Sog‘liqni saqlash vazirligi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Sog‘liqni saqlash sohasidagi islohotlarni izchil davom ettirish, jumladan, boshqaruvni takomillashtirish, sohani rivojlantirishning kelgusi istiqbollarini belgilash, tibbiyot muassasalarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash va davlat mulki ob’ektlaridan samarali foydalanishni tashkil etish orqali sifatli tibbiy xizmatlar ko‘rsatish ko‘lamini kengaytirish maqsadida:
1. Aholining sog‘lom turmush tarzini qo‘llab-quvvatlash va jismoniy faolligini oshirish markazi Salomatlik va strategik rivojlanish instituti (keyingi o‘rinlarda – Institut) etib qayta tashkil qilinsin.
sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, yuqumli bo‘lmagan kasalliklarga qarshi kurashish hamda oldini olish bo‘yicha dasturlarni ishlab chiqish va amalga oshirish;
sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilishzararli odatlarga qarshi kurashish, aholining barqaror tibbiy madaniyatini shakllantirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqish va amalga oshirish;
ilg‘or va maqbul xorijiy tajriba asosida sog‘liqni saqlash tizimi faoliyatining ustuvor yo‘nalishlario‘rta muddatli va uzoq muddatli rivojlanish ssenariylari va strategiyalari bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflar ishlab chiqish;
tibbiy statistikani shakllantirish va yuritish, statistik ko‘rsatkichlarni shakllantirishda xalqaro standartlar va metodikalarni joriy etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish, tibbiyot sohasidagi statistik ma’lumotlarni yig‘ish, qayta ishlash, umumlashtirish, tahlil qilish, tarqatish va saqlash borasidagi ishlarni takomillashtirish.
Belgilansinki, 2024 yil 1 yanvardan Institut va uning hududiy bo‘linmalari xodimlari mehnatga haq to‘lash, moddiy rag‘batlantirish va ijtimoiy himoya qilish shartlariga ko‘ra, tegishli ravishda, Sog‘liqni saqlash vazirligi va uning hududiy boshqaruv organlari xodimlariga tenglashtiriladi.
3. Sog‘liqni saqlash vazirligi Institut bilan birgalikda ikki oy muddatda 2024-2026 yillarda sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, to‘g‘ri ovqatlanishni tizimli targ‘ib qilish va ommalashtirish dasturini ishlab chiqsin va unda, jumladan, quyidagilarni nazarda tutsin:
sog‘lom turmush tarzini shakllantirishga qaratilgan yiliga 25 tagacha promo-roliklar, dastur va teleko‘rsatuvlar tayyorlash;
uyali telefon foydalanuvchilariga kasalliklar profilaktikasi va sog‘lom turmush tarzi asoslari bo‘yicha har kuni qisqa xabarlar (SMS) yuborish;
jurnalistlar va boshqa matbuot vakillari o‘rtasida har yili “Sog‘lom turmush tarzi bo‘yicha yilning eng yaxshi targ‘ibotchisi” tanlovini o‘tkazish;
bozorlar, samolyot, poyezd, avtobus, metro, supermarketlar va fuqarolar ommaviy yig‘iladigan boshqa joylarda sog‘lom turmush tarzi bo‘yicha roliklar namoyish qilish, radiomaslahatlar taqdim qilish va bukletlar tarqatishni ta’minlash.
4. Sog‘liqni saqlash vazirligi xalqaro tashkilotlar va xorijiy konsalting kompaniyalarini jalb qilgan holda 2023 yil yakuniga qadar ilg‘or xorijiy tajriba asosida quyidagilarga asosiy e’tiborni qaratgan holda “Aholi salomatligi – 2030” milliy strategiyasi ishlab chiqilishini ta’minlasin:
aholini maksimal qamrab olgan holda birlamchi tibbiy-sanitariya xizmatini unga yanada yaqinlashtirish;
fuqarolarning sog‘lom turmush tarzini, sog‘lom ovqatlanishini va jismoniy faolligini qo‘llab-quvvatlash, ularni aholi orasida har tomonlama targ‘ib qilish;
onalik va bolalikni muhofaza qilish, aholining bu boradagi ehtiyojlarini qondirish;
ixtisoslashgan tibbiy yordam ko‘lamini kengaytirish;
sog‘liqni saqlash tizimini to‘liq raqamlashtirish, qog‘ozbozlikka, asossiz byurokratiyaga va navbatlarga chek qo‘yish, aholiga tibbiyot muassasalariga murojaat qilganida qulayliklar yaratish;
zamonaviy va samarali boshqaruv usullarini joriy qilish va tibbiy xizmatlar sifatini oshirish;
kadrlar salohiyatini oshirish, tibbiy ta’lim va ilm-fanni rivojlantirish;
xususiy sektorni rivojlantirish va investitsiyalarni jalb qilish hamda yirik davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish;
tibbiyot muassasalarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash;
farmatsevtika tarmog‘ini samarali tartibga solish.
5. Quyidagilar Sog‘liqni saqlash vazirligi tuzilmasiga o‘tkazilsin:
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi;
2024 yil 1 yanvardan Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi.
mazkur Farmonning 5-bandida ko‘rsatilgan muassasalar Sog‘liqni saqlash vazirligi tuzilmasiga mustaqil yuridik shaxs maqomi hamda ular faoliyatini moliyalashtirishning amaldagi manbalari va tartibini saqlab qolgan holda o‘tkaziladi;
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi farmatsevtikasanoati barqaror rivojlanishi uchun javobgarliknito‘liq zimmasiga oladi;
Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasining kuzatuv kengashi tibbiy yordamning kafolatlangan hajmi doirasida tibbiy xizmat ko‘rsatish uchun jalb qilinadigan yetkazib beruvchilar (davlat va nodavlat)ni, xarid qilinadigan tibbiy yordamlar hajmini mustaqil belgilaydi va o‘z byudjetini shakllantiradi;
Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi 2027yil 1 yanvardan Sog‘liqni saqlash vazirligi tarkibidan chiqadi va mustaqil jamg‘arma sifatida faoliyat yuritadi;
Davlat byudjeti mablag‘lari hisobiga imtiyozli toifaga kiruvchi shaxslarga tashxis qo‘yish va davolash bo‘yicha tasdiqlangan standartlarga muvofiq tibbiy xizmatlarning bazaviy narxlari Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi bilan kelishgan holda belgilanadi;
sog‘liqni saqlash vaziri va Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi ijrochi direktori 2026 yilning yakuniga qadar tibbiy sug‘urtaning respublika bo‘ylab to‘liq joriy etilishi uchun shaxsan javobgar hisoblanadi.
7. 2024 yil 1 yanvardan Sog‘liqni saqlash vazirligi huzurida quyidagilarni birlashtirish orqali yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan Tibbiyotni rivojlantirish davlat maqsadli jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Tibbiyotni rivojlantirish jamg‘armasi) tashkil etilsin:
Onkogematologik va davolash qiyin bo‘lgan kasalliklarga chalingan bemorlarni sog‘lomlashtirishga ko‘maklashish jamg‘armasi;
Tez tibbiy yordamni rivojlantirish jamg‘armasi;
Iqtidorli va malakali tibbiyot mutaxassislarini qo‘llab-quvvatlash hamda tibbiyot muassasalariga jalb qilish jamg‘armasi;
Spinal mushak atrofiyasi tashxisi qo‘yilgan bemor bolalarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi.
8. Quyidagilar 2024 yil 1 yanvardan Tibbiyotni rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘larini shakllantirish manbalari etib belgilansin:
Davlat byudjetidan har yili ajratiladigan 350 milliard so‘m miqdoridagi mablag‘lar;
spinal mushak atrofiyasi tashxisi qo‘yilgan bolalarga tibbiy-ijtimoiy yordam ko‘rsatish va dori vositalarini bepul yetkazib berish xarajatlari uchun Davlat byudjetidan ajratiladigan mablag‘lar;
iqtidorli va malakali tibbiyot mutaxassislarini qo‘llab-quvvatlash hamda tibbiyot muassasalariga jalb qilish uchun Davlat byudjetidan har yili ajratiladigan 50 milliard so‘m miqdoridagi mablag‘lar;
Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimidagi muassasalar va tashkilotlarning bo‘sh turgan binolari, ko‘chmas mulk ob’ektlari va yer uchastkalarini ommaviy savdolar (auksion)da sotishdan tushadigan mablag‘larning respublika byudjetiga o‘tkaziladigan 50 foizi;
Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimidagi muassasa va tashkilotlarning mol-mulkini ijaraga berishdan tushadigan tushumlarning, Davlat mulki ob’ektlaridan samarali foydalanish markazining operatsion xarajatlarini chegirib tashlagan holda, mahalliy byudjetlarga o‘tkaziladigan 100 foizi;
xalqaro moliya institutlarining, hukumat va nohukumat tashkilotlarning grantlari va texnik ko‘mak mablag‘lari;
G‘aznachilik xizmati qo‘mitasi tomonidan Tibbiyotni rivojlantirish jamg‘armasining vaqtincha bo‘sh mablag‘larini tijorat banklari depozitlariga joylashtirishdan olinadigan daromadlar;
9. Belgilansinki, Tibbiyotni rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari quyidagilarga sarflanadi:
sog‘liqni saqlashni boshqarish organlari va Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimidagi davlat tibbiyot muassasalarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, dasturiy mahsulotlar sotib olish va axborot-kommunikatsiya tarmoqlariga texnik xizmat ko‘rsatish;
tibbiy asbob-uskunalar, kompyuterlar, planshetlar, multimedia va tarmoq qurilmalari, dasturiy ta’minotlarni xaridqilishaxborotkommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy qilish va rivojlantirish;
sog‘liqni saqlashni boshqarish organlari va Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimidagi davlat tibbiyot muassasalarining xodimlarinixorijda tayyorlash va qaytatayyorlash, shuningdek, o‘qitish, malaka oshirish va tajriba almashishni respublikada tashkil etish uchun xorijiy mutaxassislarni jalb etish bilan bog‘liq xarajatlarni moliyalashtirish;
sog‘liqni saqlashni boshqarish organlari, shuningdek, Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimidagi muassasalar va tashkilotlarning kadrlarsalohiyatini mustahkamlashga qaratilgan tadbirlarni moliyalashtirish;
onkogematologik va davolash qiyin bo‘lgan kasalliklar bo‘yicha yuqori texnologik murakkaboperatsiyalarni amalga oshirish uchun mutaxassislarni, shu jumladan, xorijiy mutaxassislarni jalbqilish;
mahalliy va xorijiy ekspertlar va konsalting tashkilotlarini jalb qilish, sog‘liqni saqlash sohasidagi keng ko‘lamlivazifalarni amalga oshirish maqsadida ekspertlik guruhi faoliyatini tashkil etish va moliyalashtirish;
onkogematologik va davolash qiyinbo‘lgan kasalliklarga chalingan bemorlarga tibbiy yordam ko‘rsatish uchun tegishli tibbiyot muassasalarini kapital va joriy ta’mirlashqurish va rekonstruksiyaqilish, ularga asbob-uskunalar, dori vositalari, tibbiy buyumlar, laboratoriya reaktivlari va boshqa sarflash vositalarini xarid qilish;
Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan ro‘yxat asosida og‘ir kasallikka chalingan yetim bolalarva otaona qaramog‘idanmahrum bo‘lgan bolalarning respublikada amalga oshirilmaydigan jarrohlik amaliyotlarini xorijiy mamlakatlarda o‘tkazish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash;
onkogematologik va davolash qiyin bo‘lgan kasalliklarga chalingan bemorlarga respublika hududidagi davlat vanodavlat tibbiyot tashkilotlarining yuqori texnologik tashxis va davolash-profilaktika xizmatlarini xarid qilish xarajatlarini qoplash;
Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimi xodimlarini o‘qitishqayta tayyorlash va stajirovkasini tashkil etish, shu jumladan, xorijiy mamlakatlarga tashriflarini, O‘zbekiston hududidan tashqarida o‘tkaziladigan konferensiyalar, seminarlar va boshqa tadbirlarda ishtirok etishini, xizmat safariga yuborilishini tashkil etish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash;
oliy va o‘rta tibbiyot ta’lim muassasalarining iqtidorlitalabalariga maxsus stipendiyalar to‘lashga sarflanadigan xarajatlarni moliyalashtirish;
Tibbiyotni rivojlantirish jamg‘armasi va uning direksiyasi, shuningdek, Institut va uning hududiy bo‘linmalari faoliyatini tashkil etish va qo‘llab-quvvatlash bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash;
Sog‘liqni saqlash vazirligi zimmasiga yuklatilgan vazifalarni bajarishga qaratilgan boshqa tadbirlarni hamda sog‘liqni saqlash sohasida olib borilayotgan islohotlarni amalga oshirish bilan bog‘liq xarajatlarni moliyalashtirish.
10. 2024 yil 1 yanvardan Sog‘liqni saqlash vazirligi markaziy apparati tuzilmasida vazirlik boshqaruv xodimlarining umumiy cheklangan soni doirasida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan Tibbiyotni rivojlantirish jamg‘armasi direksiyasi tashkil etilsin.
11. Belgilansinki:
Tibbiyotni rivojlantirish jamg‘armasi mazkur Farmonda nazarda tutilgan birlashtirilayotgan jamg‘armalarning barcha majburiyatlari va daromadlar manbalari bo‘yicha huquqiy vorisi hisoblanadi;
Tibbiyotni rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari uning kuzatuv kengashi qaroriga asosan qat’iy ravishda ushbu Farmonda ko‘rsatilgan yo‘nalishlarga sarflanadi;
Tibbiyotni rivojlantirish jamg‘armasining joriy moliya yilida foydalanilmagan (o‘zlashtirilmaganmablag‘lari keyingi moliya yiliga o‘tkaziladi.
12. Sog‘liqni saqlash vazirligi va Adliya vazirligi bir oy muddatda Tibbiyotni rivojlantirish jamg‘armasi to‘g‘risidagi nizomni hamda uning kuzatuv kengashi tarkibini tasdiqlasin.
Bunda, Tibbiyotni rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘larini sarflashning shaffof tartibini, uning daromadlari va xarajatlari to‘g‘risida hisobdorlikni, shuningdek, faoliyatining ochiqligi va oshkoraligini ta’minlash masalalarini nazarda tutish.
13. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar kiritilsin.
14. Sog‘liqni saqlash vazirligi Adliya vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
15. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash vaziri A.Sh.Inoyatov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Министерства здравоохранения
В целях расширения предоставления качественных медицинских услуг путем последовательного продолжения реформ в сфере здравоохранения, включая совершенствование управления, определение дальнейших перспектив развития сферы, улучшение материально-технической базы медицинских учреждений и организацию эффективного использования объектов государственного имущества:
1. Преобразовать Центр поддержки здорового образа жизни и повышения физической активности населения в Институт здоровья и стратегического развития (далее – Институт).
разработку и реализацию программ формирования здорового образа жизнипрофилактики и борьбы с неинфекционными заболеваниями;
разработку и реализацию комплексных мер по пропаганде здорового образа жизни, борьбе с вредными привычками, формированию устойчивой медицинской культуры населения;
выработку научно обоснованных предложений по приоритетным направлениям деятельности, среднесрочным идолгосрочным сценариям и стратегиям развития системы здравоохранения на основе прогрессивного и приемлемого зарубежного опыта;
формирование и ведение медицинской статистики, разработку предложений по внедрению международных стандартов и методик в формировании статистических показателей, совершенствование работ в сфере сбора, обработки, обобщения, анализа, распространения и хранения статистических данных в области медицины.
Установить, что с 1 января 2024 года по условиям оплаты труда, материального стимулирования и социальной защиты сотрудники Института и его территориальных подразделений приравниваются к сотрудникам Министерства здравоохранения и его территориальных органов управления соответственно.
3. Министерству здравоохранения совместно с Институтом в двухмесячный срок разработать Программу формирования здорового образа жизни, систематической пропаганды и популяризации правильного питания на 2024–2026 годы, предусмотрев в том числе:
подготовку в год до 25 промороликов, программ и телепередач, направленных на формирование здорового образа жизни;
ежедневную отправку пользователям сотовых телефонов коротких сообщений (SMS) по профилактике заболеваний и основам здорового образа жизни;
проведение ежегодного конкурса «Лучший пропагандист года в области здорового образа жизни» среди журналистов и иных представителей прессы;
обеспечение показа роликов и предоставления радиоконсультаций о здоровом образе жизни, распространение буклетов на рынках, в самолетах, поездах, автобусах, метро, в супермаркетах и иных местах, массово посещаемых гражданами.
4. Министерству здравоохранения с привлечением международных организаций и зарубежных консалтинговых компаний на основе передового зарубежного опыта до конца 2023 года обеспечить разработку Национальной стратегии «Здоровье населения – 2030», обратив особое внимание на:
дальнейшее приближение первичной медико-санитарной службы к населению с его максимальным охватом;
поддержку здорового образа жизни, здорового питания и физической активности граждан, их всемерную пропаганду среди населения;
охрану материнства и детства, удовлетворение потребностей населения в данном направлении;
расширение объема специализированной медицинской помощи;
полную цифровизацию системы здравоохранения, искоренение бумажной волокиты, необоснованной бюрократии и очередей, создание удобств для населения при его обращении в медицинские учреждения;
внедрение современных и эффективных методов управления и повышение качества медицинских услуг;
повышение кадрового потенциала, развитие медицинского образования и науки;
развитие частного сектора и привлечение инвестиций, а также реализацию масштабных проектов государственно-частного партнерства;
укрепление материально-технической базы медицинских учреждений;
эффективное регулирование фармацевтической отрасли.
5. Перевести в структуру Министерства здравоохранения:
Агентство по развитию фармацевтической отрасли;
с 1 января 2024 года – Фонд государственного медицинского страхования.
указанные в пункте 5 настоящего Указа учреждения переходят в структуру Министерства здравоохранения с сохранением их статусов самостоятельных юридических лиц, а также действующих источников и порядка финансирования их деятельности;
Агентство по развитию фармацевтической отрасли несет полную ответственность за устойчивое развитие фармацевтической промышленности;
Наблюдательный совет Фонда государственного медицинского страхования самостоятельно определяет поставщиков (государственных и негосударственных), привлекаемых для оказания медицинских услуг в рамках гарантированного объема медицинской помощи, объем закупаемых медицинских услуг и формирует свой бюджет;
с 1 января 2027 года Фонд государственного медицинского страхования выходит из состава Министерства здравоохранения и осуществляет деятельность вкачестве самостоятельного фонда;
базовые цены на медицинские услуги в соответствии с утвержденными стандартами диагностики и лечения льготной категории лиц за счет средств Государственного бюджета определяются Министерством здравоохранения по согласованию с Министерством экономики и финансов и Комитетом по развитию конкуренции и защите прав потребителей;
министр здравоохранения и исполнительный директор Фонда государственного медицинского страхования несут персональную ответственность за полное внедрение до конца 2026 года медицинского страхования по всей республике.
7. Создать с 1 января 2024года при Министерстве здравоохранения Государственный целевой фонд развития медицины (далее – Фонд развития медицины) без статуса юридического лицапутем объединения:
Фонда по содействию оздоровлению лиц, страдающих онкогематологическими и трудноизлечимыми заболеваниями;
Фонда развития скорой медицинской помощи;
Фонда поддержки и привлечения в медицинские учреждения одаренных и квалифицированных медицинских специалистов;
Фонда поддержки больных детей с диагнозом «спинальная мышечная атрофия».
8. Определить с 1 января 2024 года источниками формирования средств Фонда развития медицины:
средства в размере 350 миллиардов сумов, ежегодно выделяемые из Государственного бюджета;
средства, выделяемые из Государственного бюджета на расходы по оказанию медико-социальной помощи и бесплатной доставке лекарственных средств больным детям с диагнозом «спинальная мышечная атрофия»;
средства в размере 50 миллиардов сумов, ежегодно выделяемые из Государственного бюджета для поддержки и привлечения в медицинские учреждения одаренных и квалифицированных медицинских специалистов;
50 процентов от вырученных на публичных торгах (аукционах) средств, перечисляемых в республиканский бюджет, от продажи пустующих помещений, объектов недвижимости и земельных участков учреждений и организаций системы Министерства здравоохранения;
100 процентов поступлений, перечисляемых в местные бюджеты, от сдачи в аренду имущества учреждений и организаций системы Министерства здравоохранения за вычетом операционных расходов Центра по эффективному использованию объектов государственной собственности;
гранты и средства технической поддержки международных финансовых институтов, правительственных и неправительственных организаций;
доходы от размещения Комитетом казначейской службы временно свободных средств Фонда развития медицины на депозиты в коммерческих банках;
спонсорские пожертвования физических и юридических лиц;
9. Определить, что средства Фонда развития медицины расходуются на:
укрепление материально-технической базы органов управления здравоохранением и государственных медицинских учреждений системы Министерства здравоохранения, закупку программных продуктов и техническое обслуживание информационно-коммуникационных сетей;
закупку медицинского оборудования, компьютеров, планшетов, мультимедийных и сетевых устройств, программного обеспечения, широкое внедрение и развитие информационно-коммуникационных технологий;
финансирование расходов, связанных с подготовкой и переподготовкой сотрудников органов управления здравоохранением и государственных медицинских учреждений системы Министерства здравоохранения за рубежом, а также привлечение иностранных специалистов к организации обучения, повышения квалификации и обмена опытом в республике;
финансирование мероприятий, направленных на укреплениекадрового потенциала органов управления здравоохранением, а также учреждений и организаций системы Министерства здравоохранения;
привлечение специалистов, в том числе зарубежных, для проведения высокотехнологичных сложных операций по онкогематологическим и трудноизлечимым заболеваниям;
привлечение отечественных и зарубежных экспертов и консалтинговых организаций, организацию и финансирование деятельности экспертной группы в целях реализации масштабных задач в сфере здравоохранения;
капитальный и текущий ремонт, а также строительство и реконструкцию соответствующих медицинских учреждений для оказания медицинской помощи пациентам с онкогематологическими и трудноизлечимыми заболеваниями, приобретение оборудования, лекарственных средств и изделий медицинского назначения, лабораторных реактивов и других расходных материалов для них;
возмещение расходов, связанных с хирургическими операциями в зарубежных странах, при проведении не выполняемых в республике хирургических операций детям-сиротам и детямлишенным родительской опеки, с тяжелыми заболеваниями на основании перечня, утвержденного Министерством здравоохранения;
возмещение затрат на приобретение высокотехнологичных диагностических и лечебно-профилактических услуг государственных и негосударственных медицинских организаций на территории республики для пациентов с онкогематологическими и трудноизлечимыми заболеваниями;
возмещение расходов, связанных с организацией обучения, переподготовки и стажировки сотрудников системы Министерства здравоохранения, включая визиты в зарубежные страны, участие в конференциях, семинарах и других мероприятиях, проводимых за пределами территории Узбекистана, отправку в командировку;
финансирование расходов, затраченных на выплату специальных стипендий одаренным студентам высших и средних медицинских образовательных учреждений;
возмещение расходов на организацию и поддержание деятельности  Фонда развития медицины и его дирекции, а также Института и его территориальных подразделений;
финансирование других мероприятий, направленных на выполнение задач, возложенных на Министерство здравоохранения, а также расходов, связанных с реализацией реформ в сфере здравоохранения.
10. Создать с 1 января 2024 года в структуре центрального аппарата Министерства здравоохранения дирекцию Фонда развития медицины без статуса юридического лица в пределах общей численности управленческого персонала министерства.
Фонд развития медицины является правопреемником объединяемых фондов по всем обязательствам и источникам доходов, предусмотренных в настоящем Указе;
средства Фонда развития медицины расходуются строго по направлениям, указанным в настоящем Указе, на основании решения его Наблюдательного совета;
неиспользованные (неосвоенные) средства Фонда развития медицины в текущем финансовом году переходят на следующий финансовый год.
12. Министерству здравоохранения и Министерству юстиции в месячный срок утвердить положение о Фонде развития медицины, а также состав его Наблюдательного совета.
При этом предусмотреть прозрачный порядок расходования средств Фонда развития медицины, вопросы обеспечения отчетности о его доходах и расходах, а также открытости и гласности деятельности.
13. Внести изменения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению.
14. Министерству здравоохранения совместно с Министерством юстиции в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
15. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и министра здравоохранения Республики Узбекистан Иноятова A.Ш.