2026–2030 yillarga mo‘ljallangan Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida
212
O‘zbekiston Respublikasining “Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risida”gi Qonuni ijrosini samarali tashkil etish hamda jamiyatda bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning barcha shakllariga bo‘lgan murosasizlik muhitini shakllantirish, ularning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish maqsadida qaror qilaman:
I. Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish strategiyasi
1. O‘zbekiston Respublikasi Bogota harakatlar chaqiruviga qo‘shilgani hamda Bolalarga nisbatan zo‘ravonlikka chek qo‘yish bo‘yicha global alyans a’zoligiga qabul qilinganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
(a)2026–2030 yillarga mo‘ljallangan Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish strategiyasi 1-ilovaga muvofiq;
(b) Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish strategiyasini 2026–2027 yillarda amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
II. Bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning barcha shakllariga qarshi kurashish tizimini takomillashtirish
3. Belgilansinki, 2026 yil 1 fevraldan boshlab:
(a) zo‘ravonlik natijasida oilasidan olingan va o‘ziga nisbatan zo‘ravonlik sodir etilishi xavfi ostida bo‘lgan, shuningdek, ijtimoiy jihatdan xavfli ahvolda bo‘lgan bolalar uchun professional tutingan oila xizmati yo‘lga qo‘yiladi. Bunda:
(i) professional tutingan oilani tashkil etishga nomzodlar zo‘ravonlikdan jabrlangan va o‘ziga nisbatan zo‘ravonlik sodir etilishi xavfi ostida bo‘lgan, shuningdek, ijtimoiy jihatdan xavfli ahvolda bo‘lgan bolalardagi (keyingi o‘rinlarda – ijtimoiy himoyaga muhtoj bolalar) zo‘ravonlik natijasida olingan ruhiy jarohatning salbiy ta’sirini kamaytirish, xulq-atvoridagi og‘ishishlarni yoki oila a’zolari, tengdoshlari bilan munosabatlaridagi buzilishlarni va ularning oqibatlarini bartaraf etishga qaratilgan ijtimoiy-reabilitatsiya dasturlari asosida o‘qitiladi;
(ii) zo‘ravonlik natijasida oilasidan olingan ijtimoiy himoyaga muhtoj bolalar professional tutingan oilaga “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari va mazkur oilalar o‘rtasida tuzilgan shartnoma asosida joylashtiriladi;
(iii) professional tutingan oilaga har bir joylashtirilgan bolani parvarishlash uchun har oyda Ijtimoiy himoya davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan mehnatga haq to‘lash eng kam miqdorining 2 baravari miqdorida mablag‘ to‘lab boriladi;
(iv) professional tutingan oilaga joylashtirilgan har bir bolaning yashash xarajatlari uchun Ijtimoiy himoya davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qonunchilik hujjatlariga muvofiq oilaviy bolalar uyi tarbiyalanuvchilarining yashash xarajatlari uchun belgilangan miqdorlarda mablag‘ ajratiladi;
(b) dastlab Qashqadaryo, Navoiy va Xorazm viloyatlarida, 2026 yil yakuniga qadar respublikaning boshqa hududlarida ijtimoiy himoyaga muhtoj bolalar uchun Ijtimoiy himoya milliy agentligi tizimida kichik hajmli ijtimoiy ko‘mak markazlari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi;
(v) jinsiy zo‘ravonlikdan jabrlanganligi tufayli oilasidan olingan bolalar “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari tomonidan Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish respublika markazining hududiy markazlariga ham boshqalardan alohida joylashtirilishi mumkin.
4. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2026 yil 1 sentyabrdan boshlab:
(a) zo‘ravonlikdan jabrlangan bolalarga va zo‘ravonlikka guvoh bo‘lgan bolalarga ular tegishli protsessual xatti-harakatlarga jalb etilgan vaqtdan e’tiboran davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatiladi;
(b) bolalarga nisbatan ularning qonuniy vakillari yoki boshqa qarindoshlari tomonidan zo‘ravonlik holatlari bo‘yicha ishni sudga qadar yuritish va sud muhokamasi jarayonlaridagi barcha protsessual harakatlarni amalga oshirishda vasiylik va homiylik organi vakili majburiy tartibda ishtirok etadi;
(v) zo‘ravonlikdan jabrlangan bolalarning dastlabki ko‘rsatuvlari majburiy tartibda videoyozuv orqali qayd etiladi;
(g) mulkchilik shaklidan qat’i nazar ta’lim, sog‘liqni saqlash va aholini ijtimoiy himoya qilish tashkilotlari xodimlari tomonidan bolalarga nisbatan zo‘ravonlik bilan bog‘liq aniqlangan faktlar haqida xabar bermaganlik uchun ma’muriy javobgarlik joriy etiladi.
5. Ichki ishlar vazirligi Bosh prokuratura, Adliya vazirligi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi va manfaatdor idoralar bilan birgalikda:
(a) uch oy muddatda qonunchilikka mazkur Farmonning 4-bandidan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini;
(b) olti oy muddatda bolalarga nisbatan jinsiy zo‘ravonlik sodir etish bilan bog‘liq ishlar doirasida bolalar va gumon qilinuvchi, ayblanuvchi yoki sudlanuvchi o‘rtasida yuzlashtirish tergov harakatini faqat tergovchi va prokurorning qarori yoki sudning ajrimi bilan o‘tkazish tizimini joriy etish bo‘yicha qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
6. Vazirlar Mahkamasi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi, Ichki ishlar vazirligi hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining quyidagilarni nazarda tutuvchi takliflariga rozilik berilsin:
(a) Respublika qiz bolalar o‘quv-tarbiya muassasasi va Respublika o‘g‘il bolalar o‘quv-tarbiya muassasasini tugatish;
(b) davlat muassasasi shaklida Bolalarni qo‘llab-quvvatlash va ijtimoiy integratsiya markazi hamda uning Samarqand, Farg‘ona, Xorazm va Buxoro viloyatlarida mintaqaviy bo‘linmalarini tashkil etish.
Ijtimoiy himoya milliy agentligi ikki oy muddatda Bolalarni qo‘llab-quvvatlash va ijtimoiy integratsiya markazi faoliyatini tashkil etish bo‘yicha normativ-huquqiy hujjat loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
III. Zo‘ravonlikdan jabrlangan bolalar hamda ularning oilalari uchun ijtimoiy xizmatlarni tashkil etish
7. Belgilansinki, 2026 yil 1 martdan boshlab “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlarida ijtimoiy himoyaga muhtoj bolalarning ota-onalari (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslari) uchun “mehrli oila” xizmati tashkil etiladi. Bunda:
(a) “mehrli oila” xizmati Ijtimoiy himoya milliy agentligi huzuridagi Bolalarni qo‘llab-quvvatlash va ijtimoiy integratsiya markazi tomonidan tashkil etiladi;
(b) “mehrli oila” xizmatiga ota-onalar (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar) Bolalar masalalari bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahri va tuman (shahar) komissiyalarining qarori asosida jalb qilinadi;
(v) “mehrli oila” xizmatiga jalb qilingan ota-onalar (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar)ga farzandlarining psixofizik xususiyatlarini inobatga olgan holda oilasi bilan buzilgan munosabatlarni tiklash va ularning ijtimoiylashuviga ko‘maklashish uchun “oilaviy terapiya” xizmatlari bepul ko‘rsatiladi.
8. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq:
(a) ijtimoiy jihatdan xavfli ahvolda bo‘lgan bolalar ularning xulq-atvori, iqtidori va qiziqishlarini inobatga olgan holda o‘quv yili davomida 3-ilovada nazarda tutilgan ta’lim tashkilotlariga Bolalar masalalari bo‘yicha tuman (shahar) komissiyasi qaroriga ko‘ra, Ijtimoiy himoya milliy agentligining yo‘llanmasiga muvofiq joylashtirilishi mumkin. Bunda:
(i) yo‘llanma asosida yuboriladigan ijtimoiy jihatdan xavfli ahvolda bo‘lgan bolalar ta’lim tashkilotlariga bepul asosda, sinovlar va qo‘shimcha imtihonlarsiz qabul qilinadi;
(ii) ta’til vaqtida ijtimoiy jihatdan xavfli ahvolda bo‘lgan bolalarni ota-onasi (ularning o‘rnini bosuvchi shaxs)ga qaytarish imkoni bo‘lmagan taqdirda, “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari tomonidan ushbu bolalarni o‘quv jarayoni boshlangunga qadar vaqtinchalik muqobil joylashtirish choralari ko‘riladi;
(iii) yo‘llanma asosida joylashtirilgan ijtimoiy jihatdan xavfli ahvolda bo‘lgan bola tegishli ta’lim tashkilotining o‘quv ishlari bo‘yicha direktori o‘rinbosariga biriktiriladi hamda uning xulq-atvori va o‘zlashtirishi to‘g‘risidagi ma’lumotlar har chorakda uning yashash joyidagi Bolalar masalalari bo‘yicha tuman (shahar) komissiyasiga kiritiladi;
(b) har o‘quv yili yakunida vazirlik va idoralar tomonidan tasarrufidagi ta’lim tashkilotlarining qabul kvotasini tasdiqlashda ijtimoiy jihatdan xavfli ahvolda bo‘lgan bolalar uchun 5 foizgacha qo‘shimcha kvota ajratiladi va bu to‘g‘risidagi ma’lumot Ijtimoiy himoya milliy agentligiga taqdim etiladi.
9. Ijtimoiy himoya milliy agentligi, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda “A.I. Gersen nomidagi Rossiya davlat pedagogika universiteti” Federal davlat byudjeti oliy ta’lim muassasasining (Rossiya Federatsiyasi) Toshkent shahridagi “A.I. Gersen nomidagi Rossiya davlat pedagogika universiteti” Federal davlat byudjeti oliy ta’lim muassasasi filialini Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidan Ijtimoiy himoya milliy agentligi tuzilmasiga o‘tkazish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
10. Quyidagilar Toshkent shahridagi “A.I. Gersen nomidagi Rossiya davlat pedagogika universiteti” Federal davlat byudjeti oliy ta’lim muassasasi filiali faoliyatining qo‘shimcha yo‘nalishlari sifatida belgilansin:
(a) inklyuziv va maxsus ta’lim, gerontologiya, psixologiya, ijtimoiy pedagogika, adaptiv sport, hayot faoliyatining turli sohalarida ijtimoiy ish, oilalar va bolalarni ijtimoiy himoya qilish hamda ijtimoiy xizmat ko‘rsatish yo‘nalishlarida kadrlar tayyorlash;
(b) inklyuziv va maxsus ta’lim hamda adaptiv sport turlari bo‘yicha mutaxassislarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish;
(v) inklyuziv va maxsus ta’lim, gerontologiya, psixologiya, ijtimoiy pedagogika hamda adaptiv sport yo‘nalishlarida tadqiqotlar o‘tkazish;
(g) inklyuziv va maxsus ta’lim, gerontologiya, psixologiya, ijtimoiy pedagogika va adaptiv sport yo‘nalishlari bo‘yicha ta’lim dasturlarini ishlab chiqish hamda amaliyotga joriy etish, shuningdek, ushbu yo‘nalishlar bo‘yicha standartlarni ekspertizadan o‘tkazish.
11. Bolalar masalalari bo‘yicha milliy komissiya zimmasiga quyidagi qo‘shimcha funksiyalar yuklansin:
(a) bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish faoliyatini amalga oshiruvchi davlat organlari va tashkilotlari, shuningdek, Bolalar masalalari bo‘yicha hududiy komissiyalar tomonidan ko‘rilayotgan choralarning natijadorligini o‘rganish;
(b) oilada bolaga nisbatan zo‘ravonlik holatlarining oldini olishda ota-onalar (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar)ning mas’uliyati va hayotiy ko‘nikmalarini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan choralarning samaradorligini muhokama qilib borish;
(v) qo‘shimcha kvota asosida ta’lim tashkilotlariga qabul qilingan ijtimoiy jihatdan xavfli ahvolda bo‘lgan bolalarning xulq-atvori va o‘zlashtirishini tahlil qilish.
IV. Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish jarayoniga zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy etish
12. Raqamli texnologiyalar vazirligi Ijtimoiy himoya milliy agentligi, Ichki ishlar vazirligi, Bosh prokuratura va Oliy sud bilan birgalikda 2026 yil 1 aprelga qadar Ijtimoiy himoya milliy agentligining “Yagona milliy ijtimoiy himoya” axborot tizimida ijtimoiy himoyaga muhtoj bolalar hamda zo‘ravonlik sodir etgan yoki uni sodir etishga moyil bo‘lgan shaxslar haqidagi ma’lumotlarni almashish va ular to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan yagona elektron platforma (keyingi o‘rinlarda – platforma)ni ishlab chiqsin. Bunda:
(a) platforma davlat organlari va tashkilotlarining axborot tizimlari hamda “112” qisqa raqam orqali fuqarolarning chaqiruvlarini qabul qilish va avtomatlashtirilgan tarzda qayta ishlash imkonini beruvchi yagona dispetcherlik xizmati bilan “Raqamli hukumat” tizimining idoralararo integratsiyalashuv platformasi orqali integratsiya qilinadi;
(b) bolalarga nisbatan sodir etilgan zo‘ravonlik holatlarining yagona statistika hisobi va hisobotini yuritish, statistika organlariga taqdim etish, shuningdek, bolalarga nisbatan zo‘ravonlik holatlari bo‘yicha amalga oshiriladigan chora-tadbirlarning har bir bosqichini kuzatib borish imkoniyati yaratiladi.
V. Farmon ijrosini tashkil etish, ta’minlash va nazorat
13. Ichki ishlar vazirligi, Bosh prokuratura, Oliy sud, Ijtimoiy himoya milliy agentligi va Adliya vazirligi 2026 yil 1 fevraldan boshlab reja-grafik asosida zo‘ravonlikdan jabrlangan bolalar bilan protsessual harakatlar davomida ishlashga mas’ul bo‘lgan surishtiruvchi, tergovchi, prokuror va sudyalar, Ijtimoiy himoya milliy agentligi tizimi xodimlari, shuningdek, advokatlarning surishtiruv, dastlabki tergov va sud protsessida bolalar bilan ishlashning maxsus usullariga oid kasbiy tayyorgarligi va malakasini oshirish uchun milliy va xorijiy ekspert hamda mutaxassislarni jalb etgan holda qisqa muddatli kurslarda o‘qitilishini tashkil etsin.
(a) Ijtimoiy himoya milliy agentligi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va O‘zbekiston Milliy axborot agentligi bilan birgalikda:
(i) mazkur Farmonning mazmun-mohiyati, maqsad va vazifalari ommaviy axborot vositalarida, shu jumladan, internet va ijtimoiy tarmoqlarda keng yoritilishini ta’minlasin;
(ii) jamiyatda bolalarga nisbatan zo‘ravonlikka bo‘lgan murosasizlik muhitini yaratish, bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilishga qaratilgan targ‘ibot materiallari (tarqatma materiallar, ko‘rgazmali targ‘ibot vositalari, videoroliklar, buklet va flayerlar) tayyorlanishini hamda jamoat joylarida, shu jumladan, sog‘liqni saqlash muassasalari va barcha ta’lim tashkilotlarida keng targ‘ibotini tashkil qilsin;
(b)Adliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga 4-ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
16. Mazkur Farmonning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ijtimoiy himoya bo‘yicha maslahatchisi – Ijtimoiy himoya milliy agentligi direktori M.P. Olloyorov belgilansin.
17. Farmon ijrosini nazorat qilish va ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

Об утверждении Стратегии защиты детей от всех форм насилия на 2026–2030 годы
В целях эффективной организации исполнения Закона Республики Узбекистан «О защите детей от всех форм насилия», а также формирования в обществе атмосферы нетерпимости ко всем формам насилия в отношении детей, надежной защиты их прав, свобод и законных интересов постановляю:
I. Стратегия защиты детей от всех форм насилия
1. Принять к сведению, что Республика Узбекистан присоединилась к Боготскому призыву к действиям и принята в членство Глобального альянса по прекращению насилия в отношении детей.
(а) Стратегию защиты детей от всех форм насилия на 2026–2030 годы согласно приложению № 1;
(б) Программу мер по реализации в 2026–2027 годах Стратегии защиты детей от всех форм насилия согласно приложению № 2.
II. Совершенствование системы противодействия всем формам насилия в отношении детей
3. Определить, что начиная с 1 февраля 2026 года:
(а) внедряется служба профессиональной приемной семьи для детей, отобранных из семьи вследствие насилия, находящихся под риском совершения насилия в отношении них, а также находящихся в социально опасном положении. При этом:
(i) претенденты на создание профессиональной приемной семьи проходят обучение на основе социально-реабилитационных программ, направленных на уменьшение негативного воздействия психической травмы, полученной ребенком вследствие насилия, предупреждение и устранение последствий поведенческих отклонений либо нарушений в отношениях с членами семьи, сверстниками детей, пострадавших от насилия и находящихся под риском совершения насилия в отношении них, а также находящихся в социально опасном положении (далее – дети, нуждающиеся в социальной защите);
(ii) дети, отобранные из семьи вследствие насилия, нуждающиеся в социальной защите, устраиваются в профессиональные приемные семьи на основании договора, заключенного между центрами социальных услуг «Инсон» и этими семьями;
(iii) на расходы по уходу за каждым ребенком, устроенным в профессиональную приемную семью, ежемесячно выплачиваются денежные средства в двукратном размере минимальной оплаты труда за счет средств Государственного фонда социальной защиты;
(iv) на расходы по проживанию каждого ребенка, устроенного в профессиональную приемную семью, выделяются средства из Государственного фонда социальной защиты в размере расходов по проживанию воспитанников детских домов семейного типа, установленные актами законодательства;
(б) первоначально в Кашкадарьинской, Навоийской и Хорезмской областях, до конца 2026 года – в других регионах республики налаживается деятельность компактных центров социальной поддержки в системе Национального агентства социальной защиты для детей, нуждающихся в социальной защите;
(в) дети, отобранные из семьи вследствие причиненного полового насилия, могут быть помещены в региональные центры Республиканского центра реабилитации и адаптации женщин центрами социальных услуг «Инсон» при условии их обязательного отдельного размещения.
4. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 сентября 2026 года:
(а) детям, пострадавшим от насилия, а также детям, ставшим свидетелями насилия, начиная с момента их привлечения к соответствующим процессуальным действиям юридическая помощь оказывается за счет государства;
(б) при проведении всех видов процессуальных действий на этапе досудебного производства и в процессе судебного разбирательства по фактам насилия в отношении детей, совершенного их законными представителями либо другими родственниками, представители органов опеки и попечительства участвуют в обязательном порядке;
(в) для минимизации повторной травматизации предварительные показания детей, пострадавших от насилия, фиксируются посредством видеозаписи в обязательном порядке;
(г) внедряется административная ответственность за несообщение о выявленных случаях, связанных с насилием в отношении детей, работниками организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения независимо от формы их собственности.
5. Министерству внутренних дел совместно с Генеральной прокуратурой, Министерством юстиции, Национальным агентством социальной защиты и заинтересованными ведомствами внести в Кабинет Министров:
(а) в трехмесячный срок проект закона, предусматривающий внесение в акты законодательства изменений и дополнений, вытекающих из пункта 4 настоящего Указа;
(б) в шестимесячный срок предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства по внедрению системы проведения следственного действия – очной ставки между детьми и подозреваемыми, обвиняемыми или подсудимыми исключительно на основании решения следователя или прокурора либо определения суда в рамках дел, связанных с совершением полового насилия в отношении детей.
6. Согласиться с предложениями Кабинета Министров, Национального агентства социальной защиты, Министерства внутренних дел, а также Министерства дошкольного и школьного образования, предусматривающими:
(а) упразднение Республиканского учебно-воспитательного учреждения для девочек и Республиканского учебно-воспитательного учреждения для мальчиков;
(б) создание в форме государственного учреждения Центра поддержки и социальной интеграции детей и его региональных подразделений в Самаркандской, Ферганской, Хорезмской и Бухарской областях.
Национальному агентству социальной защиты в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проект нормативно-правового акта об организации деятельности Центра поддержки и социальной интеграции детей.
III. Организация социальных услуг для детей, пострадавших от насилия, и их семей
7. Определить, что начиная с 1 марта 2026 года в центрах социальных услуг «Инсон» организовывается служба для родителей (заменяющих их лиц) детей, нуждающихся в социальной защите, – «меҳрли оила». При этом:
(а) служба «меҳрли оила» организуется Центром поддержки и социальной интеграции детей при Национальном агентстве социальной защиты;
(б) к службе «меҳрли оила» привлекаются родители (заменяющие их лица) на основании решения комиссий по вопросам детей Республики Каракалпакстан, областей, города Ташкента и районов (городов);
(в) для привлеченных к службе «меҳрли оила» родителей (заменяющих их лиц) будут оказываться бесплатные услуги семейной терапии по содействию восстановлению нарушенных отношений с семьей, их социализации с учетом психофизических особенностей их детей.
(а) дети, находящиеся в социально опасном положении, с учетом их поведения, талантов и интересов могут размещаться в образовательных организациях, указанных в приложении № 3, в течение учебного года по решению Комиссии по вопросам детей районов (городов) на основании направления Национального агентства социальной защиты. При этом:
(i) дети, находящиеся в социально опасном положении, по направлению принимаются в образовательные организации на бесплатной основе, без испытаний и дополнительных экзаменов;
(ii) при отсутствии возможности возврата ребенка, находящегося в социально опасном положении, его родителям (заменяющим их лицам) во время каникул центры социальных услуг «Инсон» принимают меры по временному альтернативному устройству таких детей до начала учебного процесса;
(iii) ребенок, находящийся в социально опасном положении, принятый по направлению, прикрепляется к заместителю директора по учебной работе соответствующей образовательной организации, сведения о его поведении и успеваемости ежеквартально вносятся в Комиссию по вопросам детей района (города) по месту жительства данного ребенка;
(б) в конце каждого года при утверждении квоты приема в подведомственные образовательные организации министерства и ведомства выделяют дополнительную квоту в размере до 5 процентов для детей, находящихся в социально опасном положении, о чем представляют информацию в Национальное агентство социальной защиты.
9. Одобрить предложение Национального агентства социальной защиты, Министерства дошкольного и школьного образования, Министерства высшего образования, науки и инноваций, а также Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Российский государственный педагогический университет имени А.И. Герцена» (Российская Федерация) о передаче Филиала Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Российский государственный педагогический университет имени А.И. Герцена» в городе Ташкенте из системы Министерства дошкольного и школьного образования в структуру Национального агентства социальной защиты.
10. Определить дополнительными направлениями деятельности Филиала Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Российский государственный педагогический университет имени А.И. Герцена» в городе Ташкенте:
(а) подготовку кадров по направлениям инклюзивное и специальное образование, геронтология, психология, социальная педагогика, адаптивный спорт, социальная работа в различных сферах жизнедеятельности, социальная защита и социальное обслуживание семей и детей;
(б) переподготовку и повышение квалификации специалистов по инклюзивному и специальному образованию, адаптивным видам спорта;
(в) проведение исследований по направлениям инклюзивное и специальное образование, геронтология, психология, социальная педагогика и адаптивный спорт;
(г) разработку и внедрение на практике образовательных программ по направлениям инклюзивное и специальное образование, геронтология, психология, социальная педагогика и адаптивный спорт, а также проведение экспертизы стандартов по указанным направлениям.
11. Возложить на Национальную комиссию по вопросам детей следующие дополнительные функции:
(а) изучение результативности принимаемых мер государственными органами и организациями, осуществляющими деятельность по защите детей от всех форм насилия, а также территориальными комиссиями по вопросам детей;
(б) регулярное проведение обсуждения эффективности реализуемых мер повышения ответственности и жизненных навыков родителей (заменяющих их лиц) по предотвращению случаев насилия в отношении детей в семье;
(в) регулярное проведение анализа поведения и успеваемости находящихся в социально опасном положении детей, принятых в образовательные организации на основе дополнительной квоты.
IV. Внедрение современных информационных технологий в процессы защиты детей от всех форм насилия
12. Министерству цифровых технологий совместно с Национальным агентством социальной защиты, Министерством внутренних дел, Генеральной прокуратурой и Верховным судом в срок до 1 апреля 2026 года разработать в информационной системе «Единая национальная социальная защита» Национального агентства социальной защиты Единую электронную платформу (далее – Платформа), содержащую данные по детям, нуждающимся в социальной защите, лицам, совершившим насилие или имеющим склонность к совершению насилия, а также наделенную функцией обмена такими данными. При этом:
(а) осуществляется интеграция Платформы с информационными системами государственных органов и организаций, а также Единой диспетчерской службой, предоставляющей возможность приема звонков граждан по короткому номеру «112» и их автоматизированной обработки, посредством Межведомственной интеграционной платформы системы «Цифровое правительство»;
(б) создается возможность ведения единых статистических учета и отчетности по фактам совершенного насилия в отношении детей, их представления в органы статистики, а также отслеживания каждого этапа реализации мер по случаям насилия в отношении детей.
13. Министерству внутренних дел, Генеральной прокуратуре, Верховному суду, Национальному агентству социальной защиты и Министерству юстиции начиная с 1 февраля 2026 года на основе плана-графика организовать обучение на краткосрочных курсах дознавателей, следователей, прокуроров и судей, работников системы Национального агентства социальной защиты, а также адвокатов, ответственных за работу с детьми, пострадавшими от насилия, в ходе процессуальных действий, в целях повышения их профессиональной подготовки и квалификации по специальным методам работы с детьми в дознании, предварительном следствии и судебном процессе с привлечением к обучению национальных и зарубежных экспертов и специалистов.
14. Нижеследующим:
(а) Национальному агентству социальной защиты совместно с Министерством дошкольного и школьного образования, Министерством внутренних дел, Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Национальным информационным агентством Узбекистана:
(i) обеспечить широкое освещение сути и содержания, а также целей и задач настоящего Указа в средствах массовой информации, в том числе интернете и социальных сетях;
(ii) организовать подготовку и широкую пропаганду в общественных местах, в частности в учреждениях здравоохранения и во всех образовательных организациях, пропагандистских материалов (раздаточного материала, средств наглядной пропаганды, видеороликов, буклетов и флаеров), направленных на формирование в обществе атмосферы нетерпимости насилия в отношении детей, защиту детей от всех форм насилия;
(б) Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
16. Возложить на советника Президента Республики Узбекистан по социальной защите – директора Национального агентства социальной защиты Оллоёрова М.П. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
17. Контроль за исполнением настоящего Указа, а также осуществление координации деятельности организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.