Shartnomaviy munosabatlarni tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
1. Adliya vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasining 2021 yil 1 dekabrdan quyidagilarni bekor qilish haqidagi taklifiga rozilik berilsin:
tijorat banklariga yetkazib berilgan mahsulot (bajarilgan ishlar, ko‘rsatilgan xizmatlar) uchun to‘lovlarni uchinchi shaxslar hisobidan qabul qilishga qo‘yilgan taqiqni;
davlat ulushi 50 foiz va undan yuqori bo‘lgan xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarning mahsulotlarni yetkazib berish (ishlarni bajarish, xizmatlarni ko‘rsatish) to‘g‘risida tuziladigan shartnomalarida majburiy ravishda oldindan to‘lovni belgilashga doir talabni;
qishloq xo‘jaligi va chorvachilik mahsulotlari yetishtiruvchilari va tayyorlov tashkilotlari o‘rtasida tuziladigan shartnomalarda majburiy ravishda avansni belgilashga doir talabni.
Ta’kidlansinki, ushbu bandning uchinchi va to‘rtinchi xatboshilarida nazarda tutilgan oldindan to‘lov va avans shartnoma taraflarining kelishuviga muvofiq belgilanadi.
2. Jismoniy shaxslarga qarz shartnomalarini notarial tasdiqlash orqali chet el valyutasida o‘zaro qarz berish va qaytarib olishga ruxsat berilsin.
Adliya vazirligi Moliya vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda qarz shartnomasini notarial tasdiqlaganlik uchun hamda qarz shartnomasidan kelib chiqadigan pul summasini undirish bo‘yicha ijro xatlarini yozib berganlik uchun undiriladigan davlat boji miqdorini ikki baravar kamaytirishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
3. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga ko‘ra, 2022 yil 1 yanvardan:
a) sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini ijro etishda mol-mulkni realizatsiya qilish bo‘yicha elektron onlayn auksionda sotuvga qo‘yilgan mol-mulk uni sotishdan tushgan pul mablag‘lari hisobidan auksion g‘olibiga qarzlarsiz va taqiqlardan yechilgan holda topshiriladi. Bunda, mol-mulkni sotishdan tushgan pul mablag‘lari yetarli bo‘lmaganda qarzdorlikni to‘lash majburiyati uning sobiq egasi – qarzdor zimmasida qoladi.
Auksion g‘olibi tomonidan mulkni qabul qilib olmaslikning quyidagi hollarida zakalat puli auksion g‘olibi murojaat qilgan kundan boshlab uch ish kuni ichida qaytarib berilishi shart:
auksionda sotilgan mol-mulk auksion ob’ektining ko‘rsatilgan texnik tavsiflariga mos kelmasa;
mol-mulk auksionda sotilgunga qadar uchinchi shaxslarning egaligiga o‘tib ketgan bo‘lsa va bu holat auksion yakunlanganidan so‘ng aniqlansa;
b) shartnomaning tarafi ikkinchi tarafdan shartnoma bo‘yicha majburiyatlarni to‘la yoki qisman bajarishini qabul qilgan yoxud shartnomaning amal qilishini boshqacha tarzda tasdiqlaganda, ushbu shartnomani keyinchalik haqiqiy emas deb topishni talab qilishga, agar bunday talab halollik prinsipiga zid bo‘lsa, haqli emas;
v) xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar tomonidan davlat xaridlari bilan bog‘liq tuziladigan shartnomalarda majburiy ravishda korrupsiyaga qarshi qo‘shimcha shartlar belgilanadi.
Shartnomaning tarafi va u tomonidan jalb qilingan shaxslar (yordamchi pudratchi tashkilotlar, agentlar va taraflar nazorati ostidagi boshqa shaxslar) tomonidan korrupsiyaga qarshi qo‘shimcha shartlarga rioya etilmaganda, ikkinchi taraf shartnomani bir taraflama to‘xtatib turishga, bekor qilishga hamda zararni qoplab berishni talab qilishga haqli bo‘ladi;
g) yuridik shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlar tomonidan soliq va bojxona to‘lovlari bo‘yicha qarzdorlik to‘lanmaganda, soliq yoki bojxona organlari bankka to‘lovchining hisobvaraqlaridagi qarzdorlik summasiga teng miqdordagi pul mablag‘larini muzlatib qo‘yish va ularni o‘ttiz kalendar kunidan so‘ng undirish to‘g‘risidagi farmoyishni bu haqda to‘lovchini xabardor qilgan holda yuboradi.
Xabarnoma olingan paytdan boshlab o‘ttiz kalendar kun ichida to‘lovchi tomonidan ushbu farmoyish ustidan sudga shikoyat qilingan taqdirda, mijozning hisobvarag‘idan pul mablag‘larini chiqarish yoki chiqarmaslik sudning qaroriga muvofiq amalga oshiriladi;
d) kommunal soha, energiya bilan ta’minlash, aloqa xizmati, yo‘lovchi va yuklarni tashish va boshqa shu kabi katta ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan sohalarda tabiiy monopoliya sub’ektlari tomonidan ishlab chiqilgan ommaviy shartnomalar monopoliyaga qarshi kurashish organi bilan kelishilganidan so‘ng iste’molchilar bilan tuziladi.
4. Namunaviy shartnomalarni qonunosti hujjatlar bilan tasdiqlash amaliyoti bekor qilinsin, qonun bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri taraflar uchun majburiy bo‘lgan namunaviy shartnomalar tasdiqlanishi nazarda tutilgan hollar bundan mustasno.
Fuqarolik-huquqiy tusdagi shartnomalarni tuzish va majburiyatlarni bajarishdagi munosabatlarni yanada takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi 1-ilovaga muvofiq;
Fuqarolik-huquqiy tusdagi shartnomalar namunalarini ishlab chiqish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
6. Adliya vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Markaziy bank va Savdo-sanoat palatasining elektron tijoratda elektron savdo maydonchalari orqali mahsulotlar oldi-sotdisi amalga oshirilayotganda va boshqa sohalarda bitimlar tuzishda eskrou tizimini joriy etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
7. Fermer xo‘jaliklari va tayyorlov tashkilotlariga kontraktatsiya shartnomalarini axborot tizimlaridan foydalangan holda elektron shaklda tuzish va ro‘yxatdan o‘tkazish tavsiya etilsin.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda uch oy muddatda kontraktatsiya shartnomalarini axborot tizimlaridan foydalangan holda elektron shaklda tuzish va ro‘yxatdan o‘tkazish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratsin.
8. Oliy sud sudlar tomonidan shartnomaviy-huquqiy munosabatlardan kelib chiqadigan nizolarni ko‘rib chiqishda hamda shartnomalar shartlarini sharhlashda qonunchilik hujjatlarini qo‘llash bo‘yicha sud amaliyotini tizimli ravishda, lekin kamida yarim yilda bir marta, tahlil qilsin va natijasi yuzasidan yagona huquqni qo‘llash amaliyotini shakllantirish uchun sudlarga tegishli ko‘rsatmalar berib borsin.
9. Davlat boshqaruvi organlari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari hamda kommunal soha va boshqa shu kabi sohalarda aholiga tovarlar yetkazib berish va xizmatlar ko‘rsatishni amalga oshiruvchi davlat korxonalari ikki oy muddatda aholi va tadbirkorlik sub’ektlari bilan shartnomalar tuzishda axborot tizimlaridan keng foydalanish chora-tadbirlarini ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
10. Moliya vazirligi davlat xaridlari bo‘yicha maxsus axborot portalida xarid qilish tartib-taomillari ustidan jamoatchilik nazoratini yanada kuchaytirish maqsadida davlat buyurtmachilari tomonidan tuzilgan shartnomalar reyestriga:
tuzilgan shartnomalar hamda ularga o‘zgartirish kiritish to‘g‘risidagi qo‘shimcha kelishuvlar bo‘yicha barcha hujjatlar va axborotlar;
shartnomaning amal qilish muddati tugaganda, shartnoma bajarilganda yoki u bekor bo‘lganda, davlat buyurtmachisi tomonidan shartnomaning bajarilishi yuzasidan hisobot majburiy ravishda joylashtirib borilishini ta’minlasin.
11. Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi Adliya vazirligi bilan birgalikda uch oy muddatda tabiiy monopoliya sub’ektlari tomonidan ishlab chiqilgan ommaviy shartnomalarni iste’molchilarning huquqlariga rioya etilganligi, taraflarning tengligi tamoyillariga muvofiqligi nuqtai nazaridan tahlil qilsin hamda zaruratga ko‘ra ommaviy shartnomalarni qaytadan ishlab chiqish yuzasidan takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
12. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Adliya vazirligi bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan tuziladigan energetika, kon-metallurgiya, aloqa sohasidagi investitsiya shartnomasi loyihalarini ishlab chiqish va kelishish bosqichida yetakchi xalqaro konsalting va yuridik kompaniyalarni jalb qilish hamda ularni moliyalashtirish manbalarini aniqlash bo‘yicha takliflarni bir oy muddatda Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
13. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi 2022/2023 o‘quv yilidan boshlab oliy ta’lim muassasalarida o‘qitish bo‘yicha shartnomalarning axborot tizimlaridan foydalangan holda elektron shaklda tuzilishi amaliyotini yo‘lga qo‘ysin.
14. Adliya vazirligi:
Markaziy bank bilan birgalikda uch oy muddatda elektron tijoratni amalga oshirishda eskrou tizimidan foydalanish qoidalarini belgilovchi normativ-huquqiy hujjat loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
Savdo-sanoat palatasi bilan hamkorlikda axborot tizimi orqali shartnomalarni imzolash, saqlash va jo‘natish bo‘yicha xizmatlarni ko‘rsatish sohasiga tadbirkorlik sub’ektlarini keng jalb qilish bo‘yicha tadbirlarni amalga oshirsin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim farmonlari 3-ilovaga muvofiq o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin.
16. Adliya vazirligi:
a) Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi hamda Savdo-sanoat palatasi bilan birgalikda ikki oy muddatda xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar tomonidan shartnomalar tuzishda qo‘llash uchun tavsiyaviy xarakterga ega bo‘lgan korrupsiyaga qarshi qo‘shimcha shartlarni ishlab chiqsin va e’lon qilsin;
b) uch oy muddatda shartnomalar namunalarini “yurxizmat.uz” maxsus axborot portaliga joylashtirsin va ularni qonunchilikka kiritiladigan o‘zgartirishlardan kelib chiqib nazorat holatida yuritsin;
v) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda:
ikki oy muddatda namunaviy shartnomalarni tasdiqlash to‘g‘risidagi qonunosti hujjatlarni xatlovdan o‘tkazib, ushbu farmonga nomuvofiq bo‘lgan qonunosti hujjatlarni o‘zgartirish yoki bekor qilish yuzasidan tegishli takliflarni ularni qabul qilgan organga kiritsin;
uch oy muddatda qonunchilikka ushbu farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
17. Mazkur farmonning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib adliya vaziri R.Q.Davletov belgilansin.
Farmon ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О мерах по коренному совершенствованию договорных отношений
В целях дальнейшего совершенствования гражданско-правовых отношений, отмены установленных искусственных ограничений при заключении отдельных договоров, а также создания необходимых условий для использования информационных систем в договорных отношениях:
1. Согласиться с предложением Министерства юстиции, Министерства экономического развития и сокращения бедности и Антимонопольного комитета об отмене с 1 декабря 2021 года:
запрета на прием коммерческими банками платежей за поставленную продукцию (выполненные работы, оказанные услуги) за счет третьих лиц;
требования об обязательном установлении предварительной оплаты в договорах на поставку товаров (выполнение работ, оказание услуг), заключаемых хозяйствующими субъектами с долей государства
50 процентов и более;
требования об обязательном установлении аванса в договорах, заключаемых между производителями сельскохозяйственной и животноводческой продукции и заготовительными организациями.
Отметить, что предварительная оплата и аванс, предусмотренные абзацами третьим и четвертым настоящего пункта, определяются по соглашению сторон договора.
2. Разрешить физическим лицам предоставлять и погашать займы между собой в иностранной валюте путем нотариального удостоверения договоров займа.
Министерству юстиции совместно с Министерством финансов в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проект закона, предусматривающий уменьшение в два раза размера государственных пошлин, взимаемых за нотариальное удостоверение договоров займа
и совершение исполнительных надписей о взыскании денежных сумм, вытекающих из договоров займа.
3. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 января 2022 года:
а) имущество, выставленное для реализации на электронный онлайн-аукцион при исполнении судебных актов и актов иных органов, передается победителю аукциона без задолженностей и со снятыми запретами, за счет денежных средств, поступивших от его реализации. В случае недостаточности денежных средств, поступивших от реализации имущества, обязательство по оплате задолженности остается за его прежним владельцем – должником.
Сумма задатка подлежит возврату в течение трех рабочих дней со дня обращения победителя аукциона в случаях непринятия имущества победителем аукциона по следующим основаниям:
несоответствие имущества, реализованного на аукционе, заявленным техническим характеристикам объекта аукциона;
переход имущества во владение третьих лиц до его реализации на аукционе и установление данного обстоятельства после окончания аукциона;
б) сторона договора, принявшая от другой стороны полное или частичное исполнение обязательств по договору либо иным образом подтвердившая действие договора, не вправе в дальнейшем требовать признания данного договора недействительным, если такое требование противоречит принципу добросовестности;
в) в договорах, связанных с государственными закупками, заключаемых хозяйствующими субъектами, в обязательном порядке устанавливаются антикоррупционные оговорки.
При несоблюдении антикоррупционных оговорок стороной договора и лицами, привлеченными ею (субподрядными организациями, агентами и иными лицами, подконтрольными сторонам), другая сторона вправе приостановить, расторгнуть договор в одностороннем порядке и потребовать возмещения убытков;
г) в случае неуплаты юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями задолженности по налоговым и таможенным платежам налоговые или таможенные органы направляют в банк распоряжение о замораживании денежных средств на счетах плательщика в размере, равном сумме задолженности, и последующем взыскании их по истечении тридцати календарных дней с уведомлением об этом самого плательщика.
При обжаловании плательщиком данного распоряжения в суд в течение тридцати календарных дней с момента получения уведомления списание либо несписание денежных средств со счетов клиента осуществляется в соответствии с решением суда;
д) публичные договоры в сфере коммунальных услуг, энергоснабжения, услуг связи, пассажирских и грузовых перевозок и в иных подобных сферах, имеющих большое социальное значение, разработанные субъектами естественных монополий, заключаются
с потребителями после согласования с антимонопольным органом.
4. Отменить практику утверждения типовых договоров нормативно-правовыми актами, за исключением случаев, когда законом прямо предусмотрено утверждение типовых договоров, обязательных
для сторон.
План мер по дальнейшему совершенствованию отношений при заключении договоров гражданско-правового характера и исполнении обязательств согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по разработке образцов договоров гражданско-правового характера согласно приложению № 2.
6. Одобрить предложение Министерства юстиции, Министерства
по развитию информационных технологий и коммуникаций, Центрального банка и Торгово-промышленной палаты о внедрении системы «эскроу» при осуществлении купли-продажи продукции через электронные торговые площадки в сфере электронной коммерции и заключении сделок в иных сферах.
7. Рекомендовать фермерским хозяйствам и заготовительным организациям заключать и регистрировать договоры контрактации
в электронной форме посредством использования информационных систем.
Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством
по развитию информационных технологий и коммуникаций в трехмесячный срок создать необходимые условия для заключения и регистрации договоров контрактации в электронной форме посредством использования информационных систем.
8. Верховному суду проводить на системной основе, но не реже одного раза в шесть месяцев, анализ судебной практики по применению судами актов законодательства при рассмотрении споров, вытекающих
из договорно-правовых отношений, и толковании условий договоров,
по результатам – направлять судам соответствующие указания для формирования единой правоприменительной практики.
9. Органам государственного управления и исполнительной власти
на местах, а также государственным предприятиям, осуществляющим поставку товаров и оказание услуг населению в коммунальной и иных подобных сферах, в двухмесячный срок разработать и утвердить мероприятия по широкому использованию информационных систем при заключении договоров с населением и субъектами предпринимательства.
10. Министерству финансов в целях дальнейшего усиления общественного контроля за закупочными процедурами на специальном информационном портале по государственным закупкам обеспечить обязательное размещение в реестре договоров, заключенных государственными заказчиками:
заключенных договоров, а также всей документации и данных по дополнительным соглашениям о внесении в них изменений;
отчетов об исполнении договоров государственными заказчиками при истечении срока действия договора, исполнении договора или его расторжении.
11. Антимонопольному комитету совместно с Министерством юстиции в трехмесячный срок провести анализ публичных договоров, разработанных субъектами естественных монополий, на предмет соблюдения прав потребителей и соответствия этих договоров принципу равноправия сторон, при необходимости – внести в Кабинет Министров предложения о пересмотре публичных договоров.
12. Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Министерством юстиции в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения о привлечении ведущих международных консалтинговых
и юридических компаний на этапе разработки и согласования проектов инвестиционных соглашений с правительством Республики Узбекистан
в сферах энергетики, горной металлургии и связи, а также по определению источников их финансирования.
13. Министерству высшего и среднего специального образования начиная с 2022/2023 учебного года внедрить практику заключения договоров по обучению в высших образовательных учреждениях в электронной форме посредством использования информационных систем.
14. Министерству юстиции:
совместно с Центральным банком в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров проект нормативно-правового акта, устанавливающего правила пользования системой «эскроу» в сфере электронной коммерции;
в сотрудничестве с Торгово-промышленной палатой провести мероприятия по широкому привлечению субъектов предпринимательства к сфере оказания услуг по подписанию, хранению и отправке договоров посредством информационной системы.
15. Признать утратившими силу некоторые указы Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
16. Министерству юстиции:
а) совместно с Агентством по противодействию коррупции и Торгово-промышленной палатой в двухмесячный срок разработать и опубликовать антикоррупционные оговорки, имеющие рекомендательный характер, для использования хозяйствующими субъектами при заключении договоров;
б) в трехмесячный срок разместить образцы договоров на специальном информационном портале «yurxizmat.uz» и регулярно поддерживать их в контрольном состоянии исходя из изменений, вносимых в законодательство;
в) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами:
в двухмесячный срок провести инвентаризацию подзаконных актов об утверждении типовых договоров, представить соответствующие предложения о внесении изменений или отмене подзаконных актов, не соответствующих настоящему Указу, в орган, их принявший;
в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
17. Возложить на министра юстиции Давлетова Р.К. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
Обсуждение хода исполнения настоящего Указа, осуществление координации и контроля за деятельностью органов, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.