Futbolni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Istiqbolli va iqtidorli futbolchilarni tanlash va tayyorlashning samarali tizimini yaratish, milliy terma jamoalar va professional futbol klublari uchun sifatli sport zaxirasini shakllantirish, xalqaro talab va standartlar asosida futbol bo‘yicha trener va hakamlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish maqsadida, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-martdagi “Jismoniy tarbiya va sport sohasida davlat boshqaruvi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–5368-son Farmoniga muvofiq:
1. O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi va “O‘zbekneftgaz” AJning:
“Bunyodkor” stadionini barcha bino va inshootlari majmuasi bilan birga (keyingi o‘rinlarda “Bunyodkor” stadioni deb yuritiladi) futbol bo‘yicha milliy terma jamoalar uchun o‘quv-mashq jarayonini tashkil qilish va sport musobaqalari va boshqa tadbirlarni o‘tkazish yuzasidan O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasining asosiy bazasi etib belgilash;
istiqbolli yosh futbolchilarni keyinchalik professional tarzda tayyorlash hamda futbol bo‘yicha milliy terma jamoalar va professional futbol klublari uchun sifatli sport zaxirasini yaratish maqsadida joylarda ularni tanlab olish (seleksiya) ishlarini amalga oshiruvchi Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida bolalar va o‘smirlar futbol akademiyalari, shuningdek, O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi huzurida Respublika bolalar va o‘smirlar futbol akademiyasini tashkil qilish;
bolalar va o‘smirlar sport maktablariga ishga qabul qilinadigan futbol bo‘yicha trenerlar nomzodlarini O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi bilan majburiy kelishish tartibini joriy etish;
O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi huzuridagi Futbol bo‘yicha trener va hakamlarni tayyorlash respublika maktabini tugatib, futbol bo‘yicha trener va hakamlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish vazifasini O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasiga yuklash;
O‘zbekiston Futbolini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi hamda uning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi filiallarini tugatish hamda bo‘shagan mablag‘larni O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasiga yo‘naltirish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
2. 2018 – 2022-yillarda O‘zbekiston Respublikasida futbolni yanada rivojlantirish dasturi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika kengashi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligining:
fuqarolar yig‘inining voyaga yetmaganlar, yoshlar va sport masalalari bo‘yicha komissiyasi rahbarlari vazifasini fuqarolar yig‘inlari raislari o‘rinbosarlari – yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchilar zimmasiga yuklash;
fuqarolar yig‘inlari raislarining o‘rinbosarlari – yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchilarni O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi huzuridagi Jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish jamg‘armasi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi va O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi mablag‘lari hisobidan moddiy rag‘batlantirish tartibini joriy etish to‘g‘risidagi takliflari qo‘llab-quvvatlansin.
4. Belgilab qo‘yilsinki, fuqarolar yig‘inlarining voyaga yetmaganlar, yoshlar va sport masalalari bo‘yicha komissiyalari:
futbol va boshqa sport turlarini ommalashtirish, sog‘lom turmush tarziga o‘rgatish, mahallalarda istiqomat qiluvchilar orasidan istiqbolli va iqtidorli bolalar va yoshlarni tanlab olish (seleksiya) ishlarini tashkil etish masalalarida tuman (shahar) jismoniy tarbiya va sport bo‘limlari, bolalar va o‘smirlar sport maktablari, bolalar va o‘smirlar futbol akademiyalari, sport federatsiya (assotsiatsiya)larining hududiy bo‘linmalari bilan hamkorlik qiladi;
mahallalarda futbol maydonlari va boshqa sport inshootlarini obodonlashtirishda mahalliy davlat hokimiyati organlari, tuman (shahar) jismoniy tarbiya va sport bo‘limlari, O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasining hududiy bo‘linmalariga ko‘maklashadi.
5. O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika kengashi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi va O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi bilan birgalikda ikki oy muddatda:
mahallalarda futbol maydonlari qurilishini, shu jumladan davlat-xususiy sheriklik shartlarida qurilishini nazarda tutuvchi “Har bir mahallada futbol maydoni” dasturini;
fuqarolar yig‘inlari raislarining o‘rinbosarlari – yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchilarni moddiy rag‘batlantirish tartibini tasdiqlash to‘g‘risidagi hukumat qarorlari loyihalarini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
6. O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi, Farg‘ona va Toshkent viloyatlari hokimliklarining:
homiylik mablag‘lari va Farg‘ona viloyati mahalliy byudjetining qo‘shimcha manbalarini moliyalashtirish manbasi etib belgilagan holda,
o‘zbek futbolining 105 yilligiga bag‘ishlab Farg‘ona viloyati Qo‘qon shahrida zamonaviy futbol stadioni qurish;
homiylik mablag‘lari, O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi mablag‘lari va Toshkent viloyati mahalliy byudjetining qo‘shimcha manbalarini moliyalashtirish manbasi etib belgilagan holda, sud tomonidan davlat daromadiga o‘tkazilgan Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanidagi “Sijjak” dam olish maskani negizida O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi huzurida futbol bo‘yicha milliy terma jamoalar uchun o‘quv-mashg‘ulot bazasini tashkil etish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda Qo‘qon shahrida futbol stadioni qurilishini va Bo‘stonliq tumanida o‘quv-mashg‘ulot bazasini tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qilsin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi va boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda futbol bo‘yicha davlat ixtisoslashtirilgan maktab-internatlari faoliyatini tanqidiy o‘rgansin va natijalari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga:
ularning negizida 14 ta hududiy bolalar va o‘smirlar futbol akademiyalari va O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi huzurida Respublika bolalar va o‘smirlar futbol akademiyasini tashkil qilish, ularni O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi tizimidan O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi tasarrufiga o‘tkazish hamda amaldagi moliyalashtirish tartibini saqlab qolishni;
futbol bo‘yicha boshqa davlat ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarini hududlarda sport turlarini rivojlantirish zarurati
va ustuvorligini inobatga olgan holda, boshqa olimpiya va milliy sport turlari, shu jumladan sportning o‘yin turlari bo‘yicha davlat ixtisoslashtirilgan maktab-internatlariga qayta ixtisoslashtirishni;
bolalar va o‘smirlar futbol akademiyalariga, shuningdek, qayta ixtisoslashtirilayotgan davlat ixtisoslashtirilgan maktab-internatlariga beriladigan bino va inshootlarni rekonstruksiya qilish, ta’mirlash va jihozlashni bosqichma-bosqich amalga oshirish dasturini tasdiqlashni;
ixtisoslashtirilgan olimpiya zaxiralari maktab-internatlaridagi futbol bo‘limlarini qisqartirish va bo‘shayotgan o‘quvchi qabul qilish kvotalarini olimpiya va milliy sport turlariga, shu jumladan sportning o‘yin turlariga yo‘naltirishni;
O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi huzuridagi Respublika bolalar va o‘smirlar futbol akademiyasini “Bunyodkor” stadioniga joylashtirishni nazarda tutuvchi hukumat qarori loyihasini kiritsin.
“Bunyodkor” stadioni binolari va inshootlaridan foydalanish direksiyasi” MChJ “Bunyodkor” stadionidan foydalanuvchi tashkilot hisoblanadi;
“Bunyodkor” stadioni binolari va inshootlaridan foydalanish direksiyasi” MChJni (keyingi o‘rinlarda – Direksiya), shuningdek, “Bunyodkor” stadionini saqlash va undan foydalanish xarajatlarini moliyalashtirish manbalari “O‘zbekneftgaz” AJ va Direksiya mablag‘lari, shuningdek, qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisoblanadi;
“O‘zbekneftgaz” AJ bir oy muddatda “Bunyodkor” stadioni binolari va inshootlaridan foydalanish direksiyasi” MChJning ta’sis hujjatlariga Direksiya O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi huzurida faoliyat yuritishini nazarda tutgan holda tegishli o‘zgartishlar kiritilishini ta’minlasin.
9. O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi, Moliya vazirligining quyidagi mablag‘larni:
Jismoniy tarbiya va sport vazirligining sport va jismoniy tarbiya-ommaviy tadbirlar respublika Kalendar rejasida nazarda tutilgan O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablag‘larini;
O‘zbekiston yoshlar ittifoqining bolalar va o‘smirlar futbolini rivojlantirish uchun ajratiladigan mablag‘larini;
O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi huzuridagi Jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘larini;
homiylar va xayriya qiluvchilarning mablag‘lari, shuningdek, qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalardan tushadigan mablag‘larni O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi faoliyatini va unga yuklatilgan vazifalarni moliyalashtirish manbalari etib belgilash to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
10. 2023-yil 1-yanvarga qadar quyidagilar:
O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi, uning hududiy bo‘linmalari, “O‘zbekiston Professional futbol ligasi” jamoat birlashmasi va professional futbol klublari – barcha turdagi soliqlar va davlat maqsadli jamg‘armalariga majburiy ajratmalarni;
O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi, uning hududiy bo‘linmalari, “O‘zbekiston Professional futbol ligasi” jamoat birlashmasi va professional futbol klublari – belgilangan tartibda tasdiqlanadigan ro‘yxatga muvofiq futbol bo‘yicha sport obyektlarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash uchun zarur bo‘lgan, O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan sport asbob-uskunalari, inventarlari va maxsus professional sport kiyimlari, transport vositalari, shu jumladan maxsus transport vositalarini olib kirganlik uchun bojxona to‘lovlarini (bojxona yig‘imlaridan tashqari);
O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi, uning hududiy bo‘linmalari, “O‘zbekiston Professional futbol ligasi” jamoat birlashmasi va professional futbol klublari tomonidan jalb qilinadigan xorijiy mutaxassislar – jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘ini to‘lashdan ozod qilinsin.
foyda solig‘ini hisoblashda yuridik shaxslarning soliq solinadigan foydasi O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi, uning hududiy bo‘linmalari, “O‘zbekiston Professional futbol ligasi” jamoat birlashmasi va professional futbol klublarining faoliyatini moliyalashtirishga yo‘naltiriladigan homiylik va xayriya yordami shaklidagi mablag‘lar summasiga, biroq soliq solinadigan foydaning o‘n foizidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda kamaytiriladi;
futbol bo‘yicha mashg‘ulot va yig‘inlarni o‘tkazish vaqtida futbolchilar va boshqa mutaxassislar (trener, hakam, instruktor), shu jumladan xorijiy mutaxassislarning sport oziq-ovqatlari bilan ovqatlanishini, shuningdek, ularni mukofotlash (rag‘batlantirish)ni tashkil etishga sarflanadigan mablag‘lar jismoniy shaxslarning daromadlari hisoblanmaydi.
12. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasining talabnomalariga ko‘ra xorijdan jalb etiladigan mutaxassislarga konsullik va boshqa yig‘imlarni undirmagan holda kirish vizalarining rasmiylashtirilishini ta’minlasin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasining talabnomalariga ko‘ra xorijdan jalb etiladigan mutaxassislarga davlat boji undirmagan holda ko‘p martalik kirish vizalari rasmiylashtirilishi, berilishi va muddatining uzaytirilishini, shuningdek, ularning yashash joyida vaqtincha ro‘yxatdan o‘tkazilishi va vaqtincha ro‘yxatdan o‘tkazish muddati uzaytirilishini ta’minlasin.
14. O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasining talabnomalariga ko‘ra o‘rnatilgan to‘lovlarni undirmagan holda O‘zbekiston Respublikasiga chet el mutaxassislarini jalb etishga ruxsatnomalar berilishi (uzaytirilishi)ni, shuningdek, ko‘rsatilgan chet el fuqarolariga O‘zbekiston Respublikasi hududida mehnat faoliyatini amalga oshirish huquqiga tasdiqnomalar berilishi (uzaytirilishi)ni belgilangan tartibda ta’minlasin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya
va davlat kadastri davlat qo‘mitasi, Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Toshkent shahar hokimligi manfaatdor idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda “Bunyodkor” stadionining O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi balansiga o‘tkazilishini ta’minlasin.
16. O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Adliya vazirligi, O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi va boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda:
O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi hududiy bo‘linmalarining rahbariyati va ma’muriy tarkibi (apparati)ning namunaviy tuzilmasini yangilash, shuningdek, ularning xodimlarini moddiy rag‘batlantirish mexanizmini takomillashtirish;
qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
17. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Q.V.Akmalov, O‘zbekiston Respublikasi jismoniy tarbiya va sport vaziri Sh.X.Israilov, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi raisi U.M.Axmatjanov va O‘zbekiston Respublikasining Bosh prokurori O.B.Murodov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему развитию футбола
В целях создания эффективной системы отбора и обучения перспективных и одаренных футболистов, формирования качественного спортивного резерва для национальных сборных команд и профессиональных футбольных клубов, подготовки, переподготовки и повышения квалификации тренеров и судей по футболу на основании международных требований и стандартов, а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 5 марта 2018 года № УП–5368 «О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления в области физической культуры и спорта»:
1. Одобрить предложения Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Национального олимпийского комитета Узбекистана, Ассоциации футбола Узбекистана и АО «Узбекнефтегаз» об:
определении стадиона «Бунёдкор» со всем комплексом зданий и сооружений в городе Ташкенте (далее – стадион «Бунёдкор») основной базой Ассоциации футбола Узбекистана по организации учебно-тренировочного процесса национальных сборных команд по футболу и проведения спортивных соревнований и других мероприятий;
создании в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте детско-юношеских футбольных академий, а также Республиканской детско-юношеской футбольной академии при Ассоциации футбола Узбекистана, осуществляющих отбор (селекцию) перспективных юных футболистов на местах с целью их дальнейшей профессиональной подготовки и создания качественного спортивного резерва для национальных сборных команд по футболу и профессиональных футбольных клубов;
введении порядка обязательного согласования с Ассоциацией футбола Узбекистана кандидатур тренеров по футболу, принимаемых на работу в детско-юношеские спортивные школы;
возложении на Ассоциацию футбола Узбекистана полномочий по подготовке, переподготовке и повышению квалификации тренеров и судей по футболу с упразднением Республиканской школы тренеров и судей по футболу при Министерстве физической культуры и спорта Республики Узбекистан;
ликвидации Фонда поддержки футбола Узбекистана и его филиалов в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте с направлением высвобождаемых средств в Ассоциацию футбола Узбекистана.
2. Утвердить Программу дальнейшего развития футбола в Республике Узбекистан на 2018–2022 годы согласно приложению.
3. Поддержать предложение Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан, Союза молодежи Узбекистана, Ассоциации футбола Узбекистана, Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан о:
возложении на заместителей председателей сходов граждан – консультантов по вопросам молодежи функции руководителей комиссий сходов граждан по вопросам несовершеннолетних, молодежи и спорта;
внедрении порядка материального стимулирования заместителей председателей сходов граждан – консультантов по вопросам молодежи за счет средств Фонда развития физической культуры и спорта при Министерстве физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Союза молодежи Узбекистана и Ассоциации футбола Узбекистана.
4. Установить, что комиссии сходов граждан по вопросам несовершеннолетних, молодежи и спорта:
взаимодействуют с отделами физической культуры и спорта районов (городов), детско-юношескими спортивными школами, детско-юношескими футбольными академиями, территориальными подразделениями спортивных федераций (ассоциаций) в вопросах популяризации футбола и иных видов спорта, привития здорового образа жизни, организации отбора (селекции) перспективных и одаренных детей и молодежи среди жителей махалли;
содействуют органам государственной власти на местах, отделам физической культуры и спорта районов (городов), территориальным подразделениям Ассоциации футбола Узбекистана в благоустройстве футбольных площадок и иных спортивных сооружений в махаллях.
5. Министерству физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Республиканским советом по координации деятельности органов самоуправления граждан, Союзом молодежи Узбекистана, Национальным олимпийским комитетом Узбекистана, Ассоциацией футбола Узбекистана в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проекты правительственных решений об утверждении:
программы «Футбольная площадка в каждой махалле», предусматривающей строительство футбольных площадок в махаллях, в том числе на условиях государственно-частного партнерства;
порядка материального стимулирования заместителей председателей сходов граждан – консультантов по вопросам молодежи.
6. Одобрить предложения Ассоциации футбола Узбекистана, хокимиятов Ферганской и Ташкентской областей о:
строительстве в городе Коканде Ферганской области современного футбольного стадиона, приуроченного к 105-летию узбекского футбола, определив источниками финансирования средства благотворителей и дополнительные источники местного бюджета Ферганской области;
создании на базе зоны отдыха «Сижжак» в Бостанлыкском районе Ташкентской области, обращенной судом в доход государства, учебно-тренировочной базы при Ассоциации футбола Узбекистана для национальных сборных команд по футболу, определив источниками финансирования средства благотворителей, Ассоциации футбола Узбекистана и дополнительные источники местного бюджета Ташкентской области.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок принять решение об организации строительства футбольного стадиона в городе Коканде и создания учебно-тренировочной базы в Бостанлыкском районе.
7. Министерству физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Национальному олимпийскому комитету Узбекистана, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Ассоциацией футбола Узбекистана и иными заинтересованными ведомствами в месячный срок критически изучить деятельность государственных специализированных школ-интернатов по футболу и по результатам внести в Кабинет Министров проект правительственного решения, предусматривающего:
организацию на их базе 14 региональных детско-юношеских футбольных академий и Республиканской детско-юношеской футбольной академии при Ассоциации футбола Узбекистана с передачей их из системы Министерства физической культуры и спорта в ведение Ассоциации футбола Узбекистана и сохранением действующего порядка финансирования;
перепрофилирование оставшихся государственных специализированных школ-интернатов по футболу в государственные специализированные школы-интернаты по другим олимпийским и национальным видам спорта, в том числе игровым, с учетом потребности и приоритетности развития видов спорта в регионах;
утверждение программы поэтапного осуществления реконструкции, ремонта и оснащения зданий и сооружений, передаваемых детско-юношеским футбольным академиям, а также перепрофилируемых государственных специализированных школ-интернатов;
сокращение отделений футбола в специализированных школах-интернатах олимпийского резерва с направлением высвобождаемых квот приема учащихся на олимпийские и национальные виды спорта, в том числе игровые;
размещение Республиканской детско-юношеской футбольной академии при Ассоциации футбола Узбекистана на стадионе «Бунёдкор».
ООО «Дирекция по эксплуатации зданий и сооружений стадиона «Бунёдкор» является эксплуатирующей организацией стадиона «Бунёдкор»;
источниками финансирования ООО «Дирекция по эксплуатации зданий и сооружений стадиона «Бунёдкор» (далее – Дирекция), а также расходов на содержание и эксплуатацию стадиона «Бунёдкор» являются средства АО «Узбекнефтегаз» и Дирекции, а также другие источники, не запрещенные законодательством;
АО «Узбекнефтегаз» в месячный срок обеспечить внесение соответствующих изменений в учредительные документы ООО «Дирекция по эксплуатации зданий и сооружений стадиона «Бунёдкор», предусмотрев функционирование Дирекции при Ассоциации футбола Узбекистана.
9. Согласиться с предложением Союза молодежи Узбекистана, Министерства физической культуры и спорта, Национального олимпийского комитета Узбекистана, Ассоциации футбола Узбекистана, Министерства финансов об определении источниками финансирования деятельности и задач, возложенных на Ассоциацию футбола Узбекистана, средства:
Государственного бюджета Республики Узбекистан, предусматриваемые в республиканском Календарном плане спортивных и физкультурно-массовых мероприятий Министерства физической культуры и спорта;
Союза молодежи Узбекистана, выделяемые на развитие детского и юношеского футбола;
Фонда развития физической культуры и спорта при Министерстве физической культуры и спорта Республики Узбекистан;
спонсоров и благотворителей, а также другие источники, не запрещенные законодательством.
10. Освободить сроком до 1 января 2023 года от уплаты:
Ассоциацию футбола Узбекистана, ее территориальные подразделения, общественное объединение «Профессиональная футбольная Лига Узбекистана» и профессиональные футбольные клубы – всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды;
Ассоциацию футбола Узбекистана, ее территориальные подразделения, общественное объединение «Профессиональная футбольная Лига Узбекистана» и профессиональные футбольные клубы – таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) за ввозимое спортивное оборудование, инвентарь и специальную профессиональную спортивную экипировку, транспортные средства, в том числе специальные, не производимые в Республике Узбекистан, необходимые для укрепления материально-технической базы спортивных объектов по футболу по перечням, утверждаемым в установленном порядке;
иностранных специалистов, привлекаемых Ассоциацией футбола Узбекистана, ее территориальными подразделениями, общественным объединением «Профессиональная футбольная Лига Узбекистана» и профессиональными футбольными клубами – налога на доходы физических лиц.
налогооблагаемая прибыль юридических лиц при исчислении налога на прибыль уменьшается на сумму средств в виде спонсорской
и благотворительной помощи, направляемых на финансирование деятельности Ассоциации футбола Узбекистана, ее территориальных подразделений, общественного объединения «Профессиональная футбольная Лига Узбекистана» и профессиональных футбольных клубов, но не более десяти процентов налогооблагаемой прибыли;
средства, затрачиваемые на организацию спортивного питания футболистов и иных специалистов (тренера, судьи, инструктора), в том числе иностранным, во время проведения тренировок и сборов по футболу, а также выплату им вознаграждения (премирования) не рассматриваются в качестве доходов физических лиц.
12. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан по заявкам Ассоциации футбола Узбекистана обеспечить оформление въездных виз привлекаемым иностранным специалистам без взимания консульских и иных сборов.
13. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан по заявкам Ассоциации футбола Узбекистана обеспечить оформление, выдачу и продление многократных виз, а также временную прописку и продление временной прописки по месту временного проживания привлекаемым иностранным специалистам без взимания государственной пошлины.
14. Министерству занятости и трудовых отношений в установленном порядке обеспечить по заявкам Ассоциации футбола Узбекистана выдачу (продление) разрешений на привлечение в Республику Узбекистан иностранных специалистов, а также выдачу (продление) указанным иностранным гражданам подтверждений на право трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан без взимания установленной платы.
15. Государственному комитету по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Государственному комитету Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, хокимияту города Ташкента совместно с заинтересованными ведомствами в месячный срок обеспечить передачу стадиона «Бунёдкор» на баланс Ассоциации футбола Узбекистана.
16. Министерству физической культуры и спорта, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Министерством юстиции, Ассоциацией футбола Узбекистана и иными заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об:
обновлении примерной структуры руководящего и административного состава (аппарата) территориальных подразделений Ассоциации футбола Узбекистана, а также совершенствовании механизмов материального стимулирования их работников;
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Акмалова К.В., министра физической культуры и спорта Республики Узбекистан Исраилова Ш.Х., председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана Ахматжанова У.М. и Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б.