2026-yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar tufayli inson qadri, uning huquq va manfaatlarini ta’minlash, xalqimiz farovonligini oshirish, jamiyatda tinchlik, do‘stlik va hamjihatlik muhitini, ijtimoiy adolat tamoyillarini mustahkamlash yo‘lida ulkan qadamlar tashlanmoqda. Bularning barchasi qadimiy tarix va an’analarga ega bo‘lgan sharqona yangi yil bayrami – Navro‘zi olamning insonparvarlik mohiyati, uning bag‘rikenglik, saxovat va mehr-oqibat kabi azaliy qadriyatlari ahamiyatini yanada yuksaltirmoqda.
So‘nggi yillarda Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan tom ma’nodagi tarixiy o‘zgarishlarga mos holda, ma’no-mazmuni tobora chuqurlashib borayotgan Navro‘z ayyomini barcha shahar va qishloqlarimizda, butun yurtimizda umumxalq sayli sifatida, yuksak tashkiliy saviyada va ko‘tarinki ruhda nishonlash maqsadida qaror qilaman:
1. 2026-yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita (keyingi o‘rinlarda – Tashkiliy qo‘mita) tarkibi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. Tashkiliy qo‘mita (A.Aripov) bir hafta muddatda:
a) Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi, Madaniyat vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi, O‘zbekiston mahallalari uyushmasi va “Nuroniy” jamg‘armasining taklifiga ko‘ra Navro‘z umumxalq bayramining g‘oyaviy mazmunini kuchaytirishga oid konseptni (keyingi o‘rinlarda – Konsept) tasdiqlasin;
b) Toshkent shahri, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar markazlari, barcha shahar va tumanlar, qishloq va ovullarda Navro‘z umumxalq bayramini munosib nishonlash bo‘yicha “Navro‘zni ulug‘lash – insonni ulug‘lashdir!” degan ezgu g‘oyani o‘zida mujassam etgan tashkiliy-amaliy, madaniy-ma’naviy hamda targ‘ibot tadbirlari dasturini tasdiqlasin va uning amalga oshirilishini ta’minlasin.
3. Joylarda Navro‘z umumxalq bayramiga bag‘ishlangan barcha tadbirlarni Konseptda bayon etiladigan asosiy yo‘nalish
va tavsiyalarga mos holda yuksak darajada tashkil etish, ularda yurtdoshlarimizning faol ishtirokini ta’minlash maqsadida quyidagi masalalarga alohida e’tibor qaratilsin:
a) bayram tadbirlarini borliqning uyg‘onishi, inson va tabiat o‘rtasidagi uyg‘unlik, ona zaminga mehr va e’tiborni ifoda etadigan, yurtdoshlarimizni tinch va osuda hayotimizni qadrlab, suv va yer resurslaridan oqilona foydalanib, shukronalik tuyg‘usi bilan yashashga chorlaydigan ta’sirchan mazmun va shaklda o‘tkazish;
b) mamlakatimizda amalga oshirilayotgan tub demokratik islohotlar, xalqimizning kundalik hayoti, ongi va dunyoqarashida yuz berayotgan ijobiy o‘zgarishlar, o‘zaro birlik va hamjihatlik fazilatlari Navro‘z kunlarida ayniqsa yaqqol namoyon bo‘lishini targ‘ib etish;
v) bu yilgi Navro‘z muborak Ramazon hayiti bayrami bilan hamohang tarzda nishonlanishi uning insonparvarlik tamoyillarini yanada kuchaytirishini inobatga olib, keksa avlod vakillarini, xususan, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va mehnat fronti faxriylarini har tomonlama e’zozlash, “Mehribonlik”, “Saxovat” va “Muruvvat” uylarida yashayotgan shaxslar, ijtimoiy himoya daftarlariga kiritilgan va ko‘makka muhtoj insonlarning holidan xabar olish, ular uchun bayram dasturxonlarini tashkil etish hamda turli xayriya tadbirlarini mahalla faollari, yoshlar va xotin-qizlar vakillari ishtirokida uyushqoqlik bilan o‘tkazish;
g) “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida belgilangan tadbirlarni amalga oshirish, bayram arafasida barcha hududlarda, ko‘cha va maydonlar, mahalla, tuman va shaharlarda obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish tadbirlarini o‘tkazish, “Men ham ko‘chat ekaman” aksiyalarini, umumxalq hasharlarini tashkil etish;
d) jamiyatimizda hukm surayotgan millatlararo do‘stlik va totuvlik muhitini mustahkamlash maqsadida yurtimizda istiqomat qilayotgan turli millat va elatlar vakillarining milliy urf-odatlari, an’ana va qadriyatlarini keng namoyish qilish;
j) bayram tadbirlari davomida hunarmandchilik ko‘rgazmalari, milliy sport turlari bo‘yicha musobaqalar o‘tkazish, kitob ko‘rgazmalari, arzonlashtirilgan qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari yarmarkalari, ko‘chma savdo do‘konlarini tashkil etish, ko‘klam taomlarini tayyorlash hamda bu borada ko‘rgazmali savdo va tanlovlarni uyushtirish;
z) barcha shahar va qishloqlarda o‘tkaziladigan bayram tantanalarida, ommaviy axborot vositalarida Navro‘z bayramining tarixi, har bir hududda uni nishonlash bilan bog‘liq udum va an’analarni keng yoritish;
i) Toshkent shahridagi “Yangi O‘zbekiston” majmuasida alohida dastur asosida xalq sayillarini tashkil etish.
4. Madaniyat vazirligi (O.Nazarbekov) Respublika Ma’naviyat
va ma’rifat markazi (O.Xasanov), O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi (S.Saidov) bilan birgalikda bir hafta muddatda Konseptga muvofiq Toshkent shahrida Navro‘z bayramiga bag‘ishlab o‘tkaziladigan teatrlashtirilgan asosiy konsert tomoshasining dasturini ishlab chiqsin.
5. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar
a) bir hafta muddatda Navro‘z umumxalq sayillarini o‘tkazish bo‘yicha quyidagilarni nazarda tutadigan hududiy chora-tadbirlar dasturlarini ishlab chiqsin va tasdiqlasin:
i) umumxalq sayillari uyushtiriladigan asosiy maydonlar, ko‘cha
va xiyobonlarni bayramona bezatish;
ii) sayil va tomoshalarni mahalliy tajribali ssenaristlar
va rejissyorlar, kompozitor va bastakorlar, baletmeysterlar, sahna rassomlari, iste’dodli yosh ijrochilar, folklor san’ati vakillari bilan birgalikda yuqori badiiy saviyada tayyorlash choralarini ko‘rish;
iii) bayram tadbirlari doirasida har bir hududga xos bo‘lgan xalq o‘yinlari, tomoshalar, ko‘rgazmalar o‘tkazib, bahor taomlari sotiladigan ochiq oshxonalar tashkil qilish;
v) barcha tadbirlar jamoat xavfsizligi talablariga qat’iy rioya qilingan holda o‘tkazilishini ta’minlasin.
6. Belgilab qo‘yilsinki, o‘tkaziladigan bayram tadbirlarining xarajatlari:
a) Toshkent shahrida – respublika byudjeti va Toshkent shahar mahalliy byudjeti mablag‘lari hisobidan teng ulushlarda;
b) Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda – tegishli mahalliy byudjetlar hamda homiylik xayriyalari hisobidan qoplanadi.
8. Ushbu qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2026 году
В ходе реализуемых в нашей стране широкомасштабных реформ проделана огромная работа по обеспечению прав и интересов человека, его чести и достоинства, повышению благосостояния населения, укреплению в обществе атмосферы мира, дружбы и согласия, принципов социальной справедливости. Все это еще больше повышает гуманистическое значение праздника Навруз – наступления нового года на Востоке, имеющего древнюю историю и традиции, таких его неотъемлемых составляющих, как толерантность, доброта и милосердие.
В целях проведения праздника Навруз, благородные идеи которого созвучны историческим преобразованиям, осуществляемым в последние годы в Новом Узбекистане, как всенародного сайиля во всех городах и селах, по всей стране на высоком организационном уровне постановляю:
1. Утвердить состав Организационного комитета по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз в 2026 году
(далее – Организационный комитет) согласно приложению.
2. Организационному комитету (Арипов А.) в недельный срок:
а) утвердить по предложению Республиканского центра духовности
и просветительства, Министерства культуры, Агентства по делам молодежи, Союза писателей Узбекистана, Ассоциации махаллей Узбекистана и Фонда «Нуроний» Концепт по усилению духовно-просветительского содержания всенародного праздника Навруз
(далее – Концепт);
б) утвердить Программу организационно-практических, культурно-просветительских и разъяснительных мероприятий, посвященных всенародному празднику Навруз, в городе Ташкенте, Республике Каракалпакстан и областных центрах, во всех городах и районах, селах и аулах под девизом «Прославление Навруза – прославление человека!» и обеспечить ее реализацию.
3. В целях организации на местах мероприятий всенародного праздника Навруз на высоком уровне, в соответствии с основными направлениями и рекомендациями Концепта, обеспечения активного участия в них соотечественников особое внимание уделить:
а) проведению действенных по форме и содержанию праздничных мероприятий, отражающих процессы весеннего обновления, гармонию человека и природы, любовь и заботу о родной земле, призывающих соотечественников ценить нашу мирную и спокойную жизнь, жить с чувством благодарности, рационально использовать водные и земельные ресурсы;
б) разъяснению результатов осуществляемых в стране коренных демократических реформ, позитивных перемен в повседневной жизни, сознании и мировоззрении людей, прежде всего единства
и сплоченности нашего народа, особенно ярко проявляемых в дни Навруза;
в) с учетом еще большего усиления гуманистических принципов Навруза в связи с его празднованием в этом году в созвучии
со священным Рамазан хайитом – оказанию всемерного уважения представителям старшего поколения, особенно ветеранам Второй мировой войны и трудового фронта, посещению лиц, проживающих в домах «Мехрибонлик», «Саховат» и «Мурувват», граждан, внесенных в тетради социальной защиты, нуждающихся
в поддержке, организации для них праздничных угощений, а также разных благотворительных мероприятий с участием активистов махаллей, молодежи и женщин;
г) реализации мер, предусмотренных общенациональным проектом «Яшил макон», проведению в преддверии праздника во всех регионах, районах и городах, на каждой улице и площади, в каждой махалле мероприятий по благоустройству и озеленению, акций
«Я тоже посажу дерево»,всенародных хашаров;
д) широкой демонстрации национальных обычаев, традиций и ценностей представителей разных наций и народностей, проживающих в стране, в целях укрепления царящей в нашем обществе атмосферы межнациональной дружбы и согласия;
ж) организации во время праздничных мероприятий выставок изделий ремесленников, соревнований по национальным видам спорта, книжных экспозиций, ярмарок сельскохозяйственной
и продовольственной продукции по доступным ценам, передвижных торговых точек, приготовлению на ярмарках весенних блюд
и проведению различных конкурсов;
з) широкому освещению во время праздничных торжеств во всех городах и селах, в средствах массовой информации истории праздника Навруз, обычаев и традиций, связанных с его проведением в каждом регионе;
и) организации в комплексе «Янги Узбекистон» в городе Ташкенте народных гуляний на основе отдельной программы.
4. Министерству культуры (Назарбеков О.) совместно с Республиканским центром духовности и просветительства (Хасанов О.), Союзом писателей Узбекистана (Саидов С.) в недельный срок разработать согласно Концепту программу главного театрализованного концертного представления, проводимого в связи с праздником Навруз в городе Ташкенте.
а) в недельный срок разработать и утвердить региональные программы мероприятий по проведению в Навруз всенародных гуляний, предусматривающие:
i) праздничное оформление главных площадей, улиц и скверов
в местах организации всенародных гуляний;
ii) принятие мер по подготовке на высоком художественном уровне гуляний и представлений совместно с местными опытными сценаристами и режиссерами, композиторами и бастакорами, балетмейстерами, художниками-постановщиками, талантливыми молодыми исполнителями, представителями фольклорного искусства;
iii) проведение в рамках праздничных мероприятий традиционных для каждого региона народных игр, представлений, выставок, организацию открытых павильонов для реализации весенних блюд;
б) широко привлечь к подготовке праздничных программ и массовых представлений, оформлению улиц, площадей и скверов творческие группы квалифицированных специалистов;
а) в городе Ташкенте – за счет средств республиканского бюджета
и местного бюджета города Ташкента в равных долях;
б) в Республике Каракалпакстан и областях – за счет средств соответствующих местных бюджетов и благотворительных средств.
7. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации широко освещать работу по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз.