Oʻzbekiston Respublikasi avtomobil sanoatini jadal rivojlantirishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
2096
Avtomobil sanoatini jadal rivojlantirish va uning investitsiyaviy jozibadorligini oshirishni taʼminlash, ilgʻor xalqaro tajriba asosida zamonaviy bozor mexanizmlari va boshqaruv usullarini joriy qilish, shuningdek, ichki va tashqi bozorlarda raqobatbardosh ishlab chiqarishni yaratish maqsadida:
1. 2019-2023 yillarda Oʻzbekiston Respublikasi avtomobil sanoatini rivojlantirishning asosiy koʻrsatkichlari etib quyidagilar belgilansin:
yengil avtomobillar ishlab chiqarish hajmini 350 ming donagacha oshirish;
yengil avtomobillarni mahalliylashtirish darajasini oʻrta hisobda60 foizgacha yetkazish;
yuk avtomobillari va avtobuslar ishlab chiqarish hajmini 10 mingdonagacha oshirish;
avtomobillarning yillik eksport hajmini 100 ming donagacha yetkazish;
korporativ boshqaruvning zamonaviy usullarini, shuningdek, “YERP” avtomatlashtirilgan hisobga olish tizimini joriy etish;
aholining keng qatlamlari uchun hamyonbop boʻlgan yengil avtomobilning yangi zamonaviy modeli ishlab chiqarilishini nazarda tutgan holda avtomobillarning modellar qatorini yangilash;
“Oʻzavtosanoat” AJ tarkibiga kiruvchi kamida ikkita aksiyadorlik jamiyati aksiyalarini mahalliy va xalqaro fond bozorlarida birlamchi ommaviy joylashtirish (IPO) orqali investorlarni jalb etish.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda “Oʻzavtosanoat” AJ yetakchi xorijiy kompaniyalar va xalqaro ekspertlarni jalb etgan holda bir oy muddatda quyidagilar boʻyicha aniq takliflarni tayyorlash uchun masʼul boʻlgan “Oʻzavtosanoat” AJ huzurida doimiy faoliyat yurituvchi loyiha ofisini tashkil etishchoralarini koʻrsin:
Oʻzbekiston Respublikasi avtomobil sanoatini 2023-yilgacha yanada jadal rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish;
ilgʻor xalqaro tajriba asosida zamonaviy bozor mexanizmlari va boshqaruv usullarini joriy etish;
avtomobil sanoatining investitsiyaviy jozibadorligini, shu jumladan, motor transport vositalari va ularning butlovchi buyumlarini ishlab chiqarish bilan shugʻullanuvchi barcha korxonalar uchun soliq va bojxona rejimlarini unifikatsiyalash yoʻli bilan oshirish;
ehtiyot qismlar va butlovchi buyumlarni oʻzlashtirish darajasini oshirish va import hajmlarini pasaytirish imkonini beradigan qoʻshimcha ishlab chiqarishlarni tashkil etish;
ehtiyot qismlar va butlovchi buyumlar ishlab chiqarishning ustuvor segmentlarida ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlarini rivojlantirish, milliy muhandislik markazlarini tashkil etish;
avtomobil sanoatida kadrlar tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish jarayonlarini takomillashtirish.
a) 2020-yil 1-yanvarga qadar “Oʻzavtosanoat” AJ va uning ulushi mavjud boʻlgan tashkilotlar tomonidan tovarlar (ishlar, xizmatlar)ning davlat xaridi boʻyicha texnik topshiriqlar original ishlab chiqaruvchi (OYEM) yoki avtomobillar litsenziari tomonidan tasdiqlangan (belgilab qoʻyilgan) yoki tavsiya etilgan mahsulot yetkazib beruvchilarga nisbatan yoki bunday talab avtomobil mahsulotlari ishlab chiqarishni tashkillashtirish boʻyicha asosiy, litsenzion va investitsiyaviy bitimlar, shuningdek, sanoat namunalarini ishlab chiqish va loyihalash boʻyicha bitimlar, avtomobil mahsulotlarini ishlab chiqarishni tashkillashtirish boʻyicha loyihalarni amalga oshirishda texnik koʻmaklashish boʻyicha bitimlar bilan oʻrnatilgan boʻlsa, Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi “Loyihalar va import kontraktlarini kompleks ekspertiza qilish markazi” DUKda ekspertizadan oʻtkazilmaydi;
b) 2019-yil 1-oktyabrdan keyin tuziladigan shartnomalar boʻyicha“UzAutoMotors” AJ tomonidan ishlab chiqariladigan avtomobillarga aksiz soligʻi bekor qilinadi;
v) 2019-yil 1-oktyabrdan boshlab yurtimizda ishlab chiqarilgan yangi avtotransport vositalarini sotib olganlik uchun yigʻim avtotransport vositalari ishlab chiqaruvchilari tomonidan toʻlanadi;
g) “Oʻzavtosanoat” AJ va uning tarkibiga kiruvchi korxonalarning asosiy faoliyat turi bilan bogʻliq boʻlmagan, 1-ilovada koʻrsatilgan aktivlari quyidagicha sotilishi mumkin:
qoʻshilgan qiymat soligʻini (koʻchmas mulk uchun) va haqiqiy qiymatini (xoʻjalik jamiyatlaridagi ulushlar va aksiyalar paketi uchun) hisobga olgan holda ularning qiymatini baholamasdan “E-IJRO AUKSION” elektron savdo maydonchasiga boshlangʻich bahosi boʻyicha auksionga qoʻyish orqali;
savdoga qoʻyilgan vaqtdan buyon ikki oy ichida talabgorlar mavjud boʻlmagan taqdirda, boshlangʻich bahosini qadam-baqadam tushirib borish orqali.
4. “Avtosanoat invest” MCHJ va “Oʻzavtosanoat” AJning “Oʻzavtosanoat” AJ va “Avtosanoat invest” MCHJning tegishli ravishda ustav kapitalini kamaytirish hisobiga “Oʻzbekiston metallurgiya kombinati” AJning ustav kapitalidagi “Avtosanoat invest” MCHJ ulushini balans qiymatida Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga topshirish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi bir oy muddatda ushbu bandda nazarda tutilgan chora-tadbirlar amalga oshirilishini taʼminlasin.
5. “Oʻzavtosanoat” AJ 2-ilovaga muvofiq roʻyxat boʻyicha dilerlik tashkilotlarining ustav jamgʻarmalari (kapitallari)dagi ulushlar sotilishini tezlashtirsin.
2019-2023 yillarda Oʻzbekiston Respublikasi avtomobil sanoatini yanada rivojlantirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” 3-ilovaga muvofiq;
import qilishda mahalliy ishlab chiqaruvchilarga qoʻshilgan qiymat soligʻini toʻlash muddatini 120 kunga uzaytirish imkoniyati beriladigan avtotransport vositalari, tirkamali va osma texnikalar, ularning butlovchi buyumlari va ularning ehtiyot qismlarini ishlab chiqarishda foydalaniladigan tovarlar, materiallar va texnologik jihozlar roʻyxati 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Moliya vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi hamda “Oʻzavtosanoat” AJ:
tijorat banklari bilan birgalikda mamlakatimizda ishlab chiqariladigan avtomobillarni mahalliylashtirish boʻyicha loyihalarni moliyalashtirish uchun xorijiy banklar va eksport-kredit agentliklarining imtiyozli kredit liniyalari jalb etilishini;
Oʻzbekiston Respublikasi hududida avtomobillar ishlab chiqarishni tashkil etish boʻyicha loyihalarni amalga oshirish qismida yetakchi xorijiy kompaniyalar bilan muzokaralar yakunlanishini taʼminlasin;
b) 2019-yil 1-dekabrga qadar:
5-ilovaga muvofiq, “Oʻzavtosanoat” AJning 2019-2022 yillarda amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari boʻyicha “General Motors” kompaniyasi bilan muzokaralar nihoyasiga yetkazilishi va bitimlar tuzilishini;
5-ilovada nazarda tutilgan investitsiya loyihalarini amalga oshirishga xorijiy banklar, eksport-kredit agentliklari, shuningdek, investitsiya kompaniyalari va jamgʻarmalarning mablagʻlari hisobiga eng qulay shartlarda kamida 700 million AQSH dollarini jalb etishni;
avtomobil sanoatidagi investitsiya loyihalarini amalga oshirishga, jumladan, 6-ilovaga muvofiq avtomobil sanoati korxonalarining ustav kapitallaridagi “Oʻzavtosanoat” AJning ulushlari (aksiyalari)ni sotish orqali investorlar jalb etishni taʼminlasin.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi hamda “Oʻzavtosanoat” AJning yurtimizda ishlab chiqarilgan yangi avtotransport vositalarini rasmiy dilerlik tashkiloti (keyingi oʻrinda – rasmiy diler)ga xaridorlar tomonidan ilgari foydalanilgan oʻzlariga tegishli avtotransport vositalarini topshirish hamda ular qiymatidagi farqni toʻlash orqali mahalliy avtomobillarning yangisini xarid qilish imkonini beruvchi“TRADE-IN” dasturini 2019-yil 1-oktyabrdan tatbiq etish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
“TRADE-IN” dasturi doirasida quyidagilar belgilansin:
a) rasmiy diler tomonidan jismoniy shaxslarning ilgari foydalanilgan avtotransport vositalarini sotishda qoʻshilgan qiymat soligʻini hisoblash uchun qoʻshilgan qiymat soligʻi summasini oʻz ichiga olgan sotilayotgan obyektning sotish narxi bilan balans qiymati oʻrtasidagi ijobiy farq soliqqa tortish bazasi boʻlib hisoblanadi;
b) rasmiy dilerlar tomonidan amalga oshiriladigan quyidagi oldi-sotdi shartnomalariga nisbatan majburiy notarial rasmiylashtiruv tatbiq etilmaydi:
belgilangan shakldagi hisob-maʼlumotnomalarni xaridorga berish tartibini joriy etish orqali ilgari foydalanilgan avtotransport vositalarining oldi-sotdi shartnomalariga;
mahalliy ishlab chiqaruvchi zavodlarning rasmiy dilerlaridan sotib olingan yangi avtotransport vositalarining oldi-sotdi shartnomalariga;
v) rasmiy dilerlik tashkiloti tomonidan ilgari foydalanilgan avtotransport vositalarini sotib olganlik uchun ularni Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi organlarida roʻyxatdan oʻtkazish vaqtida yigʻim toʻlanmaydi.
Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi avtotransport vositalarini ishlab chiqaruvchi mahalliy zavodlarning rasmiy dilerlarini “TRADE-IN” dasturi doirasida sotib olingan ilgari foydalanilgan avtotransport vositalarini sotish uchun tegishli darajada himoyalangan hisob-maʼlumotnomalar blanklari bilan belgilangan tartibda taʼminlasin.
9. “Oʻzstandart” agentligi, Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi hamda “Oʻzavtosanoat” AJ ilgʻor xorijiy tajribani inobatga olgan holda:
2019-yilning 1-noyabriga qadar ehtiyot qismlar va butlovchi buyumlarning xavfsizlik va sifat koʻrsatkichlarini taʼminlaydigan namunaviy tajriba dasturlarini ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
2019-yilning 1-dekabriga qadar Pskent avtomobil poligoni negizida avtomobillarni va ularning ehtiyot qismlarini sinovdan oʻtkazish bazasini tashkil etish hamda uni zarur texnika va uskunalar bilan jihozlash chora-tadbirlari rejasini ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
2020-yil 1-yanvarga qadar avtotransport vositalari, ehtiyot qismlar va butlovchi buyumlarni toʻla-toʻkis sinovdan oʻtkazishni taʼminlash uchun mahalliy laboratoriyalarni zarur texnika va uskunalar bilan jihozlash boʻyicha Kompleks dasturni ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
2020-yil 1-martga qadar “Avtomobillar uchun oʻrtacha korporativ yoqilgʻi tejamkorligi” standartini ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
Avtomobil sanoatini jadal rivojlantirishga oid choralarni ishlab chiqish va amalda ijro etish boʻyicha ishchi guruh tarkibi 7-ilovaga muvofiq;
mazkur qarorni amalga oshirish boʻyicha batafsil amaliy tadbirlar rejasi 8-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Ishchi guruhi (Xodjayev):
ushbu qarorda nazarda tutilgan chora-tadbirlarning soʻzsiz bajarilishini muvofiqlashtirish va nazorat qilishni;
ushbu qaror ijrosi toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni har 15 kunda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga va Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritib borilishini taʼminlasin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 29-iyundagi “Oʻzbekiston Respublikasining tashqi iqtisodiy faoliyatini yanada tartibga solish hamda bojxona-tarif jihatdan tartibga solish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ–3818-son qaroriga 9-ilovaga muvofiq qoʻshimcha kiritilsin.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
13. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari – moliya vaziri J.A.Qoʻchqorov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по ускоренному развитию автомобильной промышленности Республики Узбекистан
В целях обеспечения ускоренного развития и повышения инвестиционной привлекательности автомобильной промышленности, внедрения современных рыночных механизмов и методов управления на основе передового международного опыта, а также создания конкурентоспособного на внутреннем и внешнем рынках производства:
1. Определить основными показателями развития автомобильной промышленности Республики Узбекистан в2019-2023 годах:
увеличение ежегодного объема производства легковых автомобилей до 350 тысяч единиц;
доведение уровня локализации легковых автомобилей в среднемдо 60 процентов;
увеличение ежегодного объема производства грузовых автомобилей и автобусов до 10 тысяч единиц;
доведение ежегодного объема экспорта автомобилей до 100 тысяч единиц;
внедрение современных методов корпоративного управления, а также автоматизированной системы учета «ERP»;
обновление модельного ряда автомобилей, предусматривающее в том числе производство новой современной модели легкового автомобиля, доступной для широких слоев населения;
привлечение инвесторов путем первичного публичного размещения (IPO) на отечественном и международных фондовых рынках акций не менее двух акционерных обществ, входящих в состав АО «Узавтосаноат».
2. Министерству экономики и промышленности, Министерству инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и АО «Узавтосаноат» с привлечением ведущих зарубежных компаний и международных экспертов в месячный срок принять меры посозданию постоянно действующего проектного офиса при АО «Узавтосаноат», ответственного за подготовку конкретных предложений по:
разработке Стратегии дальнейшего ускоренного развития автомобильной промышленности Республики Узбекистан до 2023 года;
внедрению современных рыночных механизмов и методов управления на основе передового международного опыта;
повышению инвестиционной привлекательности автомобильной промышленности, в том числе путем унификации налогового и таможенного режимов для всех предприятий, осуществляющих производство моторных транспортных средств и комплектующих деталей к ним;
организации дополнительных производств для выпуска запасных частей и комплектующих изделий, повышающих уровень их освоения и снижения объемов импорта;
развитию научно-исследовательской и опытно-конструкторской работы, созданию национальных инженерных центров в приоритетных сегментах производства запасных частей и комплектующих изделий;
совершенствованию процессов подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в автомобильной промышленности.
а) до 1 января 2020 года не подлежат экспертизе в ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан технические задания по государственной закупке товаров (работ, услуг) АО «Узавтосаноат» и организациями, в которых имеется доля АО «Узавтосаноат», в отношении поставщиков, номинированных (определенных) или рекомендованных со стороны оригинального производителя (OEM) или лицензиара автомобилей или, если такое требование установлено рамочными, лицензионными и инвестиционными соглашениями по организации производства автомобильной продукции, а также соглашениями на разработку и проектировку промышленных образцов, о техническом содействии при реализации проектов по организации производства автомобильной продукции;
б) отменяется акцизный налог на автомобили производства АО «UzAutoMotors» по договорам, заключаемым после 1 октября 2019 года;
в) с 1 октября 2019 года сбор за приобретение новых автотранспортных средств отечественного производствауплачивается производителями автотранспортных средств;
г) непрофильные активы АО «Узавтосаноат» и предприятий, входящих в его структуру, указанные в приложении № 1, могут быть реализованы:
без проведения оценки их стоимости с выставлением на аукцион на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION» по стартовой цене, равной их балансовой стоимости с учетом налога на добавленную стоимость (для недвижимого имущества) и действительной стоимости (для долей и пакетов акций в хозяйственных обществах);
путем применения пошагового снижения стартовой ценыпри отсутствии претендентов в течение двух месяцев с момента выставления на торги.
4. Согласиться с предложением ООО «Автосаноат инвест» и АО «Узавтосаноат» о передаче Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан доли ООО «Автосаноат инвест» в уставном капитале АО «Узбекский металлургический комбинат» по балансовой стоимости в счет уменьшения уставного капитала АО «Узавтосаноат» и ООО «Автосаноат инвест» соответственно.
Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан в месячный срок обеспечить реализацию мер, предусмотренных настоящим пунктом.
5. АО «Узавтосаноат» ускорить реализацию долей в уставных фондах (капиталах) дилерских организаций по перечню согласно приложению № 2.
«Дорожную карту» по дальнейшему развитию автомобильной промышленности Республики Узбекистан в 2019–2020 годах согласно приложению № 3;
перечень товаров, материалов и технологической оснастки, используемых в производстве автотранспортных средств, прицепной и навесной техники, комплектующих и запасных частей к ним, при импорте которых отечественным производителям предоставляется отсрочка по уплате налога на добавленную стоимость сроком 120 дней, согласно приложению № 4.
7. Министерству инвестиций и внешней торговли, Министерству финансов, Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан и АО «Узавтосаноат» обеспечить:
совместно с коммерческими банками привлечение льготных кредитных линий иностранных банков и экспортно-кредитных агентств для финансирования проектов по локализации автомобилей отечественного производства;
завершение переговоров с ведущими зарубежными компаниями в части реализации проекта по организации производства автомобилей на территории Республики Узбекистан;
б) в срок до 1 декабря 2019 года:
завершение переговоров и заключение соглашений с компанией «General Motors» по инвестиционным проектам АО «Узавтосаноат», реализуемым в 2019-2022 годах, согласно приложению № 5;
привлечение на наиболее благоприятных условиях не менее 700 миллионов долларов США за счет средств иностранных банков, экспортно-кредитных агентств, а также инвестиционных компаний и фондов на реализацию инвестиционных проектов, предусмотренных приложением № 5;
привлечение инвесторов к реализации инвестиционных проектов в автомобильной промышленности, в том числе путем реализации доли (акций) АО «Узавтосаноат» в уставных капиталах предприятий автомобильной промышленности согласно приложению № 6.
8. Согласиться с предложением Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан и АО «Узавтосаноат»о внедрении с 1 октября 2019 года программы «TRADE-IN», предоставляющей покупателям возможность приобретать новое автотранспортное средство отечественного производства путем передачи официальной дилерской организации, реализующей новые автотранспортные средства отечественного производства (далее – официальный дилер), собственного бывшего в употреблении автотранспортного средства и доплаты разницы в их стоимости.
Установить, что в рамках программы «TRADE-IN»:
а) при реализации официальным дилером бывших в употреблении автотранспортных средств физических лиц налоговая база для расчета налога на добавленную стоимость определяется как положительная разница между ценой реализации и балансовой стоимостью выбывающих объектов, включающая в себя сумму налога на добавленную стоимость;
б) не подлежат обязательному нотариальному оформлению договора по купле-продаже официальными дилерами:
бывших в употреблении автотранспортных средств с внедрением порядка выдачи покупателю справок-счетов установленного образца;
новых автотранспортных средств, приобретенных у официальных дилеров отечественных заводов-изготовителей;
в) официальной дилерской организацией не уплачивается сбор за приобретение бывших в эксплуатации автотранспортных средств при их регистрации в органах Министерства внутренних дел Республики Узбекистан.
Министерству внутренних дел Республики Узбекистан в установленном порядке обеспечить официальных дилеров отечественных заводов-изготовителей автотранспортных средств бланками справок-счетов соответствующей защищенности для реализации бывших в употреблении автотранспортных средств, приобретенных в рамках программы «TRADE-IN».
9. Агентству «Узстандарт», Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан и АО «Узавтосаноат» с учетом передового зарубежного опыта в срок до:
1 ноября 2019 года разработать и утвердить типовые испытательные программы, обеспечивающие показатели безопасности и качества запасных частей и комплектующих изделий;
1 декабря 2019 года разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан план мер по созданию испытательной базы автомобилей и их запасных частей на базе Пскентского автомобильного полигона, а также его оснащению необходимой техникой и оборудованием;
1 января 2020 года разработать и утвердить Комплексную программу по оснащению отечественных лабораторий необходимой техникой и оборудованием для обеспечения полного спектра испытаний автотранспортных средств, запасных частей и комплектующих изделий;
1 марта 2020 года разработать и утвердить стандарт «Корпоративная средняя топливная экономичность для автомобилей».
состав Рабочей группы по разработке и практической реализации мер по ускоренному развитию автомобильной промышленности согласно приложению № 7;
план подробных практических мероприятий по реализации настоящего постановления согласно приложению № 8.
Рабочей группе (Ходжаев) обеспечить:
координацию и контроль безусловного исполнения мер, предусмотренных настоящим постановлением;
внесение каждые 15 дней в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров Республики Узбекистан информации о ходе исполнения настоящего постановления.
11. Внести дополнения в постановление Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2018 года № ПП-3818 «О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности и совершенствованию системы таможенно-тарифного регулирования Республики Узбекистан» согласно приложению №9.
12. Министерству экономики и промышленности совместно с заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
13. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра финансов Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.