O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi faoliyatini yanada takomillashtirish va zamonaviy raqamli texnologiyalarni joriy etishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida
Mamlakatimizda konstitutsiyaviy nazorat samaradorligini yangi bosqichga olib chiqish, Konstitutsiyaviy sud faoliyatini bosqichma-bosqich raqamlashtirish, konstitutsiyaviy odil sudlovga erishish kafolatlarini kuchaytirish hamda Konstitutsiyaviy sudning qonun ustuvorligini ta’minlashdagi rolini yanada oshirish maqsadida, shuningdek, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining maqsad va vazifalariga muvofiq qaror qilaman:
1. Quyidagilar Konstitutsiyaviy sud faoliyatini takomillashtirishning ustuvor maqsadlari etib belgilansin:
(a) fuqarolar va yuridik shaxslarning konstitutsiyaviy odil sudlovga erishish, ularning buzilgan konstitutsiyaviy huquq va erkinliklarini tiklash imkoniyatlarini kengaytirish;
(b) fuqarolar va yuridik shaxslarning murojaatlari (shikoyatlari)ni ko‘rib chiqish tartib-taomillarini soddalashtirish, ortiqcha byurokratik to‘siqlar va ovoragarchiliklarni bartaraf etish;
(v) Konstitutsiyaviy sud vakolatlarini kengaytirish orqali ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyati ustidan ta’sirchan konstitutsiyaviy nazorat o‘rnatish;
(g) konstitutsiyaviy sud ishlarini yuritish jarayonlarini to‘liq raqamlashtirish orqali Konstitutsiyaviy sud faoliyatida shaffoflikni oshirish.
II. Konstitutsiyaviy sud faoliyati samaradorligini oshirish
2. Konstitutsiyaviy sudning mamlakatdagi konstitutsiyaviy qonuniylikning holati to‘g‘risidagi axborotida (keyingi o‘rinlarda – Axborot) qayd etiladigan taklif va tavsiyalarni amaliyotga joriy etishning samaradorligi va natijadorligini oshirishga oid Oliy Majlis palatalari va Konstitutsiyaviy sudning quyidagi takliflari ma’qullansin:
(a) Axborotda qayd etilgan taklif va tavsiyalarni ko‘rib chiqish natijalari yuzasidan chora-tadbirlar rejasini Oliy Majlis palatalari kengashlarining qo‘shma qarori bilan tasdiqlash hamda uning amalga oshirilishi ustidan nazorat o‘rnatish;
(b) mas’ul davlat organlari tomonidan Oliy Majlis palatalari kengashlari tasdiqlagan chora-tadbirlar rejasida nazarda tutilgan topshiriqlar ijrosi yuzasidan belgilangan muddatlarda Oliy Majlis palatalari va Konstitutsiyaviy sudga axborot kiritish.
3. Konstitutsiyaviy sudning murojaatlarni ko‘rib chiqish tartibini yanada takomillashtirish bo‘yicha quyidagilarni nazarda tutuvchi taklifiga rozilik berilsin:
(a) Konstitutsiyaviy sudga to‘g‘ridan-to‘g‘ri murojaat qilish huquqi sub’ekti bo‘lmagan fuqaro yoki yuridik shaxs tomonidan Konstitutsiyaviy sudga taalluqli masala yuzasidan yo‘llangan murojaatni Konstitutsiyaviy sudga murojaat qilish huquqiga ega bo‘lgan sub’ektga yuborish;
(b) Konstitutsiyaviy sudga murojaat qilish huquqiga ega bo‘lgan sub’ekt tomonidan fuqaro yoki yuridik shaxsning murojaatidagi masala Konstitutsiyaviy sudga kiritilmagan holatlarda muallifga uning murojaatidagi masalani Konstitutsiyaviy sudga kiritishga asos mavjud emasligini tushuntirgan holda xabar berish va Konstitutsiyaviy sudga axborot taqdim etish amaliyotini joriy etish.
4. Konstitutsiyaviy sud (M. Abdusalomov) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2026 yil 1 iyunga qadar fuqarolar va yuridik shaxslarning Konstitutsiyaviy sudga murojaat qilish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida fuqarolar va yuridik shaxslarning shikoyatlarini qabul qilish va ko‘rib chiqish, konstitutsiyaviy sud ishlarini yuritish, xulosa va qarorlarni qabul qilish kabi protsessual masalalarni o‘z ichiga olgan konstitutsiyaviy sud ishlarini yuritishni tartibga soluvchi konstitutsiyaviy qonun loyihasini kiritsin.
5. Konstitutsiyaviy sudning konstitutsiyaviy shikoyat instituti samaradorligini oshirish va sud himoyasini ta’minlash borasidagi qonunchilikni takomillashtirish bo‘yicha quyidagi takliflari ma’qullansin:
(a) muayyan ish bo‘yicha sud tomonidan qo‘llanilgan qonunning Konstitutsiyaviy sud tomonidan Konstitutsiyaga muvofiq emas deb topilishi sud hujjatini o‘rnatilgan tartibda qayta ko‘rishga;
(b) muayyan ish bo‘yicha qo‘llanilishi lozim bo‘lgan normativ-huquqiy hujjatning Konstitutsiyaga muvofiqligi to‘g‘risida sudlar tashabbusi bilan Konstitutsiyaviy sudga Oliy sud tomonidan murojaat kiritilishi holatini sudda tegishli ish bo‘yicha ish yurituvini to‘xtatishga asos sifatida belgilash.
III. Konstitutsiyaviy sud faoliyatiga raqamli texnologiyalarni joriy etish
6. Quyidagilarni nazarda tutuvchi 2026–2027 yillarda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi faoliyatini raqamlashtirish dasturi 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin:
(a) sud ishtirokchilarini Konstitutsiyaviy sud majlisining vaqti va joyi haqida “Sud xabarnomasi” elektron xizmati va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalining mobil ilovasi orqali Davlat byudjeti hisobidan elektron tarzda xabardor qilish;
(b) sud majlislari videokonferensaloqa rejimida, shu jumladan, mobil ilovadan foydalangan holda o‘tkazilishini ta’minlash;
(v) Konstitutsiyaviy sud faoliyati to‘g‘risidagi axborotning ochiqligini ta’minlash maqsadida fuqaro va yuridik shaxslarga interaktiv xizmatlar ko‘rsatadigan axborot tizimlarini yaratish;
(g) odil sudlovni amalga oshirishda zarur bo‘lgan ma’lumotlarni fuqaro va yuridik shaxslarni ovora qilmagan holda vakolatli davlat organlari va tashkilotlaridan elektron shaklda olish amaliyotini yo‘lga qo‘yish;
(d) sud majlislarini audioyozuv orqali qayd etib borish hamda sud majlisi bayonnomalarini ushbu tizim yordamida shakllantirish.
7. O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudining axborot tizimini davlat organlari va tashkilotlarining axborot tizimlari bilan integratsiya qilish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
8. Belgilab qo‘yilsinki, Konstitutsiyaviy sud axborot tizimini davlat organlari va tashkilotlarining axborot tizimlari bilan belgilangan tartibda integratsiya qilish orqali jismoniy va yuridik shaxslar haqidagi ma’lumotlar va boshqa hujjatlar Konstitutsiyaviy sudning elektron so‘rovi bo‘yicha bepul asosda taqdim etiladi.
9. 2027 yil 1 avgustdan boshlab Konstitutsiyaviy sud faoliyatiga quyidagi imkoniyatlarga ega “E-KSUD” axborot tizimi sinov tariqasida joriy etilsin:
(a) Konstitutsiyaviy sudga elektron shaklda murojaat qilish va murojaatlarni ko‘rib chiqish jarayonini onlayn kuzatib borish;
(b) fuqarolar va yuridik shaxslarga odil sudlovga erishishda qulaylik yaratish maqsadida interaktiv xizmatlar ko‘rsatish;
(v) sud majlislarini jonli efirga uzatish imkoniyatini yaratish;
(g) nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish.
10. Belgilansinki, Konstitutsiyaviy sud faoliyatini raqamlashtirishda:
(a) dasturiy ta’minotlarni ishlab chiqish bilan bog‘liq xarajatlar Davlat byudjetidan ajratilgan mablag‘lar doirasida, Raqamli texnologiyalarni rivojlantirish jamg‘armasi hamda xalqaro grant, donor tashkilotlar va xorijiy hamkorlarning mablag‘lari;
(b) zarur kompyuter va boshqa uskunalarni xarid qilish bilan bog‘liq tadbirlarni moliyalashtirish Davlat byudjetidan ajratilgan mablag‘lar doirasida hamda xalqaro grant, donor tashkilotlar va xorijiy hamkorlarning mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
11. “Davlat axborot tizimlarini yaratish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yagona integrator – “UZINFOCOM” MCHJ (keyingi o‘rinlarda – Yagona integrator) Konstitutsiyaviy sud faoliyatini raqamlashtirish bo‘yicha tizim operatori etib belgilansin va unga quyidagi asosiy vazifalar yuklansin:
(a) Konstitutsiyaviy sud faoliyati bilan bog‘liq barcha jarayonlarni raqamlashtirish;
(b) “E-KSUD” axborot tizimini joriy etish, boshqa axborot tizimlari bilan integratsiyasini amalga oshirish hamda Konstitutsiyaviy sudga mazkur yo‘nalishda har tomonlama amaliy yordam ko‘rsatib borish.
(a) Yagona integratorga Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkining rezidenti maqomini saqlab qolgan holda, istisno tariqasida, sud faoliyati uchun dasturiy-apparat komplekslari, axborot tizimlari, muhandislik infratuzilmasi, shuningdek, ushbu maqsadlar uchun zarur uskunalar, butlovchi qismlar, texnologik hujjatlar va dasturiy ta’minotni yetkazib berish huquqi;
(b) Konstitutsiyaviy sudga:
(i) loyiha va texnik hujjatlarni tayyorlash, dasturiy-apparat komplekslari, avtomatlashtirilgan axborot tizimlari, dasturiy mahsulotlar va muhandislik infratuzilmalarini ishlab chiqish, shuningdek, ushbu maqsadlar uchun zarur
uskunalar, butlovchi qismlar, texnologik hujjatlar va dasturiy ta’minotni yetkazib berish bo‘yicha Yagona integrator bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar tuzish huquqi;
(ii) dasturiy-apparat komplekslari, axborot tizimlari, dasturiy mahsulotlar va muhandislik infratuzilmasiga oid loyihalarni bajarish doirasida uskunalar, butlovchi qismlar, texnologik hujjatlar va dasturiy ta’minotni yetkazish va xizmatlar ko‘rsatish yuzasidan Yagona integrator bilan tuzilgan shartnomalar bo‘yicha 30 foizgacha miqdorda oldindan to‘lovni amalga oshirish huquqi berilsin.
IV. Konstitutsiyaviy sud faoliyatiga oid tashkiliy masalalar
13. Konstitutsiyaviy sud faoliyatini tashkiliy-huquqiy va axborot-tahliliy jihatdan samarali ta’minlash maqsadida 2026 yil 1 yanvardan qo‘shimcha 8 ta shtat birligi ajratilsin.
14. Konstitutsiyaviy sudning “O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyaviy sudi” emblemasi namunasini tayyorlash va undan foydalanish tartibini tasdiqlash to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
15. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga ko‘ra:
(a) Konstitutsiyaviy sud devoni rahbari, ekspertlar guruhi rahbari va bo‘lim boshliqlariga Oliy sud sudyasi, boshqaruv xodimlariga esa viloyat darajasidagi umumyurisdiksiya sudi sudyasi uchun belgilangan mehnatga haq to‘lash va moddiy rag‘batlantirish shartlari tatbiq etiladi;
(b) ushbu bandning “a” kichik bandidagi shartlar muqaddam sudyalik lavozimida ishlagan shaxslarga nisbatan qo‘llanilib, ushbu shaxslarning shu lavozimlarda ishlagan vaqti sudyalik stajiga qo‘shiladi va pensiya tayinlashda hisobga olinadi.
16. Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan Konstitutsiyaviy sud xodimlarining mehnatga haq to‘lash fondiga quyidagilar kiritilsin:
(a) o‘z xizmat vazifasini vijdonan bajarayotgan hamda alohida muhim ishlarni amalga oshirayotgan xodimlarni ikki oylik lavozim maoshi miqdorida (alohida mehnat sharoitlari inobatga olingan holda) mukofotlash;
(b) lavozim maoshining bir baravari miqdorida (alohida mehnat sharoitlari inobatga olingan holda) yilda bir marotaba moddiy yordam puli;
(v) lavozim maoshining 15 foizi miqdoridagi (alohida mehnat sharoitlari, malaka darajasi va mansab darajasi uchun qo‘shimcha haq hamda mehnatni rag‘batlantirish koeffitsiyenti inobatga olingan holda) moddiy rag‘batlantirish maxsus fondi mablag‘lari.
17. Vazirlar Mahkamasi 2026 yil 1 martga qadar Konstitutsiyaviy sudni alohida binoda joylashtirish, uni rekonstruksiya qilish va jihozlashni nazarda tutuvchi Hukumat qarorini qabul qilsin.
18. Iqtisodiyot va moliya vazirligi (A. Xaydarov) ushbu Farmonga asosan ajratilayotgan qo‘shimcha shtat birliklarini 2026 yildan boshlab moliyalashtirish uchun Davlat byudjeti parametrlarida zarur mablag‘larning nazarda tutilishini ta’minlasin.
19. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumatining ayrim hujjatlariga 3-ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar kiritilsin.
20. Konstitutsiyaviy sud (M. Abdusalomov) Oliy sud (B. Islamov) va boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda qonunchilikka mazkur Farmon talablaridan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida takliflar kiritsin.
21. Farmon ijrosini muvofiqlashtirish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining sud tizimini isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari N.J. Xakimova zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Конституционного суда Республики Узбекистан и внедрению современных цифровых технологий
81
В целях поднятия на новый уровень эффективности конституционного контроля в стране, поэтапной цифровизации деятельности Конституционного суда, усиления гарантий доступа к конституционному правосудию и дальнейшего повышения роли Конституционного суда в обеспечении верховенства закона, а также в соответствии с целями и задачами Стратегии «Узбекистан – 2030» постановляю:
1. Определить приоритетными целями совершенствования деятельности Конституционного суда:
(а) расширение доступа граждан и юридических лиц к конституционному правосудию, возможностей восстановления их нарушенных конституционных прав и свобод;
(б) упрощение процедур рассмотрения обращений (жалоб) граждан и юридических лиц, устранение излишних бюрократических барьеров и волокиты;
(в) установление действенного конституционного контроля за деятельностью органов исполнительной власти путем расширения полномочий Конституционного суда;
(г) повышение прозрачности в деятельности Конституционного суда посредством полной цифровизации процессов конституционного судопроизводства.
II. Повышение эффективности деятельности Конституционного суда
2. Одобрить предложения палат Олий Мажлиса и Конституционного суда по повышению эффективности и результативности внедрения в практику предложений и рекомендаций, излагаемых в Информации Конституционного суда о состоянии конституционной законности в стране (далее – Информация), предусматривающие:
(а) утверждение совместным постановлением кенгашей палат Олий Мажлиса плана мероприятий по результатам рассмотрения изложенных в Информации предложений и рекомендаций, а также установление контроля за его реализацией;
(б) внесение в палаты Олий Мажлиса и Конституционный суд в установленные сроки информации об исполнении ответственными государственными органами поручений, предусмотренных в плане мероприятий, утвержденном кенгашами палат Олий Мажлиса.
3. Согласиться с предложением Конституционного суда по дальнейшему совершенствованию порядка рассмотрения обращений, предусматривающим внедрение практики:
(а) направления обращения, внесенного гражданином или юридическим лицом, не являющимся субъектом права непосредственного обращения в Конституционный суд, по вопросу, подведомственному Конституционному суду, субъекту, обладающему правом на обращение в Конституционный суд;
(б) в случаях невнесения в Конституционный суд субъектом, обладающим правом на обращение в Конституционный суд, вопроса, изложенного в обращении гражданина или юридического лица, уведомления заявителя и представления в Конституционный суд информации с обоснованием отсутствия оснований для внесения в Конституционный суд вопроса, изложенного в обращении.
4. Конституционному суду (Абдусаломов М.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 июня 2026 года в целях расширения возможностей обращения граждан и юридических лиц в Конституционный суд внести проект конституционного закона, регулирующего порядок конституционного судопроизводства, включающий такие процессуальные вопросы как прием и рассмотрение жалоб граждан и юридических лиц, принятие заключений и постановлений.
5. Одобрить предложения Конституционного суда о совершенствовании законодательства по повышению эффективности института конституционной жалобы и обеспечению судебной защиты, предусматривающие определение:
(а) признания Конституционным судом закона, примененного судом по конкретному делу, не соответствующим Конституции, в качестве основания для пересмотра судебного акта в установленном порядке;
(б) обращения Верховного суда в Конституционный суд, инициированного судами, о соответствии Конституции нормативно-правового акта, подлежащего применению в конкретном деле, в качестве основания для приостановления производства по соответствующему делу в суде.
III. Внедрение цифровых технологий в деятельность Конституционного суда
6. Утвердить Программу цифровизации деятельности Конституционного суда Республики Узбекистан в 2026–2027 годах согласно приложению № 1, предусматривающую:
(а) уведомление в электронной форме участников суда о времени и месте проведения заседания Конституционного суда посредством электронной услуги «Судебное уведомление» и мобильного приложения Единого портала интерактивных государственных услуг за счет Государственного бюджета;
(б) обеспечение проведения судебных заседаний в режиме видеоконференцсвязи, в том числе с использованием мобильного приложения;
(в) создание информационных систем, предоставляющих интерактивные услуги гражданам и юридическим лицам, в целях обеспечения открытости информации о деятельности Конституционного суда;
(г) налаживание практики получения информации, необходимой для осуществления правосудия, от уполномоченных государственных органов и организаций в электронной форме, не создавая неудобства для граждан и юридических лиц;
(д) фиксацию судебных заседаний посредством аудиозаписи и формирование протоколов судебного заседания с помощью данной системы.
7. Утвердить «Дорожную карту» по интеграции информационной системы Конституционного суда Республики Узбекистан с информационными системами государственных органов и организаций согласно приложению № 2.
8. Определить, что посредством интеграции в установленном порядке информационной системы Конституционного суда с информационными системами государственных органов и организаций данные о физических и юридических лицах и другие документы предоставляются на основании электронного запроса Конституционного суда бесплатно.
9. Внедрить с 1 августа 2027 года в деятельность Конституционного суда в порядке эксперимента информационную систему «E-KSUD», позволяющую:
(а) отслеживать в режиме онлайн процесс обращения в Конституционный суд в электронной форме и рассмотрения обращений;
(б) оказывать интерактивные услуги в целях создания удобств для граждан и юридических лиц в достижении правосудия;
(в) транслировать судебные заседания в прямом эфире;
(г) создать необходимые условия для лиц с инвалидностью.
10. Установить, что при цифровизации деятельности Конституционного суда:
(а) расходы, связанные с разработкой программного обеспечения, осуществляются в рамках средств, выделенных из Государственного бюджета, за счет средств Фонда развития цифровых технологий, а также международных грантов, средств организаций-доноров и зарубежных партнеров;
(б) финансирование мероприятий, связанных с закупкой необходимого компьютерного и другого оборудования, осуществляется в рамках средств, выделенных из Государственного бюджета, а также за счет международных грантов, средств организаций-доноров и зарубежных партнеров.
11. Определить «Единого интегратора по созданию и поддержке государственных информационных систем – ООО «UZINFOCOM» (далее – Единый интегратор) в качестве оператора системы по цифровизации деятельности Конституционного суда и возложить на него следующие основные задачи:
(а) цифровизация всех процессов, связанных с деятельностью Конституционного суда;
(б) внедрение информационной системы «E-KSUD», осуществление интеграции с другими информационными системами и оказание всестороннего практического содействия Конституционному суду в данном направлении.
12. Предоставить:
(а) Единому интегратору в порядке исключения право на поставку для деятельности суда программно-аппаратных комплексов, информационных систем, инженерной инфраструктуры, а также необходимого для данных целей оборудования, комплектующих, технологической документации и программного обеспечения с сохранением статуса резидента Технологического парка программных продуктов и информационных технологий;
(б) Конституционному суду:
(i) право заключать прямые договора с Единым интегратором по подготовке проектной и технической документации, разработке программно-аппаратных комплексов, автоматизированных информационных систем, программных продуктов и инженерных инфраструктур, а также по поставке для этих целей необходимого оборудования, комплектующих, технологической документации и программного обеспечения;
(ii) право осуществлять предварительную оплату в размере до 30 процентов по договорам, заключенным с Единым интегратором по поставке оборудования, комплектующих, технологической документации и программного обеспечения
в рамках реализации проектов по программно-аппаратным комплексам, информационным системам, программным продуктам и инженерной инфраструктуре.
IV. Организационные вопросы по деятельности Конституционного суда
13. В целях эффективного организационно-правового и информационно-аналитического обеспечения деятельности Конституционного суда с 1 января 2026 года выделить дополнительно 8 штатных единиц.
14. Согласиться с предложением Конституционного суда о подготовке образца эмблемы «Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди» и утверждении порядка её использования.
15. Установить порядок, в соответствии с которым:
(а) на руководителя аппарата Конституционного суда, руководителя экспертной группы и начальников отделов распространяются условия оплаты труда и материального стимулирования, установленные для судьи Верховного суда, а на управленческий персонал – судьи суда общей юрисдикции областного уровня;
(б) условия, указанные в подпункте «а» настоящего пункта, применяются к лицам, ранее работавшим в должности судьи, а период, отработанный данными лицами в этих должностях, включается в судейский стаж и учитывается при назначении пенсии.
16. Включить в фонд оплаты труда работников Конституционного суда за счет средств Государственного бюджета:
(а) вознаграждение работникам, добросовестно выполняющим свои обязанности и исполняющих особо важные работы, в двукратном размере должностного оклада (с учетом особых условий труда);
(б) материальную помощь один раз в год в однократном размере должностного оклада (с учетом особых условий труда);
(в) средства специального фонда материального стимулирования в размере 15 процентов должностного оклада (с учетом доплат за особые условия, квалификационные классы и классные чины, а также коэффициента стимулирования труда).
17. Кабинету Министров до 1 марта 2026 года принять решение Правительства, предусматривающее размещение Конституционного суда в отдельном здании, его реконструкцию и оснащение.
18. Министерству экономики и финансов (Хайдаров А.) начиная с 2026 года предусматривать в параметрах Государственного бюджета средства, необходимые для финансирования штатных единиц, дополнительно выделяемых на основании настоящего Указа.
19. Внести изменения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
20. Конституционному суду (Абдусаломов М.) совместно с Верховным судом (Исламов Б.) и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
21. Осуществление координации исполнения настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и Заместителя руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан по реформированию судебной системы Хакимову Н.Ж.