Ramazon hayitini nishonlash toʻgʻrisida
Butun musulmon ahli uchun muqaddas ayyom – muborak Ramazon hayitining xalqimiz hayotidagi beqiyos oʻrni, jamiyatimizda oʻzaro hurmat, mehr-oqibat, saxovat va shukronalik kabi olijanob qadriyatlarni qaror toptirishdagi ulkan ahamiyatini inobatga olib hamda milliy-diniy anʼanalarimizni asrab-avaylash va ulugʻlash maqsadida:
- Oʻzbekiston musulmonlari idorasining 2019-yilda Ramazon hayitining birinchi kuni 5-iyun – chorshanba kuniga toʻgʻri kelishi haqida qabul qilgan qarorini inobatga olib, mamlakatimizda 2019-yil 5-iyun Ramazon hayiti bayrami sifatida keng nishonlansin.
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 12-noyabrdagi “2019-yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qoʻshimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini koʻchirish toʻgʻrisida”gi PF-5574-sonli Farmoniga muvofiq 1-iyun – shanba kuni 6-iyun – payshanba kuniga koʻchirilgani maʼlumot uchun qabul qilinsin.
- Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Oʻzbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qoʻllab-quvvatlash “Nuroniy” jamgʻarmasi, Fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish boʻyicha Respublika kengashi va boshqa jamoat tashkilotlari bilan birgalikda Ramazon hayitining joylarda tartibli hamda xalqimizning milliy va diniy anʼanalariga munosib tarzda, yuqori darajada oʻtishi uchun tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirsin.
- Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Ramazon hayitini nishonlash bilan bogʻliq tadbirlarni keng yoritish tavsiya etilsin.
- Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О Праздновании рамазан хайита
Учитывая неизмеримую роль священного для всех мусульман праздника – благословенного Рамазан хайита в жизни нашего народа, его огромное значение в утверждении в обществе таких благородных качеств, как взаимоуважение, доброта, милосердие, щедрость и благодарность, а также в целях сохранения и возвышения национально-духовных традиций:
- Принимая во внимание решение Управления мусульман Узбекистана о совпадении в 2019 году первого дня Рамазан хайита с 5 июня (среда), 5 июня 2019 года широко отметить в стране как праздник Рамазан хайит.
- Принять к сведению, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 12 ноября 2018 года № УП-5574 «Об установлении дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и переносе выходных дней в 2019 году» 1 июня (суббота) перенесено на 6 июня (четверг).
- Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Фондом по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний», Республиканским советом по координации деятельности органов самоуправления граждан и другими общественными структурами организованно и на высоком уровне,
в соответствии с национальными и религиозными ценностями нашего народа осуществить необходимые мероприятия в связи с проведением Рамазан хайита на местах. - Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации широко освещать мероприятия, связанные с празднованием Рамазан хайита.
- Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.