Gimnastika bo‘yicha Oksana Chusovitina sport mahorati maktabini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida
808
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 5 noyabrdagi “Sport-ta’lim muassasalari faoliyatini 2025 yilgacha rivojlantirish dasturi to‘g‘risida”gi PQ-5280-son qaroriga muvofiq, shuningdek, sport gimnastikasi bo‘yicha iqtidorli sportchilarni tayyorlash, Olimpiya o‘yinlarida g‘olib va sovrindor bo‘lgan sportchilarimiz faoliyatini
keng targ‘ib etish maqsadida:
1. Sportni rivojlantirish vazirligi tizimida Gimnastika bo‘yicha Oksana Chusovitina sport mahorati maktabi (keyingi o‘rinlarda – gimnastika maktabi) tashkil etilsin.
2. Quyidagilar gimnastika maktabining asosiy vazifalari etib belgilansin:
zarur sport anjomlari va uskunalari bilan jihozlangan, zamonaviy xalqaro talablar va standartlarga javob beradigan moddiy-texnik hamda o‘quv-mashg‘ulot bazalarini yaratish va turli darajadagi xalqaro va mintaqaviy musobaqalarda – Olimpiya va Osiyo o‘yinlari, jahon va Osiyo chempionatlari, universiadalar hamda boshqalarda O‘zbekistonning sharafini munosib himoya qilishga qodir bo‘lgan xalqaro darajadagi sportchilarni tayyorlash;
sport gimnastikasi bo‘yicha xalqaro darajadagi sportchilarni tayyorlash uchun yuqori malakali mutaxassis-trenerlar, psixologlar va uslubchilarni, shu jumladan, xorijiy mamlakatlardan yetakchi mutaxassislarni keng jalb etish orqali trenerlar tarkibini mustahkamlash;
sportchilarning o‘quv-mashg‘ulot jarayonini xalqaro standartlar darajasida tashkil etish, ilg‘or xalqaro tajribani hisobga olgan holda, o‘quv-mashq jarayonlariga eng yangi ilmiy-uslubiy texnologiyalarni joriy etish yo‘li bilan ularni nazariy va texnik-taktik jihatdan tayyorlash sifatini muntazam oshirib borish;
sportchilarning professional fazilatlarini rivojlantirish, shuningdek, sport gimnastikasini rivojlantirishning xalqaro talablariga muvofiq holda O‘zbekiston milliy terma jamoalariga yuqori mahoratli sportchilarni tayyorlash;
yosh istiqbolli sportchilarni tanlash va tarbiyalash masalalari bo‘yicha bolalar-o‘smirlar sport maktablari, ixtisoslashtirilgan bolalar-o‘smirlar sport maktablari, olimpiya va milliy sport turlariga ixtisoslashtirilgan davlat maktab-internatlari, olimpiya va paralimpiya zaxiralari kollejlari, Gimnastika bo‘yicha ixtisoslashtirilgan respublika bolalar-o‘smirlar olimpiya zaxirasi sport maktabi, gimnastika bo‘yicha Respublika oliy sport mahorati maktabi va boshqa sport-ta’lim muassasalari bilan uzluksiz hamkorlikni amalga oshirish;
sport gimnastikasi bo‘yicha milliy terma jamoalar va ularning zaxiralari ishtirokida o‘quv-mashq yig‘inlari, respublika va mintaqaviy sport musobaqalarini tashkil etish hamda muntazam ravishda o‘tkazib borish, trenerlar hamda sportchilarning kasb mahorati darajasini oshirish uchun tajriba almashish bo‘yicha xorijiy sport maktablari, klublari va markazlari bilan hamkorlikni rivojlantirish.
gimnastika maktabi o‘z faoliyatini Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 2 iyundagi “Sport turlari bo‘yicha ixtisoslashtirilgan davlat maktab-internatlari faoliyatini takomillashtirish to‘g‘risida”gi 410-son qarorida belgilangan tartibga muvofiq amalga oshiradi, shu jumladan, yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lgan ixtisoslashtirilgan umumta’lim davlat sport-ta’lim muassasasi hisoblanadi;
gimnastika maktabi o‘z faoliyatini 2022/2023 o‘quv yilидaн boshlaydi;
gimnastika maktabi o‘quvchilarining umumiy kontingenti jami 165 nafarni tashkil etib, ular 1-11-sinf o‘quvchilaridan iborat bo‘ladi;
gimnastika maktabi o‘quvchilarini umumta’lim dasturlari bo‘yicha o‘qitish ularga eng yaqin joylashgan umumiy o‘rta ta’lim maktablarida amalga oshiriladi;
gimnastika maktabi o‘quvchilarini yashash uchun jihozlar, sutkalik oziq-ovqat normasi, sport kiyim-boshi va anjomlari, forma bilan ta’minlashda oliy mahorat sport maktablarining normativlari tatbiq etiladi;
gimnastika maktabi o‘quvchilarini tekin (imtiyozli) ovqatlantirish xarajatlarini qisman qoplash uchun ota-onalar to‘lovi undirilmaydi hamda o‘quvchilar to‘liq Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan oziq-ovqat bilan ta’minlanadi;
gimnastika maktabi direktori, uning o‘rinbosarlari, trener-o‘qituvchilar, yo‘riqchi-uslubchilar, tarbiyachilar mehnatiga haq to‘lash hamda maktab direktorining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari va tarbiyachilar mehnatini rag‘batlantirish Vazirlar Mahkamasining 2005 yil 21 dekabrdagi “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lashning takomillashtirilgan tizimini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 275-son qaroriga muvofiq;
gimnastika maktabi direktori, uning o‘quv va sport ishlari bo‘yicha o‘rinbosari, trener-o‘qituvchilar, yo‘riqchi-uslubchilar, tibbiyot xodimlari mehnatini rag‘batlantirish Vazirlar Mahkamasining 2010 yil 23 sentyabrdagi “Sport maktablari faoliyatini hamda sport maktablari trenerlari va mutaxassislari mehnatini moddiy rag‘batlantirish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi 211-son qaroriga muvofiq;
gimnastika maktabi tibbiyot xodimlari mehnatiga haq to‘lash Vazirlar Mahkamasining 2005 yil 21 dekabrdagi “Tibbiyot xodimlari mehnatiga haq to‘lashning takomillashtirilgan tizimini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 276-son qaroriga muvofiq amalga oshiriladi.
4. Quyidagilar gimnastika maktabini moliyalashtirish manbalari etib belgilansin:
asosiy mashg‘ulotlar o‘tkazilmaydigan vaqtda bo‘sh turgan mol-mulkni ijaraga berishdan tushgan daromadlar;
5. Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov):
gimnastika maktabining ustavini tasdiqlash, shuningdek, uni belgilangan tartibda davlat ro‘yxatidan o‘tkazish;
gimnastika maktabini zamonaviy pedagogik texnologiyalarni egallagan malakali pedagog kadrlar hamda trenerlar bilan bosqichma-bosqich to‘ldirish choralarini ko‘rsin;
b) O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi va O‘zbekiston gimnastika federatsiyasi bilan birgalikda gimnastika maktabida sportchilarni tayyorlash sifati yuzasidan doimiy davlat nazoratini amalga oshirsin;
v) Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda Moliya vazirligi bilan birgalikda gimnastika maktabining boshqaruv, texnik, xizmat ko‘rsatuvchi va o‘quv-yordamchi xodimlarining shtat jadvalini ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
g) Xalq ta’limi vazirligi bilan birgalikda umumiy o‘rta ta’lim maktablarining o‘quvchilarini gimnastika maktabida shug‘ullanish uchun jalb etish choralarini ko‘rsin.
6. Sportni rivojlantirish vazirligi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi, Qurilish vazirligi va Toshkent shahar hokimligi 2022 yil 1 avgustga qadar Toshkent shahar, Mirobod tumani, Sarako‘l ko‘chasi, 24 m-uy manzilida joylashgan 175-son umumiy o‘rta ta’lim maktabiga tutash hududda zamonaviy gimnastika maktabi tashkil etilishi va jihozlanishini ta’minlasin.
Gimnastika maktabini tashkil etish va jihozlash uchun Davlat byudjetidan jami 25 milliard so‘m yo‘naltirilsin.
Vazirlar Mahkamasi Cportni rivojlantirish, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish, Moliya vazirliklari bilan birgalikda mazkur band talablaridan kelib chiqib 2022-2024 yillarda O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturining tegishli parametrlarini qayta ko‘rib chiqsin.
7. Qurilish vazirligi (B.Zakirov) gimnastika maktabining loyiha hujjatlari ishlab chiqilishida eng maqbul me’moriy hamda texnik yechimlar qo‘llanilishini, maktabni innovatsion texnologiyalarga asoslangan, arzon, energiya tejamkor va tez barpo etiladigan yengil konstruksiya va materiallardan qurishshinamlik va ekologik xavfsizlik talablariga muvofiqlik yuzasidan loyiha-smeta hujjatlarini kompleks ekspertizadan o‘tkazishni ta’minlasin va qurilish-montaj ishlarining sifatli bajarilishi ustidan doimiy davlat arxitektura-qurilish nazoratini o‘rnatsin.
8. Moliya vazirligi gimnastika maktabi faoliyatini saqlash bilan bog‘liq zarur mablag‘larni 2022 yil respublika byudjetida ko‘zda tutilgan mablag‘lar doirasida, 2023 yildan boshlab esa Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutishni ta’minlasin.
9. Sportni rivojlantirish vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonunchilik hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.

В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 ноября 2021 года № ПП–5280 «О Программе развития деятельности спортивно-образовательных учреждений до 2025 года», а также в целях подготовки талантливых спортсменов по спортивной гимнастике, широкой пропаганды деятельности отечественных спортсменов – победителей и призеров Олимпийских игр:
1. Создать в системе Министерства развития спорта Школу спортивного мастерства по гимнастике Оксаны Чусовитиной (далее – школа гимнастики).
2. Определить основными задачами школы гимнастики:
создание материально-технической и учебно-тренировочной баз, оснащенных необходимым спортивным инвентарем и оборудованием, отвечающим современным международным требованиям и стандартам, и подготовку спортсменов международного уровня, способных достойно защищать честь Узбекистана на международных и региональных соревнованиях различного уровня – Олимпийских и Азиатских играх, чемпионатах мира и Азии, универсиадах и других;
укрепление тренерского состава путем широкого привлечения высококвалифицированных специалистов-тренеров, психологов и методистов, включая ведущих специалистов зарубежных стран, для подготовки спортсменов по спортивной гимнастике международного уровня;
организацию учебно-тренировочного процесса спортсменов на уровне международных стандартов, постоянное повышение качества их теоретической и технико-тактической подготовки путем внедрения новейших научно-методических технологий в учебно-тренировочный процесс с учетом передового опыта;
развитие профессиональных качеств у спортсменов, а также подготовку спортсменов высокого уровня мастерства для национальных сборных команд Узбекистана в соответствии с международными требованиями развития спортивной гимнастики;
осуществление непрерывного сотрудничества с детско-юношескими спортивными школами, специализированными детско-юношескими спортивными школами, специализированными государственными школами-интернатами по олимпийским и национальным видам спорта, колледжами олимпийского и паралимпийского резерва, Республиканской специализированной детско-юношеской спортивной школой олимпийского резерва по гимнастике, Республиканской школой высшего спортивного мастерства по гимнастике и иными спортивно-образовательными учреждениями по вопросам отбора и воспитания молодых перспективных спортсменов;
развитие сотрудничества с зарубежными спортивными школами, клубами и центрами по организации и регулярному проведению учебно-тренировочных сборов, республиканских и региональных спортивных соревнований с участием национальных сборных команд и их резервов по спортивной гимнастике, обмену опытом для повышения уровня профессионального мастерства тренеров и спортсменов.
школа гимнастики осуществляет свою деятельность в соответствии с порядком, установленным постановлением Кабинета Министров от 2 июня 2018 года № 410 «О совершенствовании деятельности государственных специализированных школ-интернатов по видам спорта», в том числе является специализированным общеобразовательным государственным спортивно-образовательным учреждением со статусом юридического лица;
школа гимнастики начинает свою деятельность с 2022/2023 учебного года;
общий контингент школы гимнастики составляет 165 учащихся 1–11 классов;
обучение учащихся школы гимнастики по общеобразовательным программам проводится в ближайших к ним общих средних образовательных школах;
по обеспечению принадлежностями для проживания, суточной нормой питания, спортивной экипировкой, инвентарем и формой к учащимся школы гимнастики применяются нормативы обеспечения, установленные для школ высшего спортивного мастерства;
для частичного покрытия расходов на бесплатное (льготное) питание учащихся школы гимнастики родительская плата не взимается, и учащиеся обеспечиваются питанием полностью за счет средств государственного бюджета;
оплата труда директора школы гимнастики, его заместителей, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов, воспитателей и стимулирование труда заместителя директора по духовно-просветительской работе и воспитателей школы осуществляются в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 275 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда работников народного образования»;
стимулирование труда директора школы гимнастики, его заместителя по учебной и спортивной работе, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов и медицинских работников осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 23 сентября 2010 года №211 «О дальнейшем совершенствовании деятельности спортивных школ и системы материального стимулирования труда тренеров и специалистов спортивных школ»;
оплата труда медицинских работников школы гимнастики осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года №276 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда медицинских работников».
4. Определить источниками финансирования школы гимнастики:
доходы, полученные от реализации товаров (работ, услуг)
по специализации деятельности и иных соответствующих задачам устава школы видов деятельности;
утверждению устава и государственной регистрации школы гимнастики в установленном порядке;
поэтапному укомплектованию школы гимнастики квалифицированными педагогическими кадрами и тренерами, владеющими современными педагогическими технологиями;
б) совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана и Федерацией гимнастики Узбекистана осуществлять постоянный государственный контроль за качеством подготовки спортсменов в школе гимнастики;
в) совместно с Министерством занятости и трудовых отношений и Министерством финансов разработать и утвердить штатное расписание управленческого, технического, обслуживающего и учебно-вспомогательного персонала школы гимнастики;
г) совместно с Министерством народного образования принять меры для привлечения учащихся общеобразовательных школ к занятиям в школе гимнастики.
6. Министерству развития спорта, Национальному олимпийскому комитету Узбекистана, Министерству строительства и хокимияту города Ташкента в срок до 1 августа 2022 года обеспечить создание современной школы гимнастики и ее оснащение на территории, прилегающей к общеобразовательной школе № 175, расположенной по адресу: город Ташкент, Мирабадский район, улица Саракульская, 24 м.
Направить на создание и оснащение школы гимнастики в общей сложности 25 миллиардов сумов из государственного бюджета.
Кабинету Министров совместно с министерствами развития спорта, экономического развития и сокращения бедности, финансов исходя из требований настоящего пункта пересмотреть соответствующие параметры Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2022–2024 годы.
7. Министерству строительства (Закиров Б.) обеспечить проведение комплексной экспертизы проектно-сметной документации на предмет применения наиболее оптимальных архитектурных и технических решений при разработке проектной документации школы гимнастики, строительства школы из доступных, энергосберегающих, быстровозводимых легких конструкций и материалов, основанных на инновационных технологияхих соответствия требованиям комфорта и экологической безопасности, а также установить постоянный государственный архитектурно-строительный контроль за качественным выполнением строительно-монтажных работ.
8. Министерству финансов обеспечить выделение необходимых средств, связанных с содержанием деятельности школы гимнастики в рамках средств, предусмотренных республиканским бюджетом на 2022 год, а с 2023 года – ежегодно предусматривать в параметрах государственного бюджета.