Buyuk qomusiy olim va mashhur davlat arbobi Mirzo Ulug‘bek tavalludining 630 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida
O‘zbek xalqining buyuk qomusiy olimi, Temuriylar davlatining mashhur hukmdori Muhammad Tarag‘ay Mirzo Ulug‘bek o‘zining boy ilmiy-ma’rifiy merosi hamda mislsiz bunyodkorlik faoliyati bilan yurtimiz  taraqqiyoti va jahon sivilizatsiyasi rivojiga beqiyos hissa qo‘shgan ulkan tarixiy siymodir.
O‘rta asrlarda ona zaminimizda yuzaga kelgan ikkinchi Uyg‘onish davrining yorqin namoyandasi hisoblangan Mirzo Ulug‘bek uzoq yillar o‘z saltanatini adolat va insonparvarlik g‘oyalari asosida boshqarish va keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlarini amalga oshirish bilan birga ilm-fan, madaniyat va san’at sohalarini yuksaltirishga alohida e’tibor qaratdi. Uning tashabbusi va homiyligi ostida ko‘plab madrasalar, maktablar, kutubxonalar, masjidlar, karvonsaroylar, ko‘priklar hamda so‘lim bog‘lar barpo etildi. Natijada o‘lkamiz har tomonlama taraqqiy etib, Sharqdagi yirik madaniyat va ilm-fan diyoriga aylandi.
Mirzo Ulug‘bek matematika, fizika, tarix, me’morchilik sohalarida ulkan natijalarni qo‘lga kiritdi. Buyuk alloma, ayniqsa, Samarqand shahridagi o‘zi bunyod ettirgan rasadxonada amalga oshirgan keng qamrovli ilmiy tadqiqotlari va kashfiyotlari bilan jahon astronomiya fanining rivojida tub burilish yasadi. Ulug‘ vatandoshimizning ana shunday izlanishlari natijasida yuzaga kelgan “Ziji jadidi Ko‘ragoniy” asari hozirgi paytda ham yulduzlar ilmi sohasida dunyodagi eng buyuk asarlardan biri sifatida e’tirof etilib, olimlar tomonidan katta qiziqish bilan o‘rganilmoqda.
Mustaqillik yillarida Mirzo Ulug‘bekning hayoti va faoliyatini har tomonlama o‘rganish va ommalashtirish maqsadida ko‘plab tadqiqotlar, mahalliy va xalqaro miqyosda ilmiy-amaliy anjumanlar muntazam o‘tkazib kelinmoqda. Uning davrida bunyod etilgan me’moriy obidalarni asrab-avaylashga alohida ahamiyat qaratilmoqda.
Bugungi kunda yurtimizdagi ko‘plab aholi yashash maskanlari, ta’lim muassasalari, poytaxtimizdagi yirik tuman Mirzo Ulug‘bek nomi bilan ataladi. Mamlakatimiz va xorijda olimning muazzam haykallari o‘rnatilgan.
Buyuk ajdodimiz asarlarining milliy va umuminsoniy mazmun-mohiyatini, ularning yosh avlod intellektual va ma’naviy salohiyatini oshirish va shu asosda Yangi O‘zbekistonning munosib bunyodkorlari etib tarbiyalash borasidagi beqiyos o‘rni va ahamiyatini inobatga olib hamda Mirzo Ulug‘bek ilmiy-ma’rifiy merosini mamlakatimiz va xalqaro miqyosda yanada chuqur o‘rganish va targ‘ib etish maqsadida:
1. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Fanlar akademiyasi, Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti, Samarqand viloyati hokimligi hamda keng jamoatchilikning 2024 yilda Samarqand shahrida Mirzo Ulug‘bek tavalludining 630 yilligini keng nishonlash to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
2. Mirzo Ulug‘bek tavalludining 630 yilligiga bag‘ishlangan tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita ilovaga muvofiq tarkibda tuzilsin.
3. Tashkiliy qo‘mita (A.Aripov):
a) bir hafta muddatda Mirzo Ulug‘bek tavalludining 630 yilligini nishonlash bo‘yicha quyidagilarni nazarda tutuvchi chora-tadbirlar дaстурини mas’ul ijrochilar va moliyalashtirish manbalarini belgilagan holda tasdiqlasin:
mamlakatimizdagi Mirzo Ulug‘bek nomi bilan bog‘liq ob’ektlarni, shu jumladan, Mirzo Ulug‘bek sharafiga barpo etilgan yodgorlik majmualarini mukammal ta’mirlash va ularning hududlarini obodonlashtirish;
Mirzo Ulug‘bek tavalludining 630 yilligiga bag‘ishlab “Jahon tamadduni rivojida Mirzo Ulug‘bek ilmiy-ma’rifiy merosining o‘rni va ahamiyati” mavzusida ilmiy-adabiy tadbirlar o‘tkazish;
davlat teatrlari va talabalar teatr-studiyalarida Mirzo Ulug‘bek hayoti va faoliyatiga oid spektakllar sahnalashtirish;
Mirzo Ulug‘bekning boy merosini o‘rganish maqsadida xalqaro miqyosda keng ko‘lamli ilmiy izlanishlar olib borish va ularning natijalarini e’lon qilish, shu mavzuda ilmiy, badiiy-publitsistik asarlar yaratish, xorijiy olimlarning asarlarini o‘zbek tilida nashr qilish;
Mirzo Ulug‘bek siymosi tasvirlangan, uning shaxsi, davlat arbobi sifatidagi faoliyati va allomaning ilmiy-ma’rifiy merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazmali axborot vositalarini tayyorlash, media mahsulotlar va audiovizual asarlar yaratish, ularni mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalarida keng yoritish, internet hamda ijtimoiy tarmoqlarga joylashtirish;
O‘zbekiston Respublikasining xorijiy mamlakatlardagi elchixonalari, o‘zbek milliy madaniy markazlari, vatandoshlar jamiyatlarida Mirzo Ulug‘bekning davlat arbobi sifatidagi faoliyati va ilmiy-ma’rifiy merosi, uning insonparvarlik g‘oyalarini keng o‘rganish va targ‘ib qilish maqsadida ilmiy anjumanlar va davra suhbatlari tashkil etish;
b) Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Fanlar akademiyasi, Samarqand viloyati hokimligi tomonidan Samarqand shahrida 2024 yil 10-11 oktyabr kunlari “Mirzo Ulug‘bek: buyuk qomusiy olim va mashhur davlat arbobi” mavzusidagi xalqaro konferensiya o‘tkazilishini tashkil etsin. Bunda xalqaro konferensiyani o‘tkazish bilan bog‘liq xarajatlar Samarqand viloyati hokimligi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan teng ulushda qoplanadi.
manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda Mirzo Ulug‘bek hayoti va ilmiy-ma’rifiy merosini tadqiq etishga oid ilmiy-tadqiqot ishlari bo‘yicha davlat buyurtmasi talablariga muvofiq ilmiy loyihalar тaнловини e’lon qilsin;
Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti tomonidan allomaning “Ziji jadidi Ko‘ragoniy” asarini o‘zbek, rus va ingliz tillarida“To‘rt ulus tarixi” nomli tarixiy asarining o‘zbek tiliga tarjimasi qayta nashr qilinishini tashkil etsin;
Mirzo Ulug‘bek hayoti va ilmiy-ma’rifiy merosini o‘rganishga bag‘ishlangan eng yaxshi ilmiy maqolalar тaнловини o‘tkazsin.
5. Fanlar akademiyasi 2024 yil oktyabr oyida:
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan birgalikda ta’lim va ilmiy-tadqiqot tashkilotlarida Mirzo Ulug‘bek asarlari nashrining тaқдимотлaрини o‘tkazsin;
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutida Mirzo Ulug‘bek davriga oid asarlar qo‘lyozmalarining кўргaзмaсини tashkil etsin;
O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston milliy media birlashmasi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan hamkorlikda Mirzo Ulug‘bek haqida yaratilgan “Osmon toqiga qo‘yilgan narvon” nomli hujjatli film тaқдимотини uyushtirsin.
6. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklari, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi, Fanlar akademiyasi, Madaniyat vazirligi, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi hamda boshqa vazirlik, idora va tashkilotlar Mirzo Ulug‘bekning hayoti, uning davlat arbobi sifatidagi faoliyati hamda jahon ilm-fani va tamadduni rivojiga qo‘shgan ulkan hissasini aholi, ayniqsa, yoshlar o‘rtasida, shuningdek, ta’lim tashkilotlari va mehnat jamoalarida keng targ‘ib qilishga qaratilgan tadbirlarni tashkil etish choralarini ko‘rsin.
7. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston milliy media birlashmasi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Mirzo Ulug‘bek tavalludining 630 yilligini nishonlash bilan bog‘liq tadbirlarni keng yoritish tavsiya etilsin.
8. Mazkur qarorda nazarda tutilgan chora-tadbirlarni moliyalashtirish tegishli vazirlik, idora va tashkilotlarga ajratilgan byudjet mablag‘lari, ularning byudjetdan tashqari mablag‘lari hamda qonunchilik hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan amalga oshirilishi belgilansin.
9. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi Ijtimoiy rivojlanish departamenti rahbari O.Q.Abduraxmanov zimmasiga yuklansin.

О широком праздновании 630-летия со дня рождения великого ученого-энциклопедиста и известного государственного деятеля Мирзо Улугбека
Известный правитель государства Темуридов Мухаммад Тарагай Мирзо Улугбек является выдающейся исторической личностью, великим ученым-энциклопедистом узбекского народа, который своим богатым научно-просветительским наследием и колоссальной созидательной деятельностью внес безграничный вклад в развитие нашей страны и мировой цивилизации.
Мирзо Улугбек наряду с правлением своего государства на протяжении долгих лет, опираясь на идеи справедливости и гуманизма, осуществлял широкомасштабную созидательную работу, уделял особое внимание развитию сфер науки, культуры и искусства как яркий представитель эпохи второго Возрождения, зародившегося на нашей земле в средние века. По его инициативе на благотворительной основе было построено множество медресе, школ, библиотек, мечетей, караван-сараев, мостов, созданы тенистые сады. В результате наш край, всесторонне развиваясь, превратился в крупный центр культуры и науки на Востоке.
Мирзо Улугбек достиг высоких результатов в области математики, физики, истории, архитектуры. Великий мыслитель своими масштабными научными исследованиями и открытиями, осуществленными в построенной по его указанию обсерватории в городе Самарканде, совершил коренной поворот в мировой науке астрономии. Созданное в результате таких изысканий нашего великого соотечественника произведение «Зижи жадиди Курагоний» («Новые Гурагановы астрономические таблицы») и в настоящее время признается в качестве одного из великих трудов в области науки о звездах и с большим интересом изучается учеными мира.
В годы независимости в целях всестороннего изучения и популяризации жизни и деятельности Мирзо Улугбека на регулярной основе проводится множество исследований, научно-практических конференций местного и международного масштабов. Придается особое значение бережному сохранению воздвигнутых в его эпоху архитектурных памятников.
В настоящее время многие населенные пункты, образовательные учреждения нашей страны, крупный район столицы носят имя Мирзо Улугбека. В стране и за рубежом установлены величественные памятники этому ученому.
Учитывая национальные и общечеловеческие суть и значение произведений нашего великого предка, их безграничную роль в повышении интеллектуального и духовного потенциала молодого поколения и на этой основе – воспитании его в качестве достойных созидателей Нового Узбекистана, а также в целях дальнейшего глубокого изучения и пропаганды научно-просветительского наследия Мирзо Улугбека в республиканском и международном масштабе:
1. Одобрить предложение Министерства высшего образования, науки и инноваций, Академии наук, Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека, хокимията Самаркандской области и широкой общественности о широком праздновании 630-летия со дня рождения Мирзо Улугбека в 2024 году в городе Самарканде.
2. Создать Организационный комитет по подготовке и проведению мероприятий, посвященных 630-летию со дня рождения Мирзо Улугбека, в составе согласно приложению.
а) в недельный срок утвердить Программу мер по празднованию 630-летия со дня рождения Мирзо Улугбека с определением ответственных исполнителей и источников финансирования, предусматривающую:
осуществление капитального ремонта и благоустройства прилегающих территорий объектов в стране, связанных с именем Мирзо Улугбека, в том числе мемориальных комплексов, построенных в честь Мирзо Улугбека;
реставрацию рукописей и других культурных ценностей из научно-творческого наследия ученого, создание необходимых условий для их надежного хранения;
проведение научно-литературных мероприятий на тему «Роль и значение научно-просветительского наследия Мирзо Улугбека в развитии мировой цивилизации», посвященных 630-летию со дня рождения Мирзо Улугбека;
постановку спектаклей о жизни и деятельности Мирзо Улугбека в государственных театрах и студенческих театрах-студиях;
проведение полномасштабных научных исследований на международном уровне в целях изучения богатого наследия Мирзо Улугбека и обнародование их результатов, создание научных, художественно-публицистических произведений на эту тематику, издание произведений зарубежных ученых на узбекском языке;
подготовку наглядных информационных средств, медиапродукции и аудиовизуальных произведений, в которых отражен образ Мирзо Улугбека, посвященных его личности, служению народу в качестве государственного деятеля и научно-просветительскому наследию мыслителя, а также их широкое освещение в отечественных и зарубежных средствах массовой информации, размещение в сети Интернет и социальных сетях;
организацию научных конференций и круглых столов в посольствах Республики Узбекистан в зарубежных странах, узбекских национальных культурных центрах, обществах соотечественников в целях широкого изучения и пропаганды деятельности Мирзо Улугбека в качестве государственного деятеля, его научно-просветительского наследия и идей гуманизма;
б) организовать проведение Министерством высшего образования, науки и инноваций, Академией наук, хокимиятом Самаркандской области 10–11 октября 2024 года в городе Самарканде международной конференции на тему «Мирзо Улугбек: великий ученый-энциклопедист и известный государственный деятель». При этом расходы, связанные с проведением международной конференции, покрываются хокимиятом Самаркандской области и Министерством высшего образования, науки и инноваций в равных долях.
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами объявить конкурс научных проектов в соответствии с требованиями государственного заказа на научно-исследовательские работы по изучению жизни и научно-духовного наследия Мирзо Улугбека;
организовать переиздание Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека произведения ученого «Зижи жадиди Курагоний» («Новые Гурагановы астрономические таблицы») на узбекском, русском и английском языках, его исторического произведения «Турт улус тарихи» («История четырех народов») в переводе на узбекский язык;
провести конкурс на лучшие научные статьи, посвященные изучению жизни и научно-духовного наследия Мирзо Улугбека.
5. Академии наук в октябре 2024 года:
совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций провести презентацию издания произведений Мирзо Улугбека в образовательных и научно-исследовательских организациях;
организовать в Институте востоковедения имени Абу Райхана Беруни выставку рукописей произведений эпохи Мирзо Улугбека;
совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана, Национальной медиаассоциацией Узбекистана и Министерством высшего образования, науки и инноваций организовать презентацию документального фильма «Осмон токига куйилган нарвон» («Лестница к небесам»), посвященного Мирзо Улугбеку.
6. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, Республиканскому центру духовности и просветительства, Академии наук, Министерству культуры, Министерству дошкольного и школьного образования, Министерству высшего образования, науки и инноваций, Агентству по делам молодежи и другим министерствам, ведомствам и организациям принять меры по организации мероприятий, направленных на широкую пропаганду среди населения, особенно молодежи, а также в образовательных организациях и трудовых коллективах жизни Мирзо Улугбека, его деятельности в качестве государственной личности, огромного вклада, внесенного в развитие мировой науки и цивилизации.
7. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальной медиаассоциации Узбекистана и другим средствам массовой информации широкое освещение мероприятий, связанных с празднованием 630-летия со дня рождения Мирзо Улугбека.
8. Определить, что финансирование мер, предусмотренных настоящим постановлением, осуществляется за счет бюджетных средств, выделенных соответствующим министерствам, ведомствам и организациям, их внебюджетных средств, а также иных источников, не запрещенных актами законодательства.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Департамента социального развития Администрации Президента Республики Узбекистан Абдурахманова О.К.