Qabul qilingan qarorlar va imzolangan kelishuvlar istiqbolli bo‘ladi
Kuni kecha O‘zbekiston va Belarus Respublikalari Prezidentlari o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi kun tartibini belgilab oldi. Yetakchilar tor doirada hamda mamlakatlar rasmiy delegatsiyalari ishtirokida muzokara o‘tkazdi.
Ushbu tashrifiga tayyorgarlik doirasida qator tadbirlar ham o‘tkazildi. Bu o‘rinda Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, hududlar, rektorlar, tibbiyot xodimlari forumlari muvaffaqiyatli o‘tkazilganini qayd etish lozim.
Ma’lumotlarga ko‘ra, keyingi yillarda ikki davlat o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikda ijobiy sur’at qayd etilgan. Kelgusida ushbu ko‘rsatkichni sezilarli oshirish maqsadi bor.
Kelishuvlar, hamkorlik aloqalarining istiqboli xususida bir qator vazirlik va idoralar rahbarlari fikrlari bilan qiziqdik.
Laziz QUDRATOV, O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri:
– Belarus Respublikasi Prezidentining mamlakatimizga rasmiy tashrifi doirasida tashkil etilgan tadbirlar natijasidan ikki mamlakat tadbirkorlarining o‘zaro hamkorlik qilish istaklari yuqoriligini anglash mumkin. Bu ikki davlat raqobatchi emas, balki bir birini to‘ldiruvchi sanaladi. Qator istiqbolli hujjatlar imzolandi. Bular farmsanoat, qishloq xo‘jaligi va to‘qimachilik sohalaridagi kelishuvlardir. Mashinasozlik, elektrotexnika yo‘nalishida ham qo‘shma loyihalar olib boriladi. Bu bilan cheklanilmaydi. Mamlakatimiz eksportni jadal rivojlantirish yo‘lidan bormoqda. Shu sababdan tomonlar o‘zaro kelishgan holda jahon bozorlarida talabgir bo‘lgan mahsulotlarni ishlab chiqaradi. Bu tovarlarni uchinchi davlatga sotish bo‘yicha qo‘shma loyiha boshladik. O‘ylaymanki, bu ikki tomon uchun ham samarali bo‘ladi.
Aleksandr ROGOJNIK, Belarus Respublikasi sanoat vaziri:
– Bugun yurtingiz shiddat bilan rivojlanib bormoqda. Bu taraqqiyot xalqaro maydonda ham e’tirof etilmoqda. Shu o‘rinda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari istiqboli bo‘layotganiga to‘xtalib o‘tishni istardim. Qishloq xo‘jaligi rivoji uchun maxsus texnikalarning ishonchli bo‘lgani maqsadga muvofiq. Uchrashuvlarda, ikki kunlik forum natijasida muhim shartnomalar imzolandi. Sanoat sohasi kesimidagi, xususan, dizel generatorli kompressor stansiyalarining litsenziyalangan yig‘ilishi, maxsus traktor va kombaynlarga oid kelishuvlar e’tiborga molik. Barcha yo‘nalishdagi hamkorligimiz ikki tomon uchun ham manfaatli bo‘lishiga ishonamiz.
Qo‘ng‘irotboy SHARIPOV, O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri:
– Belarus delegatsiyasi tashrifi doirasida oliy hamda professional ta’limni rivojlantirish bo‘yicha qator kelishvular bo‘ldi. Jumladan, Belarus Respublikasining Texnologiyalar instituti bilan hamkorlikda Farg‘ona hamda Qarshi shahridagi bittadan tegishli yo‘nalishdagi institutda texnopark tashkil etiladi. Bundan tashqari, mamlakatimizning o‘n to‘rtta hududida professional ta’lim bo‘yicha maxsus kompetensiya markazlari yaratiladi. Shuningdek, dual ta’lim tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Yuqori bosqichda ta’lim olayotgan talabalarimiz ma’lum muddat Belorusda elektrotexnika, mashinasozlik, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi kabi sohalarda amaliyot o‘tashi yo‘lga qo‘yiladi.
Qabul qilingan qarorlar hamda imzolangan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma “yo‘l xaritasi” tayyorlanmoqda.

Президенты Республики Узбекистан и Республики Беларусь определили новую повестку взаимовыгодного сотрудничества. Лидеры провели переговоры в узком кругу и с участием официальных делегаций двух стран.
В рамках подготовки к этому визиту также был организован ряд мероприятий. Успешно прошли заседание Межправительственной комиссии, форумы регионов, ректоров, медицинских работников.
Согласно данным в последние годы отмечается положительная динамика в торгово-экономическом сотрудничестве между двумя странами. Стороны нацелены существенно увеличить этот показатель в будущем.
Мы поинтересовались мнением руководителей ряда министерств и ведомств о перспективах соглашений и отношений сотрудничества.
Лазиз КУДРАТОВ, министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан:
– По итогам мероприятий, организованных в рамках официального визита Президента Республики Беларусь в нашу страну, можно понять, что у предпринимателей двух стран имеется высокое стремление к взаимовыгодному сотрудничеству. Эти два государства не являются конкурентами, они взаимно дополняют друг друга. Был подписан ряд перспективных документов в фармацевтическом, сельскохозяйственном и текстильном секторах.
Также реализуются совместные проекты в области машиностроения и электротехники. Этим дело не ограничивается. Наша страна находится на пути стремительного развития экспорта. Поэтому стороны совместно будут производить продукцию, пользующуюся спросом на мировом рынке. Мы начали совместный проект по продаже  товаров третьим странам. Я думаю, что это сотрудничество будет взаимовыгодным.
Александр РОГОЖНИК, министр промышленности Республики Беларусь:
– Сегодня ваша страна стремительно развивается. Этот прогресс получил широкое признание мирового сообщества. Также хотелось бы отметить направления сотрудничества между нашими странами. Для развития сельского хозяйства необходимо иметь надежную специальную технику. По итогам двухдневного форума были подписаны важные договоры. В частности, заслуживают внимания договоры на лицензионную сборку компрессорных станций с дизель-генераторами, специальных тракторов и комбайнов. Мы верим, что наше сотрудничество по всем направлениям будет выгодным для обеих сторон.
Кунгиротбой ШАРИПОВ, министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан:
– В рамках визита белорусской делегации был заключен ряд соглашений о развитии высшего и профессионального образования. В частности, в сотрудничестве с Белорусским государственным технологическим университетом будут созданы технопарки в институтах соответствующего направления в Фергане и Карши. Кроме того, в четырнадцати регионах страны появятся специальные центры компетенций профессионального образования. Также намечено запустить систему дуального образования, организовать практику проведения стажировок наших студентов старших курсов в Беларуси в таких направлениях, как электротехника, машиностроение, текстильная промышленность, сельское хозяйство.