I. Ish haqi, pensiyalar, stipendiyalar va nafaqalar miqdorini oshirish
1. 2025 yil 1 iyuldan boshlab pensiyalar va nafaqalar hamda kam ta’minlangan oilalarga bolalar nafaqalari va moddiy yordam to‘lovlari miqdorlari 10 foizga oshirilsin. Bunda:
(a) yoshga doir eng kam pensiya miqdori – oyiga 918 000 so‘m etib;
(b) nogironlik pensiyalarining eng kam miqdori – oyiga 1 012 000 so‘m etib;
(v) kam ta’minlangan oilalarga bolalar nafaqasining har oylik miqdori:
(I) 3 yoshgacha bo‘lgan bitta kichik farzandi uchun – 360 000 so‘m, 3 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan bitta farzandi uchun – 275 000 so‘m;
(II) oilaning ikkinchi farzandi uchun qo‘shimcha – 165 000 so‘m;
(III) oilaning uchinchi va undan keyingi har bir farzandi uchun qo‘shimcha – 110 000 so‘m etib;
(g) kam ta’minlangan oilalar uchun moddiy yordamning oylik miqdori
– 420 000 so‘m etib;
(d) fuqarolarga to‘lanadigan boshqa pensiyalar va nafaqalar miqdorlari ilovaga muvofiq belgilansin.
2. 2025 yil 1 avgustdan boshlab byudjet tashkilotlari xodimlarining ish haqi va stipendiyalar miqdori 10 foizga oshirilsin.
II. Bazaviy miqdorlarni belgilash
(a) 2025 yil 1 iyuldan boshlab pensiyani hisoblashning bazaviy miqdori – oyiga 471 000 so‘m etib;
(b) 2025 yil 1 avgustdan boshlab:
(I) mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori – oyiga 1 271 000 so‘m;
(II) bazaviy hisoblash miqdori – 412 000 so‘m etib belgilansin.
III. Moliyaviy resurslar
4. Byudjet tashkilotlari xodimlarining ish haqlari, pensiyalar, stipendiyalar va nafaqalar miqdori oshirilishi bilan bog‘liq xarajatlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qoplansin.
IV. Farmon ijrosini tashkil etish, ta’minlash va nazorat
5. Ish beruvchilarga ish haqi miqdorini qonunchilik hujjatlarida belgilangan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdoridan kam bo‘lmagan holda to‘lashni ta’minlab, ish haqi miqdorini mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdoriga muvofiq oshirish tavsiya etilsin.
6. Iqtisodiyot va moliya vazirligi Ijtimoiy himoya milliy agentligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi hamda Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi bilan birgalikda ushbu Farmonning maqsadi, vazifalari va undan kutilayotgan natijalarni ommaviy axborot vositalari, Internet va ijtimoiy tarmoqlarda keng yoritish ishlarini tashkil qilsin.
7. Mazkur Farmonning ijrosini ta’minlash uchun mas’ul va shaxsiy javobgar etib Bosh vazir o‘rinbosari J.A. Qo‘chqorov belgilansin.
8. Farmon ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

В целях расширения масштабов мер, направленных на повышение уровня жизни населения, продолжения политики последовательного повышения доходов граждан, а также усиления их социальной защиты постановляю:
I. Повышение размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий
1. Повысить с 1 июля 2025 года размеры пенсий и пособий, а также детских пособий и выплат материальной помощи малообеспеченным семьям на 10 процентов. При этом установить:
(а) минимальный размер пенсии по возрасту – 918 000 сумов в месяц;
(б) минимальный размер пенсий по инвалидности – 1 012 000 сумов в месяц;
(в) ежемесячный размер детского пособия малообеспеченным семьям:
(i) 360 000 сумов – на одного младшего ребенка в возрасте до 3 лет, 275 000 сумов – на одного ребенка в возрасте от 3 лет до 18 лет;
(ii) 165 000 сумов – дополнительно на второго ребенка в семье;
(iii) 110 000 сумов – на третьего и каждого следующего ребенка в семье;
(г) ежемесячный размер материальной помощи для малообеспеченных семей – 420 000 сумов;
(д) размеры других пенсий и пособий, выплачиваемых гражданам, согласно приложению.
2. Повысить с 1 августа 2025 года размеры заработной платы работников бюджетных организаций и стипендий на 10 процентов.
II. Определение базовых размеров
3. Установить:
(а) с 1 июля 2025 года базовую величину исчисления пенсии – 471 000 сумов в месяц;
(б) с 1 августа 2025 года:
(i) минимальный размер оплаты труда – 1 271 000 сумов в месяц;
(ii) базовую расчетную величину – 412 000 сумов.
4. Расходы, связанные с повышением размеров заработной платы работников бюджетных организаций, пенсий, стипендий и пособий, покрыть за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве экономики и финансов.
5. Рекомендовать работодателям производить повышение размера заработной платы в соответствии с минимальным размером оплаты труда, обеспечив выплату заработной платы не ниже минимального размера оплаты труда, установленного актами законодательства.
6. Министерству экономики и финансов совместно с Национальным агентством социальной защиты, Национальным информационным агентством Узбекистана, Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Агентством информации и массовых коммуникаций организовать работу по широкому освещению целей и задач настоящего Указа, ожидаемых результатов в средствах массовой информации, сети Интернет и социальных сетях.
8. Обсуждение хода исполнения настоящего Указа, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.