Respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish yo‘nalishida yaxlit manzilli ishlash tizimini joriy etishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 3 yanvardagi “2025 yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–1-son qarori ijrosi natijasida mahallalarda jinoyatchilikni qariyb 1,5 baravarga kamaytirishga erishilganini inobatga olgan holda, shuningdek, mazkur yo‘nalishda yaxlit ishlash tiziminijoriy etish hamda mas’ul rahbarlarning vazifalarini belgilash maqsadida qaror qilaman:
I. Maqsadlar va ustuvor vazifalar
1. Quyidagilar ushbu qarorning asosiy maqsadlari etib belgilansin:
a) ijtimoiy profilaktika samaradorligini oshirishni ustuvor vazifa etib belgilagan holda mahallalarda xavfsiz muhitni ishonchli ta’minlash bo‘yicha manzilli profilaktik chora-tadbirlar tizimini samarali joriy etish orqali jinoyatchilikni keskin kamaytirish;
b) oila-turmushmunosabatlari doirasida hamda ayollar va yoshlar tomonidan sodir etilayotgan jinoyatlarning asl omillarini ilmiy yondashuvlar asosida tahlil qilish orqali ularning barvaqt oldini olish bo‘yicha yangi ishlash mexanizmlarini belgilash;
v) har qanday noqonuniy holatlar yuzasidan murojaatlarga tezkorlik bilan munosabat bildirish tizimini yaratish, bu boradagi faoliyatni bevosita joylarda samarali yo‘lga qo‘yish orqali aholi roziligiga erishish.
2. Quyidagilar barcha mas’ul idoralar va muassasalar uchun mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish bo‘yicha tashkiliy-profilaktik chora-tadbirlarni amalga oshirishning ustuvor vazifalari etib belgilansin:
a) O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 3 yanvardagi “2025 yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish
va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–1-son qarori bilan belgilangan mexanizmlariga muvofiq ishlarni davom ettirish;
b) har bir mahallada kriminogen vaziyatga salbiy ta’sir etuvchi omillar bilan ishlashning mahallalar kesimida har choraklik manzilli chora-tadbirlarini belgilash hamda ularning mahalla – tuman – viloyat darajasida ijrosi uchun bevosita mas’ul rahbarlarni biriktirish va zimmalariga aniq javobgarlikni yuklash;
v) mahalla hududida aholining ijtimoiy-maishiy muammolarini hal etish orqali oldini olish mumkin bo‘lgan har bir jinoyat bo‘yicha mahalliy hokimliklarning mas’uliyatini oshirish, ijtimoiy profilaktika sub’ektlari tomonidan amalga oshirilgan tadbirlar samaradorligi yuzasidan qat’iy so‘rov tizimini yo‘lga qo‘yish;
g) oila-turmush munosabatlari doirasida hamda ayollar va yoshlar tomonidan sodir etiladigan jinoyatlarni “ilmiy xulosa – tavsiya natija” tamoyili asosida joylarga chiqqan holda maqsadli ilmiy-amaliy o‘rganish orqali samarali tashkiliy-huquqiy choralarni belgilash;
d) mahallalardagi jamoat joylarda huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish yo‘nalishiga zamonaviy axborot-kommunikatsiya va sun’iy intellekt texnologiyalarini, ijtimoiy profilaktikaga mas’ul idoralar va muassasalar tomonidan ko‘rilayotgan choralarning samaradorligi ustidan elektron nazorat tizimini keng joriy etish.
II. Tashkiliy-profilaktik chora-tadbirlar
3. Belgilansinki, mahallalarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish bo‘yicha samarali tizimni yo‘lga qo‘yishga qaratilgan manzilli ishlarni tashkil etish maqsadida 2026 yilda hududlar mas’ul rahbarlar va muassasalarga quyidagi tartibda nomma-nom biriktiriladi:
a) kriminogen vaziyati og‘ir mahallalar – tuman (shahar) hokimlari, prokurorlari hamda ichki ishlar organlari boshliqlari va ularning o‘rinbosarlariga;
b) besh yildan buyon “qizil” toifada bo‘layotgan mahallalar – Milliy gvardiyaning hududiy boshqarmalari boshliqlari,viloyat darajasidagi ichki ishlar organlari rahbarlarining va hokimlarning o‘rinbosarlariga;
v) uch yildan buyon “qizil” toifada qolayotgan mahallalar – huquq-tartibot idoralarining ta’lim va ilmiy tashkilotlariga;
g) kriminogen vaziyati eng og‘ir tuman va shaharlar – viloyatlar darajasidagi prokurorlarning va ichki ishlar organlari rahbarlarining birinchi o‘rinbosarlariga;
d) ayollar jinoyatchiligi, spirtli ichimlik va giyohvandlikka ruju qo‘ygan shaxslar jinoyatchiligi hamda nizoli oilalar salmog‘i eng yuqori bo‘lgan mahallalar – tegishincha viloyatlar darajasidagi oila va xotin-qizlar, sog‘liqni saqlash hamda adliya boshqarmalari boshliqlariga.
a) biriktirilgan mas’ul rahbarlar va muassasalar zimmasiga o‘z hududlarida huquqbuzarliklarning barvaqt profilaktikasini tashkil etish namunasini yaratish, hududiy “yo‘l xaritalari” bilan belgilangan chora-tadbirlarning to‘laqonli amalga oshirilishini ta’minlash hamda ijtimoiy profilaktika tizimini samarali yo‘lga qo‘yish bo‘yicha qat’iy shaxsiy javobgarlik yuklanadi;
b) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahri, tuman (shahar) hokimlari har oyda bevosita o‘zlari kamida ikkita kriminogen vaziyati og‘ir va murakkab mahallalarga borgan holda yoshlarayollar va ishsizlarga nisbatan belgilangan ijtimoiy profilaktika tadbirlarini amalga oshirish holatini tanqidiy o‘rganadi hamda ularning ijtimoiy-maishiy muammolarini bartaraf etish bo‘yicha manzilli choralar ko‘radi;
v) har oy yakunida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimlari tomonidan mahallalarda sodir etilgan ijtimoiy-maishiy tusdagi jinoyatlarning sabablari
va ularni keltirib chiqargan omillarni tanqidiy muhokama qiladi va harakatsizlikka yo‘l qo‘ygan ijtimoiy profilaktikaga mas’ul tashkilotlar rahbarlariga nisbatan choralar ko‘radi;
g) ijtimoiy moslashtirish dasturi yakunlangandan so‘ng ijtimoiy profilaktika ob’ektlari tomonidan jinoyatlar sodir etilishining oldini olish maqsadida ushbu shaxslarning turmush tarzi bir yil davomida monitoring qilib boriladi;
d) respublika mahallalarida ilovaga muvofiq tartibda mahalliy hokimliklar rahbarligida “Ijtimoiy profilaktika haftaligi”ni o‘tkazish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi;
j) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahri, tuman (shahar) hokimlari tomonidan hududiy prokurorlar va ichki ishlar organlari rahbarlarining har chorakda kiritiladigan qo‘shma takliflariga asosan mahallada jinoyatchilikni jilovlash yo‘nalishida mas’ul davlat idoralarining kamida 15 nafar o‘rnak ko‘rsatgan rahbar va xodimlari mahalliy byudjet daromadlarining prognozdan oshirib bajarilgan qismi hisobidan mehnatga haq to‘lash fondi (pul ta’minoti)ning bir baravari miqdorda pul mukofoti bilan rag‘batlantirib boriladi.
III. Tashkiliy-nazorat chora-tadbirlar
5. Mahallalarda huquqbuzarliklarning barvaqt profilaktikasi borasidagi ishlarni kompleks tashkil etish maqsadida Bosh prokuratura huzurida tuzilgan Respublika idoralararo muvofiqlashtirish ishchi guruhi (keyingi o‘rinlarda – Muvofiqlashtirish ishchi guruhi) o‘z faoliyatini belgilangan tartibda davom ettirsin.
6. Muvofiqlashtirish ishchi guruhi (B.Valiyev, A.Raxmatullayev):
a) 2026-2027 yillarda har chorakda respublika mahallalarida xavfsiz muhit yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olishning samarali tashkiliy-texnik tizimini shakllantirishga qaratilgan har bir hudud kesimida asosiy maqsadli ko‘rsatkichlarni tasdiqlab borsin hamda ularga erishish holati ustidan nazoratni ta’minlasin;
b) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari tomonidan har bir hudud va kriminogen vaziyati og‘ir mahallalar kesimida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 3 yanvardagi PQ–1-son qarori bilan тaсdиқлaнgaнmahalla – tuman – viloyat darajalaridagi manzilli chora-tadbirlarning namunaviy “yo‘l xaritalari” asosida har choraklik hududiy “yo‘l xaritalari”ni ishlab chiqish va ijroga qaratishni tashkil qilsin;
v) mahallalarda huquqbuzarliklarning barvaqt profilaktikasi borasidagi ishlarning natijadorligini, shu jumladan, joylarga bevosita chiqqan holda tizimli ravishda baholasin, shuningdek, hududiy “yo‘l xaritalari”da nazarda tutilgan chora-tadbirlarning izchil, sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirilishini doimiy ravishda qat’iy nazorat (shu jumladan, elektron nazorat platformasi orqali) qilib borsin;
g) har oyda kamida ikkita viloyat kesimida mahallalarda amalga oshirilayotgan ishlarning holati va natijadorligi bo‘yicha barcha mas’ul idora va muassasalar bilan tanqidiy muhokamalar o‘tkazilishini hamda ushbu masalaga mas’uliyatsizlik bilan yondashgan rahbarlarga nisbatan lavozimidan ozod etishgacha bo‘lgan ta’sir choralari ko‘rib borilishini yo‘lga qo‘ysin;
d) mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish ishlariga munosib hissa qo‘shgan mas’ul rahbarlar va xodimlarni har yili Mahalla tizimi xodimlari kuni munosabati bilan davlat mukofotlariga tavsiya qilib borsin.
a) mahallalarda xavfsiz muhit yaratish yo‘nalishida amalga oshirilgan ishlar va ularning natijadorligi har oy yakunida – viloyat prokurorlari va ichki ishlar organlari boshliqlari huzurida, har chorak yakunida ichki ishlar vaziri va Bosh prokuror huzurida tegishli viloyat va respublika rahbarlari ishtirokida tanqidiy muhokama qilinadi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga tahliliy axborot hamda mas’ullarni rag‘batlantirish yoki intizomiy jazolash bo‘yicha takliflar kiritib boriladi;
b) mazkur qarorga muvofiq hududlarga biriktirilgan mas’ul rahbarlar va muassasalar tomonidan amalga oshirilgan ishlar holati ustidan nazorat qilish, shu jumladan, joylarga bevosita chiqqan holda ularning natijadorligini baholab borish Muvofiqlashtirish ishchi guruhi va uning hududiy shtablari tomonidan ta’minlanadi.
IV. Qonun ustuvorligini ta’minlash choralari
a) Bosh prokurorning va ichki ishlar vazirining birinchi o‘rinbosarlariga – jinoyatlarni hisobdan yashirish, respublika miqyosida kundalik hisobotlarga soxta ma’lumotlarni kiritish holatlariga tubdan barham berishga qaratilgan qat’iy nazorat tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha;
b) Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri prokurorlari va ichki ishlar organlari rahbarlariga – jinoyat ishini qo‘zg‘atishni asossiz rad etish, jinoyatlarni hisobdan yashirish va qasddan noto‘g‘ri malakalash holatlarining oldini olishga qaratilgan tizimli nazoratni ta’minlash bo‘yicha;
v) tuman (shahar) prokurorlari va ichki ishlar organlari rahbarlariga – aholining huquqbuzarlik haqidagi har qanday murojaatlarini so‘zsiz ro‘yxatga olish, ko‘rib chiqish natijasida qabul qilingan qarorlarning qonuniyligini o‘rganish hamda barcha jinoiy holatlar yuzasidan belgilangan tadbirlar o‘z vaqtida, qonuniy va to‘laqonli amalga oshirilishini tashkil etish bo‘yicha shaxsiy javobgarlik yuklatilsin hamda bu borada qat’iy choralar ko‘rilishi to‘g‘risida ogohlantirilsin.
9. Ichki ishlar vazirligi (A.Tashpulatov):
a) 2026 yil yakuniga qadar fuqarolarning huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi og‘zaki murojaatlarini soha va hududidan qat’i nazar, ichki ishlar organlari xodimlarining xizmat planshetlari orqali real vaqt rejimida yagona tartibda qabul qilish hamda tegishliligi bo‘yicha tezkorlik bilan munosabat bildirish amaliyotini yo‘lga qo‘ysin;
b) 2026 yil 1 noyabrga qadar fuqarolar tomonidan mahalla profilaktika inspektorlari bilan onlayn muloqot qilish, foto, audio, video va tashvish xabarlarini yuborish, shuningdek, ularning faoliyatiga baho berish imkoniyatini beruvchi “Mening inspektorim” mobil ilovasini ishlab chiqish va ommalashtirish choralarini ko‘rsin;
v) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2026 yil 1 mayga qadar oila-turmush munosabatlari doirasida sodir etiladigan jinoyatlarning oldini olish maqsadida nizoli oilalar haqidagi ma’lumotlarni to‘plash, tahlil qilish va monitoring qilish imkonini beradigan “E-ijtimoiy profilaktika” axborot tizimining “E-nizoli oila” modulini joriy etish va modulni sudlar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri integratsiya qilish choralarini ko‘rsin;
g) 2026 yil 1 iyulga qadar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 3 yanvardagi PQ–1-son qarori bilan belgilangan tartibda tahlillardan kelib chiqqan holda boshqa hududlarning kriminogen vaziyat og‘ir va murakkab mahallalarida ham mahalla huquq-tartibot maskanlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish hamda bunda jamoat xavfsizligini ta’minlash va jinoyatchilikning oldini olish bo‘yicha tezkor harakatlanish tizimini joriy etish choralarini ko‘rsin.
V. Qaror ijrosini tashkil etish, ta’minlash va nazorat
10. Ichki ishlar vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
11. Qaror ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi departament boshlig‘i D.B.Kadirov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по внедрению целостной системы адресной работы в направлении создания безопасной среды в махаллях республики
117
Принимая во внимание, что в результате исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года № ПП–1 «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году» достигнуто снижение уровня преступности в махаллях почти в 1,5 раза, а также в целях внедрения целостной системы работы в данном направлении и определения задач ответственных руководителей постановляю:
1. Определить основными целями настоящего постановления:
а) резкое снижение уровня преступности путем эффективного внедрения системы адресных профилактических мер по надежному обеспечению безопасной среды в махаллях с определением приоритетной задачи – повышение эффективности социальной профилактики;
б) определение новых механизмов работы по раннему предупреждению преступлений, совершаемых в рамках семейно-бытовых отношений, а также преступлений, совершаемых женщинами и молодежью, путем анализа их истинных факторов
на основе научных подходов;
в) создание системы оперативного реагирования на обращения по любым незаконным фактам, достижение довольства населения путем эффективного налаживания деятельности в этом направлении непосредственно на местах.
2. Определить приоритетными задачами реализации организационно-профилактических мер по созданию безопасной среды в махаллях для всех ответственных ведомств и учреждений:
а) продолжение работы в соответствии с механизмами, установленными постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года № ПП–1 «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году»;
б) определение в разрезе махаллей ежеквартальных адресных мер по работе с факторами, негативно влияющими на криминогенную ситуацию в каждой махалле, а также закрепление за руководителями, непосредственно ответственными за их исполнение на уровне «махалля – район – область», и возложение на них конкретной ответственности;
в) повышение ответственности местных хокимиятов за каждое преступление, которое может быть предотвращено путем решения социально-бытовых проблем населения на территории махалли, налаживание системы строгого спроса за эффективность мероприятий, осуществляемых субъектами социальной профилактики;
г) определение эффективных организационно-правовых мер путем проведения целевых научно-практических изучений преступлений, совершаемых в рамках семейно-бытовых отношений, а также женщинами и молодежью, с выездом на места по принципу «научное заключение – рекомендация – результат»;
д) широкое внедрение в деятельность по направлению раннего предупреждения правонарушений в общественных местах махаллей современных информационно-коммуникационных технологий и технологий искусственного интеллекта, системы электронного контроля за эффективностью мер, принимаемых ведомствами и учреждениями, ответственными за социальную профилактику.
II. Организационно-профилактические меры
3. Установить, что в целях организации адресной работы, направленной на создание эффективной системы раннего предупреждения преступности в махаллях, в 2026 году определенные территории закрепляются за ответственными руководителями и учреждениями в следующем порядке:
а) махалли с тяжелой криминогенной обстановкой  за хокимами районов (городов), прокурорами и начальниками органов внутренних дел и их заместителями;
б) махалли, находящиеся в «красной» категории в течение пяти лет,  заначальниками территориальных управлений Национальной гвардии, заместителями начальников органов внутренних дел и заместителями хокимов областного уровня;
в) махалли, остающиеся в «красной» категории в течение трех лет,  за образовательными и научными организациями органов правопорядка;
г) районы и города с наиболее тяжелой криминогенной обстановкой  за первыми заместителями прокуроров и начальников органов внутренних дел областного уровня;
д) махалли с наибольшим удельным весом преступности среди женщин, лиц, злоупотребляющих спиртными напитками и наркотиками, а также конфликтных семей  соответственно за начальниками управлений семьи и женщин, здравоохранения и юстиции областного уровня.
а) на закрепленных ответственных руководителей и учреждения возлагается строгая персональная ответственность за создание модели организации ранней профилактики правонарушений на своей территории, обеспечение полноценной реализации мер, определенных территориальными «дорожными картами», а также эффективное налаживание системы социальной профилактики;
б) Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, районов (городов) ежемесячно лично с выездом не менее чем в две махалли с тяжелой и сложной криминогенной обстановкой критически изучают состояние реализации установленных мер социальной профилактики в отношении молодежи, женщин и безработных и принимают адресные меры по устранению их социально-бытовых проблем;
в) по итогам каждого месяца Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента проводится критическое обсуждение причин совершенных в махаллях преступлений социально-бытового характера, а также факторов, способствующих их совершению, принимаются меры в отношении руководителей организаций, ответственных за социальную профилактику, допустивших бездействие;
г) в целях предупреждения объектами социальной профилактики совершения преступлений после завершения программы социальной адаптации будет осуществляться мониторинг образа жизни этих лиц в течение года;
д) внедряется практика проведения в махаллях республики «Недели социальной профилактики» под руководством местных хокимиятов в порядке согласно приложению;
ж) Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента, районов (городов) на основании совместных предложений, ежеквартально вносимых территориальными прокурорами и руководителями органов внутренних дел, не менее 15 отличившихся руководителей и работников государственных органов, ответственных за пресечение преступности в махаллях, поощряются денежным вознаграждением в однократном размере фонда оплаты труда (денежного довольствия) за счет перевыполненной части прогноза доходов местных бюджетов.
III. Организационно-контрольные меры
5. В целях комплексной организации работы по ранней профилактике правонарушений в махаллях созданной Республиканской межведомственной координационной рабочей группе при Генеральной прокуратуре (далее – Координационная рабочая группа) продолжить свою деятельность в установленном порядке.
6. Координационной рабочей группе (Валиев Б., Рахматуллаев А.):
а) в 2026–2027 годах ежеквартально утверждать основные целевые показатели в разрезе каждого региона, направленные на создание безопасной среды и формирование эффективной организационно-технической системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики, а также обеспечить контроль за состоянием их достижения;
б) организовать разработку и обращение к исполнению Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента ежеквартальных территориальных «дорожных карт» на основе типовых «дорожных карт» адресных мер на уровне «махалля –район – область», утвержденных постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года № ПП–1, в разрезе каждого региона и махалли с тяжелой криминогенной обстановкой;
в) проводить на системной основе оценку результативности работ по ранней профилактике правонарушений в махаллях, в том числе с непосредственным выездом на места, а также осуществлять постоянный строгий контроль (в том числе посредством электронной контрольной платформы) за последовательной, качественной и своевременной реализацией мер, предусмотренных территориальными «дорожными картами»;
г) наладить ежемесячное проведение критического обсуждения в разрезе не менее двух областей со всеми ответственными ведомствами и учреждениями о состоянии и результативности работы, проводимой в махаллях, а также принятие мер воздействия вплоть до освобождения от должности в отношении руководителей, безответственно отнесшихся к данному вопросу;
д) ежегодно рекомендовать ответственных руководителей и работников, внесших достойный вклад в работу по созданию безопасной среды в махаллях, на государственные награды в связи с Днем работников системы махалли.
а) работа, проводимая в направлении создания безопасной среды в махаллях, и ее результативность критически обсуждаются по итогам каждого месяца у прокуроров областей и начальников органов внутренних дел, по итогам каждого квартала – у министра внутренних дел и Генерального прокурора с участием соответствующих руководителей областей и республики, а также в Администрацию Президента Республики Узбекистан вносится аналитическая информация и предложения по поощрению или дисциплинарному взысканию в отношении ответственных лиц;
б) контроль за состоянием работ, проведенных ответственными руководителями и учреждениями, закрепленными за территориями в соответствии с настоящим постановлением, в том числе оценка их результативности с непосредственным выездом на места, обеспечивается Координационной рабочей группой и ее территориальными штабами.
IV. Меры по обеспечению верховенства закона
а) первых заместителей Генерального прокурора и министра внутренних дел – за налаживание строгой системы надзора, направленной на кардинальное искоренение случаев укрытия преступлений от учета, внесения ложных сведений в повседневные отчеты республиканского масштаба;
б) прокуроров и руководителей органов внутренних дел Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента – за обеспечение системного контроля, направленного на предупреждение фактов необоснованного отказа в возбуждении уголовного дела, укрытия преступлений от учета и умышленной неправильной квалификации;
в) прокуроров районов (городов) и руководителей органов внутренних дел – за безусловную регистрацию любых обращений населения о правонарушениях, изучение законности решений, принятых по результатам их рассмотрения, а также организацию своевременной, законной и полноценной реализации мер, установленных по всем преступным фактам, предупредить всех вышеперечисленных должностных лиц о принятии в этом направлении строгих мер.
9. Министерству внутренних дел (Ташпулатов А.):
а) до конца 2026 года внедрить практику приема в едином порядке в режиме реального времени устных обращений граждан о правонарушениях через служебные планшеты сотрудников органов внутренних дел независимо от сферы и территории, а также оперативного реагирования по принадлежности;
б) до 1 ноября 2026 года принять меры по разработке и популяризации мобильного приложения «Менинг инспекторим» («Мой инспектор»), создающего возможность для онлайн-диалога граждан с инспекторами по профилактике махалли, отправки фото-, аудио-, видеосообщений и тревожных сообщений, а также для оценки их деятельности;
в) в целях предупреждения преступлений, совершаемых в рамках семейно-бытовых отношений, в срок до 1 мая 2026 года совместно
с заинтересованными министерствами и ведомствами  принять меры по внедрению, а также интеграции между судами модуля
«E-nizoli oila» информационной системы «E-ijtimoiy profilaktika», позволяющего осуществлять сбор, анализ и мониторинг данных о конфликтных семьях;
г) в срок до 1 июля 2026 года принять меры по налаживанию деятельности махаллинских пунктов правопорядка также в махаллях других регионов с тяжелой и сложной криминогенной обстановкой на основе анализа в порядке, установленном постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года № ПП–1, а также внедрению системы оперативного реагирования по обеспечению общественной безопасности и предупреждению преступности.
10. Министерству внутренних дел совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и начальника Департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Кадирова Д.Б.