Aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini manzilli qo‘llab-quvvatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
1386
Aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini, jumladan, kam ta’minlangan bolali oilalarni aniq yo‘naltirilgan tarzda davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, ularning moddiy farovonlik darajasini oshirish, keksa avlod vakillari manfaatlarining himoya qilinishini ta’minlash, shuningdek, insonparvarlik, mehr-oqibat, saxovat tadbirlarini izchil davom ettirish maqsadida:
1. Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan ijtimoiy himoyaga muhtoj aholining quyidagi qatlamlariga bir martalik moddiy yordam ko‘rsatilsin:
a) yoshga doir, nogironlik pensiyasi va nafaqasini oluvchilarga, bolalikdan nogironlik nafaqasini hamda boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasini va nafaqasini oluvchi har bir oila a’zosiga hamda o‘zgalar parvarishiga muhtoj nogironligi bo‘lgan 18 yoshgacha bolalarning parvarishlash nafaqasini oluvchilarga:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda – 300 ming so‘mdan;
Toshkent shahrida – 400 ming so‘mdan.
O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjeti hisobidan boshqa organlar orqali pensiya oluvchilarga tegishli vazirlik va idoralar tomonidan mazkur bandning “a” kichik bandida nazarda tutilgan shartlarda va miqdorlarda bir martalik moddiy yordam ko‘rsatiladi;
b) “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali kam ta’minlangan sifatida moddiy yordam oluvchi oilalarga hamda kam ta’minlangan sifatida bolalar nafaqasini oluvchi oilalarning har bir 18 yoshga to‘lmagan bolasiga – 200 ming so‘mdan.
Bir nechta toifa bo‘yicha bir martalik moddiy yordam olish huquqiga ega bo‘lgan shaxslarga bir martalik moddiy yordam har bir toifa bo‘yicha to‘lab beriladi.
2. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, Markaziy bank va tijorat banklari mazkur qarorda belgilangan bir martalik moddiy yordam to‘lovlarining ikki hafta muddatda to‘liq to‘lanishini ta’minlasin.
3. Moliya vazirligi bir hafta muddatda mazkur qaror bilan bog‘liq tadbirlarni moliyalashtirish uchun zarur bo‘lgan mablag‘larni O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjetidan Pensiya jamg‘armasiga hamda tegishli vazirlik va idoralarga ajratilishini ta’minlasin.
4. Ushbu qarorga muvofiq ko‘rsatilayotgan bir martalik moddiy yordamning maqsadli va manzilli yetkazilishini ta’minlash yuzasidan quyidagilar mas’ul etib belgilansin:
Pensiya jamg‘armasi – bir martalik moddiy yordam uchun shakllantirilgan to‘lov qaydnomalari bir kunda O‘zbekiston Respublikasi aksiyadorlik tijorat Xalq banki va boshqa tijorat banklariga yetkazilishini ta’minlash bo‘yicha;
O‘zbekiston Respublikasi aksiyadorlik tijorat Xalq banki, boshqa pensiya va nafaqa tarqatuvchi tijorat banklari, O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjeti hisobidan pensiya tayinlovchi vazirlik va idoralar – tegishliligi bo‘yicha bir martalik moddiy yordam pullari egalariga o‘z vaqtida manzilli yetkazilishini tashkil etish bo‘yicha;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari – bir martalik moddiy yordamning o‘z vaqtida manzilli tarqatilishini ta’minlash hamda nazorat qilish yuzasidan zarur chora-tadbirlarni tashkil etish bo‘yicha;
Moliya vazirligi – zarur mablag‘larning byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi hamda pensiya tayinlovchi tegishli vazirlik va idoralarga to‘liq va o‘z vaqtida ajratilishi bo‘yicha.
Belgilansinki, uyida vaqtincha bo‘lmaganligi yoki boshqa sabablarga ko‘ra bir martalik moddiy yordam pullarini o‘z vaqtida ololmagan fuqarolar to‘lanmagan moddiy yordam pullarini 2022 yil 1 sentyabrga qadar olish huquqiga ega.
5. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar, Toshkent shahar, tuman (shahar) hokimlari, sektor rahbarlari:
a) “Temir daftar”ga kiritilgan hamda mazkur qarorga asosan bir martalik moddiy yordam pullarini olmagan ehtiyojmand oilalar ro‘yxatini shakllantirsin hamda “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan ushbu oilalarning har bir a’zosiga 20 kilogrammdan bepul un tarqatsin;
b) ijtimoiy ahvoli og‘ir bo‘lgan oilalarga “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasi va boshqa manbalar hisobidan bepul un tarqatishni yoki naqd pul ko‘rinishida moddiy yordam ko‘rsatib borishni ta’minlasin.
Bunda, 2022 yil davomida mahalla fuqarolar yig‘inlari raislari hokim yordamchilari bilan birgalikda har bir mahalla fuqarolar yig‘inlarida ehtiyojmand oilalarning ahvolini muntazam ravishda o‘rganib boradi.
6. Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov) bir hafta muddatda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining zaxira jamg‘armasi hisobidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda viloyatlarning mahalliy byudjetlari orqali hududiy “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armalariga ilovaga muvofiq mablag‘ ajratilishini ta’minlasin.
7. Moliya vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi bilan birgalikda ushbu qaror maqsadi va vazifalarini ommaviy axborot vositalarida va Internet tarmog‘ida keng yoritish ishlarini tashkil qilsin.
8. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по адресной поддержке нуждающихся в социальной защите слоев населения
В целях государственной адресной поддержки нуждающихся в социальной защите слоев населения, в том числе малообеспеченных семей с детьми, повышения уровня их материального благосостояния, обеспечения защиты интересов представителей старшего поколения, а также последовательного продолжения мероприятий в духе гуманизма, щедрости и милосердия:
1. Оказать единовременную материальную помощь нижеследующим слоям населения, нуждающимся в социальной защите,
за счет средств государственного бюджета:
а) получателям пенсии и пособия по возрасту, пенсии и пособия по инвалидности, пособия инвалида с детства, каждому члену семьи получателя пенсии и пособия по случаю потери кормильца, а также получателям пособия по уходу за ребенком-инвалидом в возрасте до 18 лет, нуждающимся в постороннем уходе:
в Республике Каракалпакстан и областях – по 300 тысяч сумов;
в городе Ташкенте – по 400 тысяч сумов.
Получателям пенсий за счет республиканского бюджета Республики Узбекистан, назначенных иными органами, единовременная материальная помощь оказывается соответствующими министерствами и ведомствами на условиях и в размерах, предусмотренных подпунктом «а» настоящего пункта;
б) семьям, получающим материальную помощь в качестве малообеспеченных, а также каждому ребенку до 18 лет из семей, получающих детское пособие в качестве малообеспеченных, назначенные посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты», – по 200 тысяч сумов.
Лицам, имеющим право на получение единовременной материальной помощи по нескольким категориям, единовременная материальная помощь выплачивается по каждой категории.
2. Кабинету Министров Республики Узбекистан, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, Центральному банку и коммерческим банкам в двухнедельный срок обеспечить полную выплату платежей единовременной материальной помощи, определенных настоящим постановлением.
3. Министерству финансов в недельный срок обеспечить выделение Пенсионному фонду, соответствующим министерствам и ведомствам средств, необходимых для финансирования мероприятий, связанных с настоящим постановлением, из республиканского бюджета Республики Узбекистан.
4. Возложить ответственность за обеспечение целевой и адресной доставки единовременной материальной помощи, оказываемой в соответствии с настоящим постановлением, на:
Пенсионный фонд – за обеспечение доставки платежных ведомостей, сформированных для выплаты единовременной материальной помощи, Акционерно-коммерческому Народному банку Республики Узбекистан и другим коммерческим банкам в течение одного дня;
Акционерно-коммерческий Народный банк Республики Узбекистан, другие коммерческие банки, выплачивающие пенсии и пособия, а также министерства и ведомства, назначающие пенсии за счет республиканского бюджета Республики Узбекистан, – за организацию своевременной доставки получателям денежных средств единовременной материальной помощи по подведомственности;
Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента – за организацию необходимых мер по обеспечению и контролю за своевременной адресной выплатой единовременной материальной помощи;
Министерство финансов – за полное и своевременное выделение необходимых средств внебюджетному Пенсионному фонду, а также назначающим пенсии соответствующим министерствам и ведомствам.
Установить, что граждане, своевременно не получившие денежные средства единовременной материальной помощи по причине временного отсутствия по адресу постоянного проживания или иным обстоятельствам, имеют право получения невыплаченных денежных средств материальной помощи до 1 сентября 2022 года.
5. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей, города Ташкента, районов (городов) и руководителям секторов:
а) сформировать список нуждающихся семей, включенных
в «Железную тетрадь», не получивших денежные средства единовременной материальной помощи на основании настоящего постановления, предоставить по 20 килограммов муки каждому члену данных семей на безвозмездной основе за счет средств Фонда «Доброта и поддержка»;
б) обеспечить регулярное предоставление муки на безвозмездной основе либо оказание материальной помощи в форме наличных денежных средств семьям, находящимся в тяжелом социальном положении, за счет Фонда «Доброта и поддержка» и иных источников.
При этом в течение 2022 года совместно с председателями махаллинских сходов граждан и помощниками хокимов проводить изучение состояния нуждающихся семей в каждом махаллинском сходе граждан на постоянной основе.
6. Министерству финансов (Ишметов Т.А.) в недельный срок обеспечить выделение средств из резервного фонда Кабинета Министров Республики Узбекистан территориальным подразделениям Фонда «Доброта и поддержка» посредством местных бюджетов Республики Каракалпакстан и областей согласно приложению.
7. Министерству финансов и Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана, Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Агентством информации и массовых коммуникаций организовать работу по широкому освещению целей и задач настоящего постановления в средствах массовой информации и сети Интернет.