“Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 80 yilligi” esdalik yubiley medalini ta’sis etish to‘g‘risida
2025 yil 9 mayda Xotira va qadrlash kuni o‘tkazilishi, shuningdek, Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 80 yilligi nishonlanishi munosabati bilan Vatan himoyasi yo‘lida mardonavor kurashgan buyuk ajdodlarimizga alohida e’tibor va chuqur ehtirom ko‘rsatish, g‘alabaga bebaho hissa qo‘shgan O‘zbekiston fuqarolari – 1941-1945 yillardagi urush va mehnat fronti faxriylarini munosib ravishda izzat-ikrom bilan sharaflash maqsadida:
1. 1941-1945 yillardagi Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g‘alabaning 80 yilligi sharafiga “Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 80 yilligi” esdalik yubiley medali ta’sis etilsin.
2. Belgilab qo‘yilsinki, “Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 80 yilligi” esdalik yubiley medali bilan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari – “1941-1945 yillardagi Ulug‘ Vatan urushida Germaniya ustidan qozonilgan g‘alaba uchun” va “Yaponiya ustidan qozonilgan g‘alaba uchun” medallari bilan, urush yillarida jangovar xizmatlari uchun boshqa orden va medallar bilan mukofotlangan yoki urush qatnashchisi guvohnomasiga yoxud Vatan urushi nogironi guvohnomasiga ega bo‘lgan Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va ularga tenglashtirilganlar, shuningdek, Ikkinchi jahon urushi yillaridagi front orti mehnat faxriylari, shu jumladan, “1941-1945 yillar Ulug‘ Vatan urushidagi shavkatli mehnati uchun”, “Mehnatdagi jasorati uchun”, “Mehnatda o‘rnak ko‘rsatganligi uchun” medallariga yoki 1941-1945 yillardagi urush davrida Qurolli Kuchlarda fuqaro shaxslarni erkin yollash bo‘yicha shtat lavozimida bo‘lganligi to‘g‘risidagi guvohnomaga ega bo‘lgan mehnat fronti qatnashchilari mukofotlanadi.
“Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 80 yilligi” esdalik yubiley medali to‘g‘risidagi nizom 1-ilovaga muvofiq;
“Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 80 yilligi” esdalik yubiley medali va tavsifi 2-ilovaga, uning guvohnomasi va tavsifi 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Davlat xavfsizlik xizmati Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi bilan birgalikda ikki hafta muddatda “Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 80 yilligi” esdalik yubiley medali bilan mukofotlanishi lozim bo‘lgan 1941-1945 yillardagi urush faxriylari va nogironlarining, mehnat fronti qatnashchilarining aniq ro‘yxatini tuzib, Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi:
Markaziy bank va “Suvenir” mas’uliyati cheklangan jamiyati bilan birgalikda bir oy muddatda “Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 80 yilligi” esdalik yubiley medallari va ularning guvohnomalari blanklari belgilangan tartibda Vazirlar Mahkamasining zaxira jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan tayyorlanishini ta’minlasin;
ikki hafta muddatda esdalik yubiley medallarini topshirish va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 19 fevraldagi “Ikkinchi jahon urushi qatnashchilarini rag‘batlantirish to‘g‘risida”gi PF–24-son Farmonida nazarda tutilgan bir martalik pul mukofotlarini to‘lash tartibini belgilasin.
6. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi V.V. Maxmudov zimmasiga yuklansin.

В целях оказания особого внимания и глубокого уважения к нашим великим отцам и дедам, героически сражавшимся во имя защиты Родины, достойного чествования граждан Узбекистана – ветеранов войны и трудового фронта 1941–1945 годов, внесших неоценимый вклад в победу, в связи с проведением 9 мая 2025 года Дня памяти и почестей, а также празднованием 80-й годовщины Победы во Второй мировой войне:
1. Учредить памятную юбилейную медаль «Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги» в честь 80-й годовщины победы во Второй мировой войне 1941–1945 годов.
2. Установить, что памятной юбилейной медалью «Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги» награждаются граждане Республики Узбекистан – участники Второй мировой войны и приравненные к ним лица, награжденные медалями «За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов» и «За победу над Японией», другими орденами и медалями, полученными за боевые заслуги в годы войны, либо имеющие удостоверения участника войны или инвалида Отечественной войны, а также ветераны трудового фронта в годы Второй мировой войны, в том числе участники трудового фронта, имеющие медали «За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов», «За трудовую доблесть», «За трудовое отличие», либо удостоверение о состоянии на штатной должности по вольному найму гражданских лиц в Вооруженных Силах в период войны 1941–1945 годов.
Положение о памятной юбилейной медали «Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги» согласно приложению № 1;
Описание памятной юбилейной медали «Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги» согласно приложению № 2, описание удостоверения к ней согласно приложению № 3.
4. Министерству обороны, Министерству внутренних дел, Службе государственной безопасности совместно с Министерством занятости и сокращения бедности, внебюджетным Пенсионным фондом при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан в двухнедельный срок составить и внести в Кабинет Министров конкретный список ветеранов и инвалидов войны, участников трудового фронта 1941–1945 годов, подлежащих награждению памятной юбилейной медалью «Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги».
совместно с Центральным банком и обществом с ограниченной ответственностью «Сувенир» в месячный срок обеспечить в установленном порядке изготовление памятных юбилейных медалей «Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги» и бланков удостоверений к ним за счет средств Резервного фонда Кабинета Министров;
в двухнедельный срок определить порядок вручения памятных юбилейных медалей, а также единовременного денежного вознаграждения, предусмотренного Указом Президента Республики Узбекистан от 19 февраля 2025 года № УП–24 «О поощрении участников Второй мировой войны».
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Махмудова В.В.