Xorazm viloyatida islohotlar natijadorligi va ustuvor vazifalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 3-mart kuni Xorazm viloyatida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi va kelgusi ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Qayd etilganidek, so‘nggi yillarda viloyatda mavjud imkoniyatlardan  oqilona foydalanish orqali ko‘plab sohalarda ijobiy natijalarga erishildi. Sanoat hajmi 2016-yildagi 2,8 trillion so‘mdan 34,3 trillion so‘mga yetdi, yalpi hududiy mahsulot 63 trillion so‘mni tashkil etdi. O‘tgan yili viloyatga 1 milliard dollardan ziyod investitsiya jalb qilindi.
Shu bilan birga, erishilgan ko‘rsatkichlar hudud salohiyatiga to‘liq mos emasligi ta’kidlandi. Ayniqsa, turizm sohasida noyob tarixiy va madaniy merosga ega bo‘lgan hududda sayyohlarning o‘rtacha qolish muddati 1-2 kun bilan cheklanmoqda.
Viloyatda 1 milliondan ziyod yoshlar yashaydi, har yili 35 ming nafar yosh mehnat bozoriga kirib keladi. Ularning ta’lim-tarbiyasi, zamonaviy kasb-hunar egallashi va bandligini ta’minlash hudud rahbariyatining doimiy e’tiborida bo‘lishi zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Yosh avlodni Jaloliddin Manguberdi, Beruniy, Xorazmiy va Zamaxshariy kabi buyuk siymolarga munosib etib tarbiyalash bo‘yicha yangi tizimli yondashuvlar ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Aholining 67 foizi qishloqlarda istiqomat qilishini inobatga olib, aynan qishloq joylarda qo‘shimcha daromad manbalarini yaratish orqali ishsizlik va kambag‘allikni qisqartirish muhim ekani qayd etildi.
Masalan, Gurlan, Tuproqqal’a, Yangibozor va Qo‘shko‘pir tumanlarida chorvachilikka ixtisoslashgan 135 ta mahallada naslli chorvani ko‘paytirish, Urganch, Xonqa, Qo‘shko‘pir va Shovot tumanlarida mahallalarni qurilish materiallari, to‘qimachilik, hunarmandchilik va mebelsozlik yo‘nalishlariga ixtisoslashtirish, shuningdek, Urganch, Qo‘shko‘pir, Xonqa, Yangiariq va Shovot tumanlarida 6 ta sanoat va xizmatlar mikromarkazini tashkil etish orqali kamida 10 ming aholini kambag‘allikdan chiqarish imkoniyati bor.
O‘tgan yili viloyatga kelgan xorijiy va mahalliy turistlar soni 12,5 million nafarga yetgan. Biroq xizmatlar ko‘lami va sifati, yangi turistik marshrutlar tashkil etish, sayohat ob’ektlarini mazmunan boyitish ishlari yetarli emasligi qayd etildi.
Xiva shahri, Bog‘ot va Xiva tumanlaridagi turizm mahallalarida servis ob’ektlari barpo etish, 59 ta mahalladagi 14 ta gavjum ko‘cha bo‘yicha master-reja ishlab chiqib, tadbirkorlarga taqdim etish vazifasi qo‘yildi.
10,8 gektar maydonda joylashgan Sulaymon qal’a majmuasini yangi turistik ob’ekt sifatida kompleks rivojlantirish dasturini ishlab chiqish topshirildi. Shuningdek, Urganch shahri orqali o‘tuvchi Shovot kanali bo‘yida turizm va servis ob’ektlari hamda ko‘ngilochar markazlar tashkil qilish bo‘yicha master-reja ishlab chiqiladi.
Yig‘ilishda investitsiya va eksportni oshirish ustuvor vazifa sifatida qayd etildi. Hazorasp, Urganch, Shovot, Tuproqqal’a va Urganch shahri salohiyatidan samarali foydalanib, yirik sanoat loyihalarini amalga oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Pitnak shahridagi avtomobil zavodi quvvatini oshirish, mahalliylashtirish darajasini 62 foizga yetkazish orqali yaxlit mashinasozlik klasterini shakllantirish imkoniyati mavjudligi qayd etildi. Shuningdek, Hazoraspda kimyo, to‘qimachilik va oziq-ovqat, Shovotda mebelchilik va tekstil yo‘nalishlarida yangi loyihalar amalga oshirilishi belgilandi.
Viloyat shahar va tumanlarini zamonaviy qiyofaga keltirish, yo‘l va suv infratuzilmasini yaxshilashga 1 milliard 600 million dollar ajratilishi ma’lum qilindi.
Umuman, joriy yilda xorijiy investitsiya hajmini 2 milliard dollardan, eksportni 510 million dollardan oshirish vazifasi qo‘yildi. Bu orqali yalpi hududiy mahsulotni 8,4 foizga, sanoatni 9 foizga, xizmatlarni 16,2 foizga, qishloq xo‘jaligini 5,7 foizga oshirish ko‘zda tutilgan.
O‘tgan yili Xorazm viloyatida kambag‘allik darajasi 11,9 foizdan 6,7 foizga tushgani respublikadagi eng yuqori natija bo‘ldi. Biroq kambag‘allik darajasi respublikadagi o‘rtacha darajadan yuqoriligicha qolayotgani qayd etildi. Shu bois, yil yakuniga qadar ishsizlik va kambag‘allik darajasini kamida 3 foizgacha qisqartirish asosiy vazifa sifatida belgilandi.
Bundan Hazorasp, Xonqa, Shovot, Yangiariq, Yangibozor, Tuproqqal’a, Xiva va Urganch shaharlarini ishsizlik va kambag‘allikdan xoli hududga aylantirish topshirildi.
Yig‘ilish yakunida mutasaddilarga qator aniq vazifalar yuklatildi.
Xususan, Gurlan tumanidagi 158 kilometr kanalni rekonstruksiya qilish, tadbirkorlik loyihalari uchun 81 million dollar ajratish, 270 ta nasos agregatini energiya tejamkor uskunalarga almashtirish, O‘zbekiston – Turkmaniston chegaraoldi savdo zonasi faoliyatini moliyalashtirish, ijtimoiy ob’ektlar va infratuzilmani ta’mirlashga 100 milliard so‘m yo‘naltirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Prezidentimiz mutasaddilar oldiga ishlarni aholi hayotiga aniq o‘zgarish olib keladigan, natijadorlikka qaratilgan qilib tashkil etish, har bir tuman va mahallada manzilli yondashuvni ta’minlash vazifasini qo‘ydi.

Рассмотрены результативность реформ и приоритетные задачи в Хорезмской области
Президент Шавкат Мирзиёев 3 марта провел совещание по результативности проводимых в Хорезмской области реформ и приоритетных задачах на перспективу.
Как отмечалось, в последние годы благодаря рациональному использованию имеющихся в регионе возможностей достигнуты положительные результаты во многих сферах. Объем промышленного производства вырос с 2,8 триллиона сумов в 2016 году до 34,3 триллиона сумов, а валовый региональный продукт составил 63 триллиона сумов. В прошлом году в регион привлечено более 1 миллиарда долларов инвестиций.
Вместе с тем достигнутые показатели не полностью соответствуют потенциалу региона. Особенно это касается сферы туризма – в регионе с уникальным историческим и культурным наследием средняя продолжительность пребывания туристов ограничена 1-2 днями.
В регионе проживает более 1 миллиона молодых людей, ежегодно на рынок труда вступают 35 тысяч юношей и девушек. Указано, что руководству региона необходимо уделять постоянное внимание их образованию и воспитанию, овладению ими современных профессий и обеспечению их занятости. Поставлена задача разработки новых системных подходов к воспитанию молодого поколения, достойного таких великих личностей, как Жалолиддин Мангуберды, Беруни, Хорезми и Замахшари.
Учитывая, что 67 процентов населения региона проживает в сельской местности, подчеркнута важность сокращения безработицы и бедности за счет создания дополнительных источников дохода именно в сельских районах.
К примеру, имеется возможность вывести из бедности не менее 10 тысяч человек за счет увеличения поголовья племенного скота в 135 махаллях Гурленского, Тупраккалинского, Янгибазарского и Кошкупырского районов, специализации на производстве строительных материалов, текстиля, ремесел и мебели махаллей Ургенчского, Ханкинского, Кошкупырского и Шаватского районов, а также создания шести промышленных и сервисных микроцентров в Ургенчском, Кошкупырском, Ханкинском, Янгиарыкском и Шаватском районах.
В прошлом году число иностранных и местных туристов, посетивших регион, достигло 12,5 миллиона человек. Однако остаются недостаточными объем и качество предоставляемых услуг, организация новых туристических маршрутов и содержательное обогащение объектов посещения.
Поставлена задача создать объекты сервиса в туристических махаллях города Хивы, Багатского и Хивинского районов, разработать мастер-план по созданию 14 оживленных улиц в 59 населенных пунктах и представить его предпринимателям.
Поручено разработать программу комплексного развития в качестве нового туристического объекта крепости «Сулейманкала», расположенного на площади 10,8 гектара. Кроме того, планируется разработка мастер-плана по организации туристических и сервисных объектов, а также развлекательных центров вдоль канала Шават, протекающего через город Ургенч.
На заседании в качестве приоритетной задачи отмечено увеличение инвестиций и экспорта. Подчеркнута необходимость реализации крупных промышленных проектов с эффективным использованием потенциала Хазораспского, Ургенчского, Шаватского, Тупраккалинского районов и города Ургенча.
Отмечена возможность формирования единого машиностроительного кластера за счет увеличения мощности автомобильного завода в городе Питнаке и доведения уровня локализации до 62 процентов. Кроме того, намечена реализация новых проектов в химической, текстильной и пищевой промышленности в Хазораспе, в мебельной и текстильной сферах – в Шавате.
Сообщено, что на модернизацию городов и районов региона, улучшение дорожной и водной инфраструктуры будет выделено 1 миллиард 600 миллионов долларов.
В целом, в этом году поставлена задача увеличить объем иностранных инвестиций до 2 миллиардов долларов, а экспорт – до 510 миллионов долларов. Это позволит повысить валовый региональный продукт на 8,4 процента, объемы промышленного производства – на 9 процентов, услуг – на 16,2 процента, а сельское хозяйство – на 5,7 процента.
Снижение уровня бедности в Хорезмской области с 11,9 до 6,7 процента в прошлом году стало самым высоким показателем в республике. Однако отмечено, что уровень бедности по-прежнему остается выше среднего по стране. В связи с этим основной задачей определено сокращение уровня безработицы и бедности как минимум до 3 процентов до конца года.
При этом поручено превратить Хазорасп, Ханку, Шават, Янгиарык, Янгибазар, Тупраккалу, Хиву и город Ургенч в свободные от безработицы и бедности территории.
В завершение совещания ответственным лицам даны ряд конкретных поручений.
В частности, поставлены задачи по реконструкции 158 километров каналов в Гурленском районе, выделению 81 миллиона долларов на предпринимательские проекты, замене 270 насосных агрегатов на энергоэффективное оборудование, финансированию деятельности узбекско-туркменской зоны приграничной торговли, а также выделению 100 миллиардов сумов на ремонт социальных объектов и инфраструктуры.
Президент поручил ответственным лицам организовать работу таким образом, чтобы она привносила конкретные изменения в жизнь населения и была ориентирована на результат, а также обеспечить адресный подход в каждом районе и махалле.