O‘zbekiston Prezidenti Turkiya bilan madaniy-gumanitar aloqalar jadal rivojlanayotganini mamnuniyat bilan ta’kidladi
1101
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28 avgust kuni Turkiya Respublikasi madaniyat va turizm vaziri Mehmet Nuri Ersoy boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv boshida yuqori martabali mehmon O‘zbekiston yetakchisiga Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston-Turkiya keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish, madaniy-gumanitar va sayyohlik sohalaridagi hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Davlatlararo hamkorlikning bugungi yuksak darajasi alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo va investitsiyalar, yuk tashish hajmi, ishbilarmonlik va sayyohlik safarlari soni ortmoqda. Har hafta 90 dan ortiq aviaqatnov amalga oshirilmoqda.
Jadal madaniy-gumanitar almashinuvni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.
Tegishli “yo‘l xaritasi”ni tezroq qabul qilish, amaliy hamkorlikning institutsional mexanizmlarini ishga tushirish, milliy madaniyat va kino kunlarini o‘tkazish, san’at, madaniy merosni muhofaza qilish, turizm salohiyatini yuzaga chiqarish va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni ilgari surish muhimligi ta’kidlandi.

Президент Узбекистана с удовлетворением отметил динамично развивающиеся культурно-гуманитарные связи с Турцией
1107
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 августа принял делегацию Турецкой Республики во главе с министром культуры и туризма Мехметом Нури Эрсоем.
В самом начале встречи высокий гость передал лидеру Узбекистана искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства, расширения сотрудничества в культурно-гуманитарной и туристической сферах.
С особым удовлетворением отмечен нынешний высокий уровень межгосударственного взаимодействия. Растут объемы взаимной торговли и инвестиций, грузоперевозок, деловых и туристических поездок. Еженедельно выполняются свыше 90 авиарейсов в неделю.
Особое внимание было уделено продолжению интенсивного культурно-гуманитарного обмена.
Подчеркнута важность скорейшего принятия «дорожной карты», запуска институциональных механизмов практического взаимодействия, проведения дней национальной культуры и кино, продвижению совместных проектов в области искусства, охраны культурного наследия, раскрытия туристического потенциала и других приоритетных направлениях.