Meva-sabzavot mahsulotlari, uzum, poliz, dukkakli ekinlar, shuningdek, quritilgan sabzavot va mevalarni mahalliy eksport qiluvchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
2776
Tashqi iqtisodiy faoliyatni yanada liberallashtirish, eksport qilinadigan yangi meva-sabzavot mahsulotlari, uzum, poliz, dukkakli ekinlar, shuningdek, quritilgan sabzavot va mevalarning (keyingi o‘rinlarda meva-sabzavot mahsulotlari deb yuritiladi) hajmini ko‘paytirish va turlarini kengaytirish uchun qulay shart-sharoit yaratish, mahalliy meva-sabzavot mahsulotlarining jahon bozorlarida raqobatbardoshligini oshirish maqsadida:
1. “O‘zbekoziqovqatxolding” XK, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi va Savdo-sanoat palatasining quyidagilar to‘g‘risidagi takliflari qabul qilinsin:
a) xo‘jalik yurituvchi subyektlarga eksport kontrakti (shartnomasi) tuzmasdan quyidagi shartlarga rioya qilgan holda invoys asosida meva-sabzavot mahsulotlarining eksportini amalga oshirish huquqini berish:
yetkazib berish summasi eksport bojxona deklaratsiyasini rasmiylashtirish kunida 20 ming AQSh dollari ekvivalentidan oshmasligi;
O‘zbekiston Respublikasining vakolatli tijorat banklaridagi hisobvaraqlarga O‘zbekiston Respublikasi norezidentlaridan xorijiy valyutada, shu jumladan bank o‘tkazmalari, xalqaro bank kartalari orqali to‘lovlar, shuningdek, tijorat banklarining ayirboshlash shoxobchalarida sotib olingan milliy valyutadagi naqd pul mablag‘larini kiritish shaklida 100 foizlik oldindan to‘lov olish;
Tashqi savdo operatsiyalarining yagona elektron axborot tizimiga eksportga yetkazib berish haqidagi ma’lumotlarni kiritish;
b) eksport qilingan meva-sabzavot mahsulotlarining faktura qiymatiga ularni saqlashda, tashishda va sotishda qonun hujjatlarida belgilangan tabiiy yo‘qotish normativlari doirasida tuzatishlar kiritish.
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi Moliya vazirligi, Davlat bojxona qo‘mitasi va “O‘zstandart” agentligi bilan birgalikda o‘n kun muddatda eksport qilingan meva-sabzavot mahsulotlarining tabiiy yo‘qotish normativlari va ularning faktura qiymatiga tuzatishlar kiritish tartibini belgilaydigan Hukumat qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
2. Belgilab qo‘yilsinki, 2017-yil 15-noyabrdan boshlab:
yuridik shaxslar tomonidan meva-sabzavot mahsulotlari keyinchalik eksport qilish uchun jismoniy shaxslardan sotib olinganda, jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i bo‘yicha imtiyozlar jismoniy shaxslar tomonidan sotilgan mahsulotlar ularga yoki ularning oila a’zolariga ajratilgan yer uchastkalarida yetishtirilganligini tasdiqlovchi hujjatni taqdim qilmasdan qo‘llaniladi;
eksport qiluvchida oldingi eksportga yetkazib berish bo‘yicha muddati o‘tgan debitor qarzdorlik mavjud bo‘lganda, tovarlarni chiqarish faqat muddati o‘tgan debitor qarzdorligi mavjud bo‘lgan chet el xaridoriga ruxsat etilmaydi;
meva-sabzavot mahsulotlari eksportiga yuk bojxona deklaratsiyasini rasmiylashtirish ko‘rik hujjati tuzilganidan keyin 3 soatdan ko‘p bo‘lmagan muddatda amalga oshiriladi.
3. O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi Markaziy bank, Davlat soliq qo‘mitasi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda “O‘zbekoziqovqatxolding” XK bilan birgalikda 2017-yil 15-noyabrga qadar muddatda mazkur qarorning 1-bandi talablarini hisobga olgan holda Tashqi savdo operatsiyalarining yagona elektron axborot tizimini takomillashtirilishini ta’minlasin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi Tashqi ishlar vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi, Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki hafta muddatda:
O‘zbekiston Respublikasining meva-sabzavot mahsulotlari savdosi va eksporti sohasidagi xalqaro shartnomalarini inventarizatsiyadan o‘tkazishni;
amaldagi import bojxona bojlari, aksiz solig‘i va yig‘imlar stavkalarini, shuningdek, meva-sabzavot mahsulotlarini saqlash, tashish hamda meva-sabzavot mahsulotlarining potensial import qiluvchi xorijiy mamlakatlarda sotishda sanitariya norma va qoidalarini tanqidiy o‘rganishni ta’minlasin.
5. Tashqi savdo vazirligi inventarizatsiya va tanqidiy o‘rganish yakunlari bo‘yicha 2017-yil 1-dekabrga qadar muddatda:
O‘zbekiston Respublikasining meva-sabzavot mahsulotlarining savdosi va eksporti sohasida yangi xalqaro shartnomalar tuzish hamda amaldagilariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha takliflarni;
amaldagi normativ hujjatlar, sanitariya norma va qoidalari, fitosanitariya talablarini xalqaro standartlar, shuningdek, mahalliy meva-sabzavot mahsulotlarining potensial import qiluvchi xorijiy mamlakatlar talablarini hisobga olgan holda qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi loyihasini O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
6. “O‘zstandart” agentligi:
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda yigirma kun muddatda respublikada xalqaro standartlarni, shu jumladan “ISO 22000”, “Halol” standartlarini joriy etish va keyinchalik qo‘llash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
O‘zbekiston Respublikasida berilgan muvofiqlik sertifikatlarini mahalliy meva-sabzavot mahsulotlarini asosiy iste’mol qiluvchi davlatlarda, shu jumladan ikki tomonlama va ko‘p tomonlama bitimlarni tuzish, shuningdek, laboratoriyalarni modernizatsiya qilish orqali tan olinishini ta’minlash choralarini ko‘rsin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘simliklar karantini davlat inspeksiyasi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda eksport qiluvchi tomonidan zarur hujjatlar taqdim qilingan vaqtdan ko‘pi bilan bir ish kuni davomida meva-sabzavot hamda tez buziladigan mahsulotlarning eksporti uchun sertifikatlar berishni ta’minlasin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi va “O‘zbekoziqovqatxolding” XK:
meva-sabzavot mahsulotlarini eksportga yetkazib berishning asosiy nomenklaturasi bo‘yicha tashqi bozorlarning joriy va istiqboldagi kon’yunkturalarini doimiy asosda chuqur o‘rganishni;
meva-sabzavot mahsulotlari eksportining yangi istiqbolli yo‘nalishlarini aniqlash hamda turi va naviga bog‘liq holda mahalliy meva-sabzavot mahsulotlariga bo‘lgan talabni aniqlash hisobiga ularning nomenklaturasini kengaytirishni ta’minlasin.
9. “O‘zbekoziqovqatxolding” XK O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda ikki oy muddatda haqiqiy ehtiyoj hamda meva-sabzavot mahsulotlarini tashish yo‘nalishlarini chuqur o‘rganish asosida Meva-sabzavot mahsulotlarini ishlash, saqlash va tashish bo‘yicha logistika markazlarini tashkil etish dasturini ishlab chiqsin hamda Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
Bunda, loyihalarning aniq ro‘yxati belgilansin, markazlarni optimal va oqilona joylashtirish, ularni tashkil etish muddatlari, xalqaro va xorijiy moliya institutlarining mablag‘lari bilan birga chet el investitsiyalarini jalb etishga alohida e’tibor qaratilsin.
10. Bojxona tartib-taomillari va eksport-import operatsiyalarini takomillashtirish bo‘yicha ishchi guruh (keyingi o‘rinlarda ishchi guruh deb yuritiladi) ilovaga muvofiq tashkil etilsin.
Ishchi guruh 2018-yil 1 fevralga qadar muddatda bojxona tartib-taomillari va eksport-import operatsiyalarini tartibga soluvchi qonun hujjatlarini xalqaro amaliyotni hisobga olgan holda takomillashtirish bo‘yicha takliflarni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
11. Tijorat banklariga meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchi xo‘jalik yurituvchi subyektlar va tayyorlov tashkilotlarining depozit hisobvaraqlaridan ularning buyurtmalari bo‘yicha meva-sabzavot mahsulotlari sotib olish uchun naqd pul mablag‘lari berishni ta’minlash tavsiya etilsin.
12. “O‘zbekoziqovqatxolding” XK import va eksport qiluvchilar uchun, shu jumladan mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan ishlab chiqariladigan mahsulotlar, ularning navi va narxlari, shuningdek, chet el xaridorlari tomonidan meva-sabzavot mahsulotlarini sotib olishga bo‘lgan talablar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan yagona axborot portalini yuritishni ta’minlasin.
13. “O‘zbekoziqovqatxolding” XK O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, Tashqi savdo vazirligi va boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda o‘n kun muddatda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
14. O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari N.S.Otajonov ikki kun muddatda mazkur qaror talablari bajarilishining borishi ustidan ta’sirchan nazorat qilish, meva-sabzavot mahsulotlari eksportining tasdiqlangan parametrlariga erishishni tizimli monitoring qilish hamda aniqlangan muammoli masalalarni tezkorlik bilan hal qilishni ta’minlash bo‘yicha tegishli vazirlik va idoralarning rahbarlari va mutaxassislaridan maxsus guruhni shakllantirsin, zarur hollarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasi tomonidan qaror qabul qilish uchun asoslantirilgan takliflarni kiritsin.
15. Ushbu qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosarlari J.A.Qo‘chqorov, N.S.Otajonov va Z.T.Mirzayev, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining raisi M.B.Nurmuratov, “O‘zbekoziqovqatxolding” XK raisi T.A.Jalilov zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2017-yil 6-noyabr
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Meva-sabzavot mahsulotlari, uzum, poliz, dukkakli ekinlar, shuningdek, quritilgan sabzavot va mevalarni mahalliy eksport qiluvchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga
Mamlakatning eksport salohiyatini kengaytirish, yangi bozorlarni o‘zlashtirish va byudjetga moliyaviy tushumlarni oshirish ko‘pincha meva-sabzavot mahsulotlari, uzum, poliz, dukkakli ekinlar, shuningdek, quritilgan sabzavot va mevalarni (keyingi o‘rinlarda meva-sabzavot mahsulotlari deb yuritiladi) mahalliy eksport qiluvchilar uchun qulay shart-sharoitlar yaratilganligiga bog‘liq bo‘ladi.
Zamonaviy bozor mexanizmlarini joriy etish va qator tovarlarni eksport qilish tartibini soddalashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilganligiga qaramasdan, meva-sabzavot mahsulotlarining eksporti hajmini ko‘paytirish va turlarini kengaytirishga to‘sqinlik qiluvchi kamchiliklar saqlanib qolmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Meva-sabzavot mahsulotlari, uzum, poliz, dukkakli ekinlar, shuningdek, quritilgan sabzavot va mevalarni mahalliy eksport qiluvchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bilan xo‘jalik yurituvchi subyektlarning meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilishi tartib-taomillarini yanada soddalashtirish, jismoniy shaxslar tomonidan ularning ishlab chiqarilishini rag‘batlantirish nazarda tutildi.
Xususan, bugungi kunda eksportga yo‘naltirilayotgan meva-sabzavot mahsulotlarining 90 foizidan ortig‘i kichik ishlab chiqaruvchilar tomonidan yordamchi xo‘jaliklarda, shu jumladan tomorqa uchastkalarida yetishtirilmoqda. Mazkur ishlab chiqaruvchilar chet el xaridorlari bilan shartnomalar tuzish va ruxsat beruvchi tartib-taomillardan o‘tishi lozimligi sababli mahsulotlarini mustaqil ravishda eksport qilish imkoniyatiga ega emas.
Shuni hisobga olgan holda, Davlat rahbarining qarori bilan tadbirkorlik subyektlariga eksport kontrakti tuzmasdan ularning to‘lovi va yetkazib berilishi bo‘yicha shartlarga rioya qilgan holda invoys asosida meva-sabzavot mahsulotlarining eksportini amalga oshirish huquqi berildi, bu xalqaro amaliyotga muvofiqdir.
Qaror bilan bojxona organlari tomonidan eksport qilinayotgan meva-sabzavot mahsulotlarining tabiiy yo‘qotish normativini hisobga olish tartibi mavjud emasligi bilan bog‘liq boshqa muammoli masala o‘z yechimini topdi. Hisobga olinmagan tabiiy yo‘qotish asossiz debitor qarzdorlik yuzaga kelishiga, tegishlicha, kelib tushmagan valyuta mablag‘larining 70 foiziga qadar miqdorda jarima qo‘llanilishiga olib kelgan.
Bundan kelib chiqqan holda, qisqa muddatda eksport qilingan meva-sabzavot mahsulotlarini saqlash, tashish va sotishda tabiiy yo‘qotish normativlari, shuningdek, ularning faktura qiymatiga tuzatishlar kiritish tartibini belgilash topshirildi.
Keyinchalik eksport qilish uchun fuqarolardan meva-sabzavot mahsulotlarini sotib olish bilan shug‘ullanadigan yuridik shaxslarning faoliyatini amalga oshirish uchun qo‘shimcha qulay shart-sharoitlar nazarda tutildi.
Xususan, jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i bo‘yicha imtiyozlar kelgusida jismoniy shaxslar tomonidan mahsulotlarning yetishtirilganligini tasdiqlovchi hujjatni taqdim qilmasdan qo‘llanilishi belgilanmoqda. Agar eksport qiluvchida oldin amalga oshirilgan eksportga yetkazib berish bo‘yicha muddati o‘tgan debitor qarzdorlik mavjud bo‘lsa, faqat muddati o‘tgan debitor qarzdorlikka yo‘l qo‘ygan chet el xaridoriga tovarlarni chiqarish ruxsat etilmaydi.
Shu bilan bir qatorda, qaror bilan meva-sabzavot mahsulotlari eksportiga bojxona yuk deklaratsiyasini rasmiylashtirish ko‘rik hujjati tuzilganidan keyin 3 soatdan ko‘p bo‘lmagan muddatda amalga oshiriladigan tartib joriy etildi.
Meva-sabzavot va tez buziladigan mahsulotlarning eksporti uchun zarur bo‘lgan sertifikat berish muddati eksport qiluvchi tomonidan hujjatlar taqdim qilingan vaqtdan boshlab bir ish kuniga qadar qisqartirildi.
Amaldagi import bojxona bojlari, aksiz solig‘i va yig‘imlar stavkalari, shuningdek, xorijiy mamlakatlardagi sanitariya normalarini tanqidiy o‘rganish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi meva-sabzavot mahsulotlarining savdosi va eksporti sohasidagi xalqaro shartnomalari inventarizatsiyadan o‘tkaziladi. Uning yakunlari bo‘yicha yangi xalqaro shartnomalar tuzish va amaldagilarini qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha takliflar tayyorlanadi.
Shuningdek, Davlat rahbari tomonidan O‘zbekiston Respublikasida berilgan muvofiqlik sertifikatlarining mahalliy meva-sabzavot mahsulotlari asosiy iste’mol qilinadigan davlatlarda tan olinishi, shuningdek, laboratoriyalar modernizatsiya qilinishini ta’minlash choralarini ko‘rish topshirilgan. Mazkur topshiriqning amalga oshirilishi mahalliy yetkazib beruvchilar xorijiy bozorlarda ularning mahsulotlari meva-sabzavot mahsulotlarini potensial import qiluvchi ko‘pgina mamlakatlar standartlari, sanitariya va fitosanitariya talablariga muvofiq kelmasligi bilan bog‘liq kamchiliklarni bartaraf etish imkonini beradi.
Qarorda meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish sohasida infratuzilmalarni yaratish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga alohida e’tibor qaratildi.
Ushbu maqsadda haqiqiy ehtiyoj hamda xalqaro va xorijiy moliya institutlarining chet el investitsiyalari hisobiga meva-sabzavot mahsulotlarini tashish yo‘nalishlarini o‘rganish asosida meva-sabzavot mahsulotlarini ishlash, saqlash va tashish bo‘yicha logistika markazlari tashkil etiladi.
Hozirgi vaqtda mahalliy ishlab chiqaruvchilar yetishtirgan mahsulotlari, ularning navi va narxlari, shuningdek, chet el xaridorlari tomonidan ularni sotib olish uchun buyurtmalari to‘g‘risidagi foydalanilayotgan tarqoq axborot bazalari import va eksport qiluvchilar uchun yagona portalga birlashtiriladi.
Meva-sabzavot mahsulotlarining eksportini rivojlantirish bo‘yicha qayd etilgan chora-tadbirlar bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori bilan ishchi guruh tashkil etildi va unga 2018 yil 1 fevralga qadar milliy bojxona tartib-taomillari va eksport-import operatsiyalarini xalqaro amaliyotni hisobga olgan holda takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha takliflar tayyorlash va Hukumatga kiritish vazifasi yuklatildi.

О дополнительных мерах по поддержке отечественных экспортеров плодоовощной продукции, винограда, бахчевых культур, бобовых, а также сушеных овощей и фруктов
2722
В целях дальнейшей либерализации внешнеэкономической деятельности, создания благоприятных условий для увеличения объемов и расширения ассортимента экспортируемой свежей плодоовощной продукции, винограда, бахчевых культур, бобовых, а также сушеных овощей и фруктов (далее – плодоовощная продукция), повышения конкурентоспособности отечественной плодоовощной продукции на внешних рынках:
1. Принять предложения ХК «Узбекозиковкатхолдинг», Министерства экономики и Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан о:
а) предоставлении права хозяйствующим субъектам осуществлять экспорт плодоовощной продукции без заключения экспортного контракта (договора) на основании инвойса при соблюдении следующих условий:
сумма поставки не превышает в эквиваленте 20 тысяч долларов США на день оформления экспортной таможенной декларации;
получение 100-процентной предварительной оплаты в иностранной валюте от нерезидентов Республики Узбекистан на счета в уполномоченных коммерческих банках Республики Узбекистан, в том числе в форме банковского перевода, оплаты по международным банковским картам, а также внесения наличных средств в национальной валюте, приобретенных в обменных пунктах коммерческих банков;
внесение данных об экспортной поставке в Единую электронную информационную систему внешнеторговых операций;
б) проведении корректировки фактурной стоимости экспортированной плодоовощной продукции в пределах установленных законодательством нормативов естественной убыли при ее хранении, транспортировке и реализации.
Министерству сельского и водного хозяйства совместно с Министерством финансов, Государственным таможенным комитетом и Агентством «Узстандарт» в десятидневный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения, определяющего нормативы естественной убыли экспортированной плодоовощной продукции и порядок корректировки ее фактурной стоимости.
2. Определить, что с 15 ноября 2017 года:
при приобретении юридическими лицами у физических лиц плодоовощной продукции для дальнейшего экспорта льгота по налогу на доходы физических лиц применяется без представления физическими лицами документа, подтверждающего, что реализованная продукция произведена на выделенных им или членам их семей земельных участках;
при наличии у экспортера просроченной дебиторской задолженности по ранее осуществленным экспортным поставкам вывоз товаров не разрешается в адрес только того иностранного покупателя, у которого имеется просроченная дебиторская задолженность;
оформление грузовой таможенной декларации на экспорт плодоовощной продукции осуществляется после составления акта досмотра в срок не более 3 часов.
3. Государственному таможенному комитету совместно с Центральным банком, Государственным налоговым комитетом, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и ХК «Узбекозиковкатхолдинг» в срок до 15 ноября 2017 года обеспечить совершенствование Единой электронной информационной системы внешнеторговых операций с учетом требований пункта 1 настоящего постановления.
4. Министерству внешней торговли совместно с Министерством иностранных дел, Министерством экономики, Министерством сельского и водного хозяйства, Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухнедельный срок обеспечить:
проведение инвентаризации международных договоров Республики Узбекистан в сфере торговли и экспорта плодоовощной продукции;
критическое изучение действующих ставок импортных таможенных пошлин, акцизов и сборов, а также санитарных норм и правил при хранении, транспортировке и реализации плодоовощной продукции в зарубежных странах – потенциальных импортерах плодоовощной продукции.
5. Министерству внешней торговли по итогам инвентаризации и критического изучения в срок до 1 декабря 2017 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан:
предложения по заключению новых и внесению изменений и дополнений в действующие международные договора Республики Узбекистан в сфере торговли и экспорта плодоовощной продукции;
проект программы мер по пересмотру действующих нормативных документов, санитарных норм и правил, фитосанитарных требований с учетом международных стандартов, а также требований зарубежных стран – потенциальных импортеров отечественной плодоовощной продукции.
совместно с Комитетом по делам религий при Кабинете Министров, иными заинтересованными министерствами и ведомствами в двадцатидневный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан Программу мер по внедрению и дальнейшему применению в республике международных стандартов, в том числе «ISO 22000», «Халяль»;
принять меры по обеспечению признания сертификатов соответствия, выданных в Республике Узбекистан, в государствах – основных потребителях отечественной плодоовощной продукции, в том числе посредством заключения двусторонних и многосторонних соглашений, а также модернизации лабораторий.
7. Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить выдачу сертификатов для экспорта плодоовощной и скоропортящейся продукции в течение не более одного рабочего дня с момента предоставления экспортером необходимых документов.
8. Министерству внешней торговли, Министерству иностранных дел Республики Узбекистан и ХК «Узбекозиковкатхолдинг» обеспечить:
на постоянной основе глубокое изучение текущей и перспективной конъюнктуры внешних рынков по основной номенклатуре экспортных поставок плодоовощной продукции;
определение новых перспективных направлений экспорта плодоовощной продукции и расширение ее номенклатуры за счет выявления спроса на отечественную плодоовощную продукцию в зависимости от вида и сортности.
9. ХК «Узбекозиковкатхолдинг» совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента в двухмесячный срок на основе тщательного изучения реальных потребностей и маршрутов транспортировки плодоовощной продукции подготовить и внести в Кабинет Министров Программу создания центров логистики по обработке, хранению и транспортировке плодоовощной продукции.
При этом определить конкретный перечень проектов, особое внимание уделить оптимальному и рациональному размещению центров, срокам их создания и привлечению иностранных инвестиций, включая средства международных и зарубежных финансовых институтов.
10. Образовать рабочую группу по совершенствованию таможенных процедур и экспортно-импортных операций (далее – рабочая группа) согласно приложению.
Рабочей группе в срок до 1 февраля 2018 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по совершенствованию с учетом международной практики актов законодательства, регламентирующих таможенные процедуры и экспортно-импортные операции.
11. Рекомендовать коммерческим банкам обеспечивать выдачу наличных денежных средств с депозитных счетов хозяйствующих субъектов – экспортеров плодоовощной продукции и заготовительных организаций по их заявкам для закупа плодоовощной продукции.
12. ХК «Узбекозиковкатхолдинг» обеспечить ведение единого информационного портала для импортеров и экспортеров, в том числе содержащего сведения о производимой отечественными производителями продукции, их сортности и ценах, а также запросах на приобретение плодоовощной продукции иностранными покупателями.
13. ХК «Узбекозиковкатхолдинг» совместно с Министерством юстиции, Министерством внешней торговли и другими заинтересованными ведомствами в десятидневный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
14. Заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан Отажонову Н.С. в двухдневный срок сформировать специальную группу из числа руководителей и специалистов соответствующих министерств и ведомств по обеспечению действенного контроля за ходом выполнения требований настоящего постановления, системного мониторинга достижения утвержденных параметров экспорта плодоовощной продукции и оперативному решению выявленных проблемных вопросов, при необходимости вносить обоснованные предложения для принятия решения Кабинетом Министров и Президентом Республики Узбекистан.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А., Отажонова Н.С. и Мирзаева З.Т., председателя Центрального банка Республики Узбекистан Нурмуратова М.Б., председателя ХК «Узбекозиковкатхолдинг» Жалилова Т.А.
Город Ташкент, 6 ноября 2017 года.
к постановлению Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по поддержке отечественных экспортеров плодоовощной продукции, винограда, бахчевых культур, бобовых, а также сушеных овощей и фруктов»
Расширение экспортного потенциала страны, освоение новых рынков сбыта и увеличение финансовых поступлений в бюджет во многом зависит от создания благоприятных условий для отечественных экспортеров плодоовощной продукции, винограда, бахчевых культур, бобовых, сушеных овощей и фруктов (далее – плодоовощная продукция).
Несмотря на проведенную масштабную работу по внедрению современных рыночных механизмов и упрощение порядка экспорта ряда товаров, сохраняются недостатки, препятствующие наращиванию объемов и расширению ассортимента экспорта плодоовощной продукции.
Принятым постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по поддержке отечественных экспортеров плодоовощной продукции, винограда, бахчевых культур, бобовых, а также сушеных овощей и фруктов» предусмотрено дальнейшее упрощение процедуры экспорта хозяйствующими субъектами плодоовощной продукции, стимулирование ее производства физическими лицами.
Так, на сегодняшний день свыше 90 процентов плодоовощной продукции, направляемой на экспорт, выращивается мелкими производителями в подсобных хозяйствах, в том числе на приусадебных участках. Данные производители не имеют возможности самостоятельно экспортировать свою продукцию в связи с необходимостью заключения договоров с иностранными покупателями и прохождения разрешительных процедур.
С учетом этого, решением Главы государства субъектам предпринимательства предоставлено право экспортировать плодоовощную продукцию без заключения экспортного контракта на основании инвойса при соблюдении правил ее оплаты и поставки, что соответствует международной практике.
Постановлением решен другой проблемный вопрос, связанный с отсутствием порядка учета таможенными органами естественной убыли экспортируемой плодоовощной продукции. Не учитываемая естественная убыль приводила к возникновению необоснованной дебиторской задолженности и, соответственно, влекла санкции в размере до 70 процентов от суммы не поступивших валютных средств.
Исходя из этого, поручено в кратчайший срок определить нормативы естественной убыли экспортированной плодоовощной продукции при хранении, транспортировке и реализации, а также порядок корректировки ее фактурной стоимости.
Предусмотрены дополнительные благоприятные условия для осуществления деятельности юридическими лицами, занимающимися приобретением у граждан плодоовощной продукции для дальнейшего экспорта.
В частности, устанавливается, что льгота по налогу на доходы физических лиц будет в последующем применяться без представления физическими лицами документа, подтверждающего производство плодоовощной продукции. Если у экспортера будет иметься просроченная дебиторская задолженность по ранее осуществленным экспортным поставкам, то вывоз товаров не будет разрешаться только в адрес того иностранного покупателя, который допустил просроченную дебиторскую задолженность.
Наряду с этим, постановлением внедрен порядок, согласно которому оформление грузовой таможенной декларации на экспорт плодоовощной продукции будет осуществляться после составления акта досмотра в срок не более 3 часов.
До одного рабочего дня с момента предоставления экспортером документов сокращен срок выдачи сертификата, необходимого для экспорта плодоовощной и скоропортящейся продукции.
В целях критического изучения действующих ставок импортных таможенных пошлин, акцизов и сборов, а также санитарных норм в зарубежных странах будет проведена инвентаризация международных договоров в сфере торговли и экспорта плодоовощной продукции. По ее итогам будут подготовлены предложения по заключению новых и пересмотру действующих международных договоров.
Главой государства также поручено принять меры по обеспечению признания сертификатов соответствия, выданных в Республике Узбекистан, в государствах – основных потребителях отечественной плодоовощной продукции, а также модернизации лабораторий. Реализация данного поручения позволит устранить трудности, с которыми сталкиваются отечественные поставщики на зарубежных рынках в связи с несоответствием их продукции стандартам, санитарным и фитосанитарным требованиям многих стран – потенциальных импортеров плодоовощной продукции.
Отдельное внимание в постановлении уделено созданию инфраструктуры и внедрению современных технологий в сфере экспорта плодоовощной продукции.
В этих целях на основе изучения реальных потребностей и маршрутов транспортировки плодоовощной продукции за счет иностранных инвестиций международных и зарубежных финансовых институтов будут созданы центры логистики по обработке, хранению и транспортировке плодоовощной продукции.
Используемые в настоящее время разрозненные информационные базы о производимой отечественными производителями продукции, ее сортности и ценах, а также запросах на ее приобретение иностранными покупателями, будут объединены в единый портал для импортеров и экспортеров.
Помимо перечисленных мер по улучшению экспорта плодоовощной продукции, постановлением Президента Республики Узбекистан образована рабочая группа, на которую возложено внесение до 1 февраля 2018 года в правительство дополнительных предложений по совершенствованию национальных таможенных процедур и экспортно-импортных операций с учетом международной практики.
Принятое постановление будет способствовать дальнейшей либерализации внешнеэкономической деятельности и улучшению условий работы отечественных экспортеров плодоовощной продукции.