриянинг энг йирик “OTP” банки бошқаруви раиси Шандор Чаньини қабул қилди.
Учрашувда банк-молия соҳасидаги, шу жумладан “OTP” гуруҳига давлатнинг “Ипотека-банк”даги улушини сотиш бўйича битим доирасидаги ҳамкорликнинг ижобий суръати мамнуният билан қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари банк хизматларини рақамлаштириш орқали уларнинг сифатини ошириш, кичик ва оилавий бизнес учун инновацион ва ҳамёнбоп молиявий маҳсулотларни жорий қилиш, ходимларни Европанинг энг намунали амалиётларига ўқитиш муҳимлигини таъкидлади.
Венгриянинг етакчи компаниялари билан, шу жумладан Тошкент вилоятида улар учун ташкил этилаётган махсус иқтисодий зона негизида қишлоқ хўжалиги, виночилик, ирригация, кимё, фармацевтика ва саноатнинг бошқа тармоқларида кооперацияни янада чуқурлаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Шандор Чаньи, ўз навбатида, Венгрия бизнеси мамлакатимиз бозоридаги фаолиятини жадал кенгайтиришга тайёрлигини таcдиқлади.
Учрашув якунида “OTP” банки бошқаруви раиси Ўзбекистон етакчисига унинг фаолиятига берилган юксак эътироф ҳамда ўзига давлат мукофоти – “Дўстлик” ордени топширилгани учун чуқур миннатдорлик билдирди.

Президент Узбекистана поддержал планы по расширению стратегического партнерства с венгерской «OTP Group»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 февраля принял председателя правления крупнейшего венгерского банка «OTP» Шандора Чаньи.
В ходе встречи с удовлетворением отмечена положительная динамика сотрудничества в банковско-финансовом секторе, в том числе в рамках реализованной сделки по продаже группе «OTP» государственной доли в «Ипотека-банке».
Глава нашего государства подчеркнул важность повышения качества услуг банка путем их цифровизации, внедрения инновационных и доступных финансовых продуктов для малого и семейного бизнеса, обучения персонала лучшим европейским практикам.
Были также рассмотрены вопросы дальнейшего углубления кооперации с ведущими предприятиями Венгрии в области сельского хозяйства, виноделия, ирригации, химии, фармацевтики и других отраслях промышленности, в том числе на базе создаваемой для венгерских компаний специальной экономической зоны в Ташкентской области.
В свою очередь, Шандор Чаньи подтвердил намерение венгерского бизнеса активно расширять свое присутствие на рынке нашей страны.
В завершение встречи председатель правления банка «OTP» выразил глубокую признательность лидеру Узбекистана за высокую оценку его деятельности и вручение государственной награды – ордена «Дўстлик».