Paxta maydonlarida tuproq unumdorligini va hosildorlikni oshirish, sug‘orishning yangi texnologiyalarini joriy etishni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida
1245
Paxta maydonlarida tuproq unumdorligini va hosildorlikni yanada oshirish, sug‘orishning yangi texnologiyalariga o‘tish, o‘simliklar himoyasi bo‘yicha xizmatlarni yo‘lga qo‘yish, zamonaviy laboratoriyalar barpo etish, fermerlarni o‘qitish kabi tadbirlarni rag‘batlantirishning ta’sirchan mexanizmini joriy etish maqsadida:
1. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi, “O‘zbekiston paxta-to‘qimachilik klasterlari” uyushmasi, “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasi, O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashining qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanuvchi (ijarachi)lar tomonidan paxta maydonlarida tuproq unumdorligini oshirish bo‘yicha amalga oshiriladigan tadbirlar uchun Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan 2022-2023 yillarda sinov tariqasida rag‘batlantirishning quyidagi mexanizmlarini joriy etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin:
tuproq unumdorligini oshirish va eroziyadan muhofaza qilish tadbirlarini amalga oshirganlik uchun soliq imtiyozlari berish;
tasdiqlangan yer tuzish hujjatlariga muvofiq qishloq xo‘jaligi yerlarini tiklash, qayta foydalanishga kiritish va yangidan o‘zlashtirish, qishloq xo‘jaligi yerlarini rekultivatsiyalash va melioratsiyalash tadbirlarini bajarish uchun subsidiyalar ajratish va yer solig‘idan qisman ozod etish.
2. Shunday tartib joriy etilsinki, unga muvofiq 2022-2023 yillarda sinov tariqasida:
a) tuproq unumdorligi va paxta hosildorligini oshirish, ilmiy asoslangan almashlab ekishni va sug‘orishning yangi texnologiyalarini joriy etish hamda o‘simliklar himoyasi bo‘yicha xizmatlarni yo‘lga qo‘yish va zamonaviy laboratoriyalarni barpo etish, shuningdek, dehqonchilik sohasidagi yangiliklar va ilg‘or tajribalar bo‘yicha fermerlarni o‘qitish uchun yerdan foydalanuvchi (jumladan, klaster)larga Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan har bir gektar maydonga bir million so‘mdan subsidiya ajratiladi. Bunda:
paxta maydonlarida tuproq unumdorligi va hosildorlikni oshirish bo‘yicha tadbirlarni bajarish uchun dastlab hisoblangan subsidiyaning 70 foizi ajratiladi;
subsidiyaning qolgan 30 foiz qismi hosildorlik oldingi mavsumga nisbatan o‘rtacha 15 foizga oshirilib, Davlat statistika qo‘mitasiniнг tahliliy ma’lumotlarida o‘z aksini topganda, o‘tkazib beriladi;
b) paxta maydonlarida tuproq unumdorligi va hosildorlikni oshirganlik uchun soliq imtiyozlari tuproq bonitirovkasi tahlili natijalari bo‘yicha tuproq unumdorligi oshgan yerdan foydalanuvchilarga tatbiq etiladi. Bunda:
yerdan foydalanuvchilar uchun yer uchastkasi tuprog‘i bonitet bali amaldagi bonitet ballga nisbatan 3 ballgacha oshgan hollarda yer solig‘i stavkasi 25 foizga, 3 ball va undan oshgan hollarda 50 foizga kamaytiriladi;
yer solig‘i bo‘yicha imtiyozlar uch yil muddatga amal qiladi.
2022-2023 yillarda paxta maydonlarida tuproq unumdorligini oshirish va ekologik holatini yaxshilash uchun subsidiya ajratish tajribasi sinovdan o‘tkaziladigan tumanlar ro‘yxati 1-ilovaga muvofiq;
Paxta maydonlarida tuproq unumdorligi va hosildorlikni oshirish, sug‘orishning yangi texnologiyalariga o‘tishda amalga oshiriladigan ilmiy asoslangan tadbirlar bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
4. Qishloq xo‘jaligi vazirligi ikki oy muddatda paxta maydonlarida tuproq unumdorligini va hosildorlikni oshirish bo‘yicha tadbirlarni bajarish uchun subsidiya ajratish tartibini ishlab chiqib, belgilangan tartibda Vazirlar Mahkamasiga kiritsin. Bunda:
qishloq xo‘jaligida yer munosabatlarini tartibga solish bo‘yicha davlat siyosatini amalga oshiruvchi vakolatli organ tomonidan tuproq unumdorligini oshirish va ekologik holatini yaxshilash bo‘yicha tadbirlarni rag‘batlantirish to‘g‘risida murojaatlarni ko‘rib chiqish uchun asos bo‘ladigan hujjatlar;
paxta maydonlarida tuproq unumdorligi va hosildorlikni oshirish bo‘yicha tadbirlarni bajarish uchun subsidiya ajratiladigan yerdan foydalanuvchilar ro‘yxatini shakllantirish tartibi;
Davlat byudjetidan subsidiya ajratiladigan yer uchastkasi maydonini aniqlash hamda subsidiya miqdorini hisoblash va taqdim etish muddati;
paxta maydonlarida tuproq unumdorligi va hosildorlikni oshirish bo‘yicha bajariladigan tadbirlar rejasini ishlab chiqish va uni tasdiqlash tartibi nazarda tutilsin.
5. Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda mazkur qarorning 1-ilovasiga asosan subsidiya ajratiladigan tumanlar bo‘yicha amalga oshiriladigan chora-tadbirlar yuzasidan mas’ullar va muddatlarni aniq belgilagan holda har bir tuman uchun alohida “Yo‘l xaritasi”ni tasdiqlasin.
6. Qishloq xo‘jaligi vazirligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari bilan birgalikda 2023 yil 15 dekabrga qadar mazkur qarorning 1-ilovasiga muvofiq sinov tariqasida subsidiya ajratilgan tumanlarda paxta xomashyosini yetishtirish natijalarini tahlil qilib, mazkur tajribani respublikaning boshqa tumanlarida joriy etish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
7. Hisob palatasi (B.T.Turabov) Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov) bilan birgalikda mazkur qaror doirasida Davlat byudjeti hisobidan mablag‘larning maqsadli ajratilishi va sarflanishi ustidan doimiy nazorat o‘rnatsin hamda har yarim yilda Vazirlar Mahkamasiga axborot kiritib borsin.
8. Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi bilan birgalikda mazkur qarorning mazmun-mohiyati hamda maqsad va vazifalarining ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishini ta’minlasin.
9. Qishloq xo‘jaligi vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
10. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib qishloq xo‘jaligi vaziri J.A.Xodjayev, moliya vaziri T.A.Ishmetov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyatlar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosarlari J.A.Qo‘chqorov va Sh.M.G‘aniyev zimmasiga yuklansin.

О мерах по повышению плодородия почвы и урожайности, поддержке внедрения новых технологий орошения на хлопковых площадях
В целях дальнейшего повышения плодородия почвы и урожайности хлопковых площадей, внедрения действенного механизма стимулирования таких мероприятий, как переход на новые технологии орошения, создание служб защиты растений и современных лабораторий, а также обучение фермеров:
1. Одобрить предложение Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов, Министерства сельского хозяйства, Государственного налогового комитета, Ассоциации хлопково-текстильных кластеров Узбекистана, Ассоциации «Узтукимачиликсаноат», Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана о внедрении в порядке эксперимента следующих механизмов стимулирования мероприятий по повышению плодородия почвы хлопковых площадей, проводимых пользователями (арендаторами) сельскохозяйственных земель за счет средств государственного бюджета, в 2022–2023 годах:
предоставление налоговых льгот за проведение мероприятий по повышению плодородия почвы и защите от эрозии;
частичное освобождение от земельного налога и выделение субсидий на проведение мероприятий по восстановлению, повторному введению в сельскохозяйственный оборот, новому освоению, мелиорации и рекультивации сельскохозяйственных земель в соответствии с утвержденной землеустроительной документацией.
2. Внедрить порядок, в соответствии с которым в 2022–2023 годах в порядке эксперимента:
а) землепользователям (в том числе кластерам) выделяются субсидии по одному миллиону сумов на каждый гектар площади за счет средств государственного бюджета для повышения плодородия почвы и урожайности хлопка, внедрения новых технологий научно обоснованного севооборота и орошения, создания служб защиты растений и современных лабораторий, обучения фермеров новшествам и передовому опыту в сфере дехканства.
70 процентов рассчитанной субсидии выделяется для проведения в первую очередь мероприятий по повышению плодородия почвы и урожайности хлопковых площадей;
оставшиеся 30 процентов субсидии перечисляются после повышения урожайности в среднем на 15 процентов по отношению к предыдущему сезону и отображения в аналитической информации Государственного комитета по статистике;
б) налоговые льготы за повышение плодородия почвы и урожайности хлопковых площадей применяются к пользователям земель, плодородие почвы которых повысилось – на основании результатов анализа бонитировки почв.
При этом для землепользователей:
ставка земельного налога снижается на 25 процентов в случае, если балл бонитета почвы земельного участка по отношению к действующему баллу бонитета повысился до трех баллов, снижается на 50 процентов – повысился на три балла и более;
льготы по земельному налогу действительны в течение трех лет.
Перечень районов, в которых апробируется практика выделения субсидий на повышение плодородия почвы и улучшение экологического состояния хлопковых площадей в 2022–2023 годах, согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по научно обоснованным мероприятиям, проводимым по повышению плодородия почвы и урожайности, переходу на новые технологии орошения хлопковых площадей, согласно приложению № 2.
4. Министерству сельского хозяйства в двухмесячный срок разработать и внести в установленном порядке в Кабинет Министров Порядок выделения субсидий на проведение мероприятий по повышению плодородия почвы и урожайности хлопковых площадей.
перечень документов, являющихся основанием для рассмотрения уполномоченным органом, осуществляющим государственную политику
в сфере регулирования земельных отношений в сельском хозяйстве, обращений о стимулировании мероприятий по повышению плодородия
и улучшению экологического состояния почв;
порядок формирования перечня землепользователей, которым выделяется субсидия на проведение мероприятий по повышению плодородия почвы и урожайности хлопковых площадей;
определение площади земельного участка, под которую выделяется субсидия из государственного бюджета, а также сроки расчета сумм и предоставления субсидий;
порядок разработки и утверждения плана мероприятий, проводимых по повышению плодородия почвы и урожайности хлопковых площадей.
5. Кабинету Министров в месячный срок по каждому району, которому на основании приложения № 1 к настоящему постановлению выделяется субсидия, утвердить отдельную «Дорожную карту» с конкретным определением сроков и ответственных за осуществление мер.
6. Министерству сельского хозяйства совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей в срок до 15 декабря 2023 года провести анализ результатов выращивания хлопка-сырца в районах, которым на основании приложения № 1 к настоящему постановлению в порядке эксперимента выделяется субсидия, и внести в Кабинет Министров предложение о распространении данного опыта на другие районы республики.
7. Счетной палате (Б.Т.Турабов) совместно с Министерством финансов (Т.А.Ишметов) установить постоянный контроль за целевым распределением и расходом средств, выделенных в рамках настоящего постановления за счет государственного бюджета, а также представлять соответствующую информацию в Кабинет Министров каждые полгода.
8. Агентству информации и массовых коммуникаций совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Национальным информационным агентством Узбекистана обеспечить широкое освещение сути и содержания, а также целей и задач настоящего постановления в средствах массовой информации.
9. Министерству сельского хозяйства совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, исходящих из настоящего постановления.
10. Возложить на министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А., министра финансов Ишметова Т.А., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и Ганиева Ш.М.