Бандлик ва тадбиркорлик соҳаларидаги таклифлар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 8 январь куни аҳоли бандлигини ошириш ҳамда тадбиркорлик соҳасидаги мажбурий талабларни қисқартиришга оид таклифлар тақдимоти билан танишди.
Расмий статистикага кўра, юртимизда ишсизлар сони 1 миллион 300 минг нафарни ташкил қилади. Бу йил яна 2 миллион 400 минг аҳоли меҳнат бозорига кириб келади.
Шуларни инобатга олиб, сифатли ва юқори даромадли иш ўринлари ҳисобига жорий йилда 5 миллион аҳолининг бандлигини таъминлаш мақсад қилинган. Жумладан, хизматлар соҳасида 2,5 миллион, қишлоқ хўжалигида 2,1 миллион, инвестиция лойиҳалари ва саноатда 250 минг, қурилишда 140 минг иш жойи яратиш имконияти бор.
Бундан ташқари, замонавий молиявий инструментлар, жумладан, микромолиялашнинг янги тизимини кенг жорий қилиш орқали 2 миллион аҳолини бизнесга жалб қилиш кўзда тутилмоқда.
Тақдимотда мутасаддилар 2024 йилда янги иш ўринлари ташкил этиш ва аҳоли бандлигига кўмаклашиш дастури бўйича ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари бу дастурни маъқуллаб, уни амалга ошириш юзасидан қўшимча кўрсатмалар берди.
Сўнгги йилларда 2 миллион 400 минг аҳоли ўзини ўзи банд қилгани таъкидланиб, энди уларнинг фаолиятини кенгайтириш, босқичма-босқич кичик бизнесга ўтказиш ва бозор топишига кўмаклашиш муҳимлиги айтилди. “Менинг бизнесим” платформаси, “Бизнесга биринчи қадам” банк карталари жорий этилиши бунинг учун қулайлик яратади.
Иқтисодий айланмага киритилмаган ерларни инфратузилмага улаш, лойиҳаларни ишга тушириш учун ташаббускорларни қўллаб-қувватлаш зарурлиги қайд этилди. “Агрегатор” тизими асосида “100 минг экспортчи деҳқон” дастури жорий қилиниб, бу йил 15 минг гектар ер майдонлари аукционга чиқарилиши белгиланди.
Меҳнат стажига эга бўлмаган шахсларни касб-ҳунарга ўқитиш, ижтимоий реестрдаги фуқароларни ишга олган корхоналарга солиқ бўйича енгилликлар қўллаш муҳимлиги ҳам айтиб ўтилди.
Иқтисодиёт ва молия вазирлигига янги иш ўринлари яратиш бўйича қўшимча захира ва имкониятларни аниқлаш вазифаси қўйилди.
Тақдимотда тадбиркорлик соҳасидаги мажбурий талабларни қисқартириш ҳамда лицензиялаш тартибини соддалаштиришга оид таклифлар ҳам кўриб чиқилди.
Маълумки, бу йил юртимизда “Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили” деб эълон қилинди. Бизнесни юритиш учун янада қулай шароитлар яратиш мақсад қилинган.
Айтиш жоизки, шу пайтгача тадбиркорлардан мавжуд маълумотларни қўшимча равишда талаб қилиш ҳолатлари бор эди. Жорий йилдан бошлаб 34 турдаги ҳисоботлар бекор қилинмоқда. Бунинг натижасида ҳар йили 21 мингдан ортиқ тадбиркорнинг 500 миллион сўм харажати тежалади.
Ўзи умуман, тадбиркорлар томонидан тақдим этиладиган ҳисоботларнинг ягона рўйхати тасдиқланмаган. Шу боис давлатимиз раҳбари ягона ҳисоботлар тизимини жорий қилиш бўйича топшириқ берди.
Шунингдек, тадбиркорларга мажбурий талабларни қисқартириш мақсадида 16 та лицензия ва рухсатномани бекор қилиш лозимлиги белгиланди.
Бу борада берилаётган енгилликларни тадбиркорларга етказиш, уларнинг таклифларини доимий ўрганиб, статистик ҳисоботларни янада мақбуллаштириб бориш вазифаси қўйилди.

Обсуждены предложения в сферах занятости и предпринимательства
Президент Шавкат Мирзиёев 8 января ознакомился с презентацией предложений по повышению занятости населения и сокращению требований в сфере предпринимательства.
По официальной статистике, число безработных в нашей стране составляет 1,3 миллиона. В этом году на рынок труда выйдут еще 2,4 миллиона человек.
С учетом этого в текущем году за счет создания на местах устойчивых и высокодоходных рабочих мест запланировано обеспечить занятость 5 миллиона человек. В частности, имеются возможности для обеспечения занятости 2,5 миллионов человек в сфере услуг, 2,1 миллиона в сельском хозяйстве, 250 тысяч в инвестиционных проектах и ​​промышленности, 140 тысяч в строительстве.
Кроме того, планируется вовлечь в бизнес 2 миллиона человек за счет широкого внедрения новых финансовых инструментов, в том числе новой системы микрофинансирования.
На презентации ответственные лица представили информацию о программе создания новых рабочих мест и содействия занятости населения на 2024 год.
Глава нашего государства одобрил эту программу и дал дополнительные указания по ее реализации.
Отмечалось, что в последние годы самозанятыми стали 2,4 миллиона человек, теперь необходимо оказать им содействие в расширении деятельности, поэтапном переходе к малому бизнесу и поиске рынков. Этому будет способствовать внедрение платформы «Мой бизнес» и банковских карт «Первый шаг к бизнесу».
Подчеркнута необходимость создания инфраструктуры на землях, не включенных в хозяйственный оборот, поддержки инициаторов проектов. Определено, что на базе системы «Агрегатор» будет внедрена программа «100 тысяч дехкан-экспортеров», в этом году на аукцион будет выставлено 15 тысяч гектаров земель.
Также отмечена важность профессионального обучения лиц, не имеющих опыта работы, предоставления налоговых льгот предприятиям, принимающим на работу граждан из социального реестра.
Министерству экономики и финансов поручено выявить дополнительные резервы и возможности для создания новых рабочих мест.
На презентации также рассмотрены предложения по сокращению обязательных требований в сфере предпринимательства и упрощению порядка лицензирования.
Как известно, нынешний год объявлен в нашей стране «Годом поддержки молодежи и бизнеса». Предусмотрено создание еще более благоприятных условий для ведения бизнеса.
Следует отметить, что до сих пор наблюдаются случаи истребования от предпринимателей дополнительных сведений, уже имеющихся в соответствующих информационных системах. В связи с этим начиная с текущего года отменяется 34 вида справок и отчетности. Благодаря этому более 21 тысячи предпринимателей смогут ежегодно экономить 500 миллионов сумов.
В целом единый перечень отчетов, представляемых предпринимателями, отсутствует. В связи с этим глава государства поручил внедрить единую систему отчетности.
Также в целях сокращения требований к предпринимателям указано на необходимость отмены 16 видов лицензий и разрешений.
Поставлена ​​задача проинформировать предпринимателей о нововведениях в сфере, постоянно анализировать их предложения и продолжить работу по оптимизации статистической отчетности.