Aholini ijtimoiy qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
Koronavirus pandemiyasining aholi turmush darajasiga salbiy taʼsirini yumshatish, aholini ijtimoiy himoya qilish va koʻmakka muhtoj oilalarni moddiy qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 30-iyuldagi “Koronavirus pandemiyasi davrida ijtimoiy himoyaga va yordamga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qoʻllab-quvvatlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF–6038-son Farmoniga muvofiq kam taʼminlangan va himoyaga muhtoj odamlarga keng koʻlamli ijtimoiy yordam koʻrsatildi.
Xalqimizning tarixiy va maʼnaviy qadriyatlarini namoyon etgan “Saxovat va koʻmak” umumxalq harakatini davom ettirish hamda moddiy yordam va koʻmakka muhtoj oilalarning bolalarini qishki kiyim-bosh toʻplamlari, maktab formasi va oʻquv qurollari bilan taʼminlash maqsadida:
1. 2020-yilning sentyabr oyida aholining quyidagi qatlamlariga bir martalik moddiy yordam koʻrsatilsin:
moddiy yordam va koʻmakka muhtoj oilalarning roʻyxatlariga (“temir daftar”) kiritilgan oilalarning 16 yoshga toʻlmagan bolalariga;
boquvchisini yoʻqotganlik pensiyasi yoki nafaqasini oluvchi oilalarning 16 yoshga toʻlmagan bolalariga;
nogironligi boʻlgan 16 yoshga toʻlmagan bolalarga.
2. Mazkur qarorning 1-bandida nazarda tutilgan bir martalik moddiy yordam miqdori har bir 16 yoshga toʻlmagan bola uchun 500 ming soʻm etib belgilansin.
3. Maktabgacha taʼlim vazirligi, Xalq taʼlimi vazirligi, Sogʻliqni saqlash vazirligi va Moliya vazirligining respublikadagi barcha boshlangʻich, umumiy oʻrta taʼlim va sogʻliqni saqlash muassasalarining xodimlarini markazlashgan tartibda 2020-yil 1-oktyabrga qadar bepul grippga qarshi emlash haqidagi taklifi maʼqullansin.
Sogʻliqni saqlash vazirligi har bir taʼlim va sogʻlikni saqlash muassasasiga borgan holda xodimlarni emlash oʻtkazishni va tegishli sogʻliqni saqlash muassasalarini vaksina va tibbiyot buyumlari bilan taʼminlash choralarini koʻrsin.
4. Vazirlar Mahkamasi mazkur qarorda belgilangan bir martalik moddiy yordam va xodimlarni emlash uchun zarur mablagʻlarni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 30-iyuldagi “Koronavirus pandemiyasi davrida ijtimoiy himoyaga va yordamga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qoʻllab-quvvatlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF–6038-son Farmonida nazarda tutilgan hamda boshqa qoʻshimcha manbalar hisobidan ajratsin.
5. Mazkur qarorda nazarda tutilgan mablagʻlarning yordam va koʻmakka muhtoj oilalarga maqsadli va manzilli yetkazilishi yuzasidan:
Moliya vazirligi huzuridagi Pensiya jamgʻarmasi – boquvchisini yoʻqotgan oilalarning voyaga yetmagan farzandlari hamda nogironligi boʻlgan 16 yoshga toʻlmagan bolalarga moddiy yordam pullarining pensiyalarni (nafaqalarni) toʻlash uchun belgilangan muddatda manzilli yetkazilishini tashkil etish boʻyicha;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar, Toshkent shahar, tuman (shahar) hokimlari, sektor rahbarlari hamda Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligining hududiy boʻlinmalari rahbarlari – moddiy yordam va koʻmakka muhtoj oilalarning roʻyxatlariga (“temir daftar”) kiritilgan oilalarning 16 yoshga toʻlmagan farzandlari sonidan kelib chiqib, toʻlov vedomostlari shakllantirilishi hamda tuman (shahar) mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash boʻlimlari orqali ularga moddiy yordam pullarining oʻz vaqtida va manzilli yetkazilishini tashkil etish va nazorat qilish boʻyicha;
Moliya vazirligi – zarur mablagʻlar Oʻzbekiston Respublikasi respublika byudjetidan mahalliy byudjetlariga oʻz vaqtida ajratilishi boʻyicha;
Markaziy bank tijorat banklari bilan birgalikda – moddiy yordam mablagʻlarini tarqatish uchun naqd pul bilan taʼminlash boʻyicha masʼul etib belgilansin.
6. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosarlari J.A. Qoʻchqorov, B.A. Musayev, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по социальной поддержке населения
В стране проводится системная работа, направленная на смягчение негативного воздействия коронавирусной пандемии на уровень жизни населения, социальную защиту граждан и материальную поддержку семей, нуждающихся в помощи.
В частности, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 30 июля 2020 года № УП–6038 «О дополнительных мерах по материальной поддержке слоев населения, нуждающихся в помощи и социальной защите в период коронавирусной пандемии» малообеспеченным и нуждающимся в защите лицам оказана широкомасштабная социальная помощь.
В целях развития Общенародного движения «Доброта и поддержка», продемонстрировавшего исторические и духовные ценности нашего народа, а также обеспечения комплектами зимней одежды, школьной формой и учебными принадлежностями детей из семей, нуждающихся в материальной помощи и поддержке:
1. Оказать в сентябре 2020 года единовременную материальную помощь следующим слоям населения:
детям, не достигшим 16 лет, из семей, включенных в перечни нуждающихся в материальной помощи и поддержке («темир дафтар»);
детям, не достигшим 16 лет, из семей, получающих пенсию или пособие по случаю потери кормильца;
детям с инвалидностью, не достигшим 16 лет.
2. Установить размер единовременной материальной помощи, предусмотренной в пункте 1 настоящего постановления, 500 тысяч сумов на каждого ребенка, не достигшего 16 лет.
3. Одобрить предложение Министерства дошкольного образования, Министерства народного образования, Министерства здравоохранения и Министерства финансов о бесплатной вакцинации против гриппа работников всех дошкольных, средних общеобразовательных и медицинских учреждений республики в срок до 1 октября 2020 года в централизованном порядке.
Министерству здравоохранения принять меры для проведения вакцинации работников с посещением каждого образовательного и медицинского учреждения, а также обеспечения вакцинами и изделиями медицинского назначения соответствующих медицинских учреждений.
4. Кабинету Министров выделить средства, необходимые для единовременной материальной помощи и вакцинации работников, определенные в настоящем постановлении, за счет источников, предусмотренных в Указе Президента Республики Узбекистан от 30 июля 2020 года № УП–6038 «О дополнительных мерах по материальной поддержке слоев населения, нуждающихся в помощи и социальной защите в период коронавирусной пандемии», а также других дополнительных источников.
5. Возложить ответственность за целевое и адресное доведение средств, предусмотренных в настоящем постановлении, до семей, нуждающихся в помощи и поддержке, на:
Пенсионный фонд при Министерстве финансов – в части организации адресного доведения несовершеннолетним детям из семей, потерявших кормильца, и детям с инвалидностью, не достигшим 16 лет, денежных средств материальной помощи в сроки, установленные для выплаты пенсий (пособий);
Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей, города Ташкента, районов (городов), а также руководителей секторов и территориальных подразделений Министерства по поддержке махалли и семьи – в части формирования платежных ведомостей исходя из численности детей, не достигших 16 лет, из семей, включенных в перечни нуждающихся в материальной помощи и поддержке («темир дафтар»), а также организации и контроля за своевременным и адресным доведением до них денежных средств материальной помощи через районные (городские) отделы по поддержке махалли и семьи;
Министерство финансов – в части своевременного выделения местным бюджетам необходимых средств из республиканского бюджета Республики Узбекистан;
Центральный банк и коммерческие банки – в части обеспечения наличными денежными средствами, необходимыми для выдачи материальной помощи.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и Мусаева Б.А., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента.