Etilen va propilen polimerlaridan yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqaruvchi mahalliy korxonalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
Raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni rag‘batlantirish, mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalarni sifatli va arzon xomashyo bilan ta’minlash, yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlarni eksport qilishni qo‘llab-quvvatlash maqsadida qaror qilaman:
1. Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan
va belgilangan tartibda aniq texnik parametrlar asosida shakllantiriladigan ro‘yxat bo‘yicha respublika hududiga olib kiriladigan polietilen granulalari uchun aksiz solig‘ini 2025 yil 1 sentyabrdan 2028 yil 1 yanvarga qadar nol stavkada qo‘llash to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
2. 2028 yil 1 yanvarga qadar ayrim etilen polimerlarining birlamchi shakllari (TIF TN kodi 3901 10 900 0, 3901 30, 3901 40) va propilen polimerlarining birlamchi shakllarini (TIF TN kodi 3902 10 000 0) import qilishda bojxona bojining nol stavkasi qo‘llansin.
3. Bojxona qo‘mitasi O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi bilan birgalikda mamlakatga sifatsiz kontrafakt egiluvchanqadoqlar (polietilen plyonkalar, polipropilen plyonkalar, noto‘qima materiallar, polietilen qoplar, big-beglar va boshqalar) importining oldini olish (eks-offitsio prinsipi asosida) choralarini ko‘rsin.
4. Iqtisodiyot va moliya vazirligi:
a) bir oy muddatda Soliq kodeksiga mazkur qarorning 1-bandidan kelib chiqadigan o‘zgartirish kiritishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini;
b) 2025 yil 1 oktyabrga qadar polietilen granulalarini ishlab chiqaruvchi mahalliy korxonalar uchun aksiz solig‘i solinishida import bilan teng sharoitlar yaratish bo‘yicha takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
5. Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi Iqtisodiyot va moliya vazirligi, manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda mazkur qarorning ijrosini ta’minlash, uning mazmun-mohiyati va ahamiyati tadbirkorlik sub’ektlariga yetkazilishi hamda tushuntirilishini ta’minlasin.
6. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari J.A. Xodjayev zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по поддержке отечественных предприятий – производителей продукции из полимеров этилена и пропилена с высокой добавленной стоимостью
В целях стимулирования производства конкурентоспособной продукции, обеспечения отечественных предприятий-производителей качественным и доступным сырьем, поддержки экспорта продукции с высокой добавленной стоимостью постановляю:
1. Согласиться с предложением Министерства экономики и финансов и Министерства инвестиций, промышленности и торговли о применении на срок с 1 сентября 2025 года по 1 января 2028 года нулевой ставки акцизного налога на полиэтиленовые гранулы, не производимые
в Республике Узбекистан и ввозимые на территорию республики по перечню, формируемому в установленном порядке на основе конкретных технических параметров.
2. Применить на срок до 1 января 2028 года нулевую ставку таможенной пошлины при импорте первичных форм некоторых полимеров этилена (код ТН ВЭД 3901 10 900 0, 3901 30, 3901 40) и первичных форм полимеров пропилена (код ТН ВЭД 3902 10 000 0).
3. Таможенному комитету совместно с Узбекским агентством
по техническому регулированию принять меры по предотвращению (на основе принципа экс-оффицио) импорта в страну некачественных контрафактных гибких упаковок (полиэтиленовых и полипропиленовых пленок, нетканых материалов, полиэтиленовых мешков, биг-бэгов
и других).
4. Министерству экономики и финансов внести в Кабинет Министров:
а) в месячный срок проект закона, предусматривающий внесение в Налоговый кодекс изменений, вытекающих из пункта 1 настоящего постановления;
б) в срок до 1 октября 2025 года предложения о создании
для отечественных предприятий – производителей полиэтиленовых гранул равных с импортом условий при обложении акцизным налогом.
5. Министерству инвестиций, промышленности и торговли совместно с Министерством экономики и финансов, заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок обеспечить исполнение, а также доведение и разъяснение субъектам предпринимательства сути, содержания и значения настоящего постановления.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ходжаева Ж.А.