2027 yilgi futbol bo‘yicha U-20 Jahon chempionatiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida
2027 yilda O‘zbekiston va Ozarbayjonda bo‘lib o‘tadigan futbol bo‘yicha U-20 Jahon chempionatini yuqori saviyada tashkil etish hamda Xalqaro futbol assotsiatsiyalari federatsiyasi va Osiyo futbol konfederatsiyasining nufuzli yirik musobaqalarini o‘tkazish maqsadida qaror qilaman:
I. Ustuvor yo‘nalishlar
1. 2027 yilda futbol bo‘yicha U-20 Jahon chempionatini (keyingi o‘rinlarda – Jahon chempionati) tashkil etish va o‘tkazishning ustuvor yo‘nalishlari etib quyidagilar belgilansin:
(a) Jahon chempionatiga munosib tayyorgarlik ko‘rish, uni yuqori darajada o‘tkazish;
(b) Jahon chempionatiga tayyorgarlik ko‘rish va o‘tkazish bo‘yicha Xalqaro futbol assotsiatsiyalari federatsiyasi (keyingi o‘rinlarda – FIFA) talablariga muvofiq zarur bo‘lgan infratuzilmani yaratish;
(v) Jahon chempionati ishtirokchilari va muxlislariga yuqori darajadagi xizmatlarni ko‘rsatish uchun qulay sharoitlar yaratish;
(g) Jahon chempionatini o‘tkazish orqali mamlakatimizning xalqaro miqyosdagi o‘rni va nufuzini oshirish, xorijiy hamkorlik aloqalarini rivojlantirish.
II. Jahon chempionatini o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar
(a) 2025 yil 2 oktyabr kuni FIFA Kengashi tomonidan futbol bo‘yicha Jahon chempionatini O‘zbekiston va Ozarbayjonda o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilinganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin;
(b) 2027 yilgi futbol bo‘yicha U-20 Jahon chempionatiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita (keyingi o‘rinlarda – Tashkiliy qo‘mita) tarkibi 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin;
(v) 2027 yilgi futbol bo‘yicha U-20 Jahon chempionatiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Tashkiliy qo‘mitaga (A.Aripov) quyidagi vazifalar yuklatilsin:
(a) Jahon chempionatini yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha mas’ul davlat organlari va tashkilotlari faoliyatini muvofiqlashtirish;
(b) FIFA talablariga muvofiq Jahon chempionati o‘tkaziladigan ob’ektlarning infratuzilmasini yaxshilash, zamonaviy texnik va telekommunikatsiya uskunalari bilan jihozlanishini ta’minlash;
(v) Jahon chempionati ishtirokchilarining O‘zbekistonga kelib-ketishi, ularga viza rasmiylashtirilishi, transport, tibbiy xizmat ko‘rsatish va volontyorlik masalalarini muvofiqlashtirish;
(g) Jahon chempionati bo‘lib o‘tadigan hududlarni uzluksiz va muqobil elektr energiyasi bilan ta’minlash, obodonlashtirish ishlari o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta’minlash;
(d) Jahon chempionati bo‘lib o‘tadigan hududlarda futbol stadionlari, mashg‘ulot maydonlari va mehmonxonalarni tayyor holatga keltirish.
4. Belgilansinki, Tashkiliy qo‘mitaga ushbu qarorning 3-bandida nazarda tutilgan vazifalarni amalga oshirish doirasida Jahon chempionatini yuqori saviyada tashkil etish bilan bog‘liq tezkor qarorlarni qabul qilish vakolati beriladi.
III. Moliyaviy resurslar
5. 2027 yilgi futbol bo‘yicha U-20 Jahon chempionati doirasida amalga oshiriladigan xarajatlar va ularni moliyalashtirish manbalari ro‘yxati 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
6. Sport vazirligi va O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasining talabnomalariga asosan Transport vazirligi:
(a)  Jahon chempionatida akkreditatsiyadan o‘tgan shaxslar hamda o‘yin kunlari chiptalari mavjud bo‘lgan shaxslarning jamoat transporti vositalarida borib kelishi uchun Toshkent – Yangi Toshkent – Toshkent yo‘nalishida alohida avtobuslar qatnovini yo‘lga qo‘ysin;
(b) Jahon chempionatida akkreditatsiyadan o‘tgan shaxslar hamda o‘yin kunlari chiptalari mavjud bo‘lgan shaxslar uchun jamoat transporti vositalaridan (avtobus, metro) bepul foydalanish imkoniyatlarini yaratish choralarini ko‘rsin.
IV. Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish
7. FIFA va O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasining Toshkent shahrida FIFAning Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun mintaqaviy ofisini (keyingi o‘rinlarda – mintaqaviy ofis) ochish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
(a) mintaqaviy ofisni tashkil etish va saqlash xarajatlari birinchi navbatda FIFA tomonidan ajratiladigan mablag‘lar, yetmagan qismi esa O‘zbekiston futbolni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan, biroq umumiy xarajatlarning 50 foizidan oshmagan miqdorda qoplanadi;
(b) mintaqaviy ofis Toshkent shahri Islom Karimov ko‘chasi 98a-uy manzilida joylashgan O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasining binosida beg‘araz asosda joylashtiriladi;
(v) mintaqaviy ofis binosini ta’mirlash, zarur mebel, jihoz, texnika va transport vositalari bilan ta’minlash xarajatlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 3 noyabrdagi PQ–355-son qaroriga muvofiq Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan ajratiladigan mablag‘lar hisobidan qoplanadi. Bunda minimal saqlash talablari O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi tomonidan belgilanadi.
V. Qaror ijrosini tashkil etish, ta’minlash va nazorat
9. Jahon chempionatini yuqori saviyada o‘tkazish maqsadida:
(a) O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi Yangi Toshkent shahri hududida barpo etilayotgan “Yangi Toshkent markaziy futbol o‘yingohi” FIFA va Osiyo futbol konfederatsiyasining nufuzli musobaqalar o‘tkazish bo‘yicha talablariga moslashtirilishini nazorat qilsin;
(b) O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi Sport vazirligi bilan birgalikda:
(i)  Jahon chempionatining rasmiy futbol to‘pini, logotipini, ramzini (maskot) ommaga tanishtirish marosimlari hamda boshqa rasmiy tadbirlarni tashkil etish va o‘tkazish choralarini ko‘rsin;
(ii) Jahon chempionati bosh sovrini — Jahon kubogini ommaga tanishtirish uchun respublika bo‘ylab marshrutini ishlab chiqsin va uning amalga oshirilishini tashkil etsin;
(v) Energetika vazirligi Jahon chempionati ob’ektlari va Xalqaro translyatsiya markazini FIFA talablari bo‘yicha uzluksiz va muqobil elektr energiyasi bilan ta’minlasin;
(g)  O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi 2026 yil 1 yanvarga qadar FIFA talabi asosida Jahon chempionatiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha mahalliy ishchi guruh (Local Organization Committee) tashkil etsin.
10. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi:
(a) FIFA tomonidan belgilangan talablarga muvofiq Jahon chempionati uchrashuvlarini efirga uzatish huquqi uchun litsenziya olish choralarini ko‘rsin;
(b) Jahon chempionatini mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalarida keng yoritish bo‘yicha mediarejani ishlab chiqsin;
(v) mazkur qarorning mazmun-mohiyati va amaliy ahamiyatini yoritishga oid maqolalar e’lon qilinishi, brifinglar, tematik teleko‘rsatuvlar tayyorlanishini tashkil etsin.
11. Sport vazirligi va O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda:
(a) uch oy muddatda mazkur qarorga 3-ilovaga muvofiq xarajatlarni moliyalashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni nazarda tutuvchi Hukumat qarori loyihasini;
(b) 2026 yil 1 mayga qadar Vazirlar Mahkamasining FIFA bilan erishilgan kelishuvdan kelib chiqib, Jahon chempionatiga tayyorgarlik ko‘rish va yuqori saviyada o‘tkazish doirasida FIFAga, uning a’zolari va hamkorlariga, tashkil etilayotgan mahalliy ishchi guruhga, tadbirkorlik sub’ektlari va muxlislarga taqdim etilayotgan qulaylik va imtiyozlarni nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjat loyihasini Hukumatga kiritsin.
12. Iqtisodiyot va moliya vazirligi Jahon chempionatiga munosib tayyorgarlik ko‘rish, uni yuqori darajada tashkil etish va o‘tkazish uchun talab etiladigan mablag‘lar 2026–2027 yillarda Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutilishini ta’minlasin.
13. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib sport vaziri A.I. Ikramov, O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi raisi B.N. Kurbanov hamda Toshkent shahar hokimi Sh.B. Umurzakov belgilansin.
14. Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining sport bo‘yicha vakili O.Q. Abduraxmanov zimmasiga yuklansin.

О мерах по подготовке и проведению в 2027 году Чемпионата мира по футболу U-20
В целях организации на высоком уровне предстоящего в 2027 году в Узбекистане и Азербайджане Чемпионата мира по футболу U-20, а также проведения авторитетных крупных соревнований Международной федерации футбольных ассоциаций и Азиатской футбольной конфедерации постановляю:
1. Определить приоритетными направлениями организации и проведения в 2027 году Чемпионата мира по футболу U-20 (далее – Чемпионат мира):
(а) достойную подготовку к Чемпионату мира, проведение его на высоком уровне;
(б) создание необходимой инфраструктуры согласно требованиям Международной федерации футбольных ассоциаций (далее – ФИФА) к подготовке и проведению Чемпионата мира;
(в) создание благоприятных условий для обслуживания участников Чемпионата мира и болельщиков на высоком уровне;
(г) повышение роли и статуса нашей страны в международном масштабе посредством проведения Чемпионата мира, развитие зарубежных связей сотрудничества.
II. Организационные меры по проведению Чемпионата мира
2. Нижеследующие:
(а) принять к сведению, что 2 октября 2025 года Советом ФИФА было принято решение о проведении Чемпионата мира по футболу в Узбекистане и Азербайджане;
(б) утвердить состав Организационного комитета по подготовке и проведению Чемпионата мира по футболу U-20 2027 года (далее – Организационный комитет) согласно приложению № 1;
(в) утвердить Программу мер по подготовке и проведению Чемпионата мира по футболу U-20 2027 года согласно приложению № 2.
3. Возложить на Организационный комитет (Арипов А.) задачи по:
(а) координации деятельности государственных органов и организаций, ответственных за проведение Чемпионата мира на высоком уровне;
(б) обеспечению улучшения инфраструктуры объектов проведения Чемпионата мира согласно требованиям ФИФА, оснащения их современным техническим и телекоммуникационным оборудованием;
(в) координации вопросов прибытия-убытия участников Чемпионата мира в Узбекистан, оформления им виз, а также транспортного, медицинского обслуживания и волонтерства;
(г) обеспечению снабжения регионов проведения Чемпионата мира непрерывной и альтернативной электрической энергией, а также своевременного и качественного выполнения работ по благоустройству;
(д) приведению в готовность футбольных стадионов, тренировочных площадок и гостиниц в регионах проведения Чемпионата мира.
4. Определить, что Организационному комитету предоставляется полномочие по принятию оперативных решений, связанных с организацией Чемпионата мира на высоком уровне, в рамках реализации задач, предусмотренных пунктом 3 настоящего постановления.
5. Утвердить перечень расходов, осуществляемых в рамках Чемпионата мира по футболу U-20 2027 года, а также источников их финансирования согласно приложению № 3.
6. Министерству транспорта на основании заявок Министерства спорта и Ассоциации футбола Узбекистана:
(а) наладить отдельные автобусные маршруты в направлении Ташкент – Новый Ташкент – Ташкент для передвижения на общественных транспортных средствах лиц, прошедших аккредитацию на Чемпионат мира, а также лиц, имеющих билеты на дни игр;
(б) принять меры по созданию возможностей бесплатного пользования общественными транспортными средствами (автобус, метро) для лиц, прошедших аккредитацию на Чемпионат мира, а также лиц, имеющих билеты на дни игр.
IV. Развитие международного сотрудничества
7. Согласиться с предложением ФИФА и Ассоциации футбола Узбекистана об открытии в городе Ташкенте Регионального офиса ФИФА для Центральноазиатских стран (далее – региональный офис).
(а) расходы на организацию и содержание регионального офиса в первую очередь покрываются за счет средств, выделенных со стороны ФИФА, недостающая часть – средств Фонда поддержки футбола Узбекистана, но в размере, не превышающем 50 процентов от общих расходов;
(б) региональный офис размещается в здании Ассоциации футбола Узбекистана, расположенном по адресу: город Ташкент, улица Ислама Каримова, дом 98а, на безвозмездной основе;
(в) расходы на ремонт здания регионального офиса, обеспечение необходимой мебелью, оборудованием, техникой и транспортными средствами покрываются за счет средств, выделяемых Фондом реконструкции и развития согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 3 ноября 2023 года № ПП–355. При этом минимальные требования по содержанию определяются Ассоциацией футбола Узбекистана.
9. В целях проведения Чемпионата мира на высоком уровне:
(а) Ассоциации футбола Узбекистана осуществлять контроль за приведением в соответствие строящегося на территории города Новый Ташкент «Центрального футбольного стадиона «Янги Тошкент» требованиям ФИФА и Азиатской футбольной конфедерации по проведению престижных соревнований;
(б) Ассоциации футбола Узбекистана совместно с Министерством спорта:
(i)  принять меры по организации и проведению церемоний представления общественности официального футбольного мяча, логотипа, символа (маскота) Чемпионата мира, а также других официальных мероприятий;
(ii) разработать и организовать реализацию маршрута по республике для ознакомления общественности с главным призом Чемпионата мира – Кубком мира;
(в) Министерству энергетики обеспечить объекты Чемпионата мира и Международного центра трансляции бесперебойной и альтернативной электроэнергией в соответствии с требованиями ФИФА;
(г)  Ассоциации футбола Узбекистана в срок до 1 января 2026 года создать на основе требования ФИФА локальную рабочую группу (Local Organization Committee) по подготовке и проведению Чемпионата мира.
10. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана:
(а) принять меры по получению лицензии на право передачи в эфир встреч Чемпионата мира в соответствии с требованиями, установленными ФИФА;
(б) разработать медиаплан по широкому освещению Чемпионата мира в отечественных и зарубежных средствах массовой информации;
(в) организовать публикацию статей, подготовку брифингов, тематических телепередач по освещению сути и содержания, практической значимости настоящего постановления.
11. Министерству спорта и Ассоциации футбола Узбекистана совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Правительство:
(а) в трехмесячный срок – проект постановления Правительства, предусматривающего конкретные меры по финансированию расходов согласно приложению № 3 к настоящему постановлению;
(б) в срок до 1 мая 2026 года – проект нормативно-правового акта, предусматривающий предоставляемые ФИФА, ее членам и партнерам создаваемой локальной рабочей группе, субъектам предпринимательства и болельщикам удобства и льготы в рамках подготовки и проведения на высоком уровне Чемпионата мира, исходя из достигнутой договоренности Кабинета Министров с ФИФА.
12. Министерству экономики и финансов обеспечить предусмотрение в параметрах Государственного бюджета в 2026–2027 годах средств, требуемых для достойной подготовки, организации и проведения Чемпионата мира на высоком уровне.
13. Возложить на министра спорта Икрамова А.И., председателя Ассоциации футбола Узбекистана Курбанова Б.Н. и хокима города Ташкента Умурзакова Ш.Б. персональную ответственность
14. Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и представителя Президента Республики Узбекистан по спорту Абдурахманова О.К.