«Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlash to‘g‘risida
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarda faollik ko‘rsatib, o‘zining bilim va iqtidori, intiluvchanligi va tashabbuskorligi, halol va samarali mehnati bilan Vatanimiz taraqqiyotini yuksaltirish, yangi O‘zbekistonni barpo etish va uning xalqaro nufuzini oshirishga munosib hissa qo‘shib kelayotgan, yuksak ma’naviyatli, mustaqil fikrlaydigan, qat’iy hayotiy pozitsiya, keng dunyoqarash va yuqori salohiyatga ega, xalq manfaati va yurt istiqboli uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga qodir bo‘lgan fidoyi va mard o‘g‘lonlarimizni munosib rag‘batlantirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat mukofotlari va geraldika bo‘yicha komissiyaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining iqtidorli yigitlarini fan, ta’lim, tibbiyot, madaniyat, adabiyot, san’at, sport, ishlab chiqarish, harbiy xizmat sohalari va huquqni muhofaza qilish organlaridagi faoliyatida erishgan alohida yutuqlari uchun «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlash to‘g‘risidagi takliflari ilovadagi ro‘yxatga muvofiq ma’qullansin.
«Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bo‘yicha ko‘zda tutilgan 28 ta mukofot o‘rniga 2021 yil uchun istisno tariqasida 29 ta mukofot berilishi belgilansin.
2. «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlanganlarga sovrindorlik diplomlari va ko‘krak nishonlari tantanali vaziyatda topshirilsin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti sovrindorlarining har biriga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida pul mukofoti berilishini ta’minlasin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va boshqa ommaviy axborot vositalariga «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti sohiblarining ibratli faoliyati, ularning noyob iste’dodi va erishgan yutuqlarini keng yoritib borish tavsiya etilsin.
5. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.
2021 yil 28 iyun
2021 yil 28 iyundagi PQ–5164-son qaroriga
ilova
«Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlanganlar
RO‘YXATI
Madraimov
Rustamjon Matkarimovich
Toshkent davlat agrar universiteti
Nukus filialining 4-bosqich talabasi (Qoraqalpog‘iston Respublikasi)
Nurniyazov Arman Arzubay uli Toshkent axborot texnologiyalari universiteti  Nukus filialining 4-bosqich talabasi (Qoraqalpog‘iston Respublikasi)
Bektashev Islomjon Baxtiyor o‘g‘li Andijon davlat tibbiyot institutining 6-bosqich talabasi (Andijon viloyati)
Olimov          Xayrullo Xolmirzayevich O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining harbiy qism guruh mutaxassisi (Andijon viloyati)
Jumayev         Jahongir
Uktam o‘g‘li
Buxoro viloyati Ichki ishlar boshqarmasining guruh katta mutaxassisi (Buxoro viloyati)
Raxmatov         Anvarbek Zufarjonovich Qorako‘l tumanidagi xalqaro matematika maktabining 9-sinf o‘quvchisi (Buxoro viloyati)
Safarov Qodiri         Qoplonbek
Abdujalil o‘g‘li
Jizzax politexnika institutining 2-bosqich talabasi (Jizzax viloyati)
Turdiqulov
Hamidulla
Alisher o‘g‘li
R.Glier nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan musiqa maktabining 2-bosqich o‘quvchisi (Jizzax viloyati)
Abdurashidov        Bobur Kamolovich Chirchiq oliy tank qo‘mondonlik- muhandislik bilim yurtining 4-bosqich kursanti (Qashqadaryo viloyati)
Karomatov Davurxon Fozil o‘g‘li Qarshi davlat universitetining 4-bosqich talabasi (Qashqadaryo viloyati)
Petrov Login        Aleksandrovich Navoiy shahridagi 13-umumiy o‘rta ta’lim maktabining 11-sinf o‘quvchisi (Navoiy viloyati)
Sharopov       Shohrux Shavkatovich Karmana tumanidagi «Karmana Al-Aziz Avitsenna» mas’uliyati cheklangan jamiyati ta’sischisi (Navoiy viloyati)
Asilbekov    Islom  Egamberdi o‘g‘li O‘zbekiston Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetining 3-bosqich talabasi (Namangan viloyati)
Umurzakov         Bekzod
Nemat o‘g‘li
O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasining Uchqo‘rg‘on tumani qo‘riqlash bo‘limi safdor-xodimi (Namangan viloyati)
Abdullayev        Abduraxmon Feruzovich Samarqand shahridagi 17-umumiy o‘rta ta’lim maktabining 11-sinf o‘quvchisi (Samarqand viloyati)
Oripov Shaxzod
Ilxom o‘g‘li
Samarqand viloyati Urgut tumani favqulodda vaziyatlar bo‘limining yong‘in-qutqaruv qismi smena boshlig‘i
Faxriyev          Jahongir Alisherovich Toshkent pediatriya tibbiyot institutining 5-bosqich talabasi (Samarqand viloyati)
Karimov           Dilshod
Mashrab o‘g‘li
Oqoltin tumanidagi 7-bolalar musiqa va san’at maktabi direktorining o‘quv ishlari bo‘yicha o‘rinbosari (Sirdaryo viloyati)
Mavlonov Yorbek         Abduvait o‘g‘li Sirdaryo viloyati «New Level Shoes» oilaviy korxonasi rahbari
Ayubjonov Asadbek O‘lmasovich V.Uspenskiy nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan musiqa maktabining 8-sinf o‘quvchisi (Surxondaryo viloyati)
Murodulloyev
Ma’rufjon
Fayzullo o‘g‘li
O‘zbekiston Milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi (Surxondaryo viloyati)
Avazov          Sardorjon
Erkin o‘g‘li
Toshkent davlat agrar universitetining qishloq xo‘jaligi fitopatologiyasi kafedrasi professori (Toshkent viloyati)
Umaraliyev          Fazliddin Faxritdin o‘g‘li O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining 4-bosqich talabasi (Toshkent viloyati)
Karimov            Davlatjon Shermaxomot o‘g‘li Erkin Vohidov nomidagi ixtisoslashtirilgan maktab-internatining ona tili va adabiyot fani o‘qituvchisi (Farg‘ona viloyati)
Haydarov          Temurbek Tohirjon o‘g‘li Farg‘ona davlat universitetining 2-bosqich talabasi (Farg‘ona viloyati)
Jumaniyazov Aminzoda G‘ayratovich O‘zbekiston davlat akademik katta teatri yetakchi opera solisti (Xorazm viloyati)
Ko‘palbayev          Azamat
G‘ayrat o‘g‘li
O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmatining Chegara qo‘shinlari xodimi (Xorazm viloyati)
Abdukayumov Firdavs Zoxidovich Toshkent shahridagi Prezident maktabining 11-sinf o‘quvchisi (Toshkent shahri)
Anvarov             Fazliddin Ubaydulla  o‘g‘li Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutining 1-bosqich talabasi (Toshkent shahri)

Постановление Президента Республики Узбекистана
В целях достойного стимулирования самоотверженных и отважных юношей, проявляющих активность в осуществлении широкомасштабных реформ в нашей стране, своими знаниями, талантом, целеустремленностью и инициативностью, добросовестным и плодотворным трудом вносящих достойный вклад в процветание Родины, строительство нового Узбекистана и повышение его международного авторитета, обладающих высокой духовностью, независимым мышлением, твердой жизненной позицией, широким кругозором и высоким потенциалом, способных взять на себя ответственность за будущее страны и защиту интересов народа:
1. Одобрить предложения Комиссии по государственным наградам и геральдике при Президенте Республики Узбекистан о награждении одаренных юношей Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента за особые достижения в области науки, образования, медицины, культуры, литературы, искусства, спорта, производства, в военной службе и деятельности правоохранительных органов Государственной премией «Мард ўғлон» согласно прилагаемому списку.
Установить в 2021 году в виде исключения присуждение двадцати девяти  Государственных премий «Мард ўғлон» вместо двадцати восьми премий.
2. Лауреатам Государственной премии «Мард ўғлон» вручить дипломы и нагрудные знаки в торжественной обстановке.
3. Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить выдачу каждому лауреату Государственной премии «Мард ўғлон» денежного вознаграждения в размере 50-кратной базовой расчетной величины.
4. Рекомендовать Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации широкое освещение образцовой деятельности, уникальных талантов и достижений лауреатов Государственной премии «Мард ўғлон».
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан З.Ш.Низомиддинова.
28 июня 2021 года.
№ ПП- 5164 от 28 июня 2021 года
Мадраимов Рустамжон Маткаримович студент 4-го курса Нукусского филиала
Ташкентского государственного аграрного университета (Республика Каракалпакстан)
Нурниязов Арман Арзубай ули студент 4-го курса Нукусского филиала
Ташкентского университета информационных технологий (Республика Каракалпакстан)
Бекташев Исломжон Бахтиёр угли студент 6-го курса Андижанского государственного медицинского института (Андижанская область)
Олимов Хайрулло Холмирзаевич специалист группы войсковой части Министерства обороны Республики Узбекистан (Андижанская область)
Жумаев Жахонгир
Уктам угли
старший специалист группы Управления внутренних дел Бухарской области (Бухарская область)
Рахматов Анварбек Зуфаржонович ученик 9-го класса международной школы математики Каракульского района (Бухарская область)
Сафаров Кодири Коплонбек
Абдужалил угли
студент 2-го курса Джизакского политехнического института (Джизакская область)
Турдикулов
Хамидулла
Алишер угли
учащийся 2-го курса Республиканской специализированной музыкальной школы имени Р.Глиэра (Джизакская область)
Абдурашидов Бобур Камолович курсант 4-го курса Чирчикского высшего
танкового командно-инженерного училища (Кашкадарьинская область)
Кароматов Давурхон Фозил угли студент 4-го курса Каршинского государственного университета (Кашкадарьинская область)
Петров Логин Александрович ученик 11-го класса средней общеобразовательной школы № 13 города Навои (Навоийская область)
Шаропов Шохрух Шавкатович учредитель общества с ограниченной ответственностью «Karmana Al-Aziz Avitsenna» Карманинского района (Навоийская область)
Асилбеков Ислом Эгамберди угли студент 3-го курса Университета журналистики
и массовых коммуникаций Узбекистана
(Наманганская область)
Умурзаков Бекзод
Немат угли
рядовой сотрудник Учкурганского районного отдела охраны Национальной гвардии Республики Узбекистан (Наманганская область)
Абдуллаев Абдурахмон Ферузович ученик 11-го класса средней общеобразовательной школы № 17 города Самарканда (Самаркандская область)
Орипов Шахзод
Илхом угли
начальник смены пожарно-спасательной части отдела по чрезвычайным ситуациям Ургутского района Самаркандской области
Фахриев Жахонгир Алишерович студент 5-го курса Ташкентского педиатрического медицинского института (Самаркандская область)
Каримов Дилшод Машраб угли заместитель директора по учебным делам детской школы музыки и искусства № 7 Акалтынского района (Сырдарьинская область)
Мавлонов Ёрбек Абдуваит угли руководитель семейного предприятия «New Level Shoes» Сырдарьинской области
Аюбжонов Асадбек Улмасович учащийся 8-го класса Республиканской специализированной музыкальной школы имени В.Успенского (Сурхандарьинская область)
Муродуллоев Маъруфжон
Файзулло угли
член Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана (Сурхандарьинская область)
Авазов Сардоржон Эркин угли профессор кафедры фитопатологии сельского хозяйства Ташкентского государственного аграрного университета (Ташкентская область)
Умаралиев Фазлиддин Фахритдин угли студент 4-го курса Узбекского государственного университета мировых языков (Ташкентская область)
Каримов Давлатжон Шермахомот угли учитель родного языка и литературы специализированной школы-интерната имени
Эркина Вахидова (Ферганская область)
Хайдаров Темурбек Тохиржон угли студент 2-го курса Ферганского государственного университета (Ферганская область)
Жуманиязов
Аминзода
Гайратович
ведущий солист оперы Государственного академического большого театра Узбекистана (Хорезмская область)
Купалбаев Азамат
Гайрат угли
сотрудник Пограничных войск Службы государственной безопасности Республики Узбекистан (Хорезмская область)
Абдукаюмов Фирдавс Зохидович   ученик 11-го класса Президентской школы в городе Ташкенте (город Ташкент)
Анваров Фазлиддин Убайдулла угли студент 1-го курса Национального института художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода (город Ташкент)