Ўзбекистон Президенти Хитой халқининг қаҳрамонлари хотирасига ҳурмат бажо келтирди
Давлат ташрифи билан Хитой Халқ Республикасида бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Пекин шаҳридаги Тяньаньмэнь майдонига ташриф буюрди.
Ўзбекистон ва ХХР давлат мадҳиялари янгради. Давлатимиз раҳбари Халқ қаҳрамонлари ёдгорлиги пойига гулчамбар қўйиб, XIX-XX асарларда Хитой мустақиллиги ва озодлиги йўлида қурбон бўлганларнинг хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Тяньаньмэнь майдони хитой миллатининг рамзий юраги ҳисобланади.
1949 йил 1 октябрь куни айнан шу ерда Хитой Халқ Республикаси ташкил этилгани эълон қилинган. Халқ қаҳрамонлари ёдгорлиги XX асрнинг ўрталарида бунёд этилган.

Президент Узбекистана почтил память народных героев Китая
Президент Республики Узбекистан Шавката Мирзиёев, пребывающий в Китайской Народной Республике с государственным визитом, посетил площадь Тяньаньмэнь в городе Пекине.
Прозвучали государственные гимны Узбекистана и КНР, после чего глава нашего государства возложил венок к подножию Памятника народным героям, отдав дань уважения борцам, отдавшим жизни за национальную независимость и свободу китайского народа в XIX-XX веках.
Площадь Тяньаньмэнь традиционно считается символическим сердцем китайской нации.
1 октября 1949 году здесь было провозглашено образование Китайской Народной Республики. Монумент народным героям был построен в середине XX века.