2025 yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida
Sharqona yangi yil boshlanadigan qutlug‘ kun – Navro‘zi olam asrlar davomida bahor, ezgulik, mehr-oqibat, mehnat va bunyodkorlik ramzi sifatida el-yurtimizning ijtimoiy-ma’naviy hayotida beqiyos o‘rin tutib kelmoqda.
Bu munavvar ayyom keyingi yillarda Vatanimizda amalga oshirilayotgan “Inson qadri uchun, inson baxti uchun”, degan olijanob g‘oyaga hamohang bo‘lib, tom ma’noda umumxalq bayramiga aylandi hamda mamlakatimizning barcha shahar va qishloqlarida keng nishonlanmoqda.
Ushbu ulug‘ faslning ruhi va falsafasida mujassam bo‘lgan gumanizm, odamzotni butun borliqning gultoji sifatida e’zozlash, ona zamin va tabiatni asrab-avaylash tamoyillari bugungi kunda hayotimizda yanada yorqin namoyon bo‘lmoqda.
Aynan ana shunday ezgu qadriyatlar tufayli yurtimizda aholi manfaatlari va ijtimoiy himoyasini ta’minlash, ehtiyojmand qatlamlarni qo‘llab-quvvatlash, jamiyatning hech bir a’zosini mehr va e’tibordan chetda qoldirmaslik, shahar va qishloqlarimizni obod qilish, yer va suv resurslaridan, barcha tabiat ne’matlaridan oqilona foydalanish ustuvor vazifamizga aylanmoqda.
“Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yili”da nishonlanadigan bu yilgi Navro‘z shodiyonalari shu bois yangicha ruh va mazmun kasb etadi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan xalqaro bayram sifatida e’tirof etilgan Navro‘zi olamning ko‘p millatli jamiyatimizda tinchlik, do‘stlik va hamjihatlik muhitini, birdamlik ruhini mustahkamlashdagi beqiyos o‘rni va ahamiyatini hisobga olib hamda ushbu ayyomni Yangi O‘zbekistonning bugungi salohiyati va nufuziga har tomonlama munosib tarzda nishonlash maqsadida:
1. 2025 yilgi Navro‘z umumxalq bayrami mamlakatimizda “Qadriyatlaring boqiy bo‘lsin, Navro‘z!” degan bosh g‘oya asosida umumxalq sayillari shaklida yuqori saviyada keng nishonlansin.
2. Madaniyat vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi, O‘zbekiston mahallalari uyushmasi va “Nuroniy” jamg‘armasining taklifiga ko‘ra 2025 yilgi Navro‘z umumxalq bayramining
g‘oyaviy-badiiy konsepsiyasi (keyingi o‘rinlarda – Konsepsiya) 1-ilovaga muvofiq ma’qullansin.
3. 2025 yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita (keyingi o‘rinlarda – Tashkiliy qo‘mita) tarkibi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Tashkiliy qo‘mita (A.N.Aripov) bir hafta muddatda Toshkent shahri, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar markazlari, barcha shahar va tumanlar, qishloq va ovullarda Konsepsiya asosida ishlab chiqiladigan Navro‘z umumxalq bayramini munosib nishonlash bo‘yicha tashkiliy-amaliy, madaniy-ma’naviy hamda targ‘ibot tadbirlari dasturини tasdiqlasin, shuningdek, uning amalga oshirilishini ta’minlasin.
4. Joylarda Navro‘z umumxalq bayramiga bag‘ishlangan barcha tadbirlarni milliy qadriyat va an’analarimiz hamda bugungi islohotlarimizning ma’no-mohiyatiga, Konsepsiyada bayon etilgan asosiy yo‘nalish va tavsiyalarga mos holda, yuksak darajada tashkil etish, ularda yurtdoshlarimizning faol ishtirokini ta’minlash maqsadida quyidagi masalalarga alohida e’tibor qaratilsin:
bayram tadbirlarini borliqning uyg‘onishi, inson va tabiat o‘rtasidagi uyg‘unlik, ona zaminga mehr va e’tiborni ifoda etadigan, yurtdoshlarimizni bugungi tinch va osuda hayotimizni qadrlab, shukronalik tuyg‘usi bilan yashashga undaydigan ta’sirchan mazmun va shakl bilan o‘tkazish;
mamlakatimizda amalga oshirilayotgan tub demokratik islohotlar, xalqimizning kundalik hayoti, ongi va dunyoqarashida yuz berayotgan ijobiy o‘zgarishlar Navro‘zning insonparvarlik va inklyuzivlik mohiyatiga, azaliy qadriyat va an’analariga hamohang ekanini aks ettirish;
bu yilgi Navro‘z bayrami muqaddas Ramazon oyida nishonlanishini inobatga olib, keksa avlod vakillarini, xususan, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va mehnat fronti faxriylarini har tomonlama e’zozlash, “Mehribonlik”, “Saxovat” va “Muruvvat” uylarida yashayotgan shaxslar, ijtimoiy himoya daftarlariga kiritilgan va ko‘makka muhtoj insonlarning holidan xabar olish, ular uchun bayram dasturxoni yozish hamda turli xayriya tadbirlarini o‘tkazish;
“Yashil makon” umummilliy loyihasida belgilangan tadbirlarni amalga oshirish, bayram arafasida barcha hududlarda, ko‘cha, mahalla, tuman va shaharlarda obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish aksiyalarini, umumxalq hasharlarini o‘tkazish;
jamiyatimizda hukm surayotgan millatlararo do‘stlik va totuvlik muhitini mustahkamlash maqsadida yurtimizda yashayotgan turli millat va elatlar vakillarining milliy urf-odatlari, an’ana va qadriyatlarini keng namoyish qilish;
bayram tadbirlari davomida hunarmandchilik ko‘rgazmalari, milliy sport turlari bo‘yicha musobaqalar o‘tkazish, kitob ko‘rgazmalari, arzonlashtirilgan qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari yarmarkalari, ko‘chma savdo do‘konlari tashkil etish, ko‘klam taomlarini tayyorlash hamda bu borada ko‘rgazmali savdo va tanlovlarni uyushtirish;
barcha shahar va qishloqlarda o‘tkaziladigan bayram tantanalarida, ommaviy axborot vositalarida Navro‘z bayramining tarixi, har bir hududda uni nishonlash bilan bog‘liq udum va an’analarni keng targ‘ib qilish;
Toshkent shahridagi “Yangi O‘zbekiston” majmuasida alohida dastur asosida xalq sayillarini tashkil etish.
5. Madaniyat vazirligi (O.Nazarbekov) Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi (O.Hasanov), Yozuvchilar uyushmasi (S.Saidov) bilan birgalikda bir hafta muddatda Konsepsiyaga muvofiq Toshkent shahrida Navro‘z bayramiga bag‘ishlab o‘tkaziladigan teatrlashtirilgan asosiy konsert tomoshasining dasturi va ssenariysini ishlab chiqsin.
6. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklari:
a) bir hafta muddatda Navro‘z umumxalq sayillarini o‘tkazish bo‘yicha quyidagilarni nazarda tutadigan hududiy chora-tadbirlar dasturlarini ishlab chiqsin va tasdiqlasin:
umumxalq sayillari uyushtiriladigan asosiy maydonlar, ko‘chava xiyobonlarni milliy uslubda bayramona bezatish;
mazkur sayil va tomoshalarni mahalliy tajribali ssenarist va rejissyorlar, kompozitor va bastakorlar, baletmeysterlar, sahna rassomlari, iste’dodli yosh ijrochilar, folklor san’ati vakillari bilan birgalikda yuqori badiiy saviyada tayyorlash choralarini ko‘rish;
bayram tadbirlari doirasida har bir hududga xos bo‘lgan xalq o‘yinlari, tomoshalar, ko‘rgazmalar o‘tkazish, bahoriy taomlar sotiladigan ochiq oshxonalar tashkil qilish;
v) barcha tadbirlar jamoat xavfsizligi talablariga qat’iy rioya qilingan holda o‘tkazilishini ta’minlasin.
7. Belgilab qo‘yilsinki, o‘tkaziladigan bayram tadbirlarining xarajatlari:
Toshkent shahrida – respublika byudjeti va Toshkent shahri mahalliy byudjeti mablag‘lari hisobidan teng ulushlarda;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda – tegishli mahalliy byudjetlar hamda homiylik xayriyalari hisobidan qoplanadi.
8. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, “Dunyo” axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni atroflicha yoritib borish tavsiya etilsin.
9. Ushbu qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi Ijtimoiy rivojlanish departamenti rahbari O.Q.Abduraxmanov zimmasiga yuklansin.

О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2025 году
Навруз – начало нового года на Востоке – на протяжении веков занимал важное место в общественной и духовной жизни нашего народа как символ весны, добра, милосердия и созидания.
Этот светлый праздник, по духу созвучный благородной идее «Во имя человека, во имя его счастья», воплощаемой в последние годы в нашей стране, стал поистине всенародным и широко отмечается во всех городах и селах Узбекистана.
Принципы гуманизма, уважения к человеку как венцу творения, бережного отношения к родной земле и природе, на которых основана философия Навруза, сегодня все ярче проявляются в нашей жизни.
Исходя из этих непреходящих ценностей в нашей стране приоритетными задачами определены обеспечение интересов и социальной защиты населения, поддержка нуждающихся, внимание и забота о каждом члене общества, благоустройство городов и сел, рациональное использование земельных и водных ресурсов, всех благ природы.
Поэтому в нынешнем году – в Год защиты окружающей среды и «зеленой» экономики празднование Навруза приобретает новый, еще более глубокий смысл и содержание.
Учитывая неоценимую роль и значение Навруза, признанного Организацией Объединенных Наций международным праздником, в укреплении в многонациональном обществе Нового Узбекистана мира, атмосферы дружбы и согласия, духа единства, а также в целях его празднования на достойном уровне:
1. Широко отметить в 2025 году в стране праздник Навруз на высоком уровне народными гуляньями – сайилями на основе главной идеи «Пусть будут вечными твои ценности, Навруз!».
2. Одобрить Идейно-художественную концепцию всенародного праздника Навруз 2025 года (далее – Концепция) в соответствии с предложением Министерства культуры, Агентства по делам молодежи, Республиканского центра духовности и просветительства, Союза писателей Узбекистана, Ассоциации махаллей Узбекистана и Фонда «Нуроний» согласно приложению 1.
3. Утвердить состав Организационного комитета по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз в 2025 году (далее – Организационный комитет) согласно приложению 2.
Организационному комитету (А.Н. Арипов) в недельный срок утвердить разрабатываемую на основе Концепции Программу организационно-практических, культурных и духовно-просветительских мероприятий по достойному празднованию всенародного праздника Навруз в городе Ташкенте, Республике Каракалпакстан и областных центрах, во всех городах и районах, селах и аулах, а также обеспечить ее реализацию.
4. В целях организации на местах на высоком уровне всех мероприятий всенародного праздника Навруз на основе национальных ценностей и традиций, а также в соответствии с сутью и значением реформ, осуществляемых в стране, ключевыми направлениями и рекомендациями, изложенными в Концепции, обеспечения широкого участия в них соотечественников особое внимание уделить:
проведению действенных по форме и содержанию праздничных мероприятий, отражающих гармонию человека с природой, ее весеннее пробуждение, любовь и заботу о родной земле, призывающих соотечественников ценить сегодняшнюю мирную и спокойную жизнь в родном Узбекистане;
отражению созвучия осуществляемых в стране коренных демократических реформ, позитивных перемен в повседневной жизни, сознании и мировоззрении нашего народа гуманизму и инклюзивности Навруза, его древним ценностям и традициям;
учитывая, что в этом году праздник Навруз отмечается в священный месяц Рамазан, – оказанию всемерного уважения представителям старшего поколения, особенно участникам Второй мировой войны и ветеранам трудового фронта, заботы и внимания лицам, проживающим в домах «Мехрибонлик», «Саховат» и «Мурувват», гражданам, внесенным в тетради социальной защиты, и всем, кто нуждается в поддержке, организации для них праздничных дастарханов, а также проведению благотворительных мероприятий;
реализации мероприятий, предусмотренных общенациональным проектом «Яшил макон», проведению в преддверии праздника всенародного хашара, акций по благоустройству и озеленению во всех регионах, районах и городах, на каждой улице, в каждой махалле;
в целях укрепления царящей в нашем обществе атмосферы межнациональной дружбы и согласия – широкой демонстрации обычаев, традиций и ценностей представителей разных наций и народностей, проживающих в стране;
организации во время праздничных мероприятий выставок изделий ремесленников, соревнований по национальным видам спорта, книжных экспозиций, ярмарок сельскохозяйственной и продовольственной продукции по доступным ценам, передвижных торговых точек, а также приготовления весенних блюд, их ярмарочной торговли и конкурсов;
широкому освещению в средствах массовой информации истории праздника Навруз, обычаев и традиций, связанных с его проведением в каждом регионе, праздничных мероприятий во всех городах и селах;
организации народных гуляний на основе отдельной программы в комплексе «Янги Узбекистон» в городе Ташкенте.
5. Министерству культуры (О.Назарбеков) совместно с Республиканским центром духовности и просветительства (О.Хасанов), Союзом писателей (С.Саидов) в недельный срок разработать согласно Концепции программу и сценарий главного театрализованного концертного представления, проводимого в городе Ташкенте в связи с праздником Навруз.
6. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента:
а) в недельный срок разработать и утвердить региональные программы мероприятий по проведению всенародных гуляний в Навруз, в которых предусмотреть:
праздничное оформление в национальном стиле главных площадей, улиц и скверов, где будут организованы всенародные гулянья;
меры по подготовке на высоком художественном уровне данных гуляний и представлений совместно с местными опытными сценаристами и режиссерами, композиторами, балетмейстерами, художниками-постановщиками, талантливыми молодыми исполнителями, представителями фольклорного искусства;
проведение в рамках праздничных мероприятий традиционных для каждого региона народных игр, представлений, выставок, организацию открытых павильонов для приготовления и продажи весенних блюд;
б) широко привлекать к подготовке праздничных программ и массовых представлений, оформлению улиц, площадей и скверов творческие группы квалифицированных специалистов;
7. Установить, что расходы, связанные с проведением праздничных мероприятий, покрываются:
в Республике Каракалпакстан и областях – за счет средств соответствующих местных бюджетов и благотворительных средств.
8. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации всесторонне освещать работу по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова и руководителя Департамента социального развития Администрации Президента Республики Узбекистан О.К.Абдурахмонова.