Nuroniylarni har tomonlama qo‘llab- quvvatlash, ularning turmush darajasini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
1052
O‘tgan davrda keksalarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish, ularga ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish tizimini yaxshilash borasida kompleks chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Jumladan, sohaga oid 10 dan ortiq qonun hujjatlari qabul qilindi, nuroniylarning ijtimoiy faolliklarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Faxriy murabbiy” ordeni va “Mehnat faxriysi” ko‘krak nishoni ta’sis etildi.
Keksalar uchun 152 ta tuman va shaharda “Nuroniylar maskani” majmualari tashkil etildi, barcha ishlovchi pensionerlarga pensiyalarni to‘liq miqdorda to‘lash yo‘lga qo‘yildi, viloyatlar, tumanlar va shaharlarda nuroniylar jamoatchilik kengashlari, mahallalarda “Keksalar maslahati” guruhlari tashkil etildi, “Keksalar haftaligi” va “Keksalar uchun turizm oyligi”ni o‘tkazish an’anaga aylandi.
Shu bilan birga, mamlakatimizda keksalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning turmush darajasi va ijtimoiy faolliklarini yanada oshirish maqsadida:
1. Belgilansinki, Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi unga yuklatilgan asosiy vazifa va faoliyat yo‘nalishlaridan kelib chiqib, mahallalarda nuroniy va keksalar bilan ishlarni takomillashtirish yo‘nalishida quyidagi tadbirlarni amalga oshiradi:
mahallalarda “Bir nuroniy o‘n yoshga mas’ul” tamoyilini qaror toptirishda tashabbuskorlik ko‘rsatayotgan ijtimoiy faol nuroniylarni moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash;
vazirlik va idoralar, xo‘jalik birlashmalari, tashkiliy-huquqiy shaklidan qat’i nazar, korxona va tashkilotlardagi “Faxriylar kengashlari”, fuqarolar yig‘inlaridagi “Keksalar maslahati” guruhlarining faoliyatini muvofiqlashtirish;
mehnat faxriylarining mahallalarda tinchlik va osoyishtalikni ta’minlash, ijtimoiy-ma’naviy muhitni sog‘lomlashtirishdagi ishtirokini kengaytirish;
“Hech kim mehr va e’tibordan chetda qolmasin” shiori ostida ijtimoiy himoyaga muhtoj bo‘lgan keksalar va nuroniylar holidan doimiy xabar olish tizimini tashkil qilish hamda ijtimoiy himoya dasturlari doirasida davlat xizmatlari ko‘rsatilishini ta’minlash;
keksalar va faxriylarning ijtimoiy faolligini oshirish maqsadida “Nuroniylar maskani” majmualarida va mahallalarda turli madaniy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazish;
fuqarolar yig‘inlari raislarining keksalar va faxriylar ishlari bo‘yicha maslahatchilari va mahallalardagi boshqa jamoatchilik tuzilmalarining samarali faoliyat ko‘rsatishini ta’minlash.
2. Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi (S.T.Turdiyev):
a) ikki oy muddatda Yoshlar ishlari agentligi (A.Z.Sa’dullayev) Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi (M.M.Xodjimatov) bilan birgalikda “Bir nuroniy o‘n yoshga mas’ul” tamoyili asosida mahallalarda hayotiy va katta amaliy tajribaga ega bo‘lgan obro‘-e’tiborli nuroniylar va ziyolilarni ishsiz, tarbiyasi og‘ir va muammoli yoshlarga biriktirish orqali ularni jamiyat uchun foydali insonlar bo‘lib yetishishlariga ko‘maklashish dasturlarini ishlab chiqsin.
Belgilansinki, mahallalardagi yoshlarning tarbiyasi va axloqida bo‘lgan ijobiy o‘zgarishlardan kelib chiqib nuroniy va ziyolilar O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) mablag‘lari hisobidan rag‘batlantirib boriladi;
b) fuqarolar yig‘inlari tomonidan nuroniylar tashabbusi va tajribasidan keng foydalangan holda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlarini amalga oshirish bo‘yicha mahallalarning dasturlari qabul qilinishini ta’minlasin;
v) fuqarolar yig‘inlarida “Keksalar maslahati” guruhlarining jamoatchilik nazorati yo‘nalishidagi faoliyatini samarali tashkil etsin.
Bunda, mahallalarda aholiga ko‘rsatiladigan tibbiy xizmatlar, maktablarda o‘quvchilarning darslarni o‘zlashtirishi, davomati, bandlikka ko‘maklashish markazlari tomonidan fuqarolarni ish bilan ta’minlash darajasi va boshqa davlat xizmatlarining ko‘rsatilishi bo‘yicha nuroniylarning jamoatchilik nazorati o‘rnatiladi.
3. Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi va Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining xodimning pensiya yoshiga to‘lganligi munosabati bilan u bilan tuzilgan mehnat shartnomasini ish beruvchining tashabbusi bilan bekor qilish tartibini taqiqlash to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (N.B.Xusanov) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda xodimning pensiya yoshiga to‘lganligi munosabati bilan ish beruvchining tashabbusi bilan mehnat shartnomasini bekor qilishni taqiqlash bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasini ishlab chiqsin va belgilangan tartibda Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
4. Belgilansinki, 2022 yil 1 apreldan boshlab:
a) Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz keksalar va yolg‘iz yashaydigan keksalar har yili bir marotaba sanatoriylarda bepul sog‘lomlashtiriladi;
b) Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan sharoiti og‘ir va kam ta’minlangan keksalarga shifokorlarning retseptlariga asosan 3 oylik ehtiyojdan kelib chiqib dori vositalari, tibbiy va maxsus protez-ortopediya moslamalari olib beriladi hamda jarrohlik amaliyotlarining xarajatlari qoplanadi;
v) Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan og‘ir tashxisli kasalliklari hamda nogironligi bo‘lgan keksalarga shifokorlarning retseptlariga muvofiq, 3 oylik ehtiyojdan kelib chiqib dori vositalarining 50 foizigacha bo‘lgan summasi kompensatsiya qilinadi.
Bunda, dori vositalarining ro‘yxati Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan kelishiladi hamda Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligining qarori qabul qilingan kundagi dori vositalarining tegishli summasi kompensatsiya qilinadi;
g) Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan keksalarning jismoniy tarbiya va sport yo‘nalishidagi muassasalarda (stadion, sport zallari, basseyn va boshqa sport majmualari) jismoniy tarbiya va sport bilan shug‘ullanishlari uchun abonement xarajatlari qoplanadi.
Bunda, abonement xarajatlarining bir oylik summasi bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravaridan oshmagan holda sport yo‘nalishidagi muassasalarning hisob raqamiga o‘tkazib boriladi;
d) Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan davlat teatrlari va muzeylariga keksalar uchun chipta narxlari to‘liq qoplab beriladi.
Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi (S.T.Turdiyev) Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov), Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.A.Musayev) bilan birgalikda bir oy muddatda mazkur bandda ko‘rsatilgan chora-tadbirlarni Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan moliyalashtirish va mablag‘ ajratishni tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjat loyihasini ishlab chiqsin va belgilangan tartibda qabul qilinishini ta’minlasin.
5. Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi (S.T.Turdiyev) Turizm va madaniy meros vazirligi (U.A.Azamov) bilan birgalikda:
keksalarning respublikamizdagi diqqatga sazovor joylarga sayyohlik safarlarini tashkil etish maqsadida Jamg‘armaga ajratilgan mablag‘lar hisobidan ikkita zamonaviy avtobus xarid qilsin;
sayyohlik safarlarini uyushtirish bo‘yicha tarixiy shaharlar va diqqatga sazovor joylarning ro‘yxatini shakllantirsin hamda tumanlar (shaharlar) kesimida avtobuslar qatnovlari grafigini tasdiqlasin;
2022 yil uchun grafikda belgilangan safarlarni uyushtirish joyi, vaqti haqida ommaviy axborot vositalari va axborot tarqatishning boshqa manbalari, shu jumladan, “Nuroniy” elektron platformasi orqali hududlar aholisini kamida uch oy oldindan xabardor qilish tizimini yo‘lga qo‘ysin.
6. 2022 yilda Jamg‘arma mablag‘larining amalda o‘zlashtirilishiga qarab Davlat byudjetidan 50 milliard so‘m ajratilsin.
Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov) Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligining asoslangan hisob-kitoblariga muvofiq kelgusi yillarda Jamg‘armaning asosiy vazifalarini amalga oshirish uchun zarur mablag‘larning Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutilishini ta’minlasin.
7. Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi (S.T.Turdiyev), Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (Sh.X.Shermatov) bilan birgalikda:
a) 2022 yil 1 oktyabrga qadar Jamg‘armaning “Nuroniy” elektron platformasi va yagona elektron bazasi faoliyatini yo‘lga qo‘ysin hamda Jamg‘armaning faoliyati to‘g‘risidagi batafsil ma’lumotlarning platformada joylashtirib borilishini va ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishini ta’minlasin.
Jamg‘arma mablag‘larining sarflanishi, shu jumladan, mablag‘ oluvchilar va xizmatlardan foydalanganlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar, shuningdek, Davlat byudjetidan ajratiladigan mablag‘lar va ularning ijrosi to‘g‘risidagi ma’lumotlar belgilangan tartibda hisobot choragi yakuni bilan Jamg‘armaning rasmiy veb-saytiga joylashtirib boriladi;
Jamg‘arma o‘z mablag‘larining sarflanishiga oid masalalarni muhokama qilishga keng jamoatchilikni jalb qilgan holda o‘z faoliyatining auditorlik tekshiruvi natijalari hisobotini ommaviy axborot vositalariga taqdim etib boradi;
b) 2022 yil 1 sentyabrga qadar byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi bilan hamkorlikda keksalarga oid ma’lumot va yangiliklarni ularning mobil telefon raqamlariga SMS-xabarnoma yuborish orqali ma’lum qilib borishni tashkil qilsin;
v) 2022 yil 1 dekabrga qadar Jamg‘armaning yagona elektron ma’lumotlar bazasiga keksalarning ijtimoiy faolligini oshirish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, tibbiy-ijtimoiy xizmatlar bo‘yicha tezkor murojaat qilish kabi masalalar kiritilishini ta’minlasin;
g) 2023 yil 1 yanvarga qadar “Nuroniy” elektron platformasini byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasining pensiya va nafaqa oluvchilarning elektron ma’lumotlar bazasi, “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” hamda “Ijtimoiy xizmat” elektron platformasi bilan integratsiya qilish choralarini ko‘rsin.
8. 2022 yil 1 maydan boshlab ijtimoiy yordam ko‘rsatish xizmati xodimlari yolg‘iz keksalar va yolg‘iz yashaydigan keksalar hamda nogironligi bo‘lgan shaxslar tomonidan Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligining “Sall-markazi”ga qilingan murojaatlar asosida quyidagi xizmatlarni ko‘rsatadi:
a) axborot-servis xizmati:
oilaviy shifokorlik punktlari va oilaviy poliklinikalar shifokorlarining ko‘rigiga yozdirishularni uyga ko‘rikdan o‘tishga chaqirish;
Jamg‘arma xizmatlaridan foydalanish uchun buyurtma berish, ro‘yxatdan o‘tish va buyurtmaning holatiga aniqlik kiritish;
Jamg‘arma tomonidan tashkil etiladigan profilaktik, tibbiy davolanishlar va sayyohlik safarlari bo‘yicha ma’lumotlar olish;
jismoniy tarbiya va sport bilan shug‘ullanish uchun jismoniy tarbiya va sport yo‘nalishidagi muassasalar (stadion, sport zallari, basseyn va boshqa sport majmualari) to‘g‘risida ma’lumotlar olish;
madaniy hordiq chiqarish maqsadida kinoteatrlar, teatrlar, muzeylar va boshqa madaniy tadbirlar to‘g‘risida to‘liq ma’lumotlar olish;
b) uyda xizmatlarni ko‘rsatish:
Jamg‘arma tomonidan ko‘rsatiladigan xizmatlar doirasida dori vositalari, protez-ortopediya moslamalari va kreslo-aravachalarni uyga yetkazib berish;
shifokorlar retseptlariga asosan yolg‘iz keksalar va yolg‘iz yashaydigan keksalar hamda nogironligi bo‘lgan shaxslarga ularning mablag‘lari hisobiga dori vositalarini olib kelish hamda oilaviy shifokorlik punktlari va oilaviy poliklinikalarning shifokori ko‘rigidan so‘ng tibbiy ko‘rik ma’lumotlarini yetkazish;
kutubxonalarga a’zo bo‘lgan yolg‘iz keksalar va yolg‘iz yashaydigan keksalar hamda nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun kitoblar, jurnallar, gazetalar va boshqa nashrlarni yetkazish.
9. Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi (S.T.Turdiyev) O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi (A.A.Xadjayev), Madaniyat vazirligi (O.A.Nazarbekov) bilan birgalikda O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasining telekanallari orqali Jamg‘armaning moliyaviy ko‘magi asosida keksalar uchun quyidagi mazmundagi ko‘ngilochar-ma’rifiy ko‘rsatuvlar va videoroliklar efirga uзaтилishиni tashkil qilsin:
a) “Otalar so‘zi – aqlning ko‘zi” teleko‘rsatuvining har oyda kamida ikkita yangi soni.
Bunda, ko‘rsatuv mazmunan boyitilgan holda oilalarni mustahkamlash, milliy va umuminsoniy qadriyatlarni asrab-avaylash, Vatanga muhabbat ruhida tasvirga olinadi;
b) “Nuroniylar maslahati”, “Mahallada gurung” va “Yoshlar nuroniylar nigohida” rukni ostida obro‘-e’tiborli keksa avlod vakillarining boy hayotiy tajribasiga bag‘ishlangan ma’rifiy teleko‘rsatuvlarning har kunlik soni;
v) zamonaviy to‘lov vositalaridan va bank xizmatlaridan foydalanish hamda moliyaviy savodxonlikni oshirish, uy sharoitida dehqonchilik, chorvachilik, parrandachilik, ko‘chatchilik, gulchilik kabi faoliyat turlarini yo‘lga qo‘yish hamda hunarmandchilik, kasanachilik va tomorqa yer maydonlaridan samarali foydalanish bo‘yicha qisqa metrajli videoroliklar.
10. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga ko‘ra barcha davlat boshqaruvi organlarida har yili ikki marta mazkur tashkilotlarda uzoq yillik tajribaga ega bo‘lgan, shu jumladan, rahbarlik lavozimlarida faoliyat ko‘rsatgan keksa avlod vakillari bilan vazirlik va idoralarning rahbarlari ishtirokida “Keksa avlod uchrashuvlari” mavzusida maslahat suhbatlari tashkil etib boriladi.
Belgilansinki, maslahat suhbatlari vazirlik va idoralarning mutasaddi xodimlari ishtirokida tashkilotning so‘nggi yillardagi faoliyati natijalari, istiqboldagi rejalari hamda uzoq muddatli strategik ko‘rsatkichlari bo‘yicha muhokamali tarzda tashkil qilinadi.
11. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi (A.H.Toshkulov) Xalq ta’limi vazirligi (B.O.Saidov), Yoshlar ishlari agentligi (A.Z.Sa’dullayev), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda 2022 yil
1 apreldan boshlab doimiy ravishda:
a) oliy ta’lim, o‘rta maxsus, professional ta’lim muassasalari va maktablarda yoshlarni milliy va umuminsoniy qadriyatlarni hurmat qilish ruhida tarbiyalash maqsadida hayotiy tajribaga ega bo‘lgan nuroniylar bilan ochiq davra suhbatlarini, shu jumladan, videokonferensiya tarzida tashkil etish;
b) o‘zgalarning parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz keksalar va yolg‘iz yashovchi keksalarni ma’naviy-ruhiy hamda psixologik qo‘llab-quvvatlash maqsadida joylardagi davlat organlari va muassasalarining malakali psixologlari, faol yoshlardan iborat bo‘lgan volontyorlik guruhlarini tashkil qilish.
Bunda, volontyorlik guruhlari tomonidan har ikki oyda kamida bir marotaba o‘zgalarning parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz keksalarning holidan xabar olish masalalarini muvofiqlashtirishga yoshlar yetakchilari shaxsan mas’ul hisoblanadi.
O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasining markaziy apparati tuzilmasi 1-ilovaga muvofiq;
O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasining Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi bo‘limlari tuzilmasi 2-ilovaga muvofiq;
Keksalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning turmush darajasi va ijtimoiy faolliklarini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Belgilansinki, Jamg‘armaning markaziy apparati va hududiy bo‘limlarini saqlash bilan bog‘liq xarajatlar Jamg‘armaning shakllantirilgan o‘z mablag‘lari hisobidan qoplab boriladi.
13. Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi (S.T.Turdiyev) Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (I.I.Norqulov), Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.A.Musayev) va boshqa mutasaddi vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2022 yil 1 sentyabrga qadar xalqaro tajribadan kelib chiqib, mamlakatimizda faol qarish indeksini joriy etish yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
14. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi nuroniylarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning turmush darajasini oshirish yuzasidan ushbu qarorning maqsad va vazifalari bosma va elektron axborot vositalarida, shu jumladan, Internet jahon axborot tarmog‘i orqali aholi o‘rtasida muntazam, tizimli va keng ko‘lamda yoritib borilishini ta’minlasin.
15. Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
16. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirining birinchi o‘rinbosari S.T.Turdiyev, sog‘liqni saqlash vaziri B.A.Musayev hamda Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi direktori A.K.Inakov belgilansin.
17. Qaror ijrosini muhokama qilib borish, mas’ul ijrochi tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi T.A.Xudaybergenov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по всесторонней поддержке и повышению уровня жизни старшего поколения
За прошедший период в стране осуществлены комплексные меры по усилению государственной поддержки представителей старшего поколения, улучшению системы оказания им социальных услуг.
В частности, в данной сфере приняты более 10 актов законодательства, в целях поддержки социальной активности старшего поколения учреждены орден «Фахрий мураббий» и нагрудный знак «Мехнат фахрийси».
Для представителей старшего поколения в 152 районах и городах созданы комплексы «Нуронийлар масканлари», налажена выплата пенсий всем работающим пенсионерам в полном объеме, в областях, районах и городах созданы общественные советы «Нуронийлар», в махаллях – группы «Кексалар маслахати», стало традицией проведение «Недели старшего поколения» и «Месячника туризма старшего поколения».
Вместе с тем в целях всесторонней поддержки, дальнейшего повышения уровня жизни и социальной активности старшего поколения в стране:
1. Установить, что Министерство по поддержке махалли и старшего поколения исходя из возложенных на него основных задач и направлений деятельности проводит в махаллях нижеследующие мероприятия по совершенствованию работы с представителями старшего поколения и пожилыми гражданами:
оказание материальной и моральной поддержки социально активным представителям старшего поколения, проявляющим инициативу в реализации принципа «Один представитель старшего поколения ответственен за десятерых молодых людей» в махаллях;
осуществление координации эффективной деятельности «Фахрийлар кенгашлари» в министерствах и ведомствах, хозяйственных объединениях, а также независимо от организационно-правовой формы на предприятиях и в организациях, групп «Кексалар маслахати» – в сходах граждан;
расширение участия ветеранов труда в обеспечении мира и спокойствия, оздоровлении социально-духовного климата в махаллях;
создание системы регулярного посещения пожилых граждан и представителей старшего поколения, нуждающихся в социальной защите, под девизом «Никто не останется без внимания и заботы», а также обеспечение оказания государственных услуг в рамках программ социальной защиты;
организацию различных культурно-просветительских мероприятий в комплексах «Нуронийлар маскани» и махаллях в целях повышения социальной активности пожилых граждан и ветеранов;
обеспечение эффективной деятельности консультантов председателей сходов граждан по делам пожилых граждан и ветеранов, иных общественных структур в махаллях.
2. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения (Турдиев С.Т.):
а) в двухмесячный срок совместно с Агентством по делам молодежи (Саъдуллаев А.З.) и Республиканским центром духовности и просветительства (Ходжиматов М.М.) разработать программы оказания содействия в становлении безработной, трудновоспитуемой и проблемной молодежи полезными для общества гражданами путем прикрепления к ним уважаемых в махаллях представителей старшего поколения и интеллигенции, имеющих жизненный и большой практический опыт, на основе принципа «Один представитель старшего поколения ответственен за десятерых молодых людей».
Определить, что представители старшего поколения и интеллигенции поощряются за счет средств Фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний» (далее – Фонд) исходя из положительных изменений в воспитании и поведении молодежи в соответствующих махаллях;
б) обеспечить принятие сходами граждан программ проведения работ по благоустройству и озеленению махаллей в рамках общенационального проекта «Яшил макон» с широким использованием инициатив и опыта старшего поколения;
в) эффективно организовать деятельность групп «Кексалар маслахати» сходов граждан по осуществлению общественного контроля.
При этом устанавливается общественный контроль представителей старшего поколения за медицинскими услугами, оказываемыми населению, успеваемостью и посещаемостью учащихся, уровнем обеспечения центрами содействия занятости работой граждан и оказанием иных государственных услуг в махаллях.
3. Согласиться с предложением Министерства по поддержке махалли и старшего поколения и Министерства занятости и трудовых отношений о запрете порядка прекращения трудового договора, заключенного с работником, в связи с достижением им пенсионного возраста, по инициативе работодателя.
Министерству занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.Б.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок разработать и внести в установленном порядке в Кабинет Министров проект закона Республики Узбекистан о запрете порядка прекращения трудового договора, заключенного с работником, в связи с достижением им пенсионного возраста, по инициативе работодателя.
4. Установить, что с 1 апреля 2022 года за счет средств Фонда:
а) одинокие престарелые граждане, нуждающиеся в постороннем уходе, и одиноко проживающие престарелые граждане один раз в год направляются в санатории для оздоровления на бесплатной основе;
б) малообеспеченным пожилым гражданам с тяжелыми условиями приобретаются лекарственные средства, медицинские и специальные протезно-ортопедические изделия на основе рецептов врачей исходя из трехмесячной потребности, а также покрываются расходы на проведение хирургических операций;
в) пожилым гражданам с диагнозом тяжелых заболеваний и пожилым гражданам с инвалидностью компенсируется до 50 процентов стоимости лекарственных средств на основе рецептов врачей исходя из трехмесячной потребности.
При этом перечень лекарственных средств согласуется с Министерством здравоохранения и компенсируется соответствующая сумма лекарственных средств на день принятия решения Министерством по поддержке махалли и старшего поколения;
г) представителям старшего поколения покрываются расходы на приобретение абонементов для занятия физической культурой и спортом в учреждениях в направлении физической культуры и спорта (стадионах, спортивных залах, бассейнах и других спортивных комплексах).
При этом месячная сумма расходов на приобретение абонементов, не превышающая двукратного размера базовой расчетной величины, перечисляется на расчетный счет учреждений в направлении спорта;
д) представителям старшего поколения полностью покрывается стоимость билетов в государственные театры и музеи.
Министерству по поддержке махалли и старшего поколения (Турдиев С.Т.) совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.А.) и Министерством здравоохранения (Мусаев Б.А.) в месячный срок разработать и обеспечить принятие в установленном порядке проекта нормативно-правового акта, регулирующего выделение средств и финансирование мер, указанных в настоящем пункте, за счет средств Фонда.
5. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения (Турдиев С.Т.) совместно с Министерством туризма и культурного наследия (Азамов У.А.):
закупить два современных автобуса за счет средств, выделенных Фонду, в целях организации экскурсионных поездок представителей старшего поколения по достопримечательностям республики;
сформировать перечень исторических городов и достопримечательностей для организации экскурсионных поездок, а также утвердить график автобусных сообщений в разрезе районов (городов);
создать систему информирования населения регионов о местах поездок и датах их организации, установленных графиком на 2022 год, посредством средств массовой информации и иных источников распространения информации, включая электронную платформу «Нуроний», не менее чем за три месяца до поездок.
6. Исходя из фактического освоения средств выделить Фонду из Государственного бюджета 50 миллиардов сумов на 2022 год.
Министерству финансов (Ишметов Т.А.) по обоснованным расчетам Министерства по поддержке махалли и старшего поколения обеспечить предусмотрение в параметрах Государственного бюджета средств, необходимых для реализации основных задач Фонда в последующие годы.
7. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения (Турдиев С.Т.) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Шерматов Ш.Х.):
а) в срок до 1 октября 2022 года наладить деятельность электронной платформы «Нуроний» и единой электронной базы Фонда, а также обеспечить регулярное размещение на платформе и широкое освещение в средствах массовой информации подробной информации о деятельности Фонда.
сведения о расходовании средств Фонда, включая получателей средств и пользователей услугами, а также средствах, выделяемых из Государственного бюджета, их исполнении регулярно размещаются в установленном порядке на официальном веб-сайте Фонда по итогам отчетного квартала;
Фонд представляет средствам массовой информации отчеты о результатах аудиторской проверки своей деятельности с привлечением широкой общественности к обсуждению вопросов расходования собственных средств;
б) в срок до 1 сентября 2022 года во взаимодействии с внебюджетным Пенсионным фондом организовать регулярную рассылку новостей касательно представителей старшего поколения путем направления СМС-сообщений на номера их мобильных телефонов;
в) в срок до 1 декабря 2022 года обеспечить включение в единую электронную базу данных Фонда вопросов повышения социальной активности старшего поколения, пропаганды здорового образа жизни, экстренного обращения по медико-социальным услугам и других;
г) в срок до 1 января 2023 года принять меры по интеграции электронной платформы «Нуроний» с электронной базой данных о получателях пенсий и пособий внебюджетного Пенсионного фонда, «Единым реестром социальной защиты» и электронной платформой «Социальная служба».
8. Установить, что с 1 мая 2022 года на основе обращений одиноких престарелых и одиноко проживающих престарелых граждан, а также лиц с инвалидностью в Саll-центр Агентства по развитию медико-социальных услуг работниками службы по оказанию социальной помощи предоставляются:
а) информационно-сервисные услуги, включающие:
запись на осмотр к врачу в пункты семейного врача и семейные поликлиники, вызов врача для проведения осмотра на дому;
подачу и регистрацию заявки для пользования услугами Фонда, а также уточнение состояния исполнения заявки;
получение информации о профилактическом, медицинском лечении и экскурсионных поездках, организуемых Фондом;
получение информации об учреждениях в направлении физической культуры и спорта (стадионах, спортивных залах, бассейнах и других спортивных комплексах) для занятия физической культурой и спортом;
получение полной информации о кинотеатрах, театрах, музеях и других местах проведения культурных мероприятий в целях организации культурного досуга;
б) услуги на дому, включающие:
доставку на дом лекарственных средств, протезно-ортопедических изделий и кресел-колясок в рамках услуг, оказываемых Фондом;
доставку лекарственных средств на основе рецептов врачей за счет собственных средств одиноких престарелых, одиноко проживающих престарелых граждан и лиц с инвалидностью, а также результатов медицинского освидетельствования после проведения осмотра врачами пунктов семейного врача и семейных поликлиник;
доставку книг, журналов, газет и других изданий одиноким престарелым, одиноко проживающим престарелым гражданам и лицам с инвалидностью, являющимся членами библиотек.
9. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения (Турдиев С.Т.) совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана (Хаджаев А.А.) и Министерством культуры (Назарбеков О.А.) на основе финансового содействия Фонда посредством телеканалов Национальной телерадиокомпании Узбекистана организовать передачу в эфир следующих развлекательно-просветительских программ и видеороликов для старшего поколения:
а) телепередачи «Оталар сузи – аклнинг кузи» – не реже двух новых выпусков ежемесячно.
При этом обогащается содержание передачи, ее съемки проводятся в духе укрепления семьи, бережного сохранения национальных и общечеловеческих ценностей, любви к Родине;
б) ежедневных выпусков просветительских телепередач под рубриками «Нуронийлар маслахати», «Махаллада гурунг»«Ёшлар нуронийлар нигохида», посвященных богатому жизненному опыту уважаемых и авторитетных представителей старшего поколения;
в) короткометражных видеороликов, посвященных использованию современных платежных средств и банковских услуг, повышению финансовой грамотности, налаживанию таких видов деятельности, как дехканство, животноводство, птицеводство, питомничество и цветоводство в домашних условиях, занятию ремесленничеством и надомным трудом, а также эффективному использованию приусадебных земель.
10. Установить порядок, в соответствии с которым во всех органах государственного управления два раза в год организуются беседы-консультации «Кекса авлод учрашувлари» с участием руководителей министерств и ведомств и представителей старшего поколения, имеющих многолетний опыт работы в данных организациях, в том числе на руководящих должностях.
Определить, что беседы-консультации проводятся при участии ответственных работников министерств и ведомств в форме обсуждения результатов деятельности соответствующей организации за последние годы, ее перспективных планов и долгосрочных стратегических показателей.
11. Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.Х.) совместно с Министерством народного образования (Саидов Б.О.), Агентством по делам молодежи (Саъдуллаев А.З.), Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента обеспечить с 1 апреля 2022 года на постоянной основе:
а) организацию в высших, средних специальных, профессиональных образовательных учреждениях и школах живых бесед, в том числе в формате видеоконференции, с представителями старшего поколения, имеющими богатый жизненный опыт, в целях воспитания молодежи в духе уважения национальных и общечеловеческих ценностей;
б) создание волонтерских групп, состоящих из квалифицированных психологов государственных органов и учреждений, активной молодежи, на местах в целях оказания морально-психологической поддержки одиноким престарелым гражданам, нуждающимся в постороннем уходе, и одиноко проживающим престарелым гражданам.
При этом на лидеров молодежи возлагается персональная ответственность за координацию вопросов посещения волонтерскими группами одиноких престарелых граждан, нуждающихся в постороннем уходе, и одиноко проживающих престарелых граждан не реже одного раза каждые два месяца.
структуру центрального аппарата Фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний» согласно приложению № 1;
структуру отделений Фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний» в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте согласно приложению № 2;
План мероприятий по всесторонней поддержке, дальнейшему повышению уровня жизни и социальной активности старшего поколения согласно приложению № 3.
Установить, что расходы, связанные с содержанием центрального аппарата и региональных отделений Фонда, покрываются за счет его сформированных средств.
13. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения (Турдиев С.Т.) совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности (Норкулов И.И.), Министерством здравоохранения (Мусаев Б.А.) и другими ответственными министерствами и ведомствами в срок до 1 сентября 2022 года внести в Кабинет Министров предложение о внедрении в стране Индекса активного старения исходя из международного опыта.
14. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и Агентству информации и массовых коммуникаций обеспечить регулярное, системное и широкое освещение целей и задач настоящего постановления по всесторонней поддержке и повышению уровня жизни старшего поколения в печатных и электронных средствах информации, в том числе всемирной информационной сети Интернет.
15. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
16. Возложить на первого заместителя министра по поддержке махалли и старшего поколения Турдиева С.Т., министра здравоохранения Мусаева Б.А. и директора Агентства по развитию медико-социальных услуг Инакова А.К. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
17. Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Худайбергенова Т.А.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан в срок до 1 августа 2022 года.