Meva-sabzavotchilik va uzumchilikda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishida dehqon xo‘jaliklarining ulushini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
1293
So‘nggi yillarda qishloq xo‘jaligini isloh qilish va sohaga bozor mexanizmlarini joriy etish borasida izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
bugungi kunda respublikamizda yetishtirilayotgan 80 turdan ortiq qishloq xo‘jaligi mahsulotlari dunyoning 66 ta mamlakatiga eksport qilinmoqda. Bunda, meva-sabzavotlar va dukkakli mahsulotlarning eksport hajmi 2016 yildan 2021 yilga qadar qariyb 2 barobarga oshgan.
Shu bilan birga, paxta va g‘alladan qisqartirilayotgan yer maydonlarida bog‘dorchilik, uzumchilik, poliz va sabzavotchilik, dukkakli va moyli ekinlarni yetishtirish sohasida eksportbop qishloq xo‘jaligi ekinlari ekishni ko‘paytirish, shuningdek, aholining keng qatlamlarini jalb qilish orqali ushbu yerlardan samarali foydalanish tizimini yaratish evaziga tarmoqda qo‘shimcha o‘sishga erishishda ilmiy asoslangan yondashuv va o‘rganishlarni inobatga olish taqozo etilmoqda.
Jumladan, hisob-kitoblarga ko‘ra 1 gektar maydonda yetishtirilgan paxta xomashyosiga nisbatan uzumdan 7 baravargilosdan 6 baravaryong‘oqdan 5 baravar ko‘p daromad olish hamda ushbu yerlarda oilaviy tadbirkorlik doirasida kichik intensiv bog‘dorchilik, uzumchilik, poliz, dukkakli, moyli ekinlar, kartoshka yetishtirish va sabzavotchilik loyihalarini qo‘llab-quvvatlash orqali “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”da ro‘yxatda turgan ehtiyojmand oilalarning daromadli mehnat bilan bandligini ta’minlash bo‘yicha katta imkoniyat mavjud.
Aholining daromad topishga qaratilgan tadbirkorlik tashabbuslarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, aholiga agrar tarmoqda o‘z biznesini tashkil etishga ko‘maklashish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirishda dehqon xo‘jaliklarining ulushini oshirish va qishloq xo‘jaligini diversifikatsiyalash orqali oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash maqsadida:
1. Vazirlar Mahkamasi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklarining:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda fermer xo‘jaliklari va klasterlar foydalanishidagi past hosilli paxta va g‘alladan qisqartirilgan 200 ming gektar ekin maydonlarini 2022-2025 yillarda 1–1.13-ilovalarga muvofiq bosqichma-bosqich zaxiraga qaytarish;
zaxiraga qaytarilgan yer maydonlarini dehqon xo‘jaligi tashkil etgan holda sabzavotchilik, poliz, dukkakli, moyli ekinlar, kartoshka yetishtirish kabi loyihalarni amalga oshirish uchun fuqarolarga 0,10 gektardan 1 gektargacha bo‘lgan o‘lchamlarda ochiq elektron tanlov orqali 10 yilga ijaraga berish to‘g‘risidagi takliflari qabul qilinsin.
qishloq xo‘jaligi maqsadlari, shu jumladan, dehqon xo‘jaligini yuritish uchun yer uchastkalarini ijaraga berish bo‘yicha materiallarni to‘plash, ko‘rib chiqish, ularni vakolatli organlar va tashkilotlar bilan kelishish “E-IJARA” axborot tizimi orqali amalga oshiriladi;
qishloq xo‘jaligi maqsadlari, shu jumladan, dehqon xo‘jaligini yuritish uchun yer uchastkalari “E-AUKSION” elektron savdo platformasida ochiq elektron tanlov o‘tkazish orqali ijaraga beriladi, bundan Yer kodeksiga muvofiq yer uchastkalarini Vazirlar Mahkamasi tomonidan ijaraga berish hollari mustasno;
dehqon xo‘jaligi yuritish uchun yer uchastkalarini ochiq elektron tanlov orqali ijaraga berishda o‘z tomorqasida meva-sabzavotchilik, poliz mahsulotlarini yetishtirish va uzumchilikda yaxshi natijalarga erishgan, ushbu sohalardan birida tayanch mutaxassislikka ega bo‘lgan fuqarolarga, “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”da ro‘yxatda turgan ehtiyojmand oilalarga alohida ustuvorlik beriladi.
3. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar, tumanlar va shaharlar hokimliklari Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A.Xodjayev) va Kadastr agentligi (F.K.Umarov) bilan birgalikda:
2021 yil 31 dekabrga qadar tumanlar (shaharlar) hisobidagi bo‘sh turgan va zaxiradagi qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalarining davlat mulki sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishini;
mazkur qarorga 1–1.13-ilovalarda ko‘rsatilgan yer maydonlari tegishli yildagi hosil yig‘ib olingandan keyin tuman (shahar) hokimliklarining zaxirasiga belgilangan tartibda qaytarilishi va davlat mulki sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishini;
zaxiraga olingan yer uchastkalarini davlat mulki sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazish ishlari tuman (shahar) hokimliklari buyurtmasiga asosan amalga oshirilishini hamda tuman (shahar) mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilishini;
davlat mulki sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan yer maydonlarining 0,10 gektardan 1,0 gektargacha bo‘lgan hajmlarda lotlarga ajratilib, bir oy ichida ochiq elektron tanlovga qo‘yilishini;
yer to‘g‘risidagi qonunchilik va ijara shartnomasi talablari bajarilmaganda, jumladan, ijaraga berilgan yer uchastkasidan oqilona foydalanilmaganda yerga bo‘lgan huquq Yer kodeksi va “Dehqon xo‘jaligi to‘g‘risida”gi Qonunga asosan bekor qilinishi haqida dehqon xo‘jaliklari orasida tushuntirish ishlari olib borilishini ta’minlasin.
Mazkur topshiriq ijrosini o‘z vaqtida ta’minlamagan tuman (shahar) hokimlari qonunchilikda belgilangan tartibda javobgarlikka tortilishi haqida ogohlantirilsin.
4. Vazirlar Mahkamasi bir hafta muddatda:
Dehqon xo‘jaligini yuritish uchun yer uchastkalarini ijaraga berishning ma’muriy reglamenti;
Yuridik shaxslarga qishloq xo‘jaligi maqsadlari uchun yer uchastkalarini ijaraga berishning ma’muriy reglamenti;
Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalarini ikkilamchi ijaraga berish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlasin.
5. Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A.Xodjayev) Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (Sh.H.Shermatov) bilan birgalikda bir oy muddatda “E-IJARA” axborot tizimini ishga tushirsin.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (A.J.Ortiqov) “E-AUKSION” elektron savdo platformasida ochiq elektron tanlovlarni tashkil etish uchun zarur texnik imkoniyatlarni yaratsin.
6. “E-IJARA” axborot tizimiga integratsiya qilish orqali idoralararo elektron ma’lumotlar almashinuvi yo‘lga qo‘yiladigan vazirlik va idoralar ro‘yxati 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A.Xodjayev) Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (A.J.Ortiqov) bilan birgalikda bir hafta muddatda mazkur qarorga 2-ilovada ko‘rsatilgan vazirlik va idoralar o‘rtasida tegishli ma’lumotlarni almashish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasini tasdiqlasin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Sh.M.G‘aniyev, qishloq xo‘jaligi vaziri J.A.Xodjayev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlari:
yer uchastkalari ajratilgan dehqon xo‘jaliklari tomonidan bog‘ va ekinlarning o‘z muddatida ekilishi va parvarish qilinishiga ko‘maklashish bo‘yicha ishlarni manzilli tashkil etsin;
ajratilgan yer maydonlarining tuproq sharoiti, yer ball boniteti, suv bilan ta’minlanganlik darajasi, hudud aholisining tajribasidan kelib chiqqan holda “Bir hudud – bir mahsulot” tamoyili asosida mahsulot yetishtirishga asosiy e’tibor qaratsin;
yer maydonlarida zarur agrotexnik tadbirlarni bajarish, o‘g‘it va suv bilan ta’minlash, infratuzilma ob’ektlarini yaratish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratsin;
O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi (I.K.Ergashev) bilan birgalikda yer maydonlarida zararkunandalar hamda kasalliklar tarqalishining oldini olish maqsadida tizimli kuzatuvlarni tashkil etib, dehqon xo‘jaliklariga bog‘ va ekinlarni himoya qilish ishlarini o‘z vaqtida bajarishda amaliy yordam ko‘rsatsin;
dehqon xo‘jaliklari bilan agrosanoat klasterlari, tayyorlov, qayta ishlash va eksport qiluvchi korxonalar (keyingi o‘rinlarda – tadbirkorlik sub’ektlari) o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini tashkil etishga alohida e’tibor qaratsin;
dehqon xo‘jaliklari va ular bilan kooperatsiya asosida ish tashkil etgan tadbirkorlik sub’ektlari o‘rtasida urug‘lik, ko‘chat, mineral o‘g‘it va kimyoviy vositalar yetkazib berish, zaruriy agrotexnik xizmatlar ko‘rsatish ishlarini tashkil etishda shartnomaviy munosabatlarni rivojlantirishga ko‘maklashsin;
qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yig‘ish, tashish, saqlash, qayta ishlash va sotishning barcha bosqichlarini qamrab olgan kichik agrologistika markazlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish choralarini ko‘rsin.
8. Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A.Xodjayev) Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov) bilan birgalikda Xalqaro moliya institutlaridan jalb qilingan qarzning 100 million AQSH dollari ekvivalenti miqdoridagi mablag‘larni tijorat banklariga milliy valyutada 3 yil imtiyozli davr bilan 10 yil muddatga yillik 10 foiz stavkada joylashtirsin.
Belgilab qo‘yilsinki, tijorat banklariga joylashtirilgan mablag‘lar mazkur qarorga asosan ajratiladigan kreditlar bo‘yicha garov ta’minoti sifatida qabul qilinadi.
9. Kredit mablag‘lari “Har bir oila – tadbirkor” dasturi shartlari asosida tijorat banklari tomonidan dehqon va fermer xo‘jaliklari, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchi boshqa korxonalarga yer maydonida kichik intensiv bog‘dorchilik, uzumchilik, sabzavotchilikni rivojlantirish, poliz, dukkakli, moyli ekinlar va kartoshka yetishtirish uchun quyidagi shartlarda taqdim etilishi belgilansin:
har bir loyiha milliy valyutada 100 million so‘mdan oshmagan miqdorda yillik 14 foiz stavkada moliyalashtiriladi;
kreditlar kichik intensiv bog‘dorchilik va uzumchilikka 3 yilgacha imtiyozli davr bilan 7 yildan ko‘p bo‘lmagan muddatga, poliz, dukkakli, moyli ekinlar, kartoshka yetishtirish va sabzavotchilikka 6 oygacha imtiyozli davr bilan 2 yilgacha muddatga ajratiladi;
kredit ta’minoti sifatida kreditning qaytmaslik xataridan sug‘urta qilish polisi taqdim etiladi;
kreditlar dehqon xo‘jaliklariga yangi joriy etilayotgan hokim yordamchilarining yozma tavsiyasiga asosan ajratiladi.
10. Belgilansinki, mazkur qarorga asosan ajratiladigan kredit mablag‘lari uning belgilangan umumiy miqdori (100 million so‘m) doirasida kredit oluvchilar tomonidan o‘z biznes-rejalari asosida, shu jumladan:
ijaraga olingan yoki o‘z egaligida bo‘lgan yer maydonida mazkur qaror bilan belgilangan yo‘nalishdagi loyihalarni amalga oshirish to‘g‘risida Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi “Agroservis operator” DUK yoki boshqa salohiyatli ixtisoslashgan tashkilot bilan tuzilgan shartnomalarga muvofiq “tayyor holda” topshirish tamoyili asosida bajarilgan ishlarga haq to‘lash uchun;
kichik intensiv bog‘dorchilik, uzumchilik, poliz, dukkakli, moyli ekinlar, kartoshka yetishtirish va sabzavotchilikda suv tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish, sifatli ko‘chatlar, urug‘liklar, mineral o‘g‘itlar, kimyoviy va biologik preparatlar, qishloq xo‘jaligi texnikalari (ekish seyalkalari, ishlov berish va yig‘ib olish agregatlari) xarid qilish uchun;
olingan kreditning qaytmaslik xataridan sug‘urta qilish bo‘yicha sug‘urta mukofoti to‘lovini amalga oshirish uchun foydalanilishi mumkin.
11. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (A.J.Ortiqov) tijorat banklariga “E-AUKSION” axborot tizimi orqali ijaraga berilgan yer maydoni, tanlov g‘olibining loyiha bo‘yicha olgan majburiyatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni tekshirish uchun texnik imkoniyatlar yaratilishini ta’minlasin.
12. Dehqon xo‘jaliklari uchun qisqa muddatli intensiv o‘quv kurslarini tashkil etish bo‘yicha respublika ishchi guruhi (keyingi o‘rinlarda – Respublika ishchi guruhi) tuzilsin va uning tarkibi 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Kichik intensiv bog‘dorchilik, uzumchilik, poliz, dukkakli, moyli ekinlar, kartoshka yetishtirish va sabzavotchilik yo‘nalishlarida, shuningdek, ochiq elektron tanlovda ishtirok etish bo‘yicha malakali trener-konsultantlarni tayyorlab, ular yordamida dehqon xo‘jaliklari uchun qisqa muddatli intensiv o‘quv kurslarini tashkil etish Respublika ishchi guruhining asosiy vazifasi hisoblansin.
Respublika ishchi guruhi (J.A.Xodjayev) Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan:
yigirma kun muddatda har bir hudud uchun kamida 10 nafardan malakali trener-konsultantlarni tayyorlash bo‘yicha dastur va ularni tanlab olishga doir talablarni ishlab chiqsin;
bir oy muddatda dehqon xo‘jaliklari uchun qisqa muddatli intensiv o‘quv kurslarini tashkil etish dasturini ishlab chiqsin va har bir tumanda reja-grafik asosida ushbu o‘quv kurslarining tashkil etilishini ta’minlasin;
qishloq xo‘jaligidagi yangi ilmiy yondashuvlar, mavjud xalqaro tajriba va dehqon xo‘jaliklarining faoliyatini o‘rganish natijasida aniqlanayotgan masalalarni inobatga olgan holda, ularga yaqindan, shu jumladan, Internet tarmog‘i orqali doimiy tarzda maslahat berib borish tizimini yo‘lga qo‘ysin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 28 iyuldagi “Uzumchilikni rivojlantirishda klaster tizimini joriy etish, sohaga ilg‘or texnologiyalarni jalb qilishni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–5200-son qaroriga asosan Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda tashkil etilgan uzumchilikni rivojlantirish bo‘yicha doimiy loyiha ofislari Intensiv bog‘dorchilik, uzumchilik va sabzavotchilikni rivojlantirish bo‘yicha doimiy loyiha ofislari (keyingi o‘rinlarda – loyiha ofislari) deb qayta nomlansin.
loyiha ofislarining bog‘dorchilik va sabzavotchilikni rivojlantirish bo‘yicha faoliyati Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligi tomonidan boshqariladi;
har bir loyiha ofisiga Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan bog‘dorchilik va sabzavotchilik rivojlangan davlatlardan malakali mutaxassislar jalb qilinadi.
Loyiha ofislariga quyidagi qo‘shimcha vazifalar yuklatilsin:
intensiv usulda, shu jumladan, klaster va kooperatsiya usulida bog‘lar, sabzavotchilik maydonlarini tashkil etish;
ajratilayotgan yer maydonlarida tashabbuskorlar tomonidan intensiv bog‘lar, sabzavotchilik maydonlari barpo etilishini monitoring qilish hamda ko‘chatlarni ekish bo‘yicha tavsiyalar berish;
intensiv bog‘lar barpo etishga yaroqli yer uchastkalarini tanlash, ularning ochiq elektron tanlovga chiqarilishini tashkil etish;
intensiv bog‘lar va sabzavotchilik maydonlariga ko‘chatlar, mineral o‘g‘itlar yetkazib berish, agroxizmatlar ko‘rsatish, mahsulotni sotishni tashkil etishga ko‘maklashish.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi bir oy muddatda mavjud shtatlar doirasida Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligining hududiy bo‘limlarini ochish bo‘yicha qaror loyihasini kiritsin.
14. Davlat soliq qo‘mitasi (Sh.D.Kudbiyev), Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (N.B.Xusanov) yangi joriy etilayotgan hokim yordamchilari bilan birga mazkur qaror doirasida ajratilgan yer uchastkalari, kredit resurslari hisobiga doimiy va barqaror daromad manbaiga ega bo‘lgan fuqarolarga qonunchilikda belgilangan tartibda o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tishda ko‘maklashsin.
15. Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov) sug‘urta kompaniyalari va tijorat banklari bilan birgalikda ikki oy muddatda:
qishloq xo‘jaligi sohasida xalqaro sug‘urta amaliyotidan kelib chiqib, sug‘urta tashkiloti tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalar bo‘yicha kredit qaytmaslik xatarini keltirib chiqaruvchi barcha iqtisodiy tendensiyalar, boshqaruv va tabiat ta’siri bilan bog‘liq omillar qamrab olinishi, ushbu omillarni to‘liq monitoring qilish hamda mazkur kreditlar bo‘yicha sug‘urta hodisasi ro‘y berganda tijorat banklarining birinchi talabiga muvofiq mavjud qarzdorlik (jumladan, hosil olinmagan davr uchun mavsumiy qarzdorlik) to‘lab berilishini nazarda tutuvchi soddalashtirilgan tartibni;
mazkur qaror bilan belgilangan yo‘nalishlarda ajratilgan kreditlar bo‘yicha sug‘urta qoplamalari (tovonlari) to‘lanishi natijasida ularning umumiy miqdori sug‘urta kompaniyasi o‘z kapitalining muayyan miqdoridan oshgan taqdirda, sug‘urta kompaniyasining zararini Moliya vazirligi tomonidan Davlat byudjeti mablag‘lari va qonunchilik bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan qoplab berish mexanizmini joriy etish bo‘yicha hukumat qarori loyihasini kiritsin.
16. Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A.Xodjayev) Favqulodda vaziyatlar vazirligi (A.X.Qo‘ldoshev) bilan birgalikda hududlarga chiqqan holda dehqon xo‘jaliklariga ajratilayotgan yerlarga tabiiy va texnogen ofatlarning ehtimoliy ta’sirlarini aniqlash hamda ushbu ta’sirlarni yumshatish yuzasidan favqulodda harakatlar rejasini tasdiqlasin hamda favqulodda holatlarda ekinlarni himoya qilish choralarini ko‘rsin.
17. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (L.Sh.Kudratov), Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A.Xodjayev):
ichki va tashqi bozorlarni doimiy ravishda o‘rganib borgan holda barqaror talabga ega bo‘lgan mahsulotlarning ro‘yxati va hajmi yuzasidan ma’lumotlar bazasini shakllantirish, har oyda yangilab borish hamda ushbu ma’lumotlarni ommaviy axborot vositalari va Internet tarmog‘idan keng foydalangan holda aholiga muntazam ravishda yetkazib borish;
hududlarda dehqon xo‘jaliklari tomonidan o‘zi yetishtirgan mahsulotini qayta ishlash istagida bo‘lgan oilalarga xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarish uchun zamonaviy mini-texnologiya va boshqa uskunalarning taqdimotlarini o‘tkazish va sotib olishga ko‘maklashish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni amalga oshirsin.
18. Davlat statistika qo‘mitasi (B.A.Begalov) 2020 yildan boshlab “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”da ro‘yxatda turgan ehtiyojmand oilalarga ochiq elektron tanlov asosida ijaraga berilgan yer uchastkalarida yetishtirilgan mahsulotlar haqidagi ma’lumotlarning rasmiy statistika hisobotlarida to‘liq aks ettirilishini ta’minlasin.
19. Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A.Xodjayev) ikki oy muddatda:
ochiq elektron tanlov asosida ajratilgan yerlarda amalga oshiriladigan loyihalarni kompleks monitoring qilish, shu jumladan, ajratilgan yer maydonining holati, zarur agrotexnik tadbirlar, ekinlarni himoya qilish va o‘g‘itlash ishlarining o‘tkazilishi, mahalliy hokimlik tomonidan zarur infratuzilma bilan ta’minlanganligi, yer ball boniteti, ekiladigan mahsulotning unib chiqishi, hosildorlik, tabiat omillari ta’siri va boshqa indikatorlarga asosan ijarachilarni tasniflash (“yaxshi”, “o‘rta”, “yomon”) tartibini nazarda tutgan holda qishloq xo‘jaligi ekinlari monitoringini yuritish tartibi to‘g‘risidagi qaror loyihasini;
qonunchilik hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risidagi takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
20. Ushbu qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib qishloq xo‘jaligi vaziri J.A.Xodjayev, moliya vaziri T.A.Ishmetov, iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari I.I.Norqulov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Bosh vazirning o‘rinbosarlari Sh.M.G‘aniyev va J.A.Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

В последние годы реализуются последовательные меры по реформированию сельского хозяйства и внедрению в отрасль рыночных механизмов.
Сегодня более 80 видов сельскохозяйственной продукции, производимой в республике, экспортируется в 66 стран мира. При этом объем экспорта плодоовощной и бобовой продукции с 2016 года
по 2021 год увеличился почти в 2 раза.
Вместе с тем путем увеличения посадки экспортоориентированных сельскохозяйственных культур на земельных площадях, высвобождаемых из-под хлопка и зерна, а также привлечения широких слоев населения
в отрасли садоводства, виноградарства, бахчеводства и овощеводства, выращивания бобовых и масличных культур за счет создания системы эффективного использования данных земель требуется учет научно обоснованных подходов и изысканий в достижении дополнительного роста отрасли.
В частности, расчеты показывают, что по отношению к хлопку-сырцу, выращенному на 1 гектаре земельной площади, виноград дает возможность получения 7-кратной, черешня – 6-кратной, орех – 5-кратной прибыли, а также на данных землях в рамках семейного предпринимательства имеются большие возможности по обеспечению занятости нуждающихся семей, внесенных в списки «Железной тетради», «Женской тетради» и «Молодежной тетради», трудом, приносящим доход, посредством поддержки проектов малого интенсивного садоводства, виноградарства, выращивания бахчевых, бобовых, масличных культур, картофеля и овощеводства.
В целях финансовой поддержки предпринимательских инициатив, направленных на получение доходов населением, оказания содействия населению в организации собственного бизнеса в аграрной отрасли, обеспечения продовольственной безопасности путем увеличения доли дехканских хозяйств в производстве сельскохозяйственной продукции
и диверсификации сельского хозяйства:
1. Принять предложения Кабинета Министров, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства сельского хозяйства, Совета Министров Республики Каракалпакстан
и хокимиятов областей, предусматривающие:
поэтапный возврат в резерв в 2022–2025 годах 200 тысяч гектаров низкорентабельных посевных площадей, высвобожденных из-под хлопка и зерна, находящихся в пользовании фермерских хозяйств и кластеров
в Республике Каракалпакстан и областях, согласно приложениям
№№ 1–1.13;
предоставление в аренду гражданам возвращенных в резерв земельных площадей в размере от 0,10 гектара до 1 гектара посредством открытого электронного конкурса сроком на 10 лет для реализации проектов в таких отраслях, как овощеводство, выращивание бахчевых, бобовых, масличных культур, картофеля, с созданием дехканского хозяйства.
сбор, рассмотрение, согласование с уполномоченными органами
и организациями материалов по предоставлению в аренду земельных участков для сельскохозяйственных целей, в том числе ведения дехканского хозяйства, осуществляется через информационную систему «E-IJARA»;
земельные участки для сельскохозяйственных целей, в том числе ведения дехканского хозяйства, предоставляются в аренду путем проведения открытого электронного конкурса на электронной торговой платформе «E-AUKSION», за исключением случаев предоставления
в аренду земельных участков Кабинетом Министров в соответствии
с Земельным кодексом;
при предоставлении в аренду земельных участков для ведения дехканского хозяйства посредством открытого электронного конкурса приоритет отдается гражданам, достигшим положительных результатов в выращивании плодоовощной и бахчевой продукции, виноградарстве на своих приусадебных участках, гражданам, имеющим базовую специальность в одной из данных отраслей, нуждающимся семьям, включенным в списки «Железной тетради», «Женской тетради» и «Молодежной тетради».
3. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей, районов и городов совместно с Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) и Агентством по кадастру (Умаров Ф.К.) обеспечить:
в срок до 31 декабря 2021 года проведение государственной регистрации состоящих на балансе районов (городов) пустующих земельных участков и земельных участков сельскохозяйственного назначения в качестве государственного имущества;
возврат в установленном порядке в резерв хокимиятов районов (городов) и государственную регистрацию в качестве государственного имущества земельных площадей, указанных в приложениях №№ 1–1.13
к настоящему постановлению, после сбора урожая соответствующего года;
по заявке хокимиятов районов (городов) осуществление и финансирование за счет средств местного бюджета районов (городов) работ по государственной регистрации взятых в резерв земельных участков в качестве государственного имущества;
разделение по лотам земельных площадей, прошедших государственную регистрацию в качестве государственного имущества,
в объеме от 0,10 гектара до 1 гектара, а также выставление их на открытый электронный конкурс в течение месяца;
проведение разъяснительных работ среди дехканских хозяйств
об отмене на основании Земельного кодекса и Закона «О дехканском хозяйстве» права на землю при невыполнении требований земельного законодательства и договора аренды, в том числе нерациональном использовании предоставленного в аренду земельного участка.
Предупредить хокимов районов (городов), своевременно не обеспечивших исполнение данного поручения, о привлечении к ответственности в порядке, установленном законодательством.
4. Кабинету Министров в недельный срок утвердить:
Административный регламент предоставления в аренду земельных участков для ведения дехканского хозяйства;
Административный регламент предоставления в аренду юридическим лицам земельных участков для сельскохозяйственных целей;
Положение о порядке субаренды земельных участков сельскохозяйственного назначения.
5. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) совместно
с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Шерматов Ш.Х.) в месячный срок запустить информационную систему «E-IJARA».
Агентству по управлению государственными активами (Ортиков А.Ж.) создать необходимые технические возможности для организации открытых электронных конкурсов на электронной торговой платформе
«E-AUKSION».
6. Утвердить перечень министерств и ведомств, в которых налаживается межведомственный электронный обмен данными посредством интеграции в информационную систему «E-IJARA», согласно приложению № 2.
Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) совместно
с Агентством по управлению государственными активами (Ортиков Ж.А.) в недельный срок утвердить план мер по обмену соответствующими данными между министерствами и ведомствами, указанными в приложении № 2 к настоящему постановлению.
7. Заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиеву Ш.М., министру сельского хозяйства Ходжаеву Ж.А., Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и районов:
адресно организовать работы по содействию своевременной посадке и уходу за садами и посевами дехканским хозяйствам, которым выделены земельные участки;
уделить основное внимание производству продукции на основе принципа «Один район – одна продукция», исходя из почвенных условий отведенных земельных площадей, балла-бонитета земель, уровня водоснабжения, опыта населения района;
создать необходимые условия для выполнения на земельных площадях необходимых агротехнических мероприятий, обеспечения удобрениями и водными ресурсами, создания объектов инфраструктуры;
совместно с Агентством по карантину и защите растений
(Эргашев И.К.) в целях предупреждения распространения вредителей
и болезней на земельных площадях оказывать практическую помощь дехканским хозяйствам в своевременном выполнении работ по защите садов и посевов с налаживанием систематических наблюдений;
уделить основное внимание организации кооперационных связей дехканских хозяйств с агропромышленными кластерами, предприятиями-заготовителями, перерабатывающими предприятиями и предприятиями-экспортерами (далее – субъекты предпринимательства);
оказать содействие развитию договорных отношений между дехканскими хозяйствами и субъектами предпринимательства, организовавшими работу с ними на основе кооперации, при организации работ по поставке семенного материала, рассады, минеральных удобрений и химических средств и оказанию необходимых агротехнических услуг;
принять меры по налаживанию деятельности малых агрологистических центров с охватом всех этапов сбора, транспортировки, хранения, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции.
8. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) совместно
с Министерством финансов (Ишметов Т.А.) разместить в коммерческих банках средства займа, привлеченного из международных финансовых институтов, в национальной валюте в эквиваленте 100 миллионов долларов США с трехлетним льготным периодом сроком на 10 лет
по ставке 10 процентов.
Установить, что средства, размещенные в коммерческих банках, рассматриваются в качестве залогового обеспечения по кредитам, выделяемым в соответствии с настоящим постановлением.
9. Установить, что кредитные средства предоставляются коммерческими банками на основе условий программы «Каждая семья – предприниматель» дехканским и фермерским хозяйствам, другим предприятиям – производителям сельскохозяйственной продукции
для развития малого интенсивного садоводства, виноградарства, овощеводства и выращивания бахчевых, бобовых, масличных культур
и картофеля на земельных площадях на следующих условиях:
каждый проект финансируется в национальной валюте в размере,
не превышающем 100 миллионов сумов, по ставке 14 процентов годовых;
кредиты выделяются на малое интенсивное садоводство
и виноградарство с льготным периодом до 3 лет на срок не более 7 лет, выращивание бахчевых, бобовых, масличных культур, картофеля
и овощеводство – с льготным периодом до 6 месяцев на срок до 2 лет;
в качестве кредитного обеспечения предоставляется полис страхования риска невозврата кредита;
кредиты выделяются дехканским хозяйствам на основании письменной рекомендации новых вводимых помощников хокимов.
10. Установить, что кредитные средства, выделяемые на основе настоящего постановления, в рамках установленного им общего размера (100 миллионов сумов) могут быть использованы получателями кредита на основе своих бизнес-планов, в том числе:
для оплаты работ, выполненных на земельной площади, арендованной или находящейся в собственном владении, в соответствии с договорами о реализации проектов в направлении, определенном настоящим постановлением, заключенными с ГУП «Агросервис оператор» при Министерстве сельского хозяйства или другой потенциальной специализированной организацией, на основе принципа сдачи «под ключ»;
для внедрения водосберегающих технологий в малом интенсивном садоводстве, виноградарстве, выращивании бахчевых, бобовых, масличных культур, картофеля и овощеводстве, закупки качественной рассады, семенного материала, минеральных удобрений, химических
и биологических препаратов, сельскохозяйственной техники (сеялок, агрегатов обработки и уборки);
для осуществления выплаты страхового вознаграждения по страхованию риска невозврата полученного кредита.
11. Агентству по управлению государственными активами (Ортиков А.Ж.) обеспечить создание коммерческим банкам технических возможностей для проверки данных о земельной площади, предоставленной в аренду через информационную систему «E-AUKSION», об обязательствах по проекту победителя конкурса.
12. Создать Республиканскую рабочую группу по организации краткосрочных интенсивных учебных курсов для дехканских хозяйств (далее – Республиканская рабочая группа) и утвердить ее состав согласно приложению № 3.
Считать основной задачей Республиканской рабочей группы подготовку квалифицированных тренеров-консультантов для участия
в открытом электронном конкурсе, а также организацию с их помощью краткосрочных интенсивных учебных курсов для дехканских хозяйств
в направлениях малого интенсивного садоводства, виноградарства, выращивания бахчевых, бобовых, масличных культур, картофеля
и овощеводства.
Республиканской рабочей группе (Ходжаев Ж.А.) за счет средств Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства:
в двадцатидневный срок разработать программу по подготовке
как минимум 10 квалифицированных тренеров-консультантов для каждого региона и требования по их отбору;
в месячный срок разработать программу по организации краткосрочных интенсивных учебных курсов для дехканских хозяйств и обеспечить организацию данных учебных курсов в каждом районе на основе плана-графика;
наладить систему консультирования на постоянной основе дехканских хозяйств непосредственно, в том числе посредством сети Интернет, с учетом новых научных подходов в сельском хозяйстве, имеющегося международного опыта, вопросов, выявляемых по результатам изучения деятельности дехканских хозяйств.
13. Переименовать постоянно действующие проектные офисы по развитию виноградарства, созданные в Республике Каракалпакстан
и областях в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 июля 2021 года № ПП–5200 «О дополнительных мерах по внедрению кластерной системы в развитие виноградарства, государственной поддержке привлечения передовых технологий
в данную сферу», в постоянно действующие проектные офисы по развитию интенсивного садоводства, виноградарства и овощеводства (далее – проектные офисы).
управление деятельностью проектных офисов по развитию садоводства и овощеводства осуществляется Агентством по развитию садоводства и тепличного хозяйства;
к каждому проектному офису привлекаются квалифицированные специалисты из государств с развитым садоводством и овощеводством
за счет средств Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства.
Возложить на проектные офисы следующие дополнительные задачи:
создание садов, овощеводческих площадей интенсивным методом, в том числе кластерным и кооперационным методом;
предоставление рекомендаций по мониторингу создания инициаторами интенсивных садов, овощеводческих площадей и посадки рассады на выделяемых земельных площадях;
организация отбора земельных участков, пригодных для создания интенсивных садов, выставление их на открытый электронный конкурс;
оказание содействия организации поставки рассады, минеральных удобрений в интенсивные сады и на овощеводческие площади, агроуслуг, реализации продукции.
Министерству сельского хозяйства в месячный срок внести проект постановления об открытии территориальных отделений Агентства
по развитию садоводства и тепличного хозяйства в рамках имеющихся штатов.
14. Государственному налоговому комитету (Кудбиев Ш.Д.), Министерству занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.Б.) совместно с новыми вводимыми помощниками хокимов оказать содействие гражданам, имеющим постоянный и стабильный источник дохода за счет земельных участков, кредитных ресурсов, выделенных в рамках настоящего постановления, в регистрации в качестве самозанятого лица в порядке, установленном законодательством.
15. Министерству финансов (Ишметов Т.А.) совместно со страховыми компаниями и коммерческими банками в двухмесячный срок внести проект правительственного постановления по внедрению:
упрощенного порядка, предусматривающего охват страховой организацией факторов, связанных со всеми экономическими тенденциями, управленческим и природным воздействием, вызывающими риск невозврата кредита по реализуемым проектам, осуществление полного мониторинга данных факторов, а также выплату имеющейся задолженности (в частности, сезонной задолженности
по неурожайному периоду) в соответствии с первым требованием коммерческих банков при возникновении страхового случая по данным кредитам, исходя из международной страховой практики в сфере сельского хозяйства;
механизма возмещения ущерба страховой компании Министерством финансов за счет средств государственного бюджета и других источников, не запрещенных законодательством, в случае, если общий размер страховых возмещений по кредитам, выделенным в направлениях, установленных настоящим постановлением, превышает определенный размер собственного капитала страховой компании
в результате их выплаты.
16. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) совместно
с Министерством по чрезвычайным ситуациям (Кулдошев А.Х.) утвердить план чрезвычайных действий по определению возможного воздействия бедствий природного и техногенного характера на земли, отводимые дехканским хозяйствам, а также принять меры по защите посевов в чрезвычайных ситуациях с выездом в регионы.
17. Министерству инвестиций и внешней торговли (Кудратов Л.Ш.), Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) осуществить конкретные меры по:
формированию и ежемесячному обновлению перечня продукции, пользующейся стабильным спросом, и базы данных по ее объему с изучением на постоянной основе внутреннего и внешних рынков, а также регулярному доведению до населения этих сведений с широким использованием средств массовой информации и сети Интернет;
проведению дехканскими хозяйствами в регионах презентаций современных мини-технологий и другого оборудования по производству востребованной продукции для семей, желающих перерабатывать собственно выращенную продукцию, и оказанию содействия в их приобретении.
18. Государственному комитету по статистике (Бегалов Б.А.) обеспечить полное отражение в официальных статистических отчетах данных о продукции, выращенной на земельных участках, предоставленных в аренду на основе открытого электронного конкурса нуждающимся семьям, состоящим с 2020 года в списках «Железной тетради», «Женской тетради» и «Молодежной тетради».
19. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров:
проект постановления о порядке мониторинга сельскохозяйственных культур с учетом порядка комплексного мониторинга проектов, реализуемых на землях, отведенных на основе открытого электронного конкурса, в том числе классификации арендаторов на основе таких индикаторов, как состояние отведенной земельной площади, проведение необходимых агротехнических мероприятий, работ по защите и удобрению культур, обеспеченности местными хокимиятами необходимой инфраструктурой, балл-бонитет земель, всхожесть, урожайность высеваемой продукции, природные факторы, и других («хороший», «средний», «плохой»);
20. Возложить на министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А., министра финансов Ишметова Т.А., первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Норкулова И.И. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М. и Кучкарова Д.А.